Opinion
Nga Ismail Syla Në kthesa të mëdha historike, megjithatë barra ka rënë mbi liderët e qend...
Nga Zef Shtjefni Sa herë ndodh një ngjarje kriminale në vend dëgjojmë opozitën në kor t...
Na ndiqni
Trup & Shpirt
Harrilla Koçi Emocionet që përjetoi më shumë se 2 vjet më parë, në Kampionatin Botëror...

Klosi: Ka 6500 vende të lira pune, por duhen profesionistë

Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi, ka zhvilluar sot një takim me drejtues të zyrave të Punës, shkollave profesionale, Inspektoratit të Punës dhe biznesit në qytetin e Korçës. Bëhet e ditur se në qendër të diskutimit ka qenë papunësia, puna e denjë dhe arsimi profesional. Në fjalën e tij, ai theksoi se ashtu si në gjithë Shqipërinë, edhe aty ekziston një raport jo i drejtë mes kërkesave për punë dhe kërkesës së biznesit për punëtorë. Kështu, ministri duke iu referuar të dhënave zyrtare të Zyrës së Punës Korçë, bëri të ditur se në të, gjatë vitit të shkuar janë regjistruar 6500 kërkesa për punë, të paraqitura nga sipërmarrja private. “Korça është një q
Kryesore të tjera
Publikuar më 08.02.2016 11:56 / Elidona Syla
Gjatë ditës së sotme, ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli, dhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, janë takuar me nxënës maturantë nga shkollat e mesme të kryeqytetit. Ky takim u bë në lidhje me fushatën e rekrutimeve për u
Minuta e fundit
Analiza vjetore e Prokurorisë Tiranë, rriten procedimet penale me 730 raste.
Këtë të hënë u zhvillua analiza vjetore e organit të akuzës së kryeqytetit ku u publikuan edhe të dhënat statistikore të punës për vitin 2015. Gjatë vitit 2015 Prokuroria e Tiranës ka hetuar 12.600 procedime penale, me rreth 6.8... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:15
Guardiola do Suarezin te Siti, ka 200 mln euro për merkaton.
Pep Guardiola do Luis Suarezin në qendër të sulmit të Mançester Sitit. Gazeta britanike “Mirror” bën me dije se ish-tekniku katalanas do të ketë në duar 200 milionë euro, të cilat duhet t’i shpenzojë për merkaton. I pari në... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:03
Rama largohet nga mbledhja e Grupit Parlamentar .
Partia Socialiste ka nisur mbledhjen e Grupit Parlamentar, ku po bëhen raportime të gjata të ministrave. Bëhet e ditur se i pari që ka mbërritur në kryesinë e PS-së, rreth orës 12:30, ka qenë kryeministri njëherësh edhe kreu i kësaj par... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:00
Klosi: Ka 6500 vende të lira pune, por duhen profesionistë.
Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi, ka zhvilluar sot një takim me drejtues të zyrave të Punës, shkollave profesionale, Inspektoratit të Punës dhe biznesit në qytetin e Korçës. Bëhet e ditur se në qendër të diskutimi... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:37
Projekti TAP, nisin punimet për ndërtimin e tubacioneve.
Projekti i ndërtimit të gazsjellësit Natyror Trans Adriatik (TAP) në Shqipëri  ka filluar punimet ndërtimore për rrugët hyrëse dhe  urat ndihmëse në zonat e Korçës, Beratit dhe Fierit si dhe fillimin e shpërndarjes së tubacioneve... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:32
Marrëveshje Kosovë-Maqedoni, lehtësohet kalimi i qytetarëve.
Kalimi i qytetarëve nga Kosova drejt Maqedonisë, dhe anasjellas, do të jetë edhe më i lehtë pas marrëveshjeve të nënshkruara sot nga dy vendet fqinje. Kosova dhe Maqedonia nënshkruan dy marrëveshje bilaterale, atë për kalimin e ku... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:21
Sekuestrohen 10 kg lëndë narkotikë, në kërkim autorët.
  Blutë e Shkodrës, në kuadër të luftës kundër lëndëve narkotike si dhe mbajtjes nën kontroll të elementëve me tendenca kriminale, bënë të mundur sekuestrimin e 10 kg e 569gr të lëndës narkotike. Nga burimet policore mës... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:18
Gjykata lë në burg ish-agjentin e SHISH-it .
Gjykata e Krimeve të rënda ka lënë në burg Florian Bushin, ish-agjent i  Shërbimit Informativ Shtetëror. Pas përgjimeve të bëra, rezultoi se Bushi kishte dekonspiruar disa nga operacionet e SHISH-it. Shtetasi në fjalë u ka dhënë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:05
Merkel në Turqi, bisedime për krizën e refugjatëve.
Pas një takimi me presidentin francez Fransua Hollande, Anxhela Merkel u nis drejt Turqisë, si pjesë e një axhende të ngjeshur pikërisht përpara samitit të Bashkimit Europian që do të mbahet më 18 shkurt. Kriza e refugjatëve është fo... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:50
Spanjë, shkatërrohet celula e ISIS-it.
Policia spanjolle ka arrestuar një bandë prej 7 personash, që dyshohet të ketë lidhje me organizatën famëkeqe terroriste ISIS, dhe grupe të tjera xhihadiste. Të dyshuarit vepronin në qytetet e Valencias dhe Alikantes, si dhe në disa... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:46
35 emigrantë vdesin në brigjet e Turqisë.
Së paku 35 persona humbën jetën pranë brigjeve turke kur varkat e tyre u përmbysën gjatë rrugës për në ishujt grekë. Mediet turke raportojnë për 24 të vdekur në afërsi të gjirit të Edremitit, ndërsa katër persona u shpëtuan. ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:14
Kapen me granatë e tritol, në pranga dy të rinj.
  Policia e Durrësit ka vënë në pranga dy të rinj nga Shijaku, të akuzuar për vjedhje. Bëhet me dije nga autoritet lokale se Erald Alushi dhe Amardo Reka konsiderohen autorët e vjedhjes së një banese në fshatin Pjezë. Pas... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:13
Regjistrimi i emigrantëve, Tahiri: Gur themeli drejt votës .
U miratua sot në Komisionin e Ligjeve, me votat e mazhorancës, projektligji për regjistrimin e emigrantëve. Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, deklaroi se ky projektligj shtron gurin e themelit për të shkuar drejt votës së emigrantëve... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:01
Bojkotohen seacat gjyqësore, avokatët të bashkuar në protestë.
Vendimi i Këshillit të Ministrave që përcakton nivelin e pagesës bashkoi sot në protestë avokatët e gjithë vendit. Dhoma Rajonale e Avokatisë Elbasan i është bashkuar grevës së paralajmëruar nga Dhoma Kombëtare e Avokatisë e cila kun... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:00
Vetëvritet me armë gjahu 33-vjeçarja.
Një 33­-vjeçare ka ndërruar jetë pasi është vetëvrarë me një armë gjahu. Sipas burimeve zyrtare të policisë, ajo vuante nga depresioni dhe ishte invalide. Ngjarja ka ndodhur ditën e djeshme, ku shtetasja me inicialet M. S., 33 vjeçe... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:53
Ndalohet shamia në institucionet ligjore, myslimanet e Bosnjës në protestë.
Mijëra gra boshnjake kanë protestuar dje kundër ligjit që ndalon mbajtjen e shamisë myslimane në gjykata dhe institucione të tjera ligjore. Mes simboleve fetare të ndaluara në ligj është edhe hixhabi, ose shamia me të cilën mbuloh... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:36
Gjosha, përgjegjësi për procesin e integrimit.
  Përgjegjësitë e ministrive për procesin e integrimit, detyrat dhe pozicionet e vetë ministrave kanë bërë që ministrja e Integrimit Evropian Klajda Gjosha të drejtohet me tone disi të ashpra gjatë prezantimit të planit Komb... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:34
Policia: Beqaj ishte brenda në ministri, u godit shoferi i tij.
Në lidhje me ngjarjen e sotme, ku aktivistët e AK­-së qëlluan me vezë dhe domate makinën e ministrit të Shëndetësisë Ilir Beqaj, policia e Tiranës ka dhënë versionin e saj. Sipas policisë së kryeqytetit, aktivistët e Aleancës... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:26
Fermerët grekë bllokojnë sërish Kapshticën, dhjetëra udhëtarë në radhë.
  Pika kufitare e Kapshticës ka ndërprerë sërish punën e saj, si pasojë e grevës së fermerëve grekë të fshatrave në kufi. Për pasojë pika kufitare do të jetë e bllokuar prej orës 11:00 deri në orën 13:00.Fermerët gr... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:15
Kryeministri publikon çmimet për vizitat te mjeku.
Kryeministri Edi Rama ka publikuar në “Facebook” disa nga tarifat e reja të vizitave te mjeku specialist dhe të ekzaminimeve të ndryshme shëndetësore për personat e pasiguruar, por që bëhen pjesë e sistemit të referimit. Të pandrys... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:08
Partia Socialiste ka nisur mbledhjen e Grupit Parlamentar, ku po bëhen raportime të gjata të ministrave. Bëhet e ditur se i pari që ka mbërritur në kryesinë e PS-së, rreth orës 12:30, ka qenë kryeministri njëherësh edhe kreu i kësaj par
U miratua sot në Komisionin e Ligjeve, me votat e mazhorancës, projektligji për regjistrimin e emigrantëve. Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, deklaroi se ky projektligj shtron gurin e themelit për të shkuar drejt votës së emigrantëve
Ka përfunduar takimi i presidentes Atifete Jahjaga me krerët politik të Kosovës, kryeministrin Isa Mustafa, zëvendësin e tij Hashim Thaçi dhe kreun e AAK-së Ramush Haradinaj. Duke folur për pjesëmarrjen e Ramush Haradinajt në këtë tak
Pas vendimit të liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj që t’i përgjigjet pozitivisht ftesës së presidentes, Atifete Jahjaga, nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi, ka thënë se takimi me Thaçin
Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, të hënën do të presë homologun maqedonas Nikolla Poposki. Në këtë takim pritet të nënshkruhen dy marrëveshje, ajo për kalim të kufirit mes dy vendeve me letërn
Bashkimi Evropian po planifikon dërgimin e forcave ushtarake në kufirin greko-maqedonas, si përpjekje për të ndalur disi valën e refugjatëve që nisen drejt Evropës. Prestigjozja britanike “Financial Times” bën me dije se plani i prop
Beyonce është ngjitur në skenë ditën e diel së bashku me grupin “Coldplay” dhe këngëtarin Bruno Mars, duke dhuruar një spektakël të vërtetë për publikun që po ndiqte ndeshjen e Super Bowl-it. Gjatë pushimit të ndeshjes, ata ka
Mund të keni dëgjuar për patinazh mbi sipërfaqet e ngrira të ndonjë liqeni, por a keni dëgjuar ndonjëherë për parkim të makinave mbi të? Një gjë e tillë ka ndodhur pavarësisht se nuk ka rezultuar një ide shumë e mirë. Pamjet
Thellë
Publikuar më 08.02.2016 09:53 / Isuf Kurtaj
Nga Isuf Kurtaj Ish-themeluesi i Partisë Demokratike, Blerim Çela, komenton prapaskenat që ka luajtur Sali Berisha që nga themelimi i PD-së. Në një intervistë për “Shekulli”-n, ai rrëfen mënyrën se si ka arritur Berisha për t’u
  • Nga Neritan Gjergo Kategoritë e lejeve të drejtimit do të jenë të ndryshme nga ato që përdoren aktualisht për qarkullim dhe përpos tyre do të shtohen edhe disa lloje të tjera. Deri tani, 7 kategoritë e patentave janë: A, B, C, D, BE,
  • Nga Nikoleta Kovaçi Mbrëmë është ndaluar nga policia e Tiranës me urdhër të prokurorisë së Shkodrës biznesmeni Sait Fishta, ndaj të cilit kishte dalë një urdhër sekuestroje preventive për 9 pallate, që janë pjesë e një kompleks
  • Nga Nikoleta Kovaçi Po kalon një javë nga prita e përgjakshme në Elbasan, ku burrat e fisit Çapja dhe miqtë e tyre ranë pre e breshërive të kallashnikovëve të një grupi të veshur me rroba, që ende nuk janë përcaktuar nëse ishin p
Ekonomi
Publikuar më 08.02.2016 14:32 / Anxhela Bejtja
Projekti i ndërtimit të gazsjellësit Natyror Trans Adriatik (TAP) në Shqipëri  ka filluar punimet ndërtimore për rrugët hyrëse dhe  urat ndihmëse në zonat e Korçës, Beratit dhe Fierit si dhe fillimin e shpërndarjes së tubacioneve
  • Papunësia është një nga nga çështjet më të debatuara, si në Shqipëri ashtu edhe në vende të tjera të botës. Por krahasuar me vendet e rajonit, Shqipëria ka nivelin më të ulët të papunësisë dhe parashikohet që të jëtë në u
  • Ministria e Financave njoftoi sot përfundimin e kontratës së bashkëpunimit me kompaninë “Crown Agents”, dy vjet pas miratimit të saj. Përmes një njoftimi për media, ministria bën me dije se prishja e kontratës me kompaninë e mirën
Jetë
Publikuar më 08.02.2016 10:25 / Anxhela Devole
Nga Harilla Koçi Jeta e Agimit tashmë është e ndarë mes Vlorës dhe Tiranës (deri para pak vitesh mes Vlorës dhe Firences (Itali), ku kishte emigruar prej vitesh). Në këtë dyzim ndikon mendimi i tij për të tashmen dhe për të ardhmen.
Kulturë
Publikuar më 08.02.2016 09:52 / Valeria Dedaj
Nga Valeria Dedaj Gjatë ditëve të fundit në Komisionin e Medies është diskutuar për Projektligjin e të drejtave të autorit dhe të drejtave të tjera të lidhura me të. Këshilltari Ligjor i Ministrisë së Kulturës, Edmond Ahmeti, gjat
  • Lili Sula (pedagoge në UT) Historiografia e letërsisë është bijë e shekullit XIX, nga ku fillojnë dhe debatet lidhur me këtë fushë (si Lanson, Zhënet, Todorov, Ëellek etj.). Letërsitë europiane i kanë shkruar historitë e tyre, her
  • Diplomati i njohur Bashkim Zeneli promovoi të shtunën në Mynih të Ghjermanisë, librin e tij me titull, “Për Gjermaninë, histori diplomatik edhe kujtime”. Libri ka ngjallur një interes të madh në Gjermani dhe pritet që në ditët e a
  • Fondacioni “Ibrahim Kodra”, Ministria e Kulturës dhe Bashkia e Tiranës plotësojnë vullnetin e fundit të Mjeshtrit Ibrahim Kodra, “Nderi i Kombit” i cili do të prehet në Memorialin në Kodrat e Liqenit, pranë figurave të nderuara si
Sociale
Publikuar më 08.02.2016 14:37 / Elidona Syla
Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi, ka zhvilluar sot një takim me drejtues të zyrave të Punës, shkollave profesionale, Inspektoratit të Punës dhe biznesit në qytetin e Korçës. Bëhet e ditur se në qendër të diskutimi
Extra
Publikuar më 07.02.2016 18:43 / Eva Hoxha
Në afro pesë kilometra plazh me rërë, në bregun e ishullit gjerman Ruegena, të Detit Balltik, ndodhet hoteli më i madh në botë. Të gjitha 10.000 dhomat e këtij hoteli kanë pamje nga deti, mirëpo që kurë është ndërtuar para 70 vjetë
Sport
Publikuar më 08.02.2016 15:03 / Eno Shkëmbi
Pep Guardiola do Luis Suarezin në qendër të sulmit të Mançester Sitit. Gazeta britanike “Mirror” bën me dije se ish-tekniku katalanas do të ketë në duar 200 milionë euro, të cilat duhet t’i shpenzojë për merkaton. I pari në