Na ndiqni
Opinion
Nga Aleko Miho Zonat e mbrojtura (ZM) shpallen si të tilla për integritetin e tyre, pra për ...
Nga Azem Parllaku Ballkani nuk është më shumë se një gadishull i botës mesdhetare, që shk...


Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Të gjithë e dimë se qëndrimi ulur për një kohë të gjatë ndikon negativisht në shëndet. P...

Kryeredaktor:
ARBEN RROZHANI

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Petrit Vasili: Reforma në drejtësi, më e rëndësishme se koalicioni

Nga Elmaz Gorica Kreu i grupit parlamentar të LSI-së ka reaguar dje pas qëndrimit të deputetit social ist Pandeli Majko se koalicioni PS-LSI mund të ketë nevojë - të rishikohet, për shkak të tensioneve që janë evidentuar gjatë diskutimeve për reformën në drejtësi. Vasili tha se nuk ka asnjë keqkuptim lidhur me qëndrimin e LSI-së dhe kreut të saj Ilir Meta për reformën në drejtësi. Ai thotë se Meta ka qenë i palëkundur në idenë e tij për një reformë sipas standardeve të Venecias dhe me konsensus. “Jo se e kam zakon të reagoj pas çdo prononcimi të çdo deputeti, por në respekt të miqësisë dhe raportit personal me zotin Majko dua të ndaj me të dhe me publikun disa të vërteta të domosdoshme. NuKryesore të tjera
Publikuar më 31.07.2016 07:55 / Nikoleta Kovaçi
Nga Nikoleta Kovaçi Një histori horror ka tronditur sistemin e burgjeve. Bombola të ndezura gazi që iu marrin jetën të burgosurve, një urd hër brutal që mos të hapen - dyert për banorët e asaj godine që ishte në flakë, një izolim t
Minuta e fundit
Qelia e luksit e bosit të drogës (FOTO/VIDEO) .
Autoritetet shtetërore në Paraguaj kanë bastisur qelinë e burgut të një ish-bosi të drogës dhe zbuluan se ai jetonte në një dhomë luksoze. Qelia e të burgosurit “VIP” kishte një bibliotekë, kuzhinë, dhomë për mbledhjet, mobilie l... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:31
Personi i parë që hidhet nga 7620 m lartësi pa parashutë (VIDEO).
Në këtë video do të shihni momentin kur një amerikan hidhet nga një helikopter në 7620 metra lartësi pa parashutë dhe lëshohet mbi një rrjetë. Ai është Luke Aikins, 42 vjeç dhe bëri një gjë unike në Simi Valley të Kalifornisë ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:29
Fethullah Gylen: Erdoganin e ka helmuar pushteti.
Shtatëdhjetëepesëvjeçari Gylen mohon çdo përgjegjësi dhe, në një intervistë të tij të dytë për një gazetë italiane, ai shprehet i sig urt se Shtetet e Bashkuara nuk do - të veprojnë sipas dëshirave të Ankaraë, por sipas legjislac... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:15
Vritet bosi i drogës në Serbi.
Ditën e shtunë, në Beograd u vra një bos droge. I vrari Aleksandar Stamenkoviç (42) ishte pronar i lokalit “Piaza del Kafe” në lagjen elitare të kryeqytetit serb, “Belville”, ku jeton edhe kryeministri Vuçiç. Mediat serbe shkruajn... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:14
Arrestohet i shpalluri në kërkim ndërkombëtar për vjedhje.
Një person i shpallur në kërkim ndërkombëtar është arrestuar nga policia kufitare e Morinës. Bëhet e ditur se nga ana e shërbimeve të policisë kufitare Morinë, në hyrje u bë kapja dhe arrestimi prozivor me qëllim ekstradimi, i shtetas... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:59
"Vetting"-u, ja pse është i vështirë që të zbatohet.
Nga Elmaz Gorica Pas votimit historik me 140 vota në Kuvend të reformës në drejtësi, sfida e radhës dhe më e vështira do të jetë zbatimi i saj që do të thotë më shumë drejtë- si për qytetarët shqiptarë. A e cenonte roli i ndër... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:49
Të shtëna me armë zjarri në Austin të Teksasit, dyshohet për disa viktima.
Policia e Austinit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka lënë një mesazh –paralajmërues për qytetarët e tij në rrjetin social “Twitter”: “Të shtënat ende aktive kanë shkaktuar shumë viktima. Qëndroni larg qendrës. Mesazhi ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:31
Petrit Vasili: Reforma në drejtësi, më e rëndësishme se koalicioni.
Nga Elmaz Gorica Kreu i grupit parlamentar të LSI-së ka reaguar dje pas qëndrimit të deputetit social ist Pandeli Majko se koalicioni PS-LSI mund të ketë nevojë - të rishikohet, për shkak të tensioneve që janë evidentuar gjatë diskuti... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:20
Konfindustria: Projekti, i dyshimtë, të shihet me kujdes.
Debati për portin e Karpenit ka zgjuar edhe interesin e konfindustrisë e cila ka reaguar dje me anë të administratorit të saj të përgjithshëm Gjergj Buxhuku. Buxhuku theksoi se ekzekutivi shqiptar duhet të jetë i hapur me publikun, ndërsa ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:13
PD-ja akuza për projektin e Karpenit: Pazar me pronat.
Partia Demokratike ka vijuar edhe dje me akuzat e saj ndaj Ministrisë së Ekonomisë në lidhje ndërtimin e mundshëm të portit të Karpenit në Kavajë nga një kompani britanike. Me anë të një deklarate për media, deputetja Jorida Tabaku tha... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:12
Makina del nga rruga dhe përplaset me murin, vdes 45-vjeçarja.
Foto ilustruese Një grua 45-vjeçare ka humbur jetën dhe tre persona të tjerë janë plagosur, si pasojë e një aksidenti në Gjirokastër. Sipas policisë, makina tip “Renault” me targa :AA 029 DM: është përplasur me murin rrethues të n... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:06
Itinerare turistike me kuaj në rrugët 200-vjeçare të karvanëve.
  Nga Bledi Kore Kalërimi po fiton gjithnjë e më tepër terren në lëvizjen turistike në jug të vendit gjatë kësaj vere. Së fundi një grup gjermanësh dhe austriakësh kanë zgjedhur pikërisht këtë mënyrë lëvizjeje për të... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:01
Mbivendosjet e tokave lënë pa prona fermerët .
Nga Arben Velo “Toka i takon atij që e punon, ndërsa e shfrytëzon ai që se meriton”. Kjo shprehje mund t`i shkojë për shtat gjendjes së krijuar me sipërfaqet e tokave dhe trojeve ku janë ngritur banesa, në njësinë administrative Fr... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:58
Drejtonin makinën në gjendje të dehur, përplasen .
Policia e Durrësit ka arrestuar në flagrancë dy persona, pasi duke drejtuar mjetet e tyre në gjendje të dehur kanë shkaktuar edhe një aksident. Bëhet e ditur se në pranga kanë përfunduar shtetasit Dashamir Rakipaj, 58 vjeç dhe Frederi... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:47
Gërmimet rikthejnë arkeologët në rrënojat e Adrianopolit antik .
Nga Bledi Kore Për të 12-in vit radhazi arke ologët shqiptarë dhe ital ianë janë rikthyer në rrëno jat e qytetit antik të Adri- - - - anopolit, pranë fshatit Sofratikë, në rrethin e Gjirokastrës. Prej disa ditësh në këtë s... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:25
Varrezat e Elbasanit, tradita varrimi dhe bashkëjetesa ritesh e kulturash .
Nga Fatos Salliu Varrezat në Elbasan konsid eroheshin si vende të shenjta dhe kanë qenë rrethuar për herë me nderime të veçanta. Të krishterët i kujtonin më të - - dashurit në “Ditën e gjithë të vdekurve” si dhe në të “nën... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:21
Zgjerohen varrezat e qytetit, bashkia: Kemi fond 34 milionë lekë.
Nga Tonin Frroku  Merr zgjidhje përfundim tare problematika e mungesës së sipër faqes së varreve pub- - - like në qytetin e Korçës, pasi për vite të tëra banorët e këtij qyteti kanë jetuar me këtë shqetësim të vazhdueshëm për ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:08
Ky peshkaqen po ju “buzëqesh”.
Në jetë njeriu ndeshet me shumë gjëra të frikshme, por ende nuk jeni njohur me “buzëqeshjen” e ofruar nga një peshkaqen. Ky set fotografik është bërë nga një biolog amerikan i Marinës, Chris Perkins. Në foto shfaqet grabitqari i ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:03
Zhvillim së bashku me natyrën! Në vëmendje ndërtimi i HEC-eve.
Nga Aleko Miho Zonat e mbrojtura (ZM) shpallen si të tilla për integritetin e tyre, pra për gjendjen e paprekur të tyre, krahasuar me zona të tjera të vendit, për biodiversitetin e lartë, për habitatet e rralla dhe shumë të ndjeshme ng... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 08:46
Edhe Rruga e Arbrit me pagesë?!.
Nga Abdurahim Ashiku Dje, të gjithë televizionet satelitorë merakun e kishin për pagesën e vendosur për “Rrugën e Kombit”. Pesë euro do të paguaj secili shofer me mjetin e tij të vogël që do të udhë- tojë nga Miloti në Morinë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 08:41
Pas akuzave të Partisë Demokratike, se Venezuela ka sjellë në Shqipëri një kërkesë ekstradimi për vëllain e deputetit socialist Fatmir Xhafajt, ka reaguar edhe Policia e Shtetit. Në deklaratën e policisë thuhet se nuk ka asnjë urdhë
Partia Demokratike akuzoi sot kryeministrin Rama dhe kreun e Komisionit të Reformës në Drejtësi, Fatmir Xhafa, se kanë fshehur një kërkesë për ekstradim të dërguar nga Venezuela. Në deklaratën e shpërndarë për mediat, PD-ja shprehet s
Hashim Thaçi ka paralajmëruar faktin se mund të dalë nga politika. Kryetari i shtetit të Kosovës e ka thënë këtë gjatë intervistës për gazetën serbe “Danas”. “Dëshiroj të theksoj se politika nuk është jeta ime. Presidenca
Shtetasit nga Kosova vazhdojnë të jenë vizitorët më të shumtë në Shqipëri. Ata kanë udhëtuar drejt vendit tonë sidomos gjatë korrikut. Policia kufitare ka njoftuar se vetëm mëngjesin e sotëm në pikën doganore të Morinës kanë k
A ka kërkesa për mbylljen e shkollave të Gylenit në Ballkan? E përditshmja austriake "Der Standard" shkruan se presioni ndaj këtyre shkollave po rritet pas puçit në Turqi. Shqipëria e Kosova nuk kanë kërkesa zyrtare. Pas dështimit të
Zëdhënësi i qeverisë së Maqedonisë, Aleksandar Georgiev është shprehur se Shkupi zyrtar konsideron se në Turqi duhet të respektohet vullneti i popullit turk dhe i përfaqësuesve të zgjedhur në mënyrë demokratike. Georgiev tha për
Në jetë njeriu ndeshet me shumë gjëra të frikshme, por ende nuk jeni njohur me “buzëqeshjen” e ofruar nga një peshkaqen. Ky set fotografik është bërë nga një biolog amerikan i Marinës, Chris Perkins. Në foto shfaqet grabitqari i
Fillimisht, peshkatarët menduan se ishte një anije apo balonë e rënë në det, kur panë diçka gjigande pranë tyre. Teksa Mark Watkins dhe babai i tij ishin duke peshkuar 25 milje nga Bunbury, në jug të Perth, në Australi, diçka misterioze

Thellë
Publikuar më 31.07.2016 11:15 / Shekulli
Shtatëdhjetëepesëvjeçari Gylen mohon çdo përgjegjësi dhe, në një intervistë të tij të dytë për një gazetë italiane, ai shprehet i sig urt se Shtetet e Bashkuara nuk do - të veprojnë sipas dëshirave të Ankaraë, por sipas legjislac
 • Nga Elmaz Gorica Pas votimit historik me 140 vota në Kuvend të reformës në drejtësi, sfida e radhës dhe më e vështira do të jetë zbatimi i saj që do të thotë më shumë drejtë- si për qytetarët shqiptarë. A e cenonte roli i ndër
 • Nga Elmaz Gorica Kreu i grupit parlamentar të LSI-së ka reaguar dje pas qëndrimit të deputetit social ist Pandeli Majko se koalicioni PS-LSI mund të ketë nevojë - të rishikohet, për shkak të tensioneve që janë evidentuar gjatë diskuti
 • Debati për portin e Karpenit ka zgjuar edhe interesin e konfindustrisë e cila ka reaguar dje me anë të administratorit të saj të përgjithshëm Gjergj Buxhuku. Buxhuku theksoi se ekzekutivi shqiptar duhet të jetë i hapur me publikun, ndërsa
Ekonomi
Publikuar më 30.07.2016 13:01 / Gertjan Kosovari
Ministria e Financave dhe Administrata Tatimore nga data 1 gusht do të nisin fushatën ndërgjegjësuese për kuponin tatimor. Fushata do të shtrihet në të gjithë vendin me fokus të veçantë zonat turistike për shkak të përqendrimit më të
 • Deri më tani, dërgesat nga blerjet në internet deri në 145 euro nuk kishin nevojë për zhdoganim dhe posta ta sillte mallin direkt e në shtëpi ose të njoftonte për tërheqjen e tij në sportelet e saj. Të paktën kështu do të vazhdoj
 • Derbi që do të përballte Mançester Siti me rivalët e Mançester Junaited për Kupën Ndërkombëtare në Pekin është anuluar për shkak të kushteve të papërshtatshme të fushës, por eventi ku bënë pjesë një delegacion biznesi, zyrtar
Jetë
Publikuar më 29.07.2016 11:15 / Shekulli
Nga Denisa Canameti Herniet inguinale paraqesin një dukuri të shpeshtë patologjike në herniologjinë dhe kirurgjinë abdominale. Ngarkesa fizike dhe rritja e presionit intra abdominal, prishja e mekanizmave mbrojtës fiziologjike, ndryshimi an
 • Nga Albert Gjoka Realiteti dhe fiction-i ndahen me hejza të holla, të cilat është e vështirë t’i dallosh nganjëherë tek autorët me talent. Sapo kujton se je në një botë reale, me referenca reale, trilli të zhvendos në një botë tj
 • Nga Ylljet Aliçka Kur 10 vite më parë do të botohej romani "Një rrëfenjë me ndërkombëtarë", i Ylljet Aliçkajt, i mbushur dhe mbështetur mbi elementë autobiografikë të vetë punës së autorit në një përfaqësi të huaj diplomatik
Kulturë
Publikuar më 30.07.2016 18:07 / Eno Shkëmbi
Ka marrë miratimin në Këshillin Kombëtar të Territorit projekti i plotë për rikonstruksionin e Teatrit të Operas dhe Baletit. Lajmi bëhet me dije nga ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, përmes një njoftimi në “Facebook”. “Pas
 • Dorëhiqet drejtori i Teatrit të Operës dhe Baletit, Ilir Kerni. Arsyet e dorëheqjes nuk janë bërë të ditura. Ende nuk është dhënë një njoftim zyrtar nga TOB mbi dorëheqjen në fjalë. Ilir Kerni erdhi në krye të TOB-it në vitin
 • Nga Valeria Dedaj Ajo nuk resht asnjëherë së kujtuari lojërat e saj të fëmijërisë, nëpër rrugicat e lagjes së “Dibranëve” në Tiranë, sepse dëshira e saj për të kuptuar, se çfarë ka ndikuar në atë që është sot, është e
 • Sopranoja shqiptare me famë ndërkombëtare Ermonela Jaho do të rikthehet së dyti në skenën e “Orange’’ në Francë për të interpretuar “La Traviata”-n dhe “Madame Butterfly”, përkrah tenorit të madh spanjoll Plaçido Domingo.
Sociale
Publikuar më 30.07.2016 14:11 / Gazmira Sokoli
Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, inspektoi sot punimet në rrugën Tiranë-Elbasan, në segmentin e Mulletit, ku kërkoi rritjen e ritmit të punimeve nga kompania “Aktor”. Ministri Haxhinasto tha se u është dh
 • Statistikat që tregojnë se asnjë nga 20 emrat më të përdorur në Shqipëri për fëmijët e sapolindur nuk është shqiptar, i ka shqetësuar disa ekspertë, që i tremben erozionit të vazhdueshëm të identitetit kombëtar. Eriselda dhe ba
Extra
Publikuar më 31.07.2016 08:11 / Elidona Syla
30 pes - Beteja e Aleksandrisë: Mark Antony arrin një fitore të vogël mbi forcat e Oktavianisë, por shumica e ushtrisë më pas e braktis, duke e shtyrë atë në vetëvrasje. Antony ishte një mbështetës i rëndësishëm dhe komandant ushtara
Sport
Publikuar më 30.07.2016 22:05 / Dionis Xhafa
Mançester Junajtid ka fituar me Gallatasarajn me rezultatin 5:2. Takimi filloi me supergolin e Zlatan Ibrahimoviç në minutën e katërt, ndërsa turqit shënuan dy herë me anë të Gumus (22’) e Bruma (40’) dhe me rezultatin 1-2 përfundoi pj