Na ndiqni
Opinion
Nga Gianni Mazzei Të flasësh për Alfred Uçin si intelektual, besoj se së pari duhet të sqa...
Nga Prof. Muhamed Mufaku* Para ca ditëve mora ftesë nga Kryeministri Edi Rama për të marrë ...

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Këshilli i Evropës u bën thirrje qeverive të vendeve anëtare të BE-së të ndalojë testet gj...

Kryeredaktor:
ARBEN RROZHANI

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Debate në Kuvend për bujqësinë, Rama-Palokës: Jeni cirku në fshat

Seanca e ditës së sotme në Kuvend ka nisur punimet me debat për bujqësinë. Kryeministri Edi Rama, duke marrë fjalën i është përgjigjur akuzave të opozitës për politizim të Universitetit Bujqësor. “Do të ishte mirë që Universiteti Bujqësor të mos ishte kthyer në një rrënojë politike për shkak të urrejtjes. Për ju ishte vetëm hapësira e lëmoshave, ndërsa për ne është hapësira e një zhvillimi që nuk bazohet tek lëmosha, por tek investimet e bazuara në logjikën e tregut”, ka deklaruar Rama. Kreu i qeverisë ka thënë se, ndryshe nga Partia Demokratike, që ndër vite e ktheu universitetin në një ndërmarrje të interesave të saj, qeveria e tij synon ta ringrejë atë. “Ne jemi angazhua

Kryesore të tjera
Publikuar më 27.10.2016 10:54 / Shekulli Online
Angazhimi i shtuar ushtarak i Rusisë në kufijtë e Europës i ka detyruar NATO-n dhe shtetet më të rëndësishëm të Perëndimit të tregojnë se zotërojnë aftësi për t’u përballur me Vladimir Putinin. Në përpjekjen më të madhe pr
Minuta e fundit
Blogerja amerikane: Arsyet për të vizituar Shqipërinë (FOTO).
Një blogere amerikane, e quajtur Allison Green ka shkruar një artikull dedikuar vendit tonë, me titull “75 arsye për të udhëtuar në Shqipëri. Menjëherë!”. Shkrimi është botuar nga ana e revistës online “eternalarrival.com”. Ga... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:36
Tjetër skandal seksual në gjyqësor, sot në mbrëmje del regjistrimi .
Një tjetër aferë me sfond seksual do të publikohet sot në mbrëmje në media. Mësohet se emisioni investigativ “Stop”, në TV “Klan”, do të shfaqë pamjet e një kryetari gjykate i cili i kërkon favore seksuale një gruaje në këmbim... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:22
Seks, drogë dhe tatuazhe, burgjet në Shqipëri janë "minë me sahat" për HIV/AIDS-in.
Personat e burgosur janë në risk të lartë për t’u infektuar nga HIV/AIDS. Në një studim të bërë për herë të parë në burgje u identifikuan raste të reja me HIV/AIDS, ndërkohë që të burgosurit pranojnë se kryejnë marrëdhënie h... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:08
Kërkoi përjashtimin e tre gjyqtarëve, rrëzohet kërkesa e Ismailajt .
Gjykata ka hedhur poshtë kërkesën e biznesmenit Kastriot Ismailaj për përjashtimin e treshes së gjyqtarëve nga procesi i tij gjyqësor. Në vendimin e gjykatës argumentohet se nuk qëndron pretendimi i avokatëve të Ismailajt se gjyqtarët e... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:55
Vajza përjashtohet nga shkolla për shkak të modelit të flokëve (FOTO).
Një 14-vjeçare është përzënë nga shkolla pasi kishte bërë flokët gërshet. Chanise Benson u kthye nga shkolla “George Pindar”, pasi kishte shpenzuar 140 paund për flokët me rastin e ditëlindjes së motrës së saj. Por mesa duket ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:53
Profesori parashikon që zgjedhjet i fiton Tramp .
Profesori amerikan Helmut Norpot, i cili ka parashikuar saktë thuajse të gjithë fituesit e zgjedhjeve presidenciale në SHBA, ka thënë se në zgjedhjet e nëntorit, do të fitojë kandidati republikan Donald Tramp. Politologu në fjalë, prof... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:46
Brenda shtëpisë së vdekjes (FOTO).
Këto imazhe tregojnë një paraqitje të shkurtër të një shtëpie të braktisur funerali. Ajo është ndërtuar që në shekullin e XIX, por ka rreth 3 vjet që është e braktisur. Fotot janë bërë brenda ndërtesës së frikshme të ish-... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:35
Fushë-Krujë, grabiten miliona lekë në pikën e këmbimit valutor .
Një grabitje ka ndodhur në të gdhirë të ditës së sotme në Fushë-Krujë, ku persona të paidentifikuar kanë vjedhur miliona lekë në kasafortën e një pike këmbimi valutor në pronësi të shtetasit N.A. Menjëherë sapo u vu në dijen... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:33
Grushti i shtetit, Turqia kërkon arrestimin e 73 pilotëve ushtarakë.
Turqia ka lëshuar fletë-arreste për 73 pilotë ushtarakë, të akuzuar për përfshirje në një përpjekje për puç në muajin korrik. Agjencia turke e lajmeve ka bërë të ditur të enjten se 45 pilotë janë arrestuar dhe 28 tjerë po kërkoh... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:24
Dashamir Shehi ngre shqetësimin e ligjit të zgjedhjeve.
Deputeti i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi, gjatë fjalimit të mbajtur sot në Kuvend kërkoi reflektim nga opozita për të ndryshuar ligjin e zgjedhjeve në Shqipëri. “Do t’i rikthehem ligjit për zgjedhjet. Ditët po ik... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:18
Vrasja e dyfishtë te lulishte “1 Maji”, burg përjetë njërit prej autorëve.
Gjykata e Tiranës ka dhënë sot vendimin për autorët e vrasjes së dyfishtë që ka ndodhur te lulishtja “1 maji” në kryeqytet më 1 tetor të vitit 2015. Nga atentati, mbetën të vrarë Kevin Rugova, i dashuri i balerinës Kristjana Sexobe... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:12
Ndëshkimi tronditës, ja si e lidh nëna të bijën (FOTO).
Vajza kishte luajtur me shoqet pas shkollës dhe nëna e ndëshkon atë. Një nënë në Kuala Lampur shkon në ekstrem kur zgjedh se si të ndëshkojë të bijën që ishte vonuar për në shtëpi. Siç shihet edhe në foto, ajo e ka lidhur me zi... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:58
Ja kush janë tre shqiptarët që u arratisën me çarçaf nga burgu i Romës (FOTO).
Një ngjarje e denjë për filmat aksion ka ndodhur në Romë të Italisë, ku tre të burgosur shqiptarë janë arratisur nga burgu i Rebibias duke përdorur çarçafë. Mësohet se ata kanë prerë hekurat e dritares se qelisë me sharrë, më p... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:38
Rama: Ndërtojmë vetëm dy HEC-e në Valbonë, ruhet peizazhi.
Kreu i qeverisë Edi Rama, gjatë replikave në Kuvend me deputetët e opozitës, deklaroi se qeveria ka anuluar 9 nga 11 HEC-et e parashikuara nga Berisha për t’u ndërtuar në Valbonë. Rama theksoi se do të ndërtohen vetëm 2 HEC-e, t... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:30
Foto historike që do t’ju japin një tjetër këndvështrim për të shkuarën (FOTO).
Fotografitë e vjetra na japin një këndvështrim unik për historinë. Më poshtë ju sjellim një përmbledhje të jashtëzakonshme fotosh të cilat me shumë mundesi i shihni për herë të parë e që do t’ju bëjnë ta shikoni të kaluarë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:05
Basha me FMN: Situata është dramatike për shkak të krimit e korrupsionit .
Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, priti në një takim shefen e misionit të FMN-së për Shqipërinë, Anita Tuladhar dhe përfaqësuesin e FMN-së në Shqipëri, Jens Reinke. Gjatë këtij takimi kreu i selisë blu theksoi se situata n... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:53
"Më 28 nëntor Merkel i jep një lajm të madh Ramës".
Kancelarja gjermane Angela Merkel do ta presë në Berlin, kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama më 28 nëntor, pikërisht në përvjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Vizita e kreut të qeverisë shqiptare në Gjermani ndodh në prag të ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:39
Panik dhe britma, momente nga tërmeti që tronditi Italinë (VIDEO).
Në këto pamje të publikuara nga “Corriere della Sera” shfaqen momente nga lëkundjet e tërmetit të djeshëm që përfshiu Italinë Qendrore. Në video shfaqet një grua në moment paniku duke bërtitur dhe ia mbathur me vrap nga banesa. T... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:33
Tërmeti në Itali, reagimi në studion televizive kur dridhet toka (VIDEO).
Mbrëmjen e djeshme, 2 lëkundje të forta tërmeti kanë tronditur qendrën e Italisë, duke shkaktuar panik të madh në të gjithë zonën pranë Amatriçes, e cila nuk e ka marrë ende veten nga tërmeti i disa javëve më parë që shkatërroi d... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:23
Bode: Batuta për të mos dhënë llogari, Rama: E the vetë nuk është ngritur asnjë taksë.
Seanca e plenare e kësaj të enjteje vazhdon me debate mes ish-ministrit të Financave Ridvan Bode dhe kryeministrit Edi Rama. Në fjalën e tij Bode tha se sa herë që hapet debat që kërkon një qëndrim e llogaridhënie, kryeministri lëshon b... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:02
Kreu i qeverisë Edi Rama, gjatë replikave në Kuvend me deputetët e opozitës, deklaroi se qeveria ka anuluar 9 nga 11 HEC-et e parashikuara nga Berisha për t’u ndërtuar në Valbonë. Rama theksoi se do të ndërtohen vetëm 2 HEC-e, t
Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, priti në një takim shefen e misionit të FMN-së për Shqipërinë, Anita Tuladhar dhe përfaqësuesin e FMN-së në Shqipëri, Jens Reinke. Gjatë këtij takimi kreu i selisë blu theksoi se situata n
Partia Demokratike e Kosovës, përmes një deklarate për mediet ka thënë se dënimi i grupit “Drenica 2” është tendencë e inkriminimit të luftës së drejtë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Sipas PDK-së, është duke u barazuar,
Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri ka vlerësuar se pretendimet e Serbisë, për një dialog të përgjithshëm mes kombit serb dhe atij shqiptar, për të pasur paqe mes tyre, janë false. Tahiri është shprehur për ga
Kryeministri i deritanishëm i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç ka dhënë sot dorëheqjen dhe në vend të tij pritet që të vendoset Dushko Markoviç. Ky i fundit rezulton të jetë edhe njeri i afërt i Gjukanoviçit. Këta ditë, gjithashtu pri
Kryeministri i Malit të Zi, Millo Gjukanoviç, ka dhënë dorëheqje disa orë pasi ka deklaruar se Rusia ishte e përfshirë në puçin e pretenduar në ditën e zgjedhjeve, duke akuzuar opozitën për bashkëpunim me Kremlinin, bëri të ditur
Një 14-vjeçare është përzënë nga shkolla pasi kishte bërë flokët gërshet. Chanise Benson u kthye nga shkolla “George Pindar”, pasi kishte shpenzuar 140 paund për flokët me rastin e ditëlindjes së motrës së saj. Por mesa duket
Vajza kishte luajtur me shoqet pas shkollës dhe nëna e ndëshkon atë. Një nënë në Kuala Lampur shkon në ekstrem kur zgjedh se si të ndëshkojë të bijën që ishte vonuar për në shtëpi. Siç shihet edhe në foto, ajo e ka lidhur me zi

Thellë
Publikuar më 27.10.2016 10:16 / Shekulli
Me urdhër të prokurorisë, Dalina Azuni është lënë e lirë, e cila disa ditë më parë sajoi grabitjen në fshatin Pinet të Ndroqit. Mësohet se 29-vjeçarja akuzohet për veprën penale të “njoftimit të rreme në organet e rendit”, vep
  • Deputeti Tom Doshi ka dëshmuar ditën e djeshme në gjykatën e Tiranës, për procesin që zhvillohet ndaj ish-kolegut të tij Mark Frroku. Doshi me dëshminë e dhënë në gjykatë ka dalë në mbrojtje të pandehurit Mark Frroku, i cili është
  • Nga Xhentila Gjoshi Çështja e pronësisë së një lokali në afërsi të fakultetit të Shkencave Sociale në Tiranë ka hapur një konflikt të ashpër mes dy personave. Bëhet fjalë për shtetasin Mustafa Deda dhe Kadri Çuka, ndërsa situat
  • Nga Xhensila Demollaj  Gjatë regjimit komunist, Kavaja u shndërrua në qytet industrial, si dhe qendër e bujqësisë për rajonin e vet. Kavajasit ishin të parët që morën guximin në vitin 1990 ta mposhtin sistemin komunist. Sot, rreth 26
Ekonomi
Publikuar më 27.10.2016 10:32 / Elidona Syla
Pas 3 vitesh reformash të vonuara dhe masash jo të lehta, financat e shtetit janë të konsoliduara dhe borxhi publik ka hyrë në trend rënës. Kështu ka deklaruar kryeministri Edi Rama, i cili mori pjesë në konferencën kombëtare të Bankës
Jetë
Publikuar më 24.10.2016 10:46 / Shekulli
Nga Halil Rama Para më shumë se tre dekadash, në faqet letrare të gazetës lokale të Dibrës, "Ushtima e maleve" do të spikaste një talent i ri. Ka qenë vetëm 15 vjeç, kur mësuesi i tij i lëndës së letërsisë, poeti Islam Çenga, do
  • Nobeli letrar Bob Dylanit? Pas një reagimi instinktiv negativ, pasi mora vesh lajmin, kur edhe po të ma kishin dhënë mua njëlloj do të kisha reaguar - pra, pas një refuzimi të çastit, me kohë mendova se kështu i njihet arti i fjalës një
  • Historinë e kemi sa të freskët aq edhe të frymëzuar nga lloje të ndryshme interpreti mi e për të qenë të saktë në kërkim të së vërttës herë ke- - mi shtangur me faktet e reja dhe herë kemi kuptuar se na duhet shumë kohë për ta p
Kulturë
Publikuar më 27.10.2016 10:36 / Shekulli
Prof. Dr. Josif Papagjoni Një nga mendjet e rralla të shqiptarëve, iku! Profesori ynë i nderuar Alfred Uçi s’është më! Por është emri i tij, drita që la pas... Kur lexoja librat e tij kisha një ndjenjë të dyfishtë: ngopje dhe lodh
  • Aktorja e njohur e skenës, Melpomeni Çobani, u nda nga jeta në moshën 88-vjeçare. Lajmi u bë i ditur nga familjarët. Ndërsa, sot në orën 12:00-14:00 do të mbahen homazhet në ambientet e Qendrës Kulturore Tirana, (Teatri Metropol). “Art
  • Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka vendosur të dekorojë Mimoza Mevlanin me titullin “Mjeshtër i Madh. Sipas njoftimit zyrtar, presidenti Nishani i akordoi zonjës Mimoza Mevlani (Shaba) titullin “Mjeshtër i Madh”. “Për pu
  • Pas betejës me sëmundjen e rëndë, aktorja Hajrie Rondo u rikthye në skenën e teatrit, me dramën shqipe “Tre Dhëndurët”. E ftuar në emisionin e pasdites, në Televizionin Klan, “Rudina”, aktorja u përlot kur i kujtuan një kolaz
Sociale
Publikuar më 27.10.2016 16:08 / Eno Shkëmbi
Personat e burgosur janë në risk të lartë për t’u infektuar nga HIV/AIDS. Në një studim të bërë për herë të parë në burgje u identifikuan raste të reja me HIV/AIDS, ndërkohë që të burgosurit pranojnë se kryejnë marrëdhënie h
  • Grupimi për Vlorën ka dalë sot në protestë para Këshillit Bashkiak, pasi kërkon heqjen e vendimit për parkimet. Bëhet e ditur se përfaqësues të shoqërisë civile kanë tentuar të hyjnë në sallën e mbledhjes, ku do të relatojnë p
Extra
Publikuar më 27.10.2016 15:35 / Elidona Syla
Këto imazhe tregojnë një paraqitje të shkurtër të një shtëpie të braktisur funerali. Ajo është ndërtuar që në shekullin e XIX, por ka rreth 3 vjet që është e braktisur. Fotot janë bërë brenda ndërtesës së frikshme të ish-
Sport
Publikuar më 27.10.2016 10:52 / Olsi Avdiaj
Nga Olsi Avdiaj Paratë, paratë dhe vetëm paratë. Në futbollin e sotëm nuk janë vetëm rezultatet, objektivat e klubeve në Botë. Një qëllim kryesor është edhe paraja. Në mungesë të titullit, shumë klube kënaqen me të ardhurat që
KM