Na ndiqni

Reklama dhe Njoftime
Opinion
Nga Arben Rrozhani Pak ditë më parë ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchardt deklar...
Nga Lisa Louis 2000 miliardë euro borxhe ka Franca. Disa kandidatë për President angazhohen p...

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Një studim i kryer së fundmi ka dalë në përfundimin se ngrënia e 10 porcioneve në ditë me f...

Kryeredaktor:
BRAHIM SHIMA

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Ekonomi
22.02.2017 15:17
Publikuar nga Eno Shkëmbi
Monedha vendase ka zbritur sot nën 135 lekë, për herë të parë gjatë këtij viti, ndërsa dollari ka kërcyer në mbi 128 lekë. Sipas kursit
15.02.2017 16:54
Shoqata e Bankave: Zbulimi i grabitësve, inkurajim i madh për ekonominë
Shoqata Shqiptare e Bankave reagoi pas operacionit të suksesshëm për kapjen e hajdutëve të dyshuar të dy grabitjeve të bujshme në kryeqytet. Në deklaratë theksohet se s...
15.02.2017 13:42
Euro arrin nivelin më të ulët të vitit në tregun vendas
Monedha e përbashkët ka arritur sot në nivelin më të ulët të këtij viti, duke reflektuar dobësinë e euros në tregjet ndërkombëtare, por dhe ofertën e brendshme të...
13.02.2017 14:18
Shtëpi në Tiranë? Pse kushton më shtrenjtë se në Paris, Milano e Nju-Jork
Një apartament në Tiranë mund të kushtojë mesatarisht 70-100 mijë euro, ndërsa në Milano e Paris edhe 300- 500 mijë euro, por kur vjen puna për të llogaritur aftësinë b...
13.02.2017 12:16
Shefja e FMN-së flet mbi ekonominë amerikane nën administratën e re
Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristinë Lagarde, shprehu optimizëm se planet e presidentit amerikan, Donald Tramp, për shkurtimin e taksave dhe shtimin e shpenzimeve...
10.02.2017 18:07
Sejko takon Tahirin pas grabitjes në Rinas: Sistemi bankar është në gjendje të mirë
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, zhvilloi sot një takim me ministrin e Brendshëm Sajmir Tahiri. Takimi vjen një ditë pas grabitjes së bujshme të një sasie...
10.02.2017 10:20
Inspektorati i Ndërtimit gjobit bashkitë, ja lista
Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit bëri të ditur se, përgjatë kontrolleve të ushtruara në bashkitë e vendit, ka konstatuar shkelje nga kryeinspektorët apo...
09.02.2017 11:14
Grevistët e urisë në Zharrëz përzënë deputeten e PS-së (VIDEO)
Grevistët e urisë në Zharrëz, në mënyrë demonstrative, kanë bllokuar gojën me shiritë ngjitës në kohën kur deputetja e Partisë Socialiste, Antoneta Dhima, kryetarj...
07.02.2017 12:36
“Qatar Airways” vendos një rekord për fluturimin më të gjatë
Një “Boeing 777” i nisur nga Doha (Katar) të dielën u ul në Aukland (Zelanda e Re) të hënën, pasi fluturoi për 9,031 milje (14,535 kilometër). Fluturimi i kthimit u...
03.02.2017 13:55
“Nis fushata” me fondet buxhetore, në një ditë tenderohen 8 milionë euro
Në vite të zakonshme në muajin janar shpenzimet buxhetore përqendrohen vetëm në pagesat e emergjencës për spitalet dhe qendrat sociale, rrogat dhe pensionet, teksa fonde...
01.02.2017 23:10
Porositë e Drejtoreshës së BB-së për shqiptarët dhe politikën (VIDEO)
Drejtoresha e Bankës Botërore në Tiranë, Tahseen Sayed ka përfunduar misionin e saj 3-vjeçar në vendin tonë. Pak orë përpara largimit nga Shqipëria, ajo ka dhënë interv...
26.01.2017 10:03
Vjen Tramp, “Dow Jones” thyen rekord, kalon shifrën 20 mijë
Treguesi i bursës së Nju-Jorkut “Dow Jones” kaloi për herë të parë shifrën 20,000 në shkëmbimet e së mërkurës. “Dow Jones” është treguesi më i njohur i...
24.01.2017 18:45
Si të aplikoni për punë në Gjermani, të gjitha dokumentet që iu duhen
Qendra Gjermane e Informacionit për Emigracion ka zhvilluar këtë të martë një takim me studentët e Universitetit “Luigj Gurakuqi” në Shkodër. Përfaqësuesit e q...
24.01.2017 17:54
FMN-Shqipërisë: Vazhdoni reformat për përmirësimin e klimës së biznesit
Fondi Monetar Ndërkombëtar e quajti një rast suksesi mbylljen e marrëveshjes trevjeçare me qeverinë shqiptare, duke përmbushur objektivat e nënshkruara në shkurt të vitit ...
19.01.2017 17:02
Ambasada në Tiranë: Si të përfitoni vizë turistike për në SHBA
Ambasada e SHBA-s në Tiranë njoftoi të gjithë të interesuarit se si mund të përfitojnë në vizitë turistike për në Shtetet e Bashkuara. Në një postim në rrjetin...
18.01.2017 14:18
Sejko: Janë minimizuar rreziqet nga sektori financiar
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, u shpreh se në sektorin financiar janë ndërmarrë reforma të rëndësishme, që synojnë të përmirësojnë qasjen finan...
18.01.2017 12:59
Kompensimi i pronave, ja tarifat që duhet të paguhen
Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani dhe ai i Financave, Arben Ahmetaj, kanë firmosur një urdhër të përbashkët lidhur me tarifat financiare që do të paguhen në Agjenci...
18.01.2017 12:07
Doni të dini a jua paguan sigurimet punëdhënësi? E verifikoni online
Nëse keni dyshime që punëdhënësi juaj mund të mos jua paguajë kontributet e sigurimeve ka një zgjidhje të lehtë, pa u detyruar të shkoni tek Instituti i Sigurimeve Sh...
17.01.2017 19:29
Rruga e Kombit, qeveria do t’i paguajë koncesionarit 65 milionë euro
Agjencia e Prokurimit Publik njoftoi se qeveria shqiptare do të subvencionojë me 64.9 milionë euro konsorciumin “Catalyst”, që tashmë është shpallur fitues për të a...
17.01.2017 11:05
FMN, më optimiste për rritjen ekonomike në SHBA
Fondi Monetar Ndërkombëtar e ngriti paksa parashikimin për rritjen ekonomike në Shtetet e Bashkuara për këtë vit dhe për vitin 2018, gjë që pasyron premtimin e adminis...
16.01.2017 13:26
8 njerëz zotërojnë po aq pasuri sa gjysma e varfër e popullsisë së planetit
Vlerësimet e reja të raportit të përpiluar nga Oxfam, të prezantuara në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, tregojnë se vetëm tetë persona zotërojnë pasuri aq sa edhe gj...
14.01.2017 18:30
Leje ndërtimi online, fluks aplikimesh vetëm në 4 muaj
Vetëm në katër muajt e fundit në bashkitë e vendit dhe Këshillin Kombëtar të Territorit (KKT)  janë kryer 809 aplikime online për leje ndërtimi. Në një intervis...
Minuta e fundit
Shekulli Online
Publikuar: 10:01
“Der Spiegel”: Shërbimet sekrete gjermane kanë përgjuar BBC-në.
Shërbimet sekrete gjermane të jashtme, (BND) kanë përgjuar gazetarët e disa mediave të huaja, si BBC, New York Times dhe agjencinë e lajmeve "Reuters", bëri sot të ditur e përjavshmja gjermane, "Der Spiegel". “BND ka vendosur duke fill... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:48
Përplasen dy autobusë, 12 të vdekur e 28 të plagosur në Argjentinë.
Një aksident i rëndë automobilistik raportohet të ketë ndodhur në Argjentinë. Së paku 12 persona kanë humbur jetën dhe 28 të tjerë janë plagosur, nga përplasja në mes të dy autobusëve në pjesën lindore të vendit. Autobusët ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:36
“Mielli” i gjermanit dhe kanabisi i qeverisë.
Nga Arben Rrozhani Pak ditë më parë ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchardt deklaroi se “qarkullojnë më shumë se 2 miliardë euro para të pista. Pra ekziston risku se këto para mund të përdoren për të blerë deputetë”. ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:18
Britaniku: Jam gati të dorëzohem në Serbi për lirinë e Ramush Haradinajt.
Ish-ushtari britanik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Jon Harrison, i cili ka luftuar vullnetar në Brigadën 138 “Agim Ramadani” në Koshare, në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, ka folur për vendimin e tij ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:15
Feministja proteston topless kundër Marinë Lë Penit (FOTO).
Një incident ndodhi gjatë një konference për media të kandidates për presidente të Francës Marinë Lë Pen. Një grua e cila është anëtare e organizatës radikale feministe “Femen” hipi mbi karrigen e saj ndërkohë që ishte toples... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:07
Franca - Frexit - anarki financiare.
Nga Lisa Louis 2000 miliardë euro borxhe ka Franca. Disa kandidatë për President angazhohen për Frexit, daljen e Francës nga unioni monetar. Por kjo do të ishte një katastrofë ekonomike për vendin. Për disa kandidatë për president në ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:07
Molla Dinka i medaljeve….
Nga Sevdail Hyseni Ndarja e medaljes së argjend nga presidenti i Serbisë, Toma Nikoliq, për Myftiun e Luginës së Preshevës, Nexhmedin ef. Saqipi, nuk kaloi pa jehonë. Të shumtë janë zërat e përgëzimeve, që vinin në adresë të Myfti... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:01
BDI i jep nënshkrimet Zaevit, VMRO, thirrje për mobilizim.
Në Maqedoni, Bashkimi Demokratik për Integrim ka vendosur t’ia japë nënshkrimet e deputetëve të tij liderit të Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev, për marrjen e mandatit nga presidenti Gjorge Ivanov për formimin e qeveris... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 08:49
Makina del nga rruga, dy të vdekur në Gjirokastër.
Një aksident i rëndë ndodhi mëngjesin e sotëm në fshatin Grapsh të Gjirokastrës, duke u marrë për pasojë jetën dy personave. Mjeti tip "Ford" me targa AA 928 MD dhe drejtohej nga  30-vjeçari A.N, përfundoi në kanal dhe për pasojë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 08:29
Pronat, si kalohen në sistemin e regjistrimit, dokumentet dhe tarifat .
Nga Nertian Gjergo Publikohet procedura për kalimin nga regjistrat hipotekore në sistemin e regjistrimit për pasurinë e paluajtshme. Në një njoftim portali e-Albania shkruan se “Shërbimi elektronik u vjen në ndihmë qytetarëve që të d... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 08:05
Pensionet, kategoritë që përfitojnë 3% rritje dhe 760 lekë shtesë.
Nga Neritan Gjergo Vendimi për indeksimin e pen sioneve këtë vit është spos tuar me afro 5 muaj, ndryshe nga vitet e tjera, kur indeksimi i pensioneve ndodhte në korrik, këtë vit ai do të fillojë që në mars. Zv/drejtori i Institutit t... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:53
Çfarë ka ndodhur më 25 shkurt?.
1570 – Mbretëresha Elizabeth I e Anglisë, çkishërohet nga Papa Pius V – Për të ardhur në fron, ajo kishte ekzekutuar kushërirën e vet, Mari, mbretëreshë e skocezëve. Gjatë mbretërimit të Elizabetës së parë – deri në vdekje e ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:36
Horoskopi, 25 shkurt 2017.
Dashi 21/3 - 20/4 Dita do të nisë e mbarë për të lindurit e kësaj shenje në sajë të ndikimit të Hënës. Mundohuni të tregoheni më të hapur dhe dëgjoni këshillat dhe idetë e të tjerëve. Demi 21/4 - 21/5 Ndikimi i Uranit do... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:30
Kronikë
Publikuar më 25.02.2017 08:29 / Eno Shkëmbi
Një aksident i rëndë ndodhi mëngjesin e sotëm në fshatin Grapsh të Gjirokastrës, duke u marrë për pasojë jetën dy personave. Mjeti tip "Ford" me targa AA 928 MD dhe drejtohej nga  30-vjeçari A.N, përfundoi në kanal dhe për pasojë
Ekonomi
Publikuar më 22.02.2017 15:17 / Eno Shkëmbi
Monedha vendase ka zbritur sot nën 135 lekë, për herë të parë gjatë këtij viti, ndërsa dollari ka kërcyer në mbi 128 lekë. Sipas kursit zyrtar të bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 134.99 lekë, 0.14 lekë më pak se
Kulturë
Publikuar më 24.02.2017 00:23 / Dionis Xhafa
IFACCA është themeluar në vitin 2000 dhe ka selinë në Sidnej të Australisë. Kosova anëtarësohet edhe në një mekanizëm ndërkombëtar kulturor. Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka marrë konfirmimin për anëtarësim në Feder
  • Analisti Fatos Lubonja, nisur nga eksperienca personale, jo vetëm vë në diskutim mënyrën e ndërtimit të këtyre librave me dokumente, nga ana e autorit të tyre (bëhet fjalë për atë me autor Dashnor Kaloçin), por është shprehur edhe se
Sociale
Publikuar më 24.02.2017 17:15 / Elidona Syla
Është nënshkruar në Fier nga ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi me kryetarët e bashkive, “Pakti i Mirëqenies Sociale”. Nga Fieri, Klosi komentoi protestën e Partisë Demokratike duke thënë se, “Vetting-u po e m
Extra
Publikuar më 24.02.2017 15:31 / Jola Alimemaj
Shpesh realizojmë foto me 2 gishta, pra në formë "V"-je. Por s'duhet ta bëni më! Shkencëtarët japonezë kanë zbuluar se nëse realizoni foto të tilla, në një distancë prej më pak se 3 metra, kriminelët mund të marrin informacion në
  • Ajo është një prej anijeve më të mëdha të ndërtuara ndonjëherë. Padyshim që është edhe një nga anijet më të njohur anë botë. Bëhet fjalë për Titanikun. Anija e Titanikut u mbyt pasi u përplas me një ajsberg ndërsa udhëtont
  • Presidenti Donald Trump ka marrë vendosmërisht drejtimin e lëvizjes politike konservatore në Shtetet e Bashkuara dhe po e çon atë përpara, sipas filozofisë së tij. Kështu deklaroi Kellyanne Conway një prej këshilltarëve kryesore të Pres
  • Dy zyrtarë të lartë amerikanë ndodhen në Meksikë për të diskutuar me presidentin Enrique Pena Nieto politikat e reja kufitare të Uashingtonit. Sekretari i Shtetit, Rex Tillerson dhe shefi i Sigurisë Kombëtare, John Kelly kanë mbërritur n
KM