Na ndiqni

Reklama dhe Njoftime
Opinion
Nga Arben Rrozhani Pak ditë më parë ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchardt deklar...
Nga Lisa Louis 2000 miliardë euro borxhe ka Franca. Disa kandidatë për President angazhohen p...

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Një studim i kryer së fundmi ka dalë në përfundimin se ngrënia e 10 porcioneve në ditë me f...

Kryeredaktor:
BRAHIM SHIMA

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Jetë
21.02.2017 10:57
Publikuar nga Shekulli
Mononukleoza infektive (ose thjeshtë  Mononukleoza) është një sëmundje ngjitëse mjaft e përhapur që ka shkaktar virusin Epstein-Barr (EBV). S
19.02.2017 10:29
Një poete e “çmendur”, mes prozës dhe poezisë
Nga Miho Gjini Gjithmonë ka një keqkuptim dëshira e vjershërimit, e kthyer në një mani për të bërë me to libra kushdo, e për t’u hequr si poet! E mandej të mbushen ...
19.02.2017 10:17
Shtrëngimet në gjoks paralajmërojnë sëmundjet e zemrës
Arteriet koronare janë enët e mëdha të gjakut që furnizojnë zemrën me gjak të oksigjenuar. Sëmundja e arterieve koronare shfaqet kur ato preken nga ateroskleroza apo dëmto...
19.02.2017 10:06
Mëlçia, sëmundjet dhe shkaktarët
Mëlçia është një organ shumë i rëndësishëm pasi pastron gjakun nga helmet. Kur një person ka probleme me qarkullimin e gjakut, atëherë organizmi i tij do të ketë probl...
19.02.2017 10:00
Artrozat, ç'duhet të bëjmë për sëmundjet e kockave gjatë verës
Tahir Çela, mjek ortoped pranë Spitalit Universitar të Traumës Artrozat janë sëmundje të degjenerimit të artikulacioneve (kyçeve). Sëmundja prek artikulacionet duke dë...
18.02.2017 11:12
Ermal Meta: Ja çfarë mbaj mend nga Shqipëria (FOTO)
Nga Brunilda Gorovelli Ai është një tjetër shqiptar që suksesin po e shijon jashtë vendit. Larguar qysh herët nga qyteti i fierit për të nisur një jetë të re në Ital...
18.02.2017 11:02
Lemja e Al Pazar: Më thonë i kam ngjarë gjyshes, ka qenë shakatorja e fisit
Nga Brunilda Gorovelli Me të mund të qeshësh jo vetëm duke e ndjekë në skenë, por edhe nëse konsumon një kafe. Misioni i saj mesa duket është të sjellë buzëqeshje n...
18.02.2017 10:58
Shën Valentini romantik i Gerta Hetës! (FOTO)
Nga Brunilda Gorovelli Teksa dëgjon emrin Gerta Heta menjëherë të shkon mendja të prezantuesja e radios dhe tek këngëtarja e hitit “My love”. Por Gerta Heta nuk ësht...
15.02.2017 11:19
Lefter Çipa, fosfor i këngës labe në 40 vite (FOTO)
Pas përjetësimit të krijimtarisë së veprimtarisë së tij në Memorialin e Polifonisë “Gurë e tinguj” në Pilur, në nderim të mjeshtrit të madh, për 75-vjetorin e tij...
14.02.2017 11:38
Sëmundjet ngjitëse dhe bajamet, rastet kur duhen marrë mjekime
Nga Dr.Polikron Çelo - Pediatër     Fruthi, Rubeola, Skarlatina, Varicela, (Sëmundja e 5-të dhe e 6-të) bëjnë pjesë në grupin e sëmundjeve ngjitëse me shpërthime n...
12.02.2017 14:08
“Goca e Berberit” kënga fierake e Kiu Poros mbush 90 vjet
Nga Arben Velo “Moj gocë e Berberit”, kjo këngë që këndohet gati në të gjithë Shqipërinë, mbetet padyshim një nga këngët lirike më të pëlqyera prej afro 90 vjet...
12.02.2017 13:55
Kukësi vazhdon me hap kampioni
Nga Klevis Deda Në përfundim të javës së 21 të superligës së futbollit, Kukësi vazhdon të udhëheq kampionatin shqiptar duke iu afruar akoma më shumë titullit kampion...
12.02.2017 13:40
Juventus dhe Inter në garë për Sanchez
Dy rivalët e përjetshëm në Itali, Inter dhe Juventus kanë një objektiv të përbashkët sa i përket merkatos së verës. Ai është Kiliani i Arsenalit, Alexis Sanchez i cili...
12.02.2017 13:37
Willian zbulon ofertën e Mourinhos
Mesfushori i Chelsea është shprehur se ka marrë një ofertë nga Manchester United dhe se Mourinho ishte ai që e kërkoi me mjaft ngulm. Sipas tij, ofertat e klubeve të tjera p...
12.02.2017 13:34
Messi zgjat kontratën me Adidas
Lionel Messi ka deklaruar se ka rinovuar kontratën me kompaninë e Adidas. Lojtari e ka shpërndarë këtë lajm në profilin e tij në Facebook. Kontrata nuk bëhet e ditur sa e g...
12.02.2017 13:33
Sadiku bëhet Bullgar për karrier
U përfol shumë për vendimin e sulmuesit të kombëtares Shqiptare të futbollit Armando Sadiku që kërkonte me çdo kusht pasaportë Bullgare. “Në radhë të parë kjo do të...
12.02.2017 13:18
Allegri i qëndron besnik Juventusit
Trajneri i Juventusit Massimiliano Allegri ka hedhur poshtë çdo spekulim të ngritur rreth të ardhmes së tij. Ai lidhet ngushtë me një kalim të tij në radhët e skuadrës s...
12.02.2017 13:15
Cungu pranë largimit nga Vllaznia
Pas fitores spektakolare përballë Flamurtarit, trajneri i Vllaznisë Armando Cungu ka paralajmëruar se është në prag të largimit nga skuadra. Për sa i përket fitores ai ës...
12.02.2017 12:57
Trump: Muri me Meksikën do të kushtojë më pak nga sa pritet
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump ka kundërshtuar lajmet e dhëna se, muri që ai ka vendosur të ndërtojë në kufirin me Meksikën do të kushtojë ...
12.02.2017 12:41
Sekretari Amerikan i Shtetit takim me Federica Mogherinin
Sekretari amerian i shtetit Rex Tillerson u takua të enjten me shefen e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian Federica Mogherini, ndërsa të dyja palët po përpiqen të g...
12.02.2017 12:39
Vijojnë bisedimet SHBA-Japoni, kryeministri Abe golf me Trump
Presidenti amerikan Donald Trump dhe kryeministri japonez Shinzo Abe po kombinojnë punën me biznesin, në ditën e dytë të vizitës së udhëheqësit japonez në Shtetet e Bashk...
12.02.2017 12:03
Lëngjet që duhen konsumur dhe bimët mjekësore
Këto suplemente ju ndihmojnë për lirimin nga simptomat e SZI-së. Shtesat probiotike. Probiotikët janë bakterie "miqësore" që ndihmojnë sistemin tuaj tretës të funksionoj...
Minuta e fundit
Shekulli Online
Publikuar: 10:01
“Der Spiegel”: Shërbimet sekrete gjermane kanë përgjuar BBC-në.
Shërbimet sekrete gjermane të jashtme, (BND) kanë përgjuar gazetarët e disa mediave të huaja, si BBC, New York Times dhe agjencinë e lajmeve "Reuters", bëri sot të ditur e përjavshmja gjermane, "Der Spiegel". “BND ka vendosur duke fill... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:48
Përplasen dy autobusë, 12 të vdekur e 28 të plagosur në Argjentinë.
Një aksident i rëndë automobilistik raportohet të ketë ndodhur në Argjentinë. Së paku 12 persona kanë humbur jetën dhe 28 të tjerë janë plagosur, nga përplasja në mes të dy autobusëve në pjesën lindore të vendit. Autobusët ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:36
“Mielli” i gjermanit dhe kanabisi i qeverisë.
Nga Arben Rrozhani Pak ditë më parë ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchardt deklaroi se “qarkullojnë më shumë se 2 miliardë euro para të pista. Pra ekziston risku se këto para mund të përdoren për të blerë deputetë”. ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:18
Britaniku: Jam gati të dorëzohem në Serbi për lirinë e Ramush Haradinajt.
Ish-ushtari britanik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Jon Harrison, i cili ka luftuar vullnetar në Brigadën 138 “Agim Ramadani” në Koshare, në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, ka folur për vendimin e tij ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:15
Feministja proteston topless kundër Marinë Lë Penit (FOTO).
Një incident ndodhi gjatë një konference për media të kandidates për presidente të Francës Marinë Lë Pen. Një grua e cila është anëtare e organizatës radikale feministe “Femen” hipi mbi karrigen e saj ndërkohë që ishte toples... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:07
Franca - Frexit - anarki financiare.
Nga Lisa Louis 2000 miliardë euro borxhe ka Franca. Disa kandidatë për President angazhohen për Frexit, daljen e Francës nga unioni monetar. Por kjo do të ishte një katastrofë ekonomike për vendin. Për disa kandidatë për president në ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:07
Molla Dinka i medaljeve….
Nga Sevdail Hyseni Ndarja e medaljes së argjend nga presidenti i Serbisë, Toma Nikoliq, për Myftiun e Luginës së Preshevës, Nexhmedin ef. Saqipi, nuk kaloi pa jehonë. Të shumtë janë zërat e përgëzimeve, që vinin në adresë të Myfti... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:01
BDI i jep nënshkrimet Zaevit, VMRO, thirrje për mobilizim.
Në Maqedoni, Bashkimi Demokratik për Integrim ka vendosur t’ia japë nënshkrimet e deputetëve të tij liderit të Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev, për marrjen e mandatit nga presidenti Gjorge Ivanov për formimin e qeveris... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 08:49
Makina del nga rruga, dy të vdekur në Gjirokastër.
Një aksident i rëndë ndodhi mëngjesin e sotëm në fshatin Grapsh të Gjirokastrës, duke u marrë për pasojë jetën dy personave. Mjeti tip "Ford" me targa AA 928 MD dhe drejtohej nga  30-vjeçari A.N, përfundoi në kanal dhe për pasojë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 08:29
Pronat, si kalohen në sistemin e regjistrimit, dokumentet dhe tarifat .
Nga Nertian Gjergo Publikohet procedura për kalimin nga regjistrat hipotekore në sistemin e regjistrimit për pasurinë e paluajtshme. Në një njoftim portali e-Albania shkruan se “Shërbimi elektronik u vjen në ndihmë qytetarëve që të d... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 08:05
Pensionet, kategoritë që përfitojnë 3% rritje dhe 760 lekë shtesë.
Nga Neritan Gjergo Vendimi për indeksimin e pen sioneve këtë vit është spos tuar me afro 5 muaj, ndryshe nga vitet e tjera, kur indeksimi i pensioneve ndodhte në korrik, këtë vit ai do të fillojë që në mars. Zv/drejtori i Institutit t... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:53
Çfarë ka ndodhur më 25 shkurt?.
1570 – Mbretëresha Elizabeth I e Anglisë, çkishërohet nga Papa Pius V – Për të ardhur në fron, ajo kishte ekzekutuar kushërirën e vet, Mari, mbretëreshë e skocezëve. Gjatë mbretërimit të Elizabetës së parë – deri në vdekje e ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:36
Horoskopi, 25 shkurt 2017.
Dashi 21/3 - 20/4 Dita do të nisë e mbarë për të lindurit e kësaj shenje në sajë të ndikimit të Hënës. Mundohuni të tregoheni më të hapur dhe dëgjoni këshillat dhe idetë e të tjerëve. Demi 21/4 - 21/5 Ndikimi i Uranit do... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:30
Kronikë
Publikuar më 25.02.2017 08:29 / Eno Shkëmbi
Një aksident i rëndë ndodhi mëngjesin e sotëm në fshatin Grapsh të Gjirokastrës, duke u marrë për pasojë jetën dy personave. Mjeti tip "Ford" me targa AA 928 MD dhe drejtohej nga  30-vjeçari A.N, përfundoi në kanal dhe për pasojë
Ekonomi
Publikuar më 22.02.2017 15:17 / Eno Shkëmbi
Monedha vendase ka zbritur sot nën 135 lekë, për herë të parë gjatë këtij viti, ndërsa dollari ka kërcyer në mbi 128 lekë. Sipas kursit zyrtar të bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 134.99 lekë, 0.14 lekë më pak se
Kulturë
Publikuar më 24.02.2017 00:23 / Dionis Xhafa
IFACCA është themeluar në vitin 2000 dhe ka selinë në Sidnej të Australisë. Kosova anëtarësohet edhe në një mekanizëm ndërkombëtar kulturor. Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka marrë konfirmimin për anëtarësim në Feder
  • Analisti Fatos Lubonja, nisur nga eksperienca personale, jo vetëm vë në diskutim mënyrën e ndërtimit të këtyre librave me dokumente, nga ana e autorit të tyre (bëhet fjalë për atë me autor Dashnor Kaloçin), por është shprehur edhe se
Sociale
Publikuar më 24.02.2017 17:15 / Elidona Syla
Është nënshkruar në Fier nga ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi me kryetarët e bashkive, “Pakti i Mirëqenies Sociale”. Nga Fieri, Klosi komentoi protestën e Partisë Demokratike duke thënë se, “Vetting-u po e m
Extra
Publikuar më 24.02.2017 15:31 / Jola Alimemaj
Shpesh realizojmë foto me 2 gishta, pra në formë "V"-je. Por s'duhet ta bëni më! Shkencëtarët japonezë kanë zbuluar se nëse realizoni foto të tilla, në një distancë prej më pak se 3 metra, kriminelët mund të marrin informacion në
  • Ajo është një prej anijeve më të mëdha të ndërtuara ndonjëherë. Padyshim që është edhe një nga anijet më të njohur anë botë. Bëhet fjalë për Titanikun. Anija e Titanikut u mbyt pasi u përplas me një ajsberg ndërsa udhëtont
  • Presidenti Donald Trump ka marrë vendosmërisht drejtimin e lëvizjes politike konservatore në Shtetet e Bashkuara dhe po e çon atë përpara, sipas filozofisë së tij. Kështu deklaroi Kellyanne Conway një prej këshilltarëve kryesore të Pres
  • Dy zyrtarë të lartë amerikanë ndodhen në Meksikë për të diskutuar me presidentin Enrique Pena Nieto politikat e reja kufitare të Uashingtonit. Sekretari i Shtetit, Rex Tillerson dhe shefi i Sigurisë Kombëtare, John Kelly kanë mbërritur n
KM