Na ndiqni

Reklama dhe Njoftime
Opinion
Nga Arben Rrozhani Pak ditë më parë ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchardt deklar...
Nga Lisa Louis 2000 miliardë euro borxhe ka Franca. Disa kandidatë për President angazhohen p...

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Një studim i kryer së fundmi ka dalë në përfundimin se ngrënia e 10 porcioneve në ditë me f...

Kryeredaktor:
BRAHIM SHIMA

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Kulturë
24.02.2017 00:23
Publikuar nga Dionis Xhafa
IFACCA është themeluar në vitin 2000 dhe ka selinë në Sidnej të Australisë. Kosova anëtarësohet edhe në një mekanizëm ndërkombëtar ku
23.02.2017 18:52
Kadare kundër Fatos Lubonjës: Shpifës ordiner
Analisti Fatos Lubonja, nisur nga eksperienca personale, jo vetëm vë në diskutim mënyrën e ndërtimit të këtyre librave me dokumente, nga ana e autorit të tyre (bëhet fjal...
23.02.2017 16:23
Mësime për jetën nga “Alkimisti” i Paulo Coelhos
“Alkimisti” është një nga librat më të shitur në histori, duke frymëzuar njerëzit në të gjithë botën të ndjekin ëndrrat e tyre. Ja çfarë na mëson kryevepra e Pa...
23.02.2017 12:07
Artistët në protestë; jo si militantë, por si qytetarë mes problematikave
Nga Valeria Dedaj Ai nuk i fsheh bindjet e tij politike. Madje, madje i pranon haptazi ato. Por, pavarësisht kësaj, mendon se bindjet që ka nuk e bëjnë të jetë aspak i err...
22.02.2017 23:44
Libri “Danub”, promovohet në Tiranë në prani të autorit Magris
Libri “Danub”, i autorit italian Claudio Magris, i cili është botuar në vitin 1986, në fund të muajit shkurt do të prezantohet edhe në gjuhën shqipe, shkruan “Kult Plu...
22.02.2017 18:53
Aktivitet për Faik Konicën në Bibliotekën e Kongresit amerikan
Nga Arsim Çejku Figura e Faik Konicës si diplomat dhe personalitet poliedrik u përcoll në një aktivitet mbresëlënës në Bibliotekën e Kongresit amerikan me 17 shkurt 20...
22.02.2017 11:50
Ju rrëfej kritikët e Agollit, para vitit 1990 i përuleshin, sot...
Nga Valeria Dedaj Pedagogu i letërsisë bashkëkohore, Gëzim Basha, rrëfen për vlerat e krijimtarisë së Dritëro Agollit në letërsinë shqipe. Ai mendon se për të ësht...
21.02.2017 11:46
Anbeta Toromani lë televizionin për teatrin
Nga Valeria Dedaj “Nuk pendohem për vitet që kam punuar në televizion, por tashmë e ardhmja ime është teatri. Deri pak vite më parë, nuk kisha mundësi të zgjidhja. Is...
20.02.2017 17:03
Tryezë shkencore në Prishtinë për 100-vjetorin e lindjes së Musine Kokalari
Me rastin e 100-vjetorit të lindjes së shkrimtares së parë shqiptare, Musine Kokalarit, Instituti Albanologjik i Prishtinës organizon Tryezën shkencore "Musine Kokalari - në ...
20.02.2017 15:51
Kadare, në mesin e 10 shkrimtarëve më të mirë ballkanikë
Revista britanike “Calvert Journal” ka rekomanduar 10 autorë ballkanikë për t’u lexuar. Në mesin e tyre është edhe shkrimtari shqiptar Ismail Kadare. Kjo revistë ka ...
20.02.2017 14:52
Rrëfimi i nënës së Visar Zhitit për Dritëroin dhe Kadarenë
Ditëroi në burgologjinë e Visar Zhitit Në librat “Rrugët e Ferrit” dhe “Ferri i çarë”, të botuara para ca vitesh, që autori i tyre, Visar Zhiti, i quan me neolo...
20.02.2017 11:59
Agolli: Tani që jam kryetar i Lidhjes, shumë gjëra më bëjnë për të qeshur
Shkrimtari dhe poeti Dritëro Agolli (1931-2017) në një intervistë të botuar revistën “Skena dhe ekrani” është shprehur për dramën, teatrin, ekranizimin e veprave të t...
18.02.2017 22:24
Promovohen dy libra nga krijuesit shqiptarë të Austrisë
Në 9-vjetorin e Pavarësisë së Republikës së Kosovës, krijuesit shqiptarë nga Austria sollën para lexuesve dy vepra të reja, përcjellë KultPlus. Vepra u prezantuan në...
18.02.2017 11:29
"Mbeturinat radioaktive që (ç)bënë një deputet dhe lufta e heroit “të vdekur”"
Nga Valeria Dedaj “Kombi që shkatërron tokën e tij, shkatërron vetveten”, ka thënë Roosvelt. Po shpesh njerëzit e veçanërisht ata që në jetën reale kanë ...
17.02.2017 12:00
Stani: Të hapen dosjet, Dritëroi s'ishte varrmihës i fateve të shokëve
Nga Valeria Dedaj Publicisti dhe shkrimtari Lazër Stani ndalet te krijimtaria letrare e Dritëro Agollit. Ai mendon se krijimtaria e e këtij shkrimtari dhe poeti është e lidh...
16.02.2017 09:43
Intervista/ "Ja si e mbështeti Dritëro Agolli mbesën e Abaz Kupit"
Nga Valeria Dedaj  Asokohe as nuk e kishte ëndërruar se një ditë do të takonte Dritëro Agollin. Atë, që e cilësonte, si poet të madh, të parin e shkrimtarëve në kry...
15.02.2017 23:47
Mediat italiane: Ermal Meta, një imazh i bukur për gjithë shqiptarët
Intervista në “Avvenire” shoqërohet më një foto të madhe të artistit. Tashmë për kantautorin shqiptar Ermal Meta, kanë shkruar mjaft gazeta, ato italiane dhe në Shq...
15.02.2017 22:09
Berlinale përlotet nga drama e sirianëve
Një film që tregon impaktin e luftës civile te një familje siriane përloti audiencën e Festivalit të Filmit në Berlin “Insyriated” është xhiruar kryesisht brenda mu...
15.02.2017 20:31
"Vjedhja e gjumit mbretëror" e Kadaresë përkthehet në Rumani
Libri është botuar në vitin 1995, fillimisht në gjuhën frënge në versionin “Le firman aveugle suivi de La grande muraille et de Le vol du sommeil royal” Shtëpia Botue...
14.02.2017 23:41
Shqipëria promovon arkeologjinë nënujore
Shqipëria po promovon sendet e lashta arkeologjike nënujore në briegjet e saj në jugperëndim të vendit, me qëllim që të rrisë interesin publik dhe për të tërhequr vëme...
14.02.2017 15:59
Loja me vdekjen e një shkrimtari
Agolli arriti atë që shumë rrallë mbërrihet: Që tërësia e tij, njerëzore dhe autoriale, t’i hedhë prapa vetes episodet që do ta mund ta kontestonin atë, si shkrimtar d...
14.02.2017 15:29
Shkarkohet nga puna kompozitori Kujtim Prodani
Vala e shkarkimeve masive në Radio Televizionin Publik Shqiptar ka përfshirë edhe kompozitorin mjaft të njohur Kujtim Prodani. Lajmin për shkarkimin e tij nga detyra e ka dh...
Minuta e fundit
“Rama më hoqi nga puna dhe më futi në borxhe”.
Nga Isuf Kurtaj Në çadrën e ngritur nga opozita në Bulevardin e Tiranës, përballë kryeministrisë ka prej atyre qytetarëve që qëndrojë aty që prej ditës së parë. Astrit Sulaj, babai i dy fëmijëve, ish-oficer i burgjeve, është nj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:06
Dhunoi bashkëshorten në sy të fëmijëve, në pranga 55-vjeçari.
Një 55-vjeçar nga Vlora ka përfunduar në prangat e policisë pasi ushtroi dhunë ndaj bashkëshortes në prani të fëmijëve. Arrestimi i tij është bërë në banesën e çiftit që ndodhet në lagjen “Kushtrimi”, pasi denoncimit të bër... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:04
Shekulli Online
Publikuar: 10:01
“Der Spiegel”: Shërbimet sekrete gjermane kanë përgjuar BBC-në.
Shërbimet sekrete gjermane të jashtme, (BND) kanë përgjuar gazetarët e disa mediave të huaja, si BBC, New York Times dhe agjencinë e lajmeve "Reuters", bëri sot të ditur e përjavshmja gjermane, "Der Spiegel". “BND ka vendosur duke fill... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:48
Përplasen dy autobusë, 12 të vdekur e 28 të plagosur në Argjentinë.
Një aksident i rëndë automobilistik raportohet të ketë ndodhur në Argjentinë. Së paku 12 persona kanë humbur jetën dhe 28 të tjerë janë plagosur, nga përplasja në mes të dy autobusëve në pjesën lindore të vendit. Autobusët ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:36
“Mielli” i gjermanit dhe kanabisi i qeverisë.
Nga Arben Rrozhani Pak ditë më parë ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchardt deklaroi se “qarkullojnë më shumë se 2 miliardë euro para të pista. Pra ekziston risku se këto para mund të përdoren për të blerë deputetë”. ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:18
Britaniku: Jam gati të dorëzohem në Serbi për lirinë e Ramush Haradinajt.
Ish-ushtari britanik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Jon Harrison, i cili ka luftuar vullnetar në Brigadën 138 “Agim Ramadani” në Koshare, në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, ka folur për vendimin e tij ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:15
Feministja proteston topless kundër Marinë Lë Penit (FOTO).
Një incident ndodhi gjatë një konference për media të kandidates për presidente të Francës Marinë Lë Pen. Një grua e cila është anëtare e organizatës radikale feministe “Femen” hipi mbi karrigen e saj ndërkohë që ishte toples... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:07
Franca - Frexit - anarki financiare.
Nga Lisa Louis 2000 miliardë euro borxhe ka Franca. Disa kandidatë për President angazhohen për Frexit, daljen e Francës nga unioni monetar. Por kjo do të ishte një katastrofë ekonomike për vendin. Për disa kandidatë për president në ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:07
Molla Dinka i medaljeve….
Nga Sevdail Hyseni Ndarja e medaljes së argjend nga presidenti i Serbisë, Toma Nikoliq, për Myftiun e Luginës së Preshevës, Nexhmedin ef. Saqipi, nuk kaloi pa jehonë. Të shumtë janë zërat e përgëzimeve, që vinin në adresë të Myfti... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:01
BDI i jep nënshkrimet Zaevit, VMRO, thirrje për mobilizim.
Në Maqedoni, Bashkimi Demokratik për Integrim ka vendosur t’ia japë nënshkrimet e deputetëve të tij liderit të Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev, për marrjen e mandatit nga presidenti Gjorge Ivanov për formimin e qeveris... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 08:49
Makina del nga rruga, dy të vdekur në Gjirokastër.
Një aksident i rëndë ndodhi mëngjesin e sotëm në fshatin Grapsh të Gjirokastrës, duke u marrë për pasojë jetën dy personave. Mjeti tip "Ford" me targa AA 928 MD dhe drejtohej nga  30-vjeçari A.N, përfundoi në kanal dhe për pasojë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 08:29
Pronat, si kalohen në sistemin e regjistrimit, dokumentet dhe tarifat .
Nga Nertian Gjergo Publikohet procedura për kalimin nga regjistrat hipotekore në sistemin e regjistrimit për pasurinë e paluajtshme. Në një njoftim portali e-Albania shkruan se “Shërbimi elektronik u vjen në ndihmë qytetarëve që të d... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 08:05
Pensionet, kategoritë që përfitojnë 3% rritje dhe 760 lekë shtesë.
Nga Neritan Gjergo Vendimi për indeksimin e pen sioneve këtë vit është spos tuar me afro 5 muaj, ndryshe nga vitet e tjera, kur indeksimi i pensioneve ndodhte në korrik, këtë vit ai do të fillojë që në mars. Zv/drejtori i Institutit t... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:53
Çfarë ka ndodhur më 25 shkurt?.
1570 – Mbretëresha Elizabeth I e Anglisë, çkishërohet nga Papa Pius V – Për të ardhur në fron, ajo kishte ekzekutuar kushërirën e vet, Mari, mbretëreshë e skocezëve. Gjatë mbretërimit të Elizabetës së parë – deri në vdekje e ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:36
Horoskopi, 25 shkurt 2017.
Dashi 21/3 - 20/4 Dita do të nisë e mbarë për të lindurit e kësaj shenje në sajë të ndikimit të Hënës. Mundohuni të tregoheni më të hapur dhe dëgjoni këshillat dhe idetë e të tjerëve. Demi 21/4 - 21/5 Ndikimi i Uranit do... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:30
Kronikë
Publikuar më 25.02.2017 10:04 / Eno Shkëmbi
Një 55-vjeçar nga Vlora ka përfunduar në prangat e policisë pasi ushtroi dhunë ndaj bashkëshortes në prani të fëmijëve. Arrestimi i tij është bërë në banesën e çiftit që ndodhet në lagjen “Kushtrimi”, pasi denoncimit të bër
Ekonomi
Publikuar më 22.02.2017 15:17 / Eno Shkëmbi
Monedha vendase ka zbritur sot nën 135 lekë, për herë të parë gjatë këtij viti, ndërsa dollari ka kërcyer në mbi 128 lekë. Sipas kursit zyrtar të bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 134.99 lekë, 0.14 lekë më pak se
Kulturë
Publikuar më 24.02.2017 00:23 / Dionis Xhafa
IFACCA është themeluar në vitin 2000 dhe ka selinë në Sidnej të Australisë. Kosova anëtarësohet edhe në një mekanizëm ndërkombëtar kulturor. Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka marrë konfirmimin për anëtarësim në Feder
  • Analisti Fatos Lubonja, nisur nga eksperienca personale, jo vetëm vë në diskutim mënyrën e ndërtimit të këtyre librave me dokumente, nga ana e autorit të tyre (bëhet fjalë për atë me autor Dashnor Kaloçin), por është shprehur edhe se
Sociale
Publikuar më 24.02.2017 17:15 / Elidona Syla
Është nënshkruar në Fier nga ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi me kryetarët e bashkive, “Pakti i Mirëqenies Sociale”. Nga Fieri, Klosi komentoi protestën e Partisë Demokratike duke thënë se, “Vetting-u po e m
Extra
Publikuar më 24.02.2017 15:31 / Jola Alimemaj
Shpesh realizojmë foto me 2 gishta, pra në formë "V"-je. Por s'duhet ta bëni më! Shkencëtarët japonezë kanë zbuluar se nëse realizoni foto të tilla, në një distancë prej më pak se 3 metra, kriminelët mund të marrin informacion në
  • Ajo është një prej anijeve më të mëdha të ndërtuara ndonjëherë. Padyshim që është edhe një nga anijet më të njohur anë botë. Bëhet fjalë për Titanikun. Anija e Titanikut u mbyt pasi u përplas me një ajsberg ndërsa udhëtont
  • Presidenti Donald Trump ka marrë vendosmërisht drejtimin e lëvizjes politike konservatore në Shtetet e Bashkuara dhe po e çon atë përpara, sipas filozofisë së tij. Kështu deklaroi Kellyanne Conway një prej këshilltarëve kryesore të Pres
  • Dy zyrtarë të lartë amerikanë ndodhen në Meksikë për të diskutuar me presidentin Enrique Pena Nieto politikat e reja kufitare të Uashingtonit. Sekretari i Shtetit, Rex Tillerson dhe shefi i Sigurisë Kombëtare, John Kelly kanë mbërritur n
KM