Na ndiqni
Opinion
Nga Gianni Mazzei Të flasësh për Alfred Uçin si intelektual, besoj se së pari duhet të sqa...
Nga Prof. Muhamed Mufaku* Para ca ditëve mora ftesë nga Kryeministri Edi Rama për të marrë ...

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Këshilli i Evropës u bën thirrje qeverive të vendeve anëtare të BE-së të ndalojë testet gj...

Kryeredaktor:
ARBEN RROZHANI

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Debate në Kuvend për bujqësinë, Rama-Palokës: Jeni cirku në fshat

Seanca e ditës së sotme në Kuvend ka nisur punimet me debat për bujqësinë. Kryeministri Edi Rama, duke marrë fjalën i është përgjigjur akuzave të opozitës për politizim të Universitetit Bujqësor. “Do të ishte mirë që Universiteti Bujqësor të mos ishte kthyer në një rrënojë politike për shkak të urrejtjes. Për ju ishte vetëm hapësira e lëmoshave, ndërsa për ne është hapësira e një zhvillimi që nuk bazohet tek lëmosha, por tek investimet e bazuara në logjikën e tregut”, ka deklaruar Rama. Kreu i qeverisë ka thënë se, ndryshe nga Partia Demokratike, që ndër vite e ktheu universitetin në një ndërmarrje të interesave të saj, qeveria e tij synon ta ringrejë atë. “Ne jemi angazhua

Kryesore të tjera
Publikuar më 27.10.2016 10:54 / Shekulli Online
Angazhimi i shtuar ushtarak i Rusisë në kufijtë e Europës i ka detyruar NATO-n dhe shtetet më të rëndësishëm të Perëndimit të tregojnë se zotërojnë aftësi për t’u përballur me Vladimir Putinin. Në përpjekjen më të madhe pr
Minuta e fundit
Prisnin në mënyrë të paligjshme pyjet, procedim penal 3 personave .
  Në zbatim të planit të masave për parandalimin dhe goditjen e prerjes së paligjshme të pyjeve, si dhe në vijim të goditjeve të njëpasnjëshme të realizuara për këtë qëllim, gjatë 12 orëve të fundit, shërbimet e Komisariat... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:42
Basha në Peqin: Subvencionet do t’i çojmë 100 mln dollarë në vit.
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar këtë të enjte një takim me fermerët e Peqinit. Gjatë këtij takimi, ai ka bërë përgjegjëse qeverinë Rama për dështimin sipas tij të këtij sektori. “Bujqësia është një ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:24
Gjyshet mësojnë karate, ja pse (VIDEO).
Ky grup grash të moshuara në Nairobi të Kenias mësojnë karate. Grupi me 20 gjyshe mblidhet çdo javë. Ato mësojnë se si t'i ushtrojnë teknikat e vetë-mbrojtjes. Më e vjetra e grupit është një 85-vjeçare. <iframe width="... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:24
Debate në Kuvend për bujqësinë, Rama-Palokës: Jeni cirku në fshat.
Seanca e ditës së sotme në Kuvend ka nisur punimet me debat për bujqësinë. Kryeministri Edi Rama, duke marrë fjalën i është përgjigjur akuzave të opozitës për politizim të Universitetit Bujqësor. “Do të ishte mirë që Universit... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:13
Kampi i refugjatëve në Francë/Qindra fëmijë në rrugë, nuk kanë ku të flenë.
Autoritetet franceze pretendojnë se në “xhungël” nuk ka mbetur më asnjë njeri, por media të ndryshme, përfshirë edhe BBC-në thonë se në kampin famëkeq të emigrantëve në Calais ka ende disa qindra njerëz. “Rreth 200 minorenë ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:52
Grupimi për Vlorën proteston për parkimet.
Grupimi për Vlorën ka dalë sot në protestë para Këshillit Bashkiak, pasi kërkon heqjen e vendimit për parkimet. Bëhet e ditur se përfaqësues të shoqërisë civile kanë tentuar të hyjnë në sallën e mbledhjes, ku do të relatojnë p... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:34
Guximtare apo e “çmendur”? Modelja rrezikon jetën për një foto.
Modelja, Kristina Marie Folci, e veshur me fustan mjaft voluminoz, ngjyrë vjollcë është ngjitur gjatë natës në shkëmbin "The Eaglet" që ndodhet në New Hamshire. Ajo ka arritur në lartësinë prej 1000 mijë metrash. Kështu, në or... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:26
Bushati e Erdogan: Shqipëria, kuadër ligjor të kompletuar për investimet turke.
Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati është takuar me kryeministrin Rexhep Taip Erdogan, në kuadër të vizitës së tij në Turqi. Në fokus të bisedimeve mes tyre kanë qenë bashkëpunimi mes dy vendeve dhe rritja e investimeve turke në Shqipër... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:20
Cigare kontrabandë në banesë, arrestohen pesë persona.
Të paktën pesë persona janë arrestuar për akuzën e kontrabandës së cigareve. Mësohet se në vijim të këtij hetimi, Prokuroria e Shkodrës ka marrë lejen e gjykatës dhe ka urdhëruar kontrollin e disa banesave në Shkodër, Vaun e Dejës,... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:07
Bie aksidentalisht në përrua, vdes 4-vjeçari.
Një ditë më parë, një fëmijë 4 vjeç ka humbur jetën tragjikisht pasi ra në rrjedhën e ujit. Bëhet e ditur se ngjarja ka ndodhur në fshatin Sul-Devoll. Policia e qytetit të Korçës ka njoftuar se i mituri me inicialet E. H., ka rën... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:56
Lufta Rusi-NATO, rreshtimi i forcave në Europë dhe roli i Shqipërisë (VIDEO+FOTO).
Angazhimi i shtuar ushtarak i Rusisë në kufijtë e Europës i ka detyruar NATO-n dhe shtetet më të rëndësishëm të Perëndimit të tregojnë se zotërojnë aftësi për t’u përballur me Vladimir Putinin. Në përpjekjen më të madhe pr... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:54
Milionerët e Superiores, ja cilët janë.
Nga Olsi Avdiaj Paratë, paratë dhe vetëm paratë. Në futbollin e sotëm nuk janë vetëm rezultatet, objektivat e klubeve në Botë. Një qëllim kryesor është edhe paraja. Në mungesë të titullit, shumë klube kënaqen me të ardhurat që... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:52
Mariah Carey-n e lë i fejuari pasi bën shpenzime të tepruara.
James Packer ka hequr dorë nga të qenit i fejuari i Mariah Carey-t, sipas raportimeve të reja. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se miliarderi 48-vjeçar ka lënë këngëtaren për shkak të shpenzimeve të pafundme të saj. 46-vjeçarja i kis... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:46
Itali, sekuestrohen 385 kg kokainë latino-amerikane me vlerë 77 milionë euro.
Policia Financiare Italiane (GDF) njoftoi sot sekuestrimin e 385 kilogramëve kokainë të pastër, me një vlerë prej 77 milionë eurosh në tregun e zi si dhe arrestimin e nëntë anëtarëve të ekuipazhit të një anijeje konteniermbajtëse.... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:41
De Biazi: Jemi në kërkim të talenteve.
Xhani De Biazi flet për Shqipërinë, teksa ndiqte 17-vjeçarët shqiptarë në Itali. Në një intervistë për mediat italiane ai shprehet: “Prej katër vitesh po punojmë për afrimin e të rinjve në Kombëtare. Paolo Tramexani prej dy vitesh ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:39
Shuhet akademiku dhe profesori Alfred Uçi.
Prof. Dr. Josif Papagjoni Një nga mendjet e rralla të shqiptarëve, iku! Profesori ynë i nderuar Alfred Uçi s’është më! Por është emri i tij, drita që la pas... Kur lexoja librat e tij kisha një ndjenjë të dyfishtë: ngopje dhe lodh... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:36
Rama: Financat janë konsoliduar, borxhi publik drejt rënies.
Pas 3 vitesh reformash të vonuara dhe masash jo të lehta, financat e shtetit janë të konsoliduara dhe borxhi publik ka hyrë në trend rënës. Kështu ka deklaruar kryeministri Edi Rama, i cili mori pjesë në konferencën kombëtare të Bankës... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:32
Rusia tërheq kërkesën për furnizimin e luftanijeve nga Spanja.
Ambasada e Rusisë në Madrit tha se Rusia e ka tërhequr kërkesën që i kishte paraqitur Spanjës për të furnizuar me karburant flotën e saj ushtarake që merr pjesë në operacionet në Siri. Zëdhënësi i ambasadës ruse në Spanjë, Vas... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:30
Ekspozohet për herë të parë vendi ku u varros Jezu Krishti (FOTO).
Shkencëtarët kanë ekspozuar sipërfaqen origjinale të atij që tradicionalisht konsiderohet si varri i Jezu Krishtit, për herë të parë në shekuj. Sipërfaqja origjinale është ekspozuar gjatë punës restauruese, që po bëhen në Kishë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:21
U-17, na mund Italia.
Nuk ia del Shqipëria e Xhemal Mustedanagiçit. Ekipi ynë e nis me një humbje turneun eliminator të Euro 2017. Ndeshja e parë e Grupit 4 kundër Italisë u mbyll me rezultatin 1-0 për italianët. Në tribunë De Biazi, Arrigo Saki dhe Tramexani.... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:21
Seanca e ditës së sotme në Kuvend ka nisur punimet me debat për bujqësinë. Kryeministri Edi Rama, duke marrë fjalën i është përgjigjur akuzave të opozitës për politizim të Universitetit Bujqësor. “Do të ishte mirë që Universit
Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati është takuar me kryeministrin Rexhep Taip Erdogan, në kuadër të vizitës së tij në Turqi. Në fokus të bisedimeve mes tyre kanë qenë bashkëpunimi mes dy vendeve dhe rritja e investimeve turke në Shqipër
Partia Demokratike e Kosovës, përmes një deklarate për mediet ka thënë se dënimi i grupit “Drenica 2” është tendencë e inkriminimit të luftës së drejtë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Sipas PDK-së, është duke u barazuar,
Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri ka vlerësuar se pretendimet e Serbisë, për një dialog të përgjithshëm mes kombit serb dhe atij shqiptar, për të pasur paqe mes tyre, janë false. Tahiri është shprehur për ga
Kryeministri i deritanishëm i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç ka dhënë sot dorëheqjen dhe në vend të tij pritet që të vendoset Dushko Markoviç. Ky i fundit rezulton të jetë edhe njeri i afërt i Gjukanoviçit. Këta ditë, gjithashtu pri
Kryeministri i Malit të Zi, Millo Gjukanoviç, ka dhënë dorëheqje disa orë pasi ka deklaruar se Rusia ishte e përfshirë në puçin e pretenduar në ditën e zgjedhjeve, duke akuzuar opozitën për bashkëpunim me Kremlinin, bëri të ditur
James Packer ka hequr dorë nga të qenit i fejuari i Mariah Carey-t, sipas raportimeve të reja. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se miliarderi 48-vjeçar ka lënë këngëtaren për shkak të shpenzimeve të pafundme të saj. 46-vjeçarja i kis
Tracey Crouch është emëruar ministre e Sportit në Britani që prej vitit 2015, por kjo video ku tregon aftësitë e saj me topin është bërë virale. Siç shihet edhe nga pamjet, ministrja Tracey Crouch bën disa ‘numra’ fantastikë dhe

Thellë
Publikuar më 27.10.2016 10:16 / Shekulli
Me urdhër të prokurorisë, Dalina Azuni është lënë e lirë, e cila disa ditë më parë sajoi grabitjen në fshatin Pinet të Ndroqit. Mësohet se 29-vjeçarja akuzohet për veprën penale të “njoftimit të rreme në organet e rendit”, vep
  • Deputeti Tom Doshi ka dëshmuar ditën e djeshme në gjykatën e Tiranës, për procesin që zhvillohet ndaj ish-kolegut të tij Mark Frroku. Doshi me dëshminë e dhënë në gjykatë ka dalë në mbrojtje të pandehurit Mark Frroku, i cili është
  • Nga Xhentila Gjoshi Çështja e pronësisë së një lokali në afërsi të fakultetit të Shkencave Sociale në Tiranë ka hapur një konflikt të ashpër mes dy personave. Bëhet fjalë për shtetasin Mustafa Deda dhe Kadri Çuka, ndërsa situat
  • Nga Xhensila Demollaj  Gjatë regjimit komunist, Kavaja u shndërrua në qytet industrial, si dhe qendër e bujqësisë për rajonin e vet. Kavajasit ishin të parët që morën guximin në vitin 1990 ta mposhtin sistemin komunist. Sot, rreth 26
Ekonomi
Publikuar më 27.10.2016 10:32 / Elidona Syla
Pas 3 vitesh reformash të vonuara dhe masash jo të lehta, financat e shtetit janë të konsoliduara dhe borxhi publik ka hyrë në trend rënës. Kështu ka deklaruar kryeministri Edi Rama, i cili mori pjesë në konferencën kombëtare të Bankës
Jetë
Publikuar më 24.10.2016 10:46 / Shekulli
Nga Halil Rama Para më shumë se tre dekadash, në faqet letrare të gazetës lokale të Dibrës, "Ushtima e maleve" do të spikaste një talent i ri. Ka qenë vetëm 15 vjeç, kur mësuesi i tij i lëndës së letërsisë, poeti Islam Çenga, do
  • Nobeli letrar Bob Dylanit? Pas një reagimi instinktiv negativ, pasi mora vesh lajmin, kur edhe po të ma kishin dhënë mua njëlloj do të kisha reaguar - pra, pas një refuzimi të çastit, me kohë mendova se kështu i njihet arti i fjalës një
  • Historinë e kemi sa të freskët aq edhe të frymëzuar nga lloje të ndryshme interpreti mi e për të qenë të saktë në kërkim të së vërttës herë ke- - mi shtangur me faktet e reja dhe herë kemi kuptuar se na duhet shumë kohë për ta p
Kulturë
Publikuar më 27.10.2016 10:36 / Shekulli
Prof. Dr. Josif Papagjoni Një nga mendjet e rralla të shqiptarëve, iku! Profesori ynë i nderuar Alfred Uçi s’është më! Por është emri i tij, drita që la pas... Kur lexoja librat e tij kisha një ndjenjë të dyfishtë: ngopje dhe lodh
  • Aktorja e njohur e skenës, Melpomeni Çobani, u nda nga jeta në moshën 88-vjeçare. Lajmi u bë i ditur nga familjarët. Ndërsa, sot në orën 12:00-14:00 do të mbahen homazhet në ambientet e Qendrës Kulturore Tirana, (Teatri Metropol). “Art
  • Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka vendosur të dekorojë Mimoza Mevlanin me titullin “Mjeshtër i Madh. Sipas njoftimit zyrtar, presidenti Nishani i akordoi zonjës Mimoza Mevlani (Shaba) titullin “Mjeshtër i Madh”. “Për pu
  • Pas betejës me sëmundjen e rëndë, aktorja Hajrie Rondo u rikthye në skenën e teatrit, me dramën shqipe “Tre Dhëndurët”. E ftuar në emisionin e pasdites, në Televizionin Klan, “Rudina”, aktorja u përlot kur i kujtuan një kolaz
Sociale
Publikuar më 27.10.2016 11:34 / Elidona Syla
Grupimi për Vlorën ka dalë sot në protestë para Këshillit Bashkiak, pasi kërkon heqjen e vendimit për parkimet. Bëhet e ditur se përfaqësues të shoqërisë civile kanë tentuar të hyjnë në sallën e mbledhjes, ku do të relatojnë p
Extra
Publikuar më 27.10.2016 10:21 / Elidona Syla
Shkencëtarët kanë ekspozuar sipërfaqen origjinale të atij që tradicionalisht konsiderohet si varri i Jezu Krishtit, për herë të parë në shekuj. Sipërfaqja origjinale është ekspozuar gjatë punës restauruese, që po bëhen në Kishë
Sport
Publikuar më 27.10.2016 10:52 / Olsi Avdiaj
Nga Olsi Avdiaj Paratë, paratë dhe vetëm paratë. Në futbollin e sotëm nuk janë vetëm rezultatet, objektivat e klubeve në Botë. Një qëllim kryesor është edhe paraja. Në mungesë të titullit, shumë klube kënaqen me të ardhurat që
KM