Na ndiqni
Opinion
Nga Zamira Çavo “Në tri vite qeverisje “Rilindje” unë gjithnjë kam vlerësuar ato pun...
Nga Enver Robelli Ndërsa Hashim Thaçi përbuz njerëzit e Kosovës, Edi Rama tenton të bëhet...

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Këshilli i Evropës u bën thirrje qeverive të vendeve anëtare të BE-së të ndalojë testet gj...

Kryeredaktor:
ARBEN RROZHANI

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

OSBE paralajmëron për reformën zgjedhore: Nuk ka kohë

Prania e OSBE-së në Shqipëri bëri thirrje sot për fillimin dhe përmbylljen në kohë të reformës zgjedhore. Duke folur në seminarin për financimin e partive politike dhe të fushatave zgjedhore, të organizuar nga Këshilli i Evropës dhe Delegacioni i Bashkimit Evropian, përfaqësuesja e Prezencës së OSBE-së, shefja e zyrës politike Karolina Ramos Da Costa, tha se, “ka mbetur vetëm një muaj e gjysmë deri në fillimin zyrtar të përgatitjeve”. “Mandati i komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore skadon më 9 dhjetor dhe procesi i reformës zgjedhore nuk ka nisur ende. E thënë thjesht, nuk ka më kohë për të humbur!”, u shpreh zyrtarja e OSBE-së. Ajo përcolli mesazhin e kryetarit të Pranisë,

Kryesore të tjera
Publikuar më 28.10.2016 09:15 / Neritan Gjergo
Nga Neritan Gjergo Me rregulloren e re për legalizimin e ndërtimeve dhe shtesave pa leje për 5 kategori ndërtimore në zonat ushtarake, trojet shtetërore apo shtesat për godinat e ndërtuara gjatë regjimit të kaluar, ALUIZNI ka publikuar d
Minuta e fundit
“Putini është gati për luftë të nxehtë nëse provokohet mbi Sirinë”.
Presidenti rus Vladimir Putin është i gatshëm për një “luftë të nxehtë” nëse do të provokohet mbi Sirinë, ka paralajmëruar ish-ambasadori britanik në Moskë. Antoni Brenton këmbëngul se marrëdhëniet mes Kremlinit dhe Perëndim... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:08
Malta anulon lejen për furnizimin e anijes ruse pas presionit ndërkombëtar.
Malta tërhoqi lejen për furnizimin me karburant të një anijeje ruse cisternë, pas presionit ndërkombëtar, raportoi sot  “Times of Malta”, dy ditë pasi anijet ruse njoftuan se ndalesat do të bëheshin në portin spanjoll të Ceutas. ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:06
Kanioni me ngjyrë, atraksion turistik në Egjipt (FOTO).
Kanioni me ngjyrë ndodhet në gadishullin Sinai, në Egjipt. Është më saktë një grykë mjaft e ngushtë, e pagëzuar me atë emër për shkak të spektrit të ngjyrave të shkëmbinjve që mbizotërojnë aty. Kanioni është i gjatë rr... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:04
IKMT shemb objektin 4-katësh në Belsh me shpërthim .
Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të shembë të dielën një objekt në bashkinë e Belshit me shpërthim të kontrolluar. Objekti ndodhet buzë liqenit, ndërkohë që pronarët janë dëmshpërblyer sipas legjislacionit në... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:59
Qyteza boshnjake ku vendasit mund të futen vetëm si shërbëtorë të arabëve (VIDEO).
Një grup investitorësh nga Lindja e Mesme kanë ndërtuar një qytet luksoz në Bonjë. Kjo gjë ka shkaktuar zemërim te qytetarët e Bosnjës, pasi ata s'mund të hyjnë dot në këtë pjesë, nëse nuk janë të punësuar si shërbëtorë. ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:52
OSBE paralajmëron për reformën zgjedhore: Nuk ka kohë.
Prania e OSBE-së në Shqipëri bëri thirrje sot për fillimin dhe përmbylljen në kohë të reformës zgjedhore. Duke folur në seminarin për financimin e partive politike dhe të fushatave zgjedhore, të organizuar nga Këshilli i Evropës d... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:49
FRD bën propozime për reformën zgjedhore, pro listave të hapura .
Fryma e Re Demokratike ka kërkuar që sistemi elektoral të ndryshojë, duke u bërë proporcional rajonal me korrektim kombëtar. "Sistemi elektoral duhet të ndryshojë, duhet të jetë propocional rajonal me korrektim kombëtar. Duhen lista t... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:41
Inter, Leonardo përgatitet të marrë ekipin.
Frank De Bër do të qëndrojë në drejtimin e ekipit të Interit, por Leonardo në çdo moment mund ta zëvendësojë. Kjo mund të ndodhë për ta “transferuar” ekipin milanez në duart e Simeones dhe për të marrë më pas një rol drejt... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:21
Borchardt: Keqardhje që ligji për hapjen e dosjeve po zvarritet .
Kreu i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchardt, u shpreh i keqardhur që megjithëse ka kaluar mbi një vit e gjysmë nga hyrja në fuqi e ligjit për hapjen e dosjeve, ende nuk është zbatuar. “Me keqardhje konstatojmë se, edhe... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:17
Elina Duni: Më dhemb në shpirt kur shikoj se në Shqipëri kudo ka plehra .
Një koncert kundër ndërtimit të Hece-ve në Valbonë, por dhe kundër ligjit që u miratua për importin e plehrave në Shqipëri. Një koncert për protestë progresive, pa bordura politike, pa logo, pa emra institucional, vetëm për shqetësim... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:05
Incident me avionin ku ndodhej kandidati republikan për zv/president (VIDEO+FOTO).
Një avion, në bordin e të cilit ndodhej kandidati republikan për zëvendëspresident, Mike Pence, rrëshqiti dje në mbrëmje në pistë, ndërsa ulej në Nju-Jork, njoftoi media vendase. “Avioni bëri një ulje të rëndë në aeroportin ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:02
Ja si nis historia e skandalit të Gjirokastrës. Vjehrra: Jam dhunuar nga nusja (VIDEO).
Videoskandali seksual ku kreu i Gjykatës së Gjirokastrës Guximtar Baçi i kërkon favore seksuale një gruaje lidhet me një konflikt pronësie. Gruaja me inicialet R.I. që ka denoncuar gjyqtarin ndodhej në një proces gjyqësor me ish-vjehrrën... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:01
Privatizimi i klubeve sportive brenda 6 muajsh.
Nga Olsi Avdiaj Nga shtatori i 2017-ës me të gjitha gjasat të gjitha klubet sportive të Shqipërisë, duke filluar që nga futbolli e deri tek atletika do të privatizohen. Menjëherë sapo ligji i ri i Sportit të hyjë në fuqi, mësohet se ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:58
Lamtumirë kapedanit të fundit, nipit të Luarasëve!.
Nga Valeria Dedaj Për një orë, para se të përcillej për në banesën e fundit, profesor Alfred Uçi (1930-2016) u nderua në sallën “Aleks Buda” të Akademisë së Shkencave. Familjarë dhe të afërm ishin aty, por nuk e kanë lënë d... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:54
Tarifat e parkimeve private dhe dekorimi i Bujar Leskajt, sherr në këshillin bashkiak.
Nga Harilla Koçi Parkimet private, si dhe kërkesa e opozitës për dhënien e titullit “Qytetar Nderi” kryetarit të Kontrollit të Lartë të Shtetit kanë shkaktuar përplasje të forta mes anëtarëve të këshillit bashkiak të qytetit t... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:42
Manjani: Mos më çoni sms që të ndaloj përmbaruesit, e panegociueshme.
Në një takim të mbajtur sot mbi mbylljen e projektit të binjakëzimit të BE, ministri i Drejtësisë Ylli Manjani u bëri thirrje atyre që i dërgojnë mesazhe për të ndaluar përmbaruesit, se kjo është një çështje e panegociueshme. ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:41
Certifikatat, arrestohet pedagogu i anglishtes.
Nga Xhentila Gjoshi Policia e Tiranës arreston pedagogun që merrte 150 euro për lëshimin e një certifikate për gjuhën angleze. Në orët e para të mëngjesit të djeshëm është prangosur pedagogu i gjuhës së huaj, Ukë Buçpapaj, ndër... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:30
Universiteti i Tiranës, ja vendet e lira për çdo degë.
Ka nisur faza e shtatë e regjistrimeve në universitete, ndërsa një numër kuotash mbeten të lira në shkollat e larta publike. Sipas një vendimi të Ministrisë së Arsimit, tashmë do të zhvillohen 3 raunde nga 48 orë për t’u dhënë ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:24
Krimet e Rënda dënojnë ish-prokurorin Petrit Vukaj me 1.8 vite punë detyruese.
Gjykata ka dënuar me 1 vit e 8 muaj Shërbim Prove dhe 5 vjet përjashtim nga ushtrimi i funksioneve publike ish-prokurorin e Fierit, Petrit Vukaj, i cili është gjetur fajtor për akuzën e “korrupsionit pasiv”. Vukaj u arrestua dhe akuzua në... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:23
Vrasja e dyfishtë te “1 Maji”, dënohet me burgim të përjetshëm iniciatori i ngjarjes.
Gjykata e Tiranës jep dënimin përfundimtar për dy autorët e vrasjes së dyfishtë të ndodhur në muajin tetor të vitit të kaluar, në zonën e lulishtes “1 Maji”, ku mbetën të vdekur Kevin Rugova dhe Aurora Oskian. Ndërsa objektivi i a... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:21
Fryma e Re Demokratike ka kërkuar që sistemi elektoral të ndryshojë, duke u bërë proporcional rajonal me korrektim kombëtar. "Sistemi elektoral duhet të ndryshojë, duhet të jetë propocional rajonal me korrektim kombëtar. Duhen lista t
Kreu i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchardt, u shpreh i keqardhur që megjithëse ka kaluar mbi një vit e gjysmë nga hyrja në fuqi e ligjit për hapjen e dosjeve, ende nuk është zbatuar. “Me keqardhje konstatojmë se, edhe
Ish-lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti edhe njëherë e ka vënë në dyshim bashkëpunimin  dhe miqësinë mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Gjatë fjalimit në Kuvend, për luftëtarët e UÇK-së, Kurti u shpreh
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka emëruar Ramiz Kelmendin, ish-deputetin e Partisë Demokratike i cili së fundit kaloi në Lidhjen Demokratike, në postin e zëvendëskryeministrit në Qeverinë e Kosovës. Kelmendi, sipas një njoftimi t
Kryeministri i deritanishëm i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç ka dhënë sot dorëheqjen dhe në vend të tij pritet që të vendoset Dushko Markoviç. Ky i fundit rezulton të jetë edhe njeri i afërt i Gjukanoviçit. Këta ditë, gjithashtu pri
Kryeministri i Malit të Zi, Millo Gjukanoviç, ka dhënë dorëheqje disa orë pasi ka deklaruar se Rusia ishte e përfshirë në puçin e pretenduar në ditën e zgjedhjeve, duke akuzuar opozitën për bashkëpunim me Kremlinin, bëri të ditur
Një lajm po përhapet me shpejtësi, se Toka do të përjetojë 15 ditë errësirë në muajin nëntor. Disa madje pretendojnë se lajmi ka ardhur direkt nga NASA. A është i vërtetë, apo mashtrimi i radhës? Zërat nisën të përhapen me shp
Një spektakël dritash të gjelbra pushtoi qiellin e Siberisë mbrëmjen të martës. Fillimisht banorët menduan se drita vinte nga një raketë e lëshuar nga ushtria e Putinit në Orenburg. Megjithatë kjo teori ra poshtë pasi u zbulua se rak

Thellë
Publikuar më 28.10.2016 10:42 / Shekulli
Nga Harilla Koçi Parkimet private, si dhe kërkesa e opozitës për dhënien e titullit “Qytetar Nderi” kryetarit të Kontrollit të Lartë të Shtetit kanë shkaktuar përplasje të forta mes anëtarëve të këshillit bashkiak të qytetit t
Ekonomi
Publikuar më 28.10.2016 10:01 / Eno Shkëmbi
Shpërndarja e Fondit të Zhvillimit të Rajoneve sipas qarqeve paraqet një disproporcion të nivelit të fondeve të shpërndara. Kontrolli i lartë i Shtetit gjatë një auditimi në Fondin e Zhvillimit të Rajoneve vërejti se në nivel të përg
  • Pas 3 vitesh reformash të vonuara dhe masash jo të lehta, financat e shtetit janë të konsoliduara dhe borxhi publik ka hyrë në trend rënës. Kështu ka deklaruar kryeministri Edi Rama, i cili mori pjesë në konferencën kombëtare të Bankës
  • Vendet e Eurozonës miratuan një kredi të re prej 2.8 miliardë eurosh për Greqinë. Kjo është kredia e tretë e shpëtimit që kur vendi u zhyt në krizë ekonomike para gjashtë vitesh. Drejtori i Mekanizmit të Stabilitetit Evropian, Klau
Jetë
Publikuar më 24.10.2016 10:46 / Shekulli
Nga Halil Rama Para më shumë se tre dekadash, në faqet letrare të gazetës lokale të Dibrës, "Ushtima e maleve" do të spikaste një talent i ri. Ka qenë vetëm 15 vjeç, kur mësuesi i tij i lëndës së letërsisë, poeti Islam Çenga, do
  • Nobeli letrar Bob Dylanit? Pas një reagimi instinktiv negativ, pasi mora vesh lajmin, kur edhe po të ma kishin dhënë mua njëlloj do të kisha reaguar - pra, pas një refuzimi të çastit, me kohë mendova se kështu i njihet arti i fjalës një
  • Historinë e kemi sa të freskët aq edhe të frymëzuar nga lloje të ndryshme interpreti mi e për të qenë të saktë në kërkim të së vërttës herë ke- - mi shtangur me faktet e reja dhe herë kemi kuptuar se na duhet shumë kohë për ta p
Kulturë
Publikuar më 28.10.2016 11:05 / Shekulli
Një koncert kundër ndërtimit të Hece-ve në Valbonë, por dhe kundër ligjit që u miratua për importin e plehrave në Shqipëri. Një koncert për protestë progresive, pa bordura politike, pa logo, pa emra institucional, vetëm për shqetësim
  • Nga Valeria Dedaj Për një orë, para se të përcillej për në banesën e fundit, profesor Alfred Uçi (1930-2016) u nderua në sallën “Aleks Buda” të Akademisë së Shkencave. Familjarë dhe të afërm ishin aty, por nuk e kanë lënë d
  • “Artistja e Merituar” e Estradës së Tiranës, Melpomeni Çobani u përcoll dje për në banesën e fundit. Miq, familjarë dhe kolegë gjatë homazheve që u mbajtën në Teatrin e Metropolit shprehën vlerësimet e tyre, për të si artiste dh
  • Prof. Dr. Josif Papagjoni Një nga mendjet e rralla të shqiptarëve, iku! Profesori ynë i nderuar Alfred Uçi s’është më! Por është emri i tij, drita që la pas... Kur lexoja librat e tij kisha një ndjenjë të dyfishtë: ngopje dhe lodh
Sociale
Publikuar më 28.10.2016 11:01 / Eno Shkëmbi
Videoskandali seksual ku kreu i Gjykatës së Gjirokastrës Guximtar Baçi i kërkon favore seksuale një gruaje lidhet me një konflikt pronësie. Gruaja me inicialet R.I. që ka denoncuar gjyqtarin ndodhej në një proces gjyqësor me ish-vjehrrën
Extra
Publikuar më 28.10.2016 12:04 / Jola Alimemaj
Kanioni me ngjyrë ndodhet në gadishullin Sinai, në Egjipt. Është më saktë një grykë mjaft e ngushtë, e pagëzuar me atë emër për shkak të spektrit të ngjyrave të shkëmbinjve që mbizotërojnë aty. Kanioni është i gjatë rr
Sport
Publikuar më 28.10.2016 11:21 / Shekulli Online
Frank De Bër do të qëndrojë në drejtimin e ekipit të Interit, por Leonardo në çdo moment mund ta zëvendësojë. Kjo mund të ndodhë për ta “transferuar” ekipin milanez në duart e Simeones dhe për të marrë më pas një rol drejt
KM