Na ndiqni
Opinion
Nga Edlira Gjoni E keni vënë re udhëheqësin e Rilindjes së këtij shekulli se sa me kujdes ...
Nga Andi Bushati Euforia e vendimeve të fillim qeverisjes po e nxjerr përditë e më zbuluar E...

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Besar Likmeta/ BIRN Dokumentet e siguruara nga BIRN tregojnë që aksioneri më i madh i kon...

Kryeredaktor:
ARBEN RROZHANI

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Zgjohet qeveria, nis diskutimet për “call center”

Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë e Sipërmarrjes zhvilloi një takim lidhur me shqetësimet e shfaqura së fundi nga kompanitë “Call Center” që operojnë në vendin tonë, pas propozimit në Itali të ligjit që rirregullon këtë sektor shërbimesh. Në këtë takim u dëgjuan argumentet e grupeve të interesit, të cilët ngrenë shqetësimin se ligji në fjalë mund të sjellë një impakt të madh, jo vetëm në uljen e fitimeve të tyre, shkurtimin e vendeve të punës, por dhe më tej, në mbylljen e mjaft kompanive të këtij lloji dhe zhvendosjen e tyre në shtete brenda Bashkimit Europian, si Rumani apo Kroaci. Ministrja Ekonomi theksoi se qeveria shqiptare i ka ndjekur me mjaft interes këto shqet

Kryesore të tjera
Publikuar më 02.12.2016 13:57 / Elidona Syla
Ish-drejtoresha e Tatimeve Brisida Shehaj është thirrur nga njësia Task-Forcë në Prokurorinë e Shkodrës. “Ora News” informon se për gati një orë Shehaj është marrë në pyetje nga njësia e Task-Forcës. Ndërsa në dalje Shehaj nu
Minuta e fundit
Merr fund drama në Paris, lirohen pengjet, autori në arrati (FOTO).
Janë liruar pas disa orësh dramatike nën terror 7 personat e marrë peng nën kërcënimin e armës, në një agjenci udhëtimi në Paris. Ndërkohë, autori i cili i mbante të izoluar personat në fjalë është arratisur nga vendngjarja duke i... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:34
Policia ndjek makinën si në filma, të kërkuarit arratisen pas aksidentit .
Ashtu si në një film aksion policia ka ndjekur për minuta të tëra një makinë të tipit “AlfaRomeo” në zonën e “Siri Kodrës”. Aksioni është ndërmarrë pasi një qytetar kishte telefonuar në numrin 112 duke kërkuar ndihmë duke p... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:22
Nuk pranoi kontrollin e policisë, zbulohet se ishte në kërkim për një vepër penale .
Një kontroll i rastësishëm për përdorim alkooli dhe dokumente ka nxjerrë "zbuluar" një të dënuar, i cili ka përfunduar në prangat e policisë. Policia e Shkodrës ndaloi sot në vendin e quajtur "Kisha e Zojës" 40-vjeçarin Eduard Frro... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:05
Deputetët irlandezë kërkojnë legalizimin e kanabisit për përdorim medicinal.
Deputetët irlandezë kanë përpiluar një projektligj në të cilin propozohet legalizimi i kanabisit për përdorim medicinal. Projektligji në fjalë kërkon të legalizojë bimën narkotike si dhe të rregullojë tregun e produkteve me bazë ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:00
Silva Caka do të kandidojë për postin e nënkryetares së LSI-së.
Deputetja e LSI-së Silva Caka ka paraqitur kandidaturën e saj për postin e Nënkryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, në prag të Konventës Kombëtare Zgjedhore. Caka, e cila do të garojë përballë kandidates tjetër Kejdi Mehme... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:50
SHBA, zgjatet ligji për sanksionet ndaj Iranit.
Senati Amerikan i dha miratimin përfundimtar një zgjatjeje në kohë të ligjit për sanksionet amerikane kundër Iranit që ligjvënësit e të dyja partive thonë se është me rëndësi kritike për zbatimin e marrëveshjes bërthamore ndër... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:23
Aksident i rëndë në autostradën Tiranë-Durrës, një i vdekur .
Një aksident i rëndë i mësohet të ketë ndodhur rreth orës 19:00 në autostradën Tiranë-Durrës. Për pasojë raportohet se një kalimtar ka humbur jetën. Aksidenti tragjik ndodhi pranë mbikalimit në vendin e njohur ndryshe si "Tregu i ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:12
Ankimohet në Kushtetuese ligji për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve.
Dy shoqata të gjyqtarëve kanë ankimuar sot në Gjykatën Kushtetuese ligjin e ri për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, hartuar në kuadër të reformës për drejtësi. Sipas Shoqatës Kombëtare të Gjyqtarëve dhe Unionit të Gjyqtar... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 18:58
Ministri i Jashtëm turk: Asadi s’mund të udhëheqë më.
Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu, bëri thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Siri, duke e përshkruar situatën në qytetin Alepo si kritike. Duke folur në një konferencë për media në Bejrut, Cavusoglu tha se presi... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 18:43
Dritan Ylli paraqet kandidaturën për Sekretar të Përgjithshëm të LSI.
Ka nisur në LSI procesi i paraqitjes së kandidaturave për postet drejtuese, në kuadër të Konventës Kombëtare Zgjedhore që kjo parti do të mbajë në datat 3 dhe 4 dhjetor. Mësohet se anëtari i KDK-së dhe ish-anëtar i Kryesisë së LS... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 18:42
Panik në Londër, shpërthen në flakë autobusi me pasagjerë (FOTO/VIDEO).
Londinezët përjetuan sot një skenë dramatike, pasi një autobus shpërtheu në flakë, ndërkohë që ishte i mbushur me pasagjerë. Flakët përfshinë pjesën e prapme të mjetit dykatësh, por për fat pasagjerët ia dolën të dilnin pa l... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 18:36
Qeveria, fonde për kurimin e Bashkim Finos e Sherif Merdanit.
Qeveria ka dhënë 1,1 milion lekë për mbulimin e pjesshëm të shpenzimeve të mjekimit të deputetit Bashkim Fino. Në një vendim të Këshillit të Ministrave përcaktohet se ky fond do të përballohet nga Fondi i Sigurimit të Detyrueshë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 18:30
FIFA shpall tre finalistët e çmimit prestigjioz.
Ylli i Barcelonës, Lionel Mesi, ai i Realit Kristiano Ronaldo dhe sulmuesi i Atletikos Antoin Grizman janë tre finalistët e emëruar për çmimin prestigjioz: “The Best FIFA Men’s Player Aëard”. Profile të tjerë të rëndësishëm si G... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 18:15
"Avioni i Chapecoense u vonua pasi një lojtar po kërkonte video-lojën".
Ndonjëherë detaje tepër të vogla mund të rezultojnë përcaktuese për aksidente fatale. E tillë me sa duket ka qenë edhe historia e klubit të Chapecoense, që humbi plot 77 persona, lojtarë dhe pjesëtarë të stafit gjatë aksidentit ajror... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:39
Zgjohet qeveria, nis diskutimet për “call center”.
Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë e Sipërmarrjes zhvilloi një takim lidhur me shqetësimet e shfaqura së fundi nga kompanitë “Call Center” që operojnë në vendin tonë, pas propozimit në Itali të ligjit që rirregul... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:24
PDIU: Ministri grek është antieuropian, Shqipëria të mbajë qëndrim .
PDIU ka reaguar pas qëndrimeve të ministrit grek të Mbrojtjes Panos Kammeno sa i takon çështjes çame, të bëra pranë një garnizioni ushtarak në zonën e Molyvdoskepastit. Përmes një deklarate për mediat PDIU thotë se Greqia ka infektua... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:20
Donald Tramp në Ohajo, premton të rikthejë unitetin në vend.
Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Donald Tramp, u shkëput për pak nga puna e tranzicionit dhe u takua me përkrahës dje në Sinsinati të Ohajos. Mijëra vetë ishin mbledhur në tubim për ta pritur Tramp. Vizita në Ohajo ishte... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:20
Mblidhet kryesia e LSI, zbulohen propozimet e Metës për drejtuesit e rinj të partisë .
Kryesia e Lëvizjes Socialiste për Integrim ka organizuar një mbledhje në prag të Konventës Kombëtare të kësaj partie që do të mbahet në datat 3 dhe 4 dhjetor. Gjatë mbledhjes me dyer të mbyllura mësohet se Ilir Meta ka bërë të di... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:08
Ishte dënuar me burgim të përjetshëm në Greqi, arrestohet në Elbasan 42-vjeçari .
Një 42-vjeçar banues në fshatin Papër të Elbasanit është vënë në prangat e policisë, pasi ishte dënuar me burgim të përjetshëm nga Gjykata e Apelit në Larisa. Ai ishte i shpallur në kërkim nga Drejtoria Vendore e Policisë Elbasa... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:54
Mustafa: Nëse Demarkacioni zvogëloi territorin, do të bëhen korrigjime.
Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa paralajmëron korrigjime nëse vërtetohet se me Marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, vërtetohet që Kosova ka humbur territor. “Ne nuk duam të vazhdojmë më tutje nëse vërtetohet se ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:46
Ka nisur në LSI procesi i paraqitjes së kandidaturave për postet drejtuese, në kuadër të Konventës Kombëtare Zgjedhore që kjo parti do të mbajë në datat 3 dhe 4 dhjetor. Mësohet se anëtari i KDK-së dhe ish-anëtar i Kryesisë së LS
PDIU ka reaguar pas qëndrimeve të ministrit grek të Mbrojtjes Panos Kammeno sa i takon çështjes çame, të bëra pranë një garnizioni ushtarak në zonën e Molyvdoskepastit. Përmes një deklarate për mediat PDIU thotë se Greqia ka infektua
Singapori është shteti më i ri që ka njohur pavarësinë e Kosovës. Lajmi është bërë me dije nga ministri i Jashtëm i shtetit kosovar Enver Hoxhaj. “Një tjetër lajm i mirë për Kosovën. Singapori është shteti më i ri që e njeh
Në mbledhjen e sotme të Kuvendit Komunal të Prishtinës, Kryetari i kësaj komune Shpend Ahmeti para deputetëve ka thënë se ka paditur Qeverinë e Kosovës. Kjo pasi sipas Kryetarit Ahmeti, Qeveria ka marr tokat para disa vitesh e nuk paguan p
Duke nisur qysh nga fillimi i këtij viti, Serbia ka nisur një fushatë, me qëllim që të rehabilitojë politikanin Slobodan Millosheviç, njohur si ndër “kasapët e Ballkanit” dhe ndër të tjera njeriu që shkaktoi luftën e përgjakshme n
Të paktën gjashtë të plagosur dhe një i zhdukur është bilanci i një shpërthimi në një “fast-food” në sheshin “Viktoria” në qendër të Athinës. Policia greke ka deklaruar se shpërthimi u provokua nga një bombol gazi dhe men
Ky është momenti kur një grua ka shpëtuar për “fije të perit”, pasi u një makinë u përplas shumë pranë saj. Një shofer polak humbi kontrollin e mjetit dhe u përplas me një shtyllë që ndriçonte rrugën. Kamerat e sigurisë treg
Të jesh prind është dhurata më e bukur në jetë, por rritja e fëmijëve nuk është gjithmonë e lehtë. Por disa prindër kanë postuar në rrjetet sociale disa fotografi që u vinë në ndihmë prindërve të tjerë, se si të argëtojnë fë

Thellë
Publikuar më 02.12.2016 10:27 / Shekulli
Presidenti i zgjedhur Donald Trump filloi dje një turne në disa shtetete amerikane ku do të falenderojë votuesit për mbështetjen. Turneun “Faleminderit SHBA” zoti Trump do ta fillojë me një tubim në Indiana, ku do të flasë për negocia
Ekonomi
Publikuar më 02.12.2016 17:24 / Shekulli Online
Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë e Sipërmarrjes zhvilloi një takim lidhur me shqetësimet e shfaqura së fundi nga kompanitë “Call Center” që operojnë në vendin tonë, pas propozimit në Itali të ligjit që rirregul
  • Çmimi i naftës u rrit përsëri, i nxitur nga një marrëveshje e OPEC-ut për të shkurtuar normat e prodhimit për herë të parë që nga viti 2008. Vendimi për pakësimin e prodhimit bëri që çmimi i naftës të rritej me 10 për qind pr
  • Agjencia e Trajtimit të Pronave (ATP) ka vijuar punën për vlerësimin financiar të vendimeve përfundimtare, që kanë njohur të drejtën e kompensimit për vitet 1993 dhe 1994. Kjo ka ardhur me hyrjen në fuqi të ligjit nr. 133/2015 për “Tr
Jetë
Publikuar më 30.11.2016 10:59 / Olsi Avdiaj
Nga Olsi Avdiaj Kurrë një histori përrallash nuk ka pasur një fund kaq tragjik. Madje as në librat me fantazitë më të errëta. “La Chapecoense” siç shqiptohet në portugalisht, këto javë të fundit, ishte bërë protagonistja e madh
  • Nga Bajram Peçi Shoqata e Koleksionistëve të Shqipërisë vlerëson iniciativën dhe përgatitjen e projektligjit të hartuar për Trashëgiminë Kulturore dhe Muzetë. Projekti përfshin tërësinë e një korpusi ligjor, që do të sigurojë
  • Nga Rustem Celami Kistet e ovareve janë qese të mbushura me likid në ovare ose, sikurse ne i themi në gjuhë të thjeshtë pacientëve , “qese me ujë” në vezore. Ato janë të zakonshme dhe përgjithësisht formohen përgjatë ovulacioni
Kulturë
Publikuar më 02.12.2016 13:16 / Shekulli Online
Shqipëria dhe Rusia kanë firmosur një marrëveshje të përbashkët, pas shumë kohësh marrëdhëniesh të ftohta mes dy vendeve dhe shtyrjesh të vazhdueshme. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, ka firmosur në Shën Petërsburg, Programi
  • Nga Valeria Dedaj Një dokumentar, për të kuptuar se çfarë po ndodh me këngët shqiptare në ditët e sotme, duke u përqendruar tek tekstet që flasin për dashurinë, është kjo iniciativa më e re regjisores Donika Mustafaj. Deformimi
  • Saimir Strati është një artist nga Shqipëria, i cili njihet për punën e tij me teknika të ndryshme të mozaikëve. Ai nisi karrierën e tij, duke u angazhuar në restaurimin e disa mozaikëve dhe lokacioneve arkeologjike në Shqipëri. Me p
  • Nga Valeria Dedaj Në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar është çelur ekspozita “104-vjetori i shpalljes së Pavarësisë”. Akti dhe Pena e Pavarësisë, flamuj të viteve 1905-1944, vula të administratës së kohës, revista kulturore,
Sociale
Publikuar më 02.12.2016 18:30 / Shekulli Online
Qeveria ka dhënë 1,1 milion lekë për mbulimin e pjesshëm të shpenzimeve të mjekimit të deputetit Bashkim Fino. Në një vendim të Këshillit të Ministrave përcaktohet se ky fond do të përballohet nga Fondi i Sigurimit të Detyrueshë
Extra
Publikuar më 02.12.2016 07:28 / Elidona Syla
1804 - Në Katedralen e Shën Marisë në Paris, Napoleon Bonaparte kurorëzohet Perandor i Francës; i pari perandor francez në një mijë vjet. 1805 - Napoleoni arriti një fitore të shkëlqyer ndaj Rusisë dhe Austrisë në betejën e Austerl
Sport
Publikuar më 02.12.2016 18:15 / Eno Shkëmbi
Ylli i Barcelonës, Lionel Mesi, ai i Realit Kristiano Ronaldo dhe sulmuesi i Atletikos Antoin Grizman janë tre finalistët e emëruar për çmimin prestigjioz: “The Best FIFA Men’s Player Aëard”. Profile të tjerë të rëndësishëm si G
KM