Na ndiqni
Opinion
Nga Prof. Muhamed Mufaku* Para ca ditëve mora ftesë nga Kryeministri Edi Rama për të marrë ...
Nga Jusuf Thaçi Që prej krijimit më 1912 e deri në vitet e fundit të shekullit njëzet, Shq...

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Këshilli i Evropës u bën thirrje qeverive të vendeve anëtare të BE-së të ndalojë testet gj...

Kryeredaktor:
ARBEN RROZHANI

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Presidenca: Pse i dekoruam 67 nacionalistët e ekzekutuar

Institucioni i Presidentit të Republikës hedh poshtë, me anë të një deklarate, ato që i cilësoi si “sulmet dhe provokimet e adresuara nga nostaligjikët enveristë të diktaturës më të egër dhe të urryer të pasluftës së Dytë Botërore në Evropë, Diktaturës Hoxhiste”. “Kujtimi dhe dekorimi i 67 nacionalistëve të ekzekutuar nga dora kriminale e një grupimi të bolshevikëve shqiptarë të orientuar nga të dërguarit jugosllavë, është një detyrim dhe përgjegjësi historike e Shqipërisë së sotme euro-atlantike. Asnjë prej martirëve të ekzekutuar dhe në asnjë moment të vetëm të jetës së tyre nuk pati një bashkëpunim me pushtuesin. Përkundrazi, ata ishin luftëtarë të lirisë kundër naz

Kryesore të tjera
Publikuar më 26.10.2016 11:15 / Elidona Syla
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Trush të Shkodrës, ku katër të rinj kanë dhunuar në mënyrë barbare dy bashkëfshatarë të tyre. Në fakt ngjarja e ndodhur një ditë më parë u raportua fillimisht si aksident, por rezultoi
Minuta e fundit
Tramp: Hilari na çon në Luftën e Tretë Botërore .
Kandidati republikan për Shtëpinë e Bardhë, Donald Tramp ka kritikuar politikën e Hilari Klinton, duke thënë se politika e saj e çon botën drejt Luftës së Tretë Botërore. Në një intervistë dhënë për “Reuters”, Tramp tha se p... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:58
Rrëfehet Zheji: Përse i thashë Ramës të mos martohej me Matin .
Një nga miqtë e fëmijërisë të kryeministrit, gazetari Artur Zheji ka rrëfyer momente nga jeta e Edi Ramës, kur ky i fundit ishte i dashuruar me aktoren Matilda Makoçi dhe kishte vendosur ta kurorëzonte lidhjen me një martesë. Zheji gje... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:56
Ndahet nga jeta aktorja e njohur e Estradës, Melpomeni Çobani.
Është ndarë sot nga jeta në moshën 88-vjeçare, “Artistja e merituar” e estradës, aktorja  Melpomeni Çobani. Nesër në orën 12:00 -14:00 do të mbahen homazhet në ambientet e Qendrës Kulturore Tirana, (Teatri Metropol). Çobani ish... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:47
Dorëheqja e Gjukanoviç, ja kush do të jetë kryeministri i Malit të Zi.
Kryeministri i deritanishëm i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç ka dhënë sot dorëheqjen dhe në vend të tij pritet që të vendoset Dushko Markoviç. Ky i fundit rezulton të jetë edhe njeri i afërt i Gjukanoviçit. Këta ditë, gjithashtu pri... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:45
“Loro Boriçi” rikthehet në gjendje optimale për sfidën me Izraelin .
Stadiumi “Loro Boriçi” do të rikthehet në gjendje optimale për ndeshjen e nëntorit Shqipëri-Izrael. Stadiumi i Shkodrës shfaqi probleme në ndeshjet me Kosovë-Kroaci dhe Shqipëri-Spanjë. Tapeti është rimbjellë për të pasur një ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:29
Mesi do të ikë nga Barcelona më 2018?.
Ish-lojtari i Atletiko Madrid, Maksi Rodrogez, një mik i ngushtë i Leo Mesit, ka thënë se sulmuesi i Barcelonës nuk dëshiron të luajë vetëm tek ekipi katalanas. Sipas tij, Mesi mund të luajë me Barçën deri në vitin 2018. Ylli argjent... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:25
Nga Britania në shtetet evropiane për vetëm dy stërlina .
Lajme të mira për shumë studentë që janë rezidentë në Mbretërinë e Bashkuar. Linja ajrore e udhëtimeve me kosto të ulët, “Ryanair”, ka lajmëruar se do të vërë në dispozicion bileta që kushtojnë vetëm 2 sterlina, për fluturim... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:11
Gruaja më e vjetër në botë: Ja sekreti i jetëgjatësisë sime.
Ema Morano mendohet se është gruaja më e vjetër në botë. Ajo ka lindur më 29 nëntor 1899 në Itali dhe është 117-vjeçare. Kjo grua ka treguar dhe cili është sekreti i jetëgjatësisë së saj. Ema ka thënë për mediet se ka arritur ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:08
PDK: Dënimi i komandantëve të UÇK-së, veprim i padrejtë.
Partia Demokratike e Kosovës, përmes një deklarate për mediet ka thënë se dënimi i grupit “Drenica 2” është tendencë e inkriminimit të luftës së drejtë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Sipas PDK-së, është duke u barazuar, ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:57
Xhastin Timbërleik rrezikon burgun për një “selfie” (FOTO).
Këngëtari dhe njëherazi aktori amerikan Xhastin Timbërleik postoi në rrjetet sociale një foto ku ai shfaqet duke votuar në zgjedhjet e Teneses, foto e cila hapi një debat në opinionin publik. Kjo pasi ligji lokal i ndalon votuesit të reg... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:56
50 kg kanabis në banesë, në kërkim poseduesi.
Policia e Tiranës ka zbuluar dhe asgjësuar një sasi prej 50 kilogramë lëndë narkotike të dyshuar kanabis sativa, në fshatin Zall Herr. Në lidhje me këtë, policia ka shpallur në kërkim shtetasin me inicialet SH. L., pronar i banesës. ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:47
“Rusia mund të rrëzojë avionë amerikanë”.
Drejtori i Zbulimit Nacional të SHBA-ve Xhejms Klaper ka thënë se nuk përjashtohet mundësia që Rusia të rrëzojë avionë amerikanë. Ai tha se kjo gjë mund të ndodhë, nëse mbi Sirinë vendoset zonë e ndaluar për fluturime. “Nuk pë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:45
Vrasja e Asllan Kërtushës, shtyhet gjyqi për Gëzim e Bledar Kajnon.
Avokati i Bledar Kajnos, autorit të dyshuar të vrasjes së durrsakut Asllan Kërtusha, nuk ka marrë pjesë në seancën gjyqësore të radhës, ku pritej vendimi i gjykatës, nëse togat e zeza do të pranonin ose jo gjykimin e shkurtuar. Në k... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:32
Aksident me pasojë vdekjen në aksin Lushnjë-Rrogozhinë.
Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen e një personi ka ndodhur sot rreth orës 13:30 në aksin Lushnjë-Rrogozhinë. Kalimtari 74-vjeçar me inicialet N.F, banues në lagjen “Loni Dhamo” ka ndërruar jetë pas përplasjes me mjetin. Vikt... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:30
Nëna e dy fëmijëve akuzohet për vrasjen e rivaleve, e “tradhton” ADN-ja.
Fqinjët e saj në Smithville të Missouri-t në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, thoshin se Carolyn Heckert ishte një bashkëshorte e respektuar dhe një nënë krenare. Ajo shoqëronte çdo ditë për në shkollë dy vajzat e saj, 6 dhe 16 vj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:29
Ja si të ndërtoni një shtëpi të bukur dhe që kushton pak (FOTO).
Sa herë shohim një shtëpi të bukur, mendojnë se sa shumë mund të ketë kushtuar. Por nuk është rasti i një çifti britanik, i cili i ka befasuar të gjithë pasi ka ndërtuar një shtëpi të bukur ekologjike. E gjithë shtëpia që shik... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:06
Rrëzimi i Vetingut, Basha: Vendim i ndërmjetëm, por i drejtë.
Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, përmes një prononcimi për mediat e konsideroi si të drejtë vendimin e Gjykatës Kushtetuese për pezullimin e ligjit të Vetingut. "Është një vendim i ndërmjetëm, ne presim vendimin përfundimta... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 15:03
Ju njohim me 10 vendet më të frikshme për t’u vizituar (FOTO).
Jemi në prag të “Halloween”-it, një dite për të frikësuar veten e të tjerët pa shkak. Për një moment harrojeni “shtëpitë fantazmë” dhe merrni në konsideratë se ka vende reale që të fusin të dridhurat më tepër se çdo film ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:47
"Pse vajte me antiplumb në Prishtinë?" Rama i përgjigjet komentuesit .
Pas aludimeve të Sali Berishës se Edi Rama ka shkuar me antiplumb në Prishtinë, gjatë takimit me Thaçin, komentuesit e kanë pyetur kryeministrin mbi këtë pikë përmes komenteve në “Facebook”. Komentuesi: Një pyetje kam unë: pse va... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:43
Trafikonin kanabis, Prokuroria kërkon burg për grupin nga Fieri.
Prokuroria për Krime të Rënda ka kërkuar caktimin e masës së sigurisë “arrest me burg” për 8 persona nga Fieri, të dyshuar për veprat penale të “trafikimit të lëndëve narkotike”. Ata ishin pjesë e një grupi të strukturuar ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:24
Kryetarja e bashkisë së Shkodrës Voltana Ademi i është kundërpërgjigjur kryeministrit Edi Rama, sa i takon rikonstruksionit të lulishtes në lagjen “Manush Alimani” në Shkodër. Ademi shprehet se lidhur me këtë projekt është konsu
Institucioni i Presidentit të Republikës hedh poshtë, me anë të një deklarate, ato që i cilësoi si “sulmet dhe provokimet e adresuara nga nostaligjikët enveristë të diktaturës më të egër dhe të urryer të pasluftës së Dytë Bo
Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri ka vlerësuar se pretendimet e Serbisë, për një dialog të përgjithshëm mes kombit serb dhe atij shqiptar, për të pasur paqe mes tyre, janë false. Tahiri është shprehur për ga
Subjektet politike parlamentare, Partia Demokratike e Kosovës (PDK), Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), Lëvizja VETËVENDOSJE, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) dhe Nisma për Kosovën (NISMA), nuk kanë arritur të harmonizojnë tekstin
Kryeministri i Malit të Zi, Millo Gjukanoviç, ka dhënë dorëheqje disa orë pasi ka deklaruar se Rusia ishte e përfshirë në puçin e pretenduar në ditën e zgjedhjeve, duke akuzuar opozitën për bashkëpunim me Kremlinin, bëri të ditur
Kryeministri malazez, Milo Gjukanoviç ka bërë të ditur se Rusia ka qenë e përfshirë në atentatin e dështuar ndaj tij në ditën e zgjedhjeve parlamentare. Duke folur këtë të martë, Gjukanoviç tha se ngjarja e 16 tetorit, gjatë së cil
Këngëtari dhe njëherazi aktori amerikan Xhastin Timbërleik postoi në rrjetet sociale një foto ku ai shfaqet duke votuar në zgjedhjet e Teneses, foto e cila hapi një debat në opinionin publik. Kjo pasi ligji lokal i ndalon votuesit të reg
Sa herë shohim një shtëpi të bukur, mendojnë se sa shumë mund të ketë kushtuar. Por nuk është rasti i një çifti britanik, i cili i ka befasuar të gjithë pasi ka ndërtuar një shtëpi të bukur ekologjike. E gjithë shtëpia që shik

Thellë
Publikuar më 26.10.2016 10:23 / Shekulli
Ndonëse Shqipëria ka shënuar përmirësim të ndjeshëm në raportin “Doing Business 2017” të Bankës Botërore, duke u përmirësuar me 32 pozicione për t’u ngjitur në vendin e 58, ajo ka renditjen më të përkeqësuar në raport me ven
Ekonomi
Publikuar më 26.10.2016 10:26 / Shekulli Online
Vendet e Eurozonës miratuan një kredi të re prej 2.8 miliardë eurosh për Greqinë. Kjo është kredia e tretë e shpëtimit që kur vendi u zhyt në krizë ekonomike para gjashtë vitesh. Drejtori i Mekanizmit të Stabilitetit Evropian, Klau
  • Qendra Shqiptare për Kërkime Ekonomike dhe Avokati i Popullit publikuan sot studimin “Minimumi Jetik në Shqipëri”, sipas të cilit ai është 16 mijë lekë në muaj për person. Studimi u bazua tek çmimet e shportës ushqimore dhe shpen
  • Raporti i “Të bësh biznes” i publikuar sot nga Banka Botërore e rendit Shqipërinë në vendin e 58 nga 190 të tilla të përfshira në listë. Përmirësimin më të madh e ka shënuar marrja e lejeve të ndërtimit, që u rrit me 80 pozi
Jetë
Publikuar më 24.10.2016 10:46 / Shekulli
Nga Halil Rama Para më shumë se tre dekadash, në faqet letrare të gazetës lokale të Dibrës, "Ushtima e maleve" do të spikaste një talent i ri. Ka qenë vetëm 15 vjeç, kur mësuesi i tij i lëndës së letërsisë, poeti Islam Çenga, do
  • Nobeli letrar Bob Dylanit? Pas një reagimi instinktiv negativ, pasi mora vesh lajmin, kur edhe po të ma kishin dhënë mua njëlloj do të kisha reaguar - pra, pas një refuzimi të çastit, me kohë mendova se kështu i njihet arti i fjalës një
  • Historinë e kemi sa të freskët aq edhe të frymëzuar nga lloje të ndryshme interpreti mi e për të qenë të saktë në kërkim të së vërttës herë ke- - mi shtangur me faktet e reja dhe herë kemi kuptuar se na duhet shumë kohë për ta p
Kulturë
Publikuar më 26.10.2016 16:47 / Eno Shkëmbi
Është ndarë sot nga jeta në moshën 88-vjeçare, “Artistja e merituar” e estradës, aktorja  Melpomeni Çobani. Nesër në orën 12:00 -14:00 do të mbahen homazhet në ambientet e Qendrës Kulturore Tirana, (Teatri Metropol). Çobani ish
  • Në Uashington është hapur ekspozita e parë më e madhe e artit të Kuranit. Në të paraqiten më shumë se 60 dorëshkrime të rëndësishme që lidhen me Kuranin, të realizuara më shumë se 1 mijë vite më parë në botën islame, prej A
  • Nga Valeria Dedaj Babai është shtylla më e rëndësishme në jetën tonë. Të flasësh për të, pak ditë pasi është ndarë nga jeta, është shumë e vështirë. Por, megjithatë, Bledar Laço, djali i shkrimtarit dhe politikanit të ndjer
  • Tenori i njohur, Agim Hushi, ka publikuar një mesazh prekës në rrjetet sociale, pas ndarjes nga jeta të akademikut Alfred Uçi. Hushi e vlerëson akademikun Uçi si një personalitet të papërsëritshëm të kulturës. Mesazhi Sot mora
Sociale
Publikuar më 26.10.2016 09:29 / Elidona Syla
Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë ka bërë të ditur për një avion që është parë të fluturojë mbi Bazën Ajrore të Gjadrit. “Avioni ushtarak tip c-130J pjesë e një stërvitjeje të një
  • Minatorët e Përrenjasit dhe Pogradecit kanë protestuar këtë të martë duke kërkuar rritjen e pensionit. Ata u shprehën se megjithëse kanë punuar mbi 20 vjet nëntokë marrin një pension qesharak prej 14 mijë lekësh. Minatorët kanë d
Extra
Publikuar më 26.10.2016 16:56 / Eno Shkëmbi
Një nga miqtë e fëmijërisë të kryeministrit, gazetari Artur Zheji ka rrëfyer momente nga jeta e Edi Ramës, kur ky i fundit ishte i dashuruar me aktoren Matilda Makoçi dhe kishte vendosur ta kurorëzonte lidhjen me një martesë. Zheji gje
Sport
Publikuar më 26.10.2016 16:29 / Eno Shkëmbi
Stadiumi “Loro Boriçi” do të rikthehet në gjendje optimale për ndeshjen e nëntorit Shqipëri-Izrael. Stadiumi i Shkodrës shfaqi probleme në ndeshjet me Kosovë-Kroaci dhe Shqipëri-Spanjë. Tapeti është rimbjellë për të pasur një
KM