Na ndiqni
Opinion
Nga Elton Metaj Propozimi i 10 deputetëve për të ndryshuar Kushtetutën dhe për të mundësu...
Nga Ilir Paja Europa dhe ëndrra e saj. Më shumë se vetë brendia që e përfaqëson ajo mbi t...


Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Gjykata Administrative e ka dënuar Ministrinë e Shëndetësisë në Itali të dëmshpërblej...

Kryeredaktor:
ARBEN RROZHANI

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Interkonjeksioni, Rama: Së shpejti bursa e energjisë Shqipëri-Kosovë

Sot në Kashar u përurua linja e interkonjeksionit Shqipëri-Kosovë. Në ceremoninë e përurimit ishin të pranishëm kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij kosovar, Isa Mustafa. Kryeministri Rama e ka cilësuar këtë një projekt madhor, që hap një kapitull të ri drejt integrimit të dy vendeve. "Një projekt i cili duhet të kishte përfunduar qysh në vitin 2011 dhe që përfundon sot pasi me vullnet të përbashkët nisëm punimet në 2014-n. Sot krijojmë premisën themelore për një treg të përbashkët të energjisë për një reduktim të konsiderueshëm të kostove. Ne jemi të vetëdijshëm se asnjë prej dy shteteve tona nuk ka rezerva të diversifikuara. Nëse në Kosovë, 97% e energjisë prodhohet nga termoceKryesore të tjera
Publikuar më 28.06.2016 09:13 / Isuf Kurtaj
Nga Isuf Kurtaj Nëse mazhoranca është ende në kërkim formulës magjike për të siguruar votat e duhura për miratimin e reformës në drejtësi, brenda datës 21 korrik, në rast të dështimit, ajo zgjidhjen e kërkon përmes referendumit.
Minuta e fundit
FMN mbyll misionin: Të përforcohet administrata tatimore .
Misioni i radhës i Fondit Monetar Ndërkombëtar ka përmbyllur vizitën në Shqipëri. Përfaqësuesja e FMN-së Anita Tuladhar tha se të ardhurat nga tatimet dhe doganat në përgjithësi janë në përputhje me parashikimet e bëra në buxhet... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:13
Arrestohen dy shtetas grekë për kontrabandë .
Policia Kufitare dhe Migracionit në Muriqan, Shkodër, ka arrestuar në flagrancë dy shtetas grekë. Ata akuzohen për kontrabandë. Bëhet e ditur se personat e arrestuar janë Paschalis Papadopovlos, 28 vjeç dhe Vasileios Kumaris, 32 vjeç, t... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:09
Foto që nuk do ta besoni se nuk janë modifikuar me “Photoshop”.
Natyra mund të krijojë iluzione të pabesueshme optike. Bëhet fjalë për disa fenomene të rralla natyrore. Shikoni fotogalerinë me fotot e pabesueshme, duke filluar nga vorbulla nënujore në Oqeanin Indian deri te Shkëmbi Elefant në Is... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:04
President nga populli, por lakuriq.
Nga Elton Metaj Propozimi i 10 deputetëve për të ndryshuar Kushtetutën dhe për të mundësuar zgjedhjen e Presidentit të Republikës nga populli, e pasuroi edhe më tepër fushën e madhe ku është shtrirë Ligji Themeltar, mbi të cilin po... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:53
Peleshi: Të mos humbasim kohë, ta miratojmë reformën në drejtësi para 21 korrikut.
Mazhoranca është e vendosur dhe shpreson që reforma në drejtësi të miratohet në 21 korrik. Kjo deklaratë është bërë nga nga zv. kryeministri Niko Peleshi, i cili theksoi se klasa politike shqiptare nuk duhet të humbasë kohë. "Nuk i ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:52
Britaniku ndërpret fjalimin e Junkerit, ja reagimi i kreut të KE-së (VIDEO).
Presidenti i Komisionit Evropian, Zhan-Klod Junker, është ndërprerë ndërsa po mbante një fjalim në Parlamentin Evropian. Fjalimi i Junkerit është shoqëruar me duartrokitje nga politikani euroskeptik britanik, Nigel Farage. Pas duartrokit... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:47
Gjuriçit i lejohet hyrja në Kosovë.
Institucionet kompetente të Kosovës kanë miratuar kërkesën e drejtorit të zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriçit, dhe delegacioneve të tjera të cilat do të vijnë nga Serbia në Kosovë për kremtimin e festës së ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:40
Eliminimi i Anglisë, shpërthen ironia në rrjetet sociale .
Tifozët e Anglisë nuk e kanë kapërdirë eliminimin nga modestët e Islandës në fazën e 1/8-ave të “Euro 2016”-s. Anglezët, të cilët njihen për humorin e tyre të hollë, kanë ironizuar performancën e “Tre Luanëve” përmes nj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:24
Performanca e KLSH-së, Leskaj raporton në Komisionin e Ekonomisë.
Performancën e institucionit që drejton kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit, Bujar Leskaj, e paraqiti në Komisionin e Ekonomisë. "Në vitin 2015, - theksoi kreu i KLSH-së,- kemi kryer 158 auditime të performancës ose në nivelin 8.8%.... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:15
Alves prezantohet te Juve, ja ëndrra e tij me bardhezinjtë.
Dani Alves është prezantuar sot si futbollisti më i ri i Juventusit. Ish-mbrojtësi i Barcelonës ka nënshkruar me kampionët e Italisë një kontratë 2-vjeçare, që do ta mbajë në Torino deri në qershor të vitit 2018. Në fjalën e m... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:09
Ikin dritat gjatë mbledhjes së Komisionit të Ekonomisë (FOTO).
Mbledhja e sotme e Komisionit të Ekonomisë nuk është zhvilluar sipas parashikimeve për shkak të ndërprerjes së energjisë elektrike. Salla e mbledhjes ka mbetur në errësirë gjatë seancës ku po diskutohej raporti i Kontrollit të Lart... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:03
Qeveria i jep 4.8 milionë lekë Spartak Brahos.
Qeveria ka marrë vendim të mbulojë 4.8 milionë lekë nga shpenzimet e deputetit të LSI-së, Spartak Braho. Vendimi është marrë në mbledhjen e fundit të qeverisë të mbajtur më 22 qershor. Braho u largua disa javë më parë jashtë ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:57
Interkonjeksioni, Rama: Së shpejti bursa e energjisë Shqipëri-Kosovë.
Sot në Kashar u përurua linja e interkonjeksionit Shqipëri-Kosovë. Në ceremoninë e përurimit ishin të pranishëm kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij kosovar, Isa Mustafa. Kryeministri Rama e ka cilësuar këtë një projekt madhor, q... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:50
Policia vijon aksionin, agjësohen bimë narkotike në Vlorë, Mirditë e Memaliaj.
Policia e Shtetit vazhdon luftën për asgjësimin e parcelave me bimë narkotike. Blutë e qytetit të Vlorës kanë asgjësuar 1 parcelë me 1140 bimë narkotike kanabis sativa. Lënda narkotike ishte e mbjellë në pyllin e fshatit Beshisht, me la... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:34
De Biazi shpreson të marrë drejtimin e Anglisë .
Në një intervistë të dhënë për “Radio 1 Rai”, Xhani De Biazi e ka shprehur hapur dëshirën për të drejtuar kombëtaren e Anglisë. “Tre Luanët” janë pa trajner pas largimit të Roi Hodson, i cili nuk ia doli të kualifikojë An... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:32
Fermerët e Cukalatit: Nuk ka treg për vajin e ullirit.
Nga Xhensila Demollaj Cukalati është një fshat i cili identifikohet më së shumti me kulturën e ullirit.  Ai ndodhet rreth 35 kilometra larg qytetit të Beratit. Pothuajse gjithë popullsia e zonës që prej rrëzimit të sistemit të diktat... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:29
Tragjedi në Breshia, shtypet nga treni 15-vjeçari shqiptar (FOTO).
Një 15-vjeçar me origjinë shqiptare ka humbur jetën mbrëmjen e djeshme në komunën Calcinato, provincë e Breshias në Itali. Viktima, Klodian Seferaj, djali i një familje emigrantësh është shtypur nga treni ndërsa po luante me top me m... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:23
Durrës, policia parandalon krimin në familje .
Një krim brenda familjes është parandaluar në Durrës, falë ndërhyrjes në kohë të forcave të policisë. Mësohet se 23-vjeçari Bledar Alushi ka dhunuar bashkëshorten e tij B. Alushi, 22 vjeçe dhe e ka kërcënuar me jetë duke i drejt... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:14
Ushqeu vajzën me gji në kishë, nusja i përgjigjet rrjetit: Nuk dua t'ia di për paragjykimet.
Një 30-vjeçare britanike ka lënë në mes ceremoninë e saj të martesës në kishë për një motiv madhor: e bija donte të ushqehej. Christina Torino Benton e kishte marrë vajzën e vogël me vete në kishë, por pikërisht në kulmin e cere... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:13
"Duhet t'i referohemi dramaturgjisë tonë, ky është detyrimi ynë".
Nga Valeria Dedaj Në Teatrin e Metropolit po zhvillohen audicione për dy veprat “Tre Dhëndurët” e autorit shqiptar Dionis Bubani dhe “Mendohu Xhiakomino” e nobelistit italian Luigi Pirandello. Regjisori Milto Kutali është në kërkim... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:03
Performancën e institucionit që drejton kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit, Bujar Leskaj, e paraqiti në Komisionin e Ekonomisë. "Në vitin 2015, - theksoi kreu i KLSH-së,- kemi kryer 158 auditime të performancës ose në nivelin 8.8%.
Mbledhja e sotme e Komisionit të Ekonomisë nuk është zhvilluar sipas parashikimeve për shkak të ndërprerjes së energjisë elektrike. Salla e mbledhjes ka mbetur në errësirë gjatë seancës ku po diskutohej raporti i Kontrollit të Lart
Sot me një ceremoni do të inaugurohet linja e re interkonjeksionit 400kw Shqipëri-Kosovë. Në këtë ceremoni e cila do të mbahet në Kashar-Tiranë, dhe do të fillojë në ora 11:00, do të marrë pjesë edhe kryeministri Isa Mustafa. Gja
Kosova vazhdon të mbetet kampione në Evropë për përdorimin e antibiotikëve injeksion të cef-reaksionit (grup antibiotikësh). Ajo renditet e dhjeta në Evropë me shkallën e konsumit të përgjithshëm të antibiotikëve të përgjithshëm.
Lideri i opozitës maqedonase, Zoran Zaev, premtoi se me ardhjen në qeveri të LSDM-së, paga mesatare në Maqedoni do të jetë mbi 500 euro. Në një intervistë për “Radio Evropën e Lirë”, Zaev theksoi se nga shteti janë vjedhur 400 mi
Policia turke ka përdorur gazin lotsjellës gjatë një marshimi të komunitetit LGBTI në Stamboll më 26 qershor, ndërsa ka paraburgosur edhe disa aktivistë, përfshirë edhe dy deputetë gjermanë. Dhjetëra aktivistë janë mbledhur në Sta
Ato janë vajza të thjeshta, jeta e të cilave ka ndryshuar tërësisht pasi kanë takuar “princin e kaltër”. Në galerinë e fotove (sipas radhës) janë protagoniste vajzat, që pavarësisht se nuk kanë pasur gjak mbretëror, janë bërë p
Ka vdekur në moshën 87-vjeçare aktori komik italian, Carlo Pedersoli, i njohur nga e gjithë bota si Bud Spenser dhe nga shqiptarët si “polici këmbëmadh”. Lajmin për vdekjen e tij e dha djali Giuseppe Pedersoli, i cili shkroi: Babi flut
Thellë
Publikuar më 28.06.2016 10:53 / Shekulli
Nga Arben Velo Lumi Gjanica ka veshur ngjyrën e bardhë, në ditën e djeshme. Nëse në ditët e dimrit, apo pranverë, jemi mësuar të shikojmë ujërat e tij të veshura me ngjyrë të zezë të errët dhe kafe, në ditët e verës, ai ndrysh
Ekonomi
Publikuar më 28.06.2016 13:13 / Eno Shkëmbi
Misioni i radhës i Fondit Monetar Ndërkombëtar ka përmbyllur vizitën në Shqipëri. Përfaqësuesja e FMN-së Anita Tuladhar tha se të ardhurat nga tatimet dhe doganat në përgjithësi janë në përputhje me parashikimet e bëra në buxhet
Jetë
Publikuar më 28.06.2016 11:29 / Shekulli
Nga Xhensila Demollaj Cukalati është një fshat i cili identifikohet më së shumti me kulturën e ullirit.  Ai ndodhet rreth 35 kilometra larg qytetit të Beratit. Pothuajse gjithë popullsia e zonës që prej rrëzimit të sistemit të diktat
  • Nga Xhensila Demollaj Fshati Grekan ndodhet në pjesën juglindore te qytetit të Elbasanit afër krahinës së Shpatit. Në të banojnë rreth 5.019 vendas, të cilët e sigurojnë jetesën më së shumti duke u marrë me bujqësi. Ndonëse, në
  • Nga Anila Dushi Ka 20 vjet që është larguar nga Shqipëria por pohon se ndihet pjesë e saj dhe kështu do të ndodhë sa të ketë jetë. Ka nostalgji për vendin ku ka lindur dhe ka jetuar 40 vite të jetës, ku ka krijuar familje e ka ëndë
Kulturë
Publikuar më 28.06.2016 11:03 / Valeria Dedaj
Nga Valeria Dedaj Në Teatrin e Metropolit po zhvillohen audicione për dy veprat “Tre Dhëndurët” e autorit shqiptar Dionis Bubani dhe “Mendohu Xhiakomino” e nobelistit italian Luigi Pirandello. Regjisori Milto Kutali është në kërkim
  • Nga Valeria Dedaj “Bëje tënden” Mozaikun e Tiranës dhe Kalanë e Përsqopit. Një takim i thjeshtë, që organizohej nga Trashëgimia Kulturore pa Kufij, u realizua në Mozaikun e Tiranës, jo vetëm për të shpjeguar se çfarë vlerash ar
  • Ekspozita me fotografi dhe video, “Nata e një regjimi”, çelet më datë 28 qershor te galeria “Zeta”. Videot janë realizuar nga Erion Gjatolli, ndërsa fotot nga Antonio Fantasia. Ky cikël fotografish është një udhëtim natën përm
  • Një ndër artistët më të vlerësuar të skenës ndërkombëtare të artit bashkëkohor, Anri Sala, do të jetë pjesë e  Art House në Shkodër, më datë 7 korrik, ora 19.00. Ai do të zhvillojë një bisedë me temë “Memoriet e trupit”.
Sociale
Publikuar më 27.06.2016 18:48 / Elidona Syla
Ministria e Bujqësisë ka vijuar me fermerët e fshatit Kuqan në Elbasan, takimet për sigurimin e prodhimeve bujqësore. Në këtë zonë, breshëri dhe përmbytja nga reshjet, u ka sjellë shpesh dëme të konsiderueshme fermerëve, kryesisht tek
  • Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka prezantuar sistemin e menaxhimit të radhës. Bëhet e ditur se falë këtij sistemi, çdo abonent i OSHEE-së nuk zvarritet në radhë në sportele për të paguar faturën e energjisë elektrike
Extra
Publikuar më 28.06.2016 10:20 / Gazmira Sokoli
Një australian rreth të tridhjetave ka shkuar të tërheqë para nga banka dhe ka gjetur në llogarinë e tij një shifër të pabesueshme. Metju Piers kishte në llogari 123 milionë dollarë australianë më shumë sesa gjendja e mëparshme. D
Sport
Publikuar më 28.06.2016 12:24 / Eno Shkëmbi
Tifozët e Anglisë nuk e kanë kapërdirë eliminimin nga modestët e Islandës në fazën e 1/8-ave të “Euro 2016”-s. Anglezët, të cilët njihen për humorin e tyre të hollë, kanë ironizuar performancën e “Tre Luanëve” përmes nj