Na ndiqni
Opinion
Nga Ilir Paja Tani pas miratimit të kësaj reforme e cila nuk duhet të na largojë nga vëmend...
Nga Theodoros Benakis Gjatë kohës që grushti i shtetit në Turqi zhvillohej, Presidenti i Tur...


Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Një foshnje ka lindur me gjuhë të pazhvilluar në maternitetin e Durrësit. Ky është rasti i p...

Kryeredaktor:
ARBEN RROZHANI

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Si ndryshoi drafti i reformës në drejtësi, zbardhen detajet për veting-un

Nga Isuf kurtaj/Elio Gorica Me publikimin e draftit final që u miratua në Kuvend me votat e 140 deputetëve, zbardhet edhe ndryshimi që ka pësuar nga fillimi i draftit pika e rolit të ndërkombëtarëve që mbajti peng konsensusin për muaj me radhë. Po ashtu zbulohet edhe ndryshimi që ka pësuar përzgjedhja e gjykatësve për Komisionin dhe Kolegjin e Apelimit, në procesin e veting-ut dhe rivlerësimi i të gjithë gjykatësve, prokurorëve dhe këshilltarëve ligjorë që punojnë aktualisht. Ndryshimet Ndryshimet kushtetuese për Reformën në Drejtësi, të miratuara me konsensus të plotë, përcaktojnë se 5 anëtarët jo juristë të dy institucioneve zgjidhen 2 nga radhët e avokatëve, 2 nga trupa e pedagogëve tKryesore të tjera
Publikuar më 23.07.2016 08:25 / Shekulli
Vitin e ardhshëm, kalimi në segmentin Milot-Morinë të Rrugës së Kombit do të bëhet me pagesë. Ministria e Transporteve ka bërë të ditur se fituesi i tenderit për koncesionin e mirëmbajtjes dhe shfrytëzimit të autostradës është grup
Minuta e fundit
Vazhdon "fshesa" e Erdoganit, kësaj radhe mbyllen 1 mijë shkolla private.
Vazhdon "fshesa" e spastrimeve në Turqi dhe kësaj radhe nuk janë ushtarakët apo gjykatësit por shkollat private. Me dorë të hekurt Erdohan ka urdhëruar mbylljen e mbi 1 mijë shkollave private, ndërsa ka zgjatur periudhën gjatë së cil... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:48
Ja si ka ndryshuar uniforma e fluturimit gjatë 85 viteve të fundit (FOTO).
Uniformat e fluturimeve të 85 viteve të fundit janë duke u shfaqur në një ekspozitë të re në aeroportin ndërkombëtar të San Francisko-s. Ajo përmban më shumë se 70 ansamble të plota dhe pajisje të krijuara nga emrat më të njohur ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:36
Lezhë dhe Kolonjë asgjësohen 4600 rrënjë kanabis.
Në kuadër të operacionit për asgjësimin e bimëve narkotike, policia e Lezhës dhe Kolonjës ka mundur të asgjësojë 4600 rrënjë kanabis sattiva. Në Lezhë në fshatin Rraboshtë në vendin e quajtur kodër Gershi , janë gjetur 4 parce... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:05
"Skifteri" shqiptar vjedh makinën “Porsche”, por përplaset pasi i ikën policisë (FOTO) .
Një 34-vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia italiane në Livorno pasi kishte vjedhur një makinë tip “Porsche”. Ai u pikas pasi doli nga një vilë në Forte dei Marmi, ku nuk i ka ndaluar një postblloku policie. Mediat italiane r... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:55
Plagosi bashkëfshatarin, arrestohet 65-vjeçari.
Një 65-vjeçar është arrestuar nga agjentët e krimeve në komisariatin e policisë së Lushnjës. Në pranga ka rënë shtetasi Shefqet Gjoni, banues në fshatin Plug. Bëhet e ditur se arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi në fushat e fshat... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:54
Gjoka: Vij për të shpallur Kukësin kampion.
Nga Olsi Avdiaj Një natë vere trondit gjithçka tek Kukësi. Largohet Hasan Lika dhe në krye të skuadrës presidenti Safet Gjici emëron Ernest Gjokën. Menjëherë pas eliminimit në Europa League në raundin e dytë kualifikues nga Austria e... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:46
Clinton zgjedh zëvendësin, është Tim Kaine.
Kandidatja demokrate për presidente në Shtetet e Bashkuara të Amerikës Hillary Clinton, ka përzgjedhur zëvendësin e saj. Ai është Tim Kaine, një senator i qendrës nga Virxhinia. Lajmi është bërë i ditur nga Clinton, e cila njoftoi p... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:33
Babai i 21-vjeçarit kosovarë shkon në vendin ku i vranë djalin në Mynih (FOTO).
Tre kosovarët e vrarë në sulmin terrorist në Mynih janë Sabina Sulaj, Armela Segashi dhe Dijamant Zabërgja. Dijamant Zabërgja ishte vetëm 21 vjeç, Armela Segashi 14-vjeçare kurse për Sabina Sulajn ende nuk ka ndonjë informatë për mos... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:33
Reagimet pas fotografisë, ku puthen dy vajza gjatë Festës së Bajramit.
Nga Valeria Dedaj Për të Shkodra është një vend i izoluar e hermetik në atë vetëmjaftueshmërinë e saj, ruajtëse fanatike e një vije të drejtë e të menduarit dhe të bërit art. Prandaj, shpeshherë, në mënyrë krejt individuale, p... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:30
Cutillo, letër Bashës: Vlerësime për kontributin tuaj në reformën e drejtësisë.
Ambasadori italian Alberto Cutillo, i ka dërguar një letër kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha, ku vlerëson kontributin e tij për reformën ne drejtësi. Në letrën e ambasadorit të Italisë thuhet: “Dëshiroj t’ju shpreh vl... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:16
Meta: Lufta ndaj së keqes duhet të na bashkojë më shumë.
Për sulmet në Mynih ka reaguar edhe kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, ku shpreh hidhërimin për jetët e humbura dhe solidarizohet me Gjermaninë. “Ndaj dhimbjen për jetët e humbura në Mynih. Terrorizmi goditi përsëri”, deklaroi Meta. N... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:08
Sulmi në Mynih, Rama: Solidaritet me Gjermaninë mike.
Kryeministri i vendit Edi Rama, ka reaguar në lidhje me sulmin e një dite më parë në Mynih të Gjermanisë, ku humbën jetën 9 persona dhe 16 të tjerë u plagosën. Mes viktimave janë edhe 3 të rinj nga Kosova. Në një postim në rrjetin s... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:55
Një tjetër Europë është e mundur.
Nga Eleonora Florenca Detyra jonë është të përballojmë ngjarjet me termat gramshiane. E thënë shkurt, Gramshi, e trajtonte çështjen e Jugut si një çështje të madhe kombëtare; detyra jonë sot është ta mendojmë dhe ta përcaktojm... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:52
Sulmi në Gjermani, policia kërkon ndihmën e qytetarëve.
Çdo qytetar që posedon video, foto apo regjistrime audio që mund të kenë kapur gjatë sulmit të një dite më parë në Mynih, t’i depozitojnë ato nëpër stacionet policore. Kjo ka qenë thirrja e autoriteteve gjermane drejtuar qytetarëve ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:36
“Certifikatë Mirënjohjeje” për punonjësit bamirës të ALBtelecom.
Punonjësit e ALBtelecom, dhe më konkretisht ata të grupit të Teknologjisë së Informacionit, Inovacionit dhe Prokurimeve kanë ndërmarrë vullnetarisht nismën e radhës në përkrahje të familjeve në nevojë. Këtë herë një grup përfaqë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:24
Fermerët e përmbytur, 17 muaj në pritje të dëmshpërblimeve.
Nga Xhensila Demollaj Përgjatë Vjosës, lumit më shtathedhur dhe lozonjar të jugut, lulëzojnë shumë kultura bujqësore. Dikush ka mbjellë foragjere dhe kujdeset për blegtorinë, të tjerë perime dhe disa agrume. Ka edhe nga ata persona q... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:20
Familja Beckahm në kërkim të rezidencës 6 mln paund.
Aktualisht familja jeton në një shtëpi në qendër të Londrës, por mesa duket ato po kërkojnë një vend më të qetë. Familjet e famshme dhe të pasura kërkojnë një stil të ri jetese nga modernia tek ajo klasike edhe nëse kjo gjë kërko... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:20
Këngëtarja e muzikës popullore arrestohet me drogë në Qafë-Thanë.
Ka qenë duke udhëtuar jashtë vendit, por një sinjal i mbërritur në policinë kufitare të Qafë-Thanës ka bërë që këngëtarja e njohur e muzikës së popullore të vihet në pranga. Ndalimi i saj është bërë në vijën e dytë të kufir... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:14
Shërbimi veterinar evidenton katër vatra të dermatozës nodulare.
Nga Fatos Salliu Shërbimi veterinar në Elbasan ka zbuluar katër vatra të dermatozës modulare. Duket se me gjithë masat e marra nga Ministria e Bujqësisë, sëmundja e kafshëve e përhapur në disa fshatra të këtij qarku, kryesisht në te... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:09
Ekspertët dhe bashkia bashkë për një plan mjedisor.
Nga Anila Dushi Problemet e mjedisit në Shkodër do të jenë pjesë e një plani të përgjithshëm me afat 15 vjeçar. Bashkia Shkodër ka zhvilluar një dëgjesë publike me grupe të interesit e aktorë të ndryshëm të kësaj fushe ku ka pr... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:07
Për sulmet në Mynih ka reaguar edhe kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, ku shpreh hidhërimin për jetët e humbura dhe solidarizohet me Gjermaninë. “Ndaj dhimbjen për jetët e humbura në Mynih. Terrorizmi goditi përsëri”, deklaroi Meta. N
Kryeministri i vendit Edi Rama, ka reaguar në lidhje me sulmin e një dite më parë në Mynih të Gjermanisë, ku humbën jetën 9 persona dhe 16 të tjerë u plagosën. Mes viktimave janë edhe 3 të rinj nga Kosova. Në një postim në rrjetin s
Tre shtetas nga Kosova kanë mbetur të vrarë nga sulmi me armë zjarri në Mynih, të ndodhur një ditë më parë. Sipas familjarëve të viktimave, Armela Segashi 14 vjeçe, shoqja e saj Sabina Sulaj dhe Dijamant Zabergja 21 vjeç nga Kosova ishi
Një shqiptar nga Kosova ka qenë brenda qendrës tregtare “Olimpia”, kur ndodhi sulmi. Enis Zulfaj ka shkruar në profilin e tij në “Facebook” tmerrin e përjetuar nga vendi ku gjashtë persona mbetën të vrarë dhe disa të tjerë janë p
Mediat serbe kanë raportuar në lidhje me vizitën e presidentit Hashim Thaçi në Grackën e Vjetër, aty ku ai bëri homazhe për 14 serbë të vrarë pas luftës. Sipas mediave në Beograd, Thaçi ka kryer një veprim të paimagjinueshëm për
Prokuroria Themelore Publike për ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit në Shkup, për rastin “Ujku” dha urdhër për ndjekjen penale të 16 personave të dyshuar për krime të ndryshme. “Procedura hetimore zbatohet për shkak
Një ish-supermodele, e cila mori rreth 75 milionë sterlina pas ndarjes me ish-bashkëshortin e saj, tashmë mund të marrë shumën që ajo dëshironte nga ky divorc, pasi miliarderi saudit ndërroi jetë. Walid Juffali vdiq në Zyrih të mërku
Sapo ka refuzuar mundësinë për të luajtur te Besiktas pas rrezikut për të jetuar në Turqi, si pasojë e grushtit ushtarak të shtetit. Por Mario Gomez u duk i lumtur kur i tha “po” përpara të gjithë miqve dhe familjarëve, bashkësho

Thellë
Publikuar më 23.07.2016 10:20 / Xhensila Demollaj
Nga Xhensila Demollaj Përgjatë Vjosës, lumit më shtathedhur dhe lozonjar të jugut, lulëzojnë shumë kultura bujqësore. Dikush ka mbjellë foragjere dhe kujdeset për blegtorinë, të tjerë perime dhe disa agrume. Ka edhe nga ata persona q
Ekonomi
Publikuar më 22.07.2016 13:44 / Eno Shkëmbi
Kompania turke “Vendeka Bilgi Teknolojileri Ltd” është shpallur fituese në koncesionin për mirëmbajtjen e "Rrugës së Kombit". Ministria e Transportit përmes një deklarate për media bëri sot publike ofertën e e shpallur fituese nga
  • Brenda këtij muaji Ministria e Financave do të paraqesë në qeveri ndryshimet në buxhetin e vitit 2016. Burime nga ministria e Financave bënë të ditur për ATSH-në, se rishikimi i buxhetit do të bëhet brenda këtij muaji dhe se do të k
  • Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, ka paralajmëruar për pasojat e rënda që do të ketë ekonomia, në rast se reforma në drejtësi nuk do të miratohet më 21 korrik. Sipas kreut të Financave, i cili ishte i ftuar në emisionin “Ekopolitik
Jetë
Publikuar më 23.07.2016 10:52 / Shekulli
Nga Eleonora Florenca Detyra jonë është të përballojmë ngjarjet me termat gramshiane. E thënë shkurt, Gramshi, e trajtonte çështjen e Jugut si një çështje të madhe kombëtare; detyra jonë sot është ta mendojmë dhe ta përcaktojm
  • Nga Anila Dushi Zona e Nënshkodrës njihet në të gjithë vendin si një ndër zonat më pjellore për produktet bujqësore. Fermerët e kësaj zone, historikisht janë marrë me bujqësi dhe toka ka qenë burim i jetesës së tyre. Pas vitit 19
  • Nga Xhensila Demollaj Krijimi i një biznesi mund të paraqitet fitimprurës për shumë persona, mirëpo hallkat e ndërtimit të tij duket se janë vështirësia më e madhe. Udhëtimi drejt fshatit Armen në Vlorë na njohu me një kulturë ble
Kulturë
Publikuar më 23.07.2016 11:30 / Valeria Dedaj
Nga Valeria Dedaj Për të Shkodra është një vend i izoluar e hermetik në atë vetëmjaftueshmërinë e saj, ruajtëse fanatike e një vije të drejtë e të menduarit dhe të bërit art. Prandaj, shpeshherë, në mënyrë krejt individuale, p
  • Nga Valeria Dedaj Kalaja e Lezhës do të jepet me koncesion. Vendimi i Këshillit Kombëtar të Restaurimeve, për anulimin e koncesionit për rijetëzimin e Kalasë së Lezhës, që u mor para dy vjetësh, asokohe i bërë publik edhe nga minist
  • Qëndrimet artistike të 15 viteve të fundit në Kosovë dhe Shqipëri prezantohen nëpërmjet veprave të artistëve shqiptarë, për herë të parë në Hungari. Endri Dani, Helidon Gjergji, Anri Sala, Alban Hajdinaj, Edi Hila, Ardian Isufi, Ilir
  • Në 55-vjetorin e ndarjes nga jeta të shkrimtarit amerikan, Ernest Hemingëay, u çel ekspozita përkujtimore “Ernest Hemingëay: 1899-1961”, në Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë. Ky vit përkon edhe me botimin e parë në gjuhën shqipe
Sociale
Publikuar më 23.07.2016 09:53 / Elidona Syla
Foto ilustruese Mëngjesin e sotëm mbi 20 mijë udhëtarë kanë dalë nga pika kufitare e Morinës për të hyrë në vendin tonë. Bëhet e ditur se një fluks i madh pushuesish kosovarë i janë drejtuar bregdetit shqiptar. Ndërkohë sipas t
  • Gjykata e Lartë ka pezulluar vendimin e Gjykatës administrative të Apelit, e cila i hapi rrugë kompanisë së ndërtimit, “Gener 2” për nisjen e punimeve për ndërtimin e një kompleksi 17-katësh në digën e liqenit. Deri në përfundi
Extra
Publikuar më 23.07.2016 07:48 / Elidona Syla
90 - Në Aleksandri, provincë romake, Egjipt - lindi Klaudius Ptolemy (Ptolemeu), astrolog, muzikolog, matematicien, shkrimtar dhe gjeograf; Prejardhja e saktë e tij nuk dihet; disa thonë se ishte romak, të tjerë thonë, helen, por nisur nga emr
Sport
Publikuar më 23.07.2016 11:46 / Olsi Avdiaj
Nga Olsi Avdiaj Një natë vere trondit gjithçka tek Kukësi. Largohet Hasan Lika dhe në krye të skuadrës presidenti Safet Gjici emëron Ernest Gjokën. Menjëherë pas eliminimit në Europa League në raundin e dytë kualifikues nga Austria e