Opinion
Nga Pirro Prifti Nuk do të ishte negative të kritikoje partinë tëndë për probleme të cakt...
Nga Christoph Hasselbach "Në qoftë se kjo nuk ju pëlqen, largohuni." Për shumë kohë ndër ...
Na ndiqni
Trup & Shpirt
Harrilla Koçi Emocionet që përjetoi më shumë se 2 vjet më parë, në Kampionatin Botëror...

Udhëzimi, dy provime praktike për të marrë patentën

Nga Neritan Gjergo Për të fituar lejen e drejtimit, çdo kandidat që plotëson kriteret dhe mbyll me sukses provimin e teorisë, duhet të japë dy provime praktike. Udhëzimi i Ministrisë së Transporteve propozon që për patentat e kategorisë B (autoveturat), kandidatët kanë kohë 6 muaj për të fituar provimet e praktikës, duke filluar nga data e lëshimit të autorizimit. Sipas variantit të ri, i cili është në diskutim, prova e parë e praktikës nuk mund të jetë më parë se data e përfundimit të programit të praktikës. “Llogaritja e kësaj date bëhet duke filluar nga data e lëshimit të Autorizimit për praktikë dhe duke shtuar ditët kalendarike të përcaktuara”. Ndërkohë, kandidati duhet të ketë kr
Kryesore të tjera
Publikuar më 05.02.2016 23:30 / Eva Hoxha
Agjencia prestigjoze e kreditimit, "Standard and Poor's" përmirësoi vlerësimin e borxhit të Shqipërisë nga niveli B në B+, me perspektivë të qëndrueshme. Përmes një njoftimi zyrtar, gjiganti botëror i vlerësimeve financiare deklaroi
Minuta e fundit
Milan do Champions.
Milani eshte ngjallur dhe te gjithe kerkojne Championsin. Juraj Kucka eshte i bindur se Milani mund te perfundoje ne venin e trete. “Rossoneret” kane kapur nje seri pozitive ne ndeshjet e fundit dhe besojne qe mund te arrijne Ligen e Kampioneve. ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:57
Pep: Do t’ia dal si grua në Mançester.
Trajneri i Bajernit te Mynihut Pep Guardiola,flet per kalimin ne Angli per here te pare. I pyetur nese do te hase ne veshtiresi ne punen e tij ne krye te Bajernit, nderkohe qe duhet te mendoje edhe per pershtatjen me jeten ne Angli, Guardiola u shpre... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:54
Një oponencë e pavlerë brenda PS-së.
Nga Pirro Prifti Nuk do të ishte negative të kritikoje partinë tëndë për probleme të caktuara aq më tepër kur kjo parti në krye të maxhorancës qeverisëse është duke realizuar disa reforma bazë me qëllim të futjes së Shqipërisë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:49
Era në Europë është kthyer.
Nga Christoph Hasselbach "Në qoftë se kjo nuk ju pëlqen, largohuni." Për shumë kohë ndër anëtarët e BE-së kjo qe mënyra e reagimit me arrogancë demonstrative për kërkesat e vazhdueshme të veçanta të Londrës. Por këto zëra janë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:47
“Telenovelomania” shqiptare.
Nga Gjon Neçaj Kjo temë sociale, aktualisht në ditët e sotme, për mendimin tonë, duhet të marrin një zgjidhje, e këtë e ka në dorë vetë teleshikuesi shqiptar. Në ekranet e shumta televizive, publik dhe jo publik, kanë vërshuar dhe ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:38
6 shkurt 2016.
Karikaturë nga Arben Meksi  ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:33
Udhëzimi, dy provime praktike për të marrë patentën.
Nga Neritan Gjergo Për të fituar lejen e drejtimit, çdo kandidat që plotëson kriteret dhe mbyll me sukses provimin e teorisë, duhet të japë dy provime praktike. Udhëzimi i Ministrisë së Transporteve propozon që për patentat e kategori... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:29
Horoskopi, 6 shkurt 2016.
Dashi Vështirë se do të ndiheni joshës sot, pavarësisht nga mosha. Në mbrëmje mendimet për të ardhmen do t’ju shpërqendrojnë. Kujdes me financat. Demi Doni të qëndroni vetëm sot dhe larg zhurmës, por kjo do të ndodhë vetë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:17
Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një takim me anëtarët e rinj të Partisë Socialiste në Berat, ku e vuri theksin në reformimin e forcës politike që ai drejton. Ai u shpreh i bindur për arritjen e objektivit të PS-së që në 25-vjetorin e
19:05- Sektorët prioritarë si ekonomia por edhe reforma në drejtësi kanë qenë çështjet kyçe që janë diskutuar në takimin e përjavshëm të përfaqësuesve të LSI-së, PS-së dhe PDIU-së.  Kështu u shpreh ministri i Zhvillimit dhe Ek
Udhëheqësit e koalicionit qeveritar në Kosovë u shprehën të vendosur, në zbatimin e plotë të marrëveshjes së tyre, e cila parashikon zgjedhjen e Hashim Thaçit president. Në një deklaratë për shtyp, Hashim Thaçi u shpreh i bindur p
Zëvendëskryeministri i Kosovës Hashim Thaçi është i sigurt se do të jetë president deri më datën 5 mars. “Kemi një marrëveshje shumë serioze mes PDK-së dhe LDK-së. Më së largu më 5 mars unë do të jem president i Kosovës”, ka
Këshilli për Kosovën në Kuvendin e Serbisë ka formuar një grup pune, i cili do të krijojë arkivin me informacione mbi krimet e luftës që ka bërë UÇK-ja. Ky arkiv, që ka të bëjë me vitet 1998, 1999 dhe 2000, do të klasifikohet në
Serbia duhet të zgjidhë të paktën një prej problemeve ende të hapura me Kroacinë, si ai i personave të zhdukur apo i së drejtës së pronës së qytetarëve kroatë, përpara se presidenti serb, Tomislav Nikoliç, të mund të zhvillojë nj
Çfarë markë reçipetash mban veshur? Me këtë pyetje ka filluar provimi i profesionit për gazetarët në Romë, Itali, që u zhvillua të martën në mëngjes. Të pranishëm ishin 180 kandidatë, të cilët pasi dorëzuan kompjuterët dhe te
Ka patur reagime të shumta në Indi në lidhje me hitin më të ri të publikuar nga Beyonce dhe Coldplay. Reagimet kanë ardhur pasi videoklipi është xhiruar pikërisht në këtë vend. Hiti “Hymn for the weekend” është ritmike, por për
Thellë
Publikuar më 06.02.2016 07:29 / Neritan Gjergo
Nga Neritan Gjergo Për të fituar lejen e drejtimit, çdo kandidat që plotëson kriteret dhe mbyll me sukses provimin e teorisë, duhet të japë dy provime praktike. Udhëzimi i Ministrisë së Transporteve propozon që për patentat e kategori
Ekonomi
Publikuar më 05.02.2016 23:30 / Eva Hoxha
Agjencia prestigjoze e kreditimit, "Standard and Poor's" përmirësoi vlerësimin e borxhit të Shqipërisë nga niveli B në B+, me perspektivë të qëndrueshme. Përmes një njoftimi zyrtar, gjiganti botëror i vlerësimeve financiare deklaroi
Jetë
Publikuar më 06.02.2016 07:57 / Olsi Avdiaj
Milani eshte ngjallur dhe te gjithe kerkojne Championsin. Juraj Kucka eshte i bindur se Milani mund te perfundoje ne venin e trete. “Rossoneret” kane kapur nje seri pozitive ne ndeshjet e fundit dhe besojne qe mund te arrijne Ligen e Kampioneve.
  • Trajneri i Bajernit te Mynihut Pep Guardiola,flet per kalimin ne Angli per here te pare. I pyetur nese do te hase ne veshtiresi ne punen e tij ne krye te Bajernit, nderkohe qe duhet te mendoje edhe per pershtatjen me jeten ne Angli, Guardiola u shpre
  • Nga Harrilla Koçi Vlora ka humbur identitetin. Dhe, arsyeja e parë për këtë, është zbehja, apo zhdukja e vlerave qytetare në arkitekturë, në ndërtime, në arredimin urban. Mjaft objekte të vjetra, krenari e dikurshme për Vlorën, por
Kulturë
Publikuar më 04.02.2016 10:32 / Valeria Dedaj
Nga Valeria Dedaj Ermir Hoxha, lektor tek Universiteti i Arteve boton studimin “Arkitektura Shqiptare e shekullit XX”. Në këtë studim ai prezanton strukturimin e arkitekturës shqiptare gjatë kësaj periudhe nga Shkodra, në Korçë, deris
  • “Çdo femër ferexhenë e ka në mendje” Teksa hyn në ambientet e sallës së Muzeut Historik Kombëtar, ku qëndrojnë të ekspozuara punët e 19 artistëve te “Realizëm ndryshe”, të cilat janë bërë bashkë në edicionin e parë të
  • Nga Valeria Dedaj Historiani Kristo Frashëri (1920-2016) u nda nga jeta mbrëmjen e së dielës. Ceremonia në nderim të akademikut të njohur do të mbahet nesër, ora 12.00, tek Akademia e Shkencave të Shqipërisë. Kontributi i profesor Fras
  • Ndahet nga jeta akademiku Kristo Frashëri. Historiani i njohur është ndarë nga jeta mbrëmjen e së dielës nga një vdekje natyrale. “Ditën e diel, më datën 31 janar 2016 në mbrëmje, nga një vdekje natyrale u nda nga jeta në mosh
Sociale
Publikuar më 05.02.2016 22:47 / Eva Hoxha
Në spitalin Onkologjik pranë QSUT-së, mjekët i dërgojnë pacientët drejt klinikave të tyre private. Denoncimi është bërë në emisionin investigativ “Stop” “Një endoskopi, një skaner. Me atë që isha lidhur unë, ai thoshte do t
Extra
Publikuar më 05.02.2016 16:01 / Eva Hoxha
Dr. Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve ndërkombëtare të filozofisë politike, të politikës së sigurisë dhe
Sport
Publikuar më 06.02.2016 07:57 / Olsi Avdiaj
Milani eshte ngjallur dhe te gjithe kerkojne Championsin. Juraj Kucka eshte i bindur se Milani mund te perfundoje ne venin e trete. “Rossoneret” kane kapur nje seri pozitive ne ndeshjet e fundit dhe besojne qe mund te arrijne Ligen e Kampioneve.