Na ndiqni
Opinion
Nga Imer Mushkolaj Thellë, aq thellë janë zhytur gazetarë e opinionistë në Tiranë, në p...
Nga Erion Hiluku “Dinjitet” është fjalë që përdoret gjithandej në shoqërinë tonë t...

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Personat që prej shumë vitesh janë konsumues të duhanit, e kanë shumë të vështirë të ...

Kryeredaktor:
ARBEN RROZHANI

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Çelja e universiteteve, pranohet gabimi me sistemin

Nga Neritan Gjergo Mbi 120 mijë studentë nisin dje vitin e ri akademik, ndërsa afro 9000 të tjerë ende qëndrojnë me dorë në zemër  në pritje për të parë emrin në një nga 10 degët ku kanë aplikuar. Ndërkohë, maturantët do të vijojnë të regjistrohen pranë sekretarive mësimore pasi vijon spostimi i vijës, në bazë të fazave 48-orëshe që u lihen si afat kandidatëve, kjo është shoqëruar me çaste stresi e frike. Faktikisht, procedurat e regjistrimit i kanë tejkaluar afatet, të cilat veç ankthit, me sistemin e pranimeve po sjellin edhe një ulje të cilësisë së maturantëve që po regjistrohen. Ky gabim është pranuar nga dekani i Fakultetit të Ekonomisë në Universitetin e Tiranës, Dhori Kule. “

Kryesore të tjera
Publikuar më 21.10.2016 08:03 / Shekulli
Në një intervistë televizive për A1 News, ish- shefi i SHIK, Fatos Klosi shprehet se duhet ndryshuar strategjia e luftës kundër kanabisit dhe se ky fenomen duhet të konsideruar nga qeveria si shoqëror dhe jo si kriminal. Gjithashtu Klosi mbë
Minuta e fundit
Horoskopi, 22 tetor 2016.
Dashi 21/3 - 20/4 Shumë herë me atë që thoni dhe bëni e çoni partnerin/en të mendojë ndryshe për ju. Beqarët nuk do ndihen ende gati për të bërë ndryshime. Financat do jenë të kënaqshme. Demi 21/4 - 21/5 Pa... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:05
  Nertila Selimaj Mendova të kthehesha në atdhe në fund të vitit 2013 me mëdyshje dhe me ndjenjën e sheqerosur se vendlindja ime do të kishte interes për atë përvojën dhe shkollimin tim në perëndim. Isha e ndikuar nga a
Ish-presidenti i Shqipërisë, Alfred Moisiu, deklaroi se ato që tha Edi Rama në Beograd, duhet t’i bëjë çdo lider i rangut të tillë, i cili e ka për detyrë t’i mbroj të drejtat e shqiptarëve kudo që ata jetojnë. Këto deklarata t
Raportuesja në Parlamentin Evropian për çështjen e vizave për Kosovën, Tanja Fajon, ka thënë se nuk është shumë optimiste se vendimi i Kuvendit për të dërguar një deklaratë në Bashkimin Evropian do të ndikojë që të kalohet në h
Trepça nuk do të jetë asnjëherë pjesë e pazareve në tavolinën e bisedimeve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, ka deklaruar kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh edhe i Partisë Demokratike, Kadri Veseli. Në një intervistë për
Shumë prej këtyre zërave i duken të njohur opinionit në Maqedoni. Por deri më tani, asnjë institucion nuk ka provuar shkencërisht origjinalitetin e zërave që dëgjohen në mijëra përgjimet që i janë dorëzuar Prokurorisë Speciale. T
Njohësi kosovar i rrethanave në Malin e Zi, Shkëlzen Rizaj, ka thënë se mbi 30 për qind e popullatës malazeze, ndjehet shumë e afërt me shtetin serb. Këtë deklaratë ai e ka dhënë gjatë një interviste në emisionin “Info Magazine”
Këto restorante që ne do t'ju prezantojmë, janë më të çuditshmet në botë. Mesa duket pronarët e tyre e kanë shfrenuar fantazinë mjaftueshëm. Bërë kjo qëllimisht për të tërhequr klientë të shumtë. Ja për cilat restorant
Një çift rus vendosi që të divorcohej, por ai kishte një problem pasi nuk po binte dakord për shtëpinë. “Mirror” shkruan se si bashkëshorti ashtu edhe e shoqja, donin ta mbanin. Për këtë arsye, gjykata vendosi që shtëpia të ndah

Thellë
Publikuar më 21.10.2016 11:10 / Xhensila Demollaj
Nga Xhensila Demollaj Lagjet e vogla dhe të mëdha në fshatin Drithas kanë mbetur po të njëjtat, ashtu si dhjetë viteve më parë. Tentativat për të sjellë përmirësime duket se janë ende në vijueshmëri. Megjithatë banorët në kët
Ekonomi
Publikuar më 19.10.2016 17:39 / Shekulli Online
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka kthyer për rishqyrtim në Kuvend ligjin për Dhomat e Tregtisë. Bashkëngjitur vendimit të tij, Kreu i Shtetit ka renditur edhe argumentet përkatëse, duke kundërshtuar anëtarësimin e detyrueshë
  • Komisioni parlamentar për Ekonominë dhe Financat miratoi Buxhetin Faktik të Shtetit për vitin 2015, si dhe shqyrtoi Raportin e KLSH-së për zbatimin e tij. Ministri i Financave,  Arben Ahmetaj, bëri të ditur se të ardhurat në vitin 2015
  • Ministri i Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi, ka firmosur një udhëzim të ri, lidhur me procesin e shpërndarjes së dekoderave televiziv falas për familjet në nevojë. Në udhëzimin e datës 3 tetor, ministri Klosi shprehet se
Jetë
Publikuar më 17.10.2016 10:45 / Shekulli
Nga Miho Gjini Me Demir Hyskën, nuk do te isha njohur në se nuk do të nisnim në të njëjtën kohë të njëjtën rrugë, në po atë skenë teatri...Falë një rrethane krejt të rastit, që jeta e artit e bën të domosdoshme e të përbashk
Kulturë
Publikuar më 21.10.2016 17:33 / Eno Shkëmbi
Fituesi i çmimit Nobel për Letërsinë Bob Dilan jo vetëm që nuk ka reaguar, por ka hequr njoftimin se është pikërisht ai laureati i këtij çmimi. Akademia Suedeze ka bërë të gjitha përpjekjet për ta kontaktuar, qoftë edhe përmes ba
Sociale
Publikuar më 21.10.2016 21:34 / Gertjan Kosovari
Gjuha shqipe dhe ajo boshnjake do të vendosen vitin e ardhshëm nëpër shkollat turke si lëndë me zgjedhje. Programi dhe materialet e lëndës të gjuhës shqipe dhe boshnjake që do të vendosen në programin mësimor do të përgatiten nga Uni
Extra
Publikuar më 21.10.2016 20:37 / Gertjan Kosovari
Një letër e shkruar nga presidenti republikan George Bush të cilën ia la pasardhësit të tij demokrat Bill Klinton pas humbjes në zgjedhjeve të vitit 1993 po bën xhiron e internet. Kjo letër është konsideruar nga mediat amerikane si shembu
Sport
Publikuar më 21.10.2016 21:29 / Gertjan Kosovari
Pasi shpenzoi mbi 120 milionë euro në merkaton e verës për transferimin e disa lojtarëve, skuadra italiane e Interit, po mendojë edhe të largojë disa lojtarë megjithëse shpenzoi shumë nuk arriti të përfitojë asgjë nga loja e tyre. Në
#
KM