Na ndiqni
Opinion
Nga Srecko Latal Për shumë vite, Bashkimi Europian-me principet e veta të larta demokratike p...
Nga Robert Schwartz Përballja me historinë e re dhe kryesisht me krimet e secilit regjim në i...

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Një trajtim i ri fertiliteti shton shpresat për çiftet pa fëmijë. Studiuesit kanë zbuluar nj...

Kryeredaktor:
ARBEN RROZHANI

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Tërmet i fortë në Itali, 38 të vdekur, dhjetëra të zhdukur (FOTO)

Një fshat i tërë i rrafshuar, dhjetëra të vdekur, shumë të tjerë të zhdukur e të pastrehë. Ky është bilanci i tërmetit me magnitudë 6 ballë që tronditi Italinë qendrore në orën 3:36 të mëngjesit të së mërkurës. Lëkundja e fuqishme e tokës i ka gjetur shumicën e njerëzve në shtëpi në gjumë, çka ka bërë që num

Kryesore të tjera
Publikuar më 24.08.2016 11:05 / Eno Shkëmbi
Ish-deputeti i PS-së, Koço Kokëdhima, iu nënshtrua dje një kontrolli mjekësor në një spital privat në Tiranë. “Ishte një kontroll rutinor”-u shpreh Kokëdhima, duke iu përgjigjur publikimeve që u bënë mbrëmë në rrjetet social
Minuta e fundit
Mediat italiane: 5 shqiptarë të plagosur nga tërmeti (VIDEO).
Me gjithë lajmërimin e Ministrisë së Jashtme që bëri të ditur se asnjë shqiptar nuk është prekur nga tërmeti, mediat italiane flasin për të kundërtën. Sipas “La Repubblica”, nga tërmeti 6.2 ballë i cili ka rënë mëngjesin e sot... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:02
Operacioni i shpëtimit, “mrekullitë” e para pas tërmetit në Itali.
Ekipet e shpëtimit vijojnë të punojnë në rrënojat e zonës së prekur nga tërmeti në Itali. Historitë e para të mbijetesës kanë për protagonistë fëmijët. Një vogëlushe 9-muajshe u nxor e gjallë nga rrënojat, ku kishte qëndruar... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:56
Nëna e 4 fëmijëve: “Tmerret e shqiptarëve që kërkojnë azilin në Gjermani”.
Pëllumbesha Ziu, ka treguar historinë e saj të jetës, sakrificat, e peripecitë, emigrim, frikën nga përdhunimet, kërcënimet, vrasjen makabre të shoqes së saj në kamp, të cilës burri i preu kokën me thikë, pse e denoncoi për dhunë. G... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:35
Pranga 45-vjeçarit, tentoi të kalonte ilegalisht kufirin me euro false .
Policia Kufitare ka arrestuar në flagrancë një shtetas 45 vjeç i cili tentoi të kalonte ilegalisht kufirin. Specialistët  e Sektorit  të Hetimit të Krimit, në Drejtorinë Vendore të Kufirit dhe Migracionit Korçë, bënë kapjen dhe ar... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:35
Kukësi-Skënderbeu, sot testi i parë i titullit Superkupë.
Nga Olsi Avdiaj Me Superkupën nis sezoni i futbollit shqiptar. Takimi i parë në “Selman Stërmasi”. Nuk luhet java e parë e kampionatit por Superkupa. Përballë kampionët e Skënderbeut, kundër fituesit e kupës Kukësi. Një ndeshje e ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:20
Tërmet i fortë në Itali, 38 të vdekur, dhjetëra të zhdukur (FOTO).
Një fshat i tërë i rrafshuar, dhjetëra të vdekur, shumë të tjerë të zhdukur e të pastrehë. Ky është bilanci i tërmetit me magnitudë 6 ballë që tronditi Italinë qendrore në orën 3:36 të mëngjesit të së mërkurës. Lëkundja ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:17
MPJ: Asnjë shqiptar i lënduar nga tërmeti në Itali, po ndjekim situatën .
Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë, shpreh ngushëllimet për familjet e viktimave të tërmetit që ka goditur Italinë. Ndërkohë Ministria ka siguruar të gjithë opinionin se nga viktimat dhe të lënduarit, deri tani nuk është reg... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:11
Sportet, 280 kandidatët që japin konkursin në 28-30 gusht.
Pas publikimit të kandidatëve për Fakultetin e Shkencave të Lëvizjes, që sot kanë nisur garën zyrtarisht për të zënë një vend si student, Universiteti i Sporteve Tiranë, ka zbardhur edhe emrat e kandidatëve të fakultetit të Veprimtar... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:11
Kokëdhima: Në spital, për një kontroll rutinor.
Ish-deputeti i PS-së, Koço Kokëdhima, iu nënshtrua dje një kontrolli mjekësor në një spital privat në Tiranë. “Ishte një kontroll rutinor”-u shpreh Kokëdhima, duke iu përgjigjur publikimeve që u bënë mbrëmë në rrjetet social... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:05
Përgjimet telefonike, Adem Grabovci kontronte edhe komandantët e UÇK-së.
Nga Vehbi Kajtazi   Ish-komandanti i përgjithshëm i UÇK-së, Azem Syla dhe pasardhësi i tij, Sylejman Selimi, ishin nën kontrollin dhe autoritetin e Adem Grabovcit. Kjo dëshmohet në përgjimet telefonike që sjell Insajderi në seri... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:00
Rrëfehet punëtori: Si mbillja kanabis me armë te koka në Dukagjin.
Nga Xhentila Gjoshi Çfarë po ndodh me plantacionet e drogës në Shqipëri? Kush merret me mbjelljen e tyre dhe sa paguhet një punëtor? Një shtetas ka rrëfyer historinë e tij, teksa ka punuar në plantacionet e kanabis-sativa në zonën e D... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:50
Zbulimi i ri, shtohen shpresat për çiftet pa fëmijë.
Një trajtim i ri fertiliteti shton shpresat për çiftet pa fëmijë. Studiuesit kanë zbuluar një mënyrë të re fertilizimi, i cili është 50 % më efektiv se ai in vitro. Studiuesit australianë dhe belgë kanë gjetur një mënyrë të re, e ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:35
Para koncesionit, Rruga e Kombit vjel 1.2 milionë euro.
Nga Neritan Gjergo Rruga e Kombit është dhënë tashmë zyrtarisht me tenderim për mirëmbajtjen, megjithatë afati për fillimin e zbatimit të koncesionit duhet të jetë përtej muajit shtator, siç u tha në fillim, për të filluar pagesë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:30
Beteja për Dibrën, përplas dy Rama-t për Rrugën e Arbrit.
“Rama për Dibrën”, ishte ky slogani i mitingut të djeshëm i mbajtur për prezantimin e kandidatit socialist për bashkinë e këtij qyteti. Ky slogan personifikonte, mbase, dhe një paralelizëm mes kryeministrit Edi Rama dhe rivalit socialis... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:26
Kishte një detyrë në shkollë, por ajo që zbulon në “Google” e trondit.
Një vajzë britanike mori vesh krejt papritur një të vërtetë të hidhur për babanë e saj. 14-vjeçarja Samatha Bryan kishte një detyrë në shkollë për një krim që vite më parë kishte tronditur vendin. Ajo ka kërkuar në “Google... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:23
Mori 80 mijë euro për vizat amerikane, arrestohet.
Nga Xhentila Gjoshi Pas tetë vitesh uniformat blu arrijnë të prangosin mashtruesen vlonjate të vizave amerikane. Policia e Tiranës në një komunikatë zyrtare bën të ditur se ka arrestuar ditën e djeshme një 33-vjeçare të akuzuar për ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:21
Kanabis-sativa në Ersekë, drejtori takim urgjent me shefat e komisariateve .
Nga Tonin Frroku Kanabis-sativa në Ersekë, drejtori takim urgjent me shefat e komisariateve  Tonin Frroku Rreth 17.550 rrënjë të dyshuara si bimë narkotike kanabis-sativa janë asgjësuar në Ersekë, ndërsa disa oficerë policie janë vë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:18
Meta: Problemin e kemi te bashkëjetesa politike, krijojmë konflikte.
Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta mori pjesë në hapjen së Kampingut e LRI-së në Jalë ose siç quhet ndryshe Akademia Politike Verore e LRI-së, ku marrin pjesë rreth 1500 të rinj nga e gjithë Shqipëria dhe që zhvillo... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:15
Vetingu bashkon PS e LSI.
Nga Elmaz Gorica Projektligji  “Për rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve” vijon të jetë “molla e sherrit” mes opozitës dhe maxhorancës sa i përket reformës në drejtësi. Konsensusi i arritur më 22 korrik mes palëve ësht... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:12
Tërmeti në Itali, Ambasada Shqiptare vë në dispozicion një numër emergjence.
Ambasada Shqiptare në Itali vë në dispozicion një numër telefoni të emergjencave +393420498192 për të gjithë shqiptarët që ndodhen në zonën ku ka rënë tërmeti në Italinë qendrore. Numri i emergjencave i ambasadës aktiv 24 orë n... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:06
Kryetari i Frymës së Re Demokratike, Bamir Topi tha se dy forcat aktuale politike që qeverisin vendin, PS dhe LSI, mund ta vazhdojnë koalicionin edhe pas zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2017. “Koalicioni mes PS-së dhe LSI-së nuk ësht
Kryeministri Edi Rama ka shkruar një status në profilin e tij në “Facebook”, rreth reformës në drejtësi. Rama shkruan se PD-ja ka refuzuar sot procesin e vetingut, që mbështetet nga SHBA-ja dhe BE-ja. “PD refuzoi sot projektligjin e
Nuk ka përparime në çështjen e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, thonë në Qeverinë e Kosovës. Ndërkohë që subjekti politik Lista Serbe, e cila bën pjesë në koalicionin qeverisës, ka ritheksuar nevojën e përs
Një nga vëllezërit Ismalaj, të vrarë sot në Gjakovë, Valoni e donte të vrarë kryetaren e komunës Mimoza Kusarin. Gazeta “Express” ka publikuar një bisedë të të vrarit sot me “nipin” e tij në rrjetet sociale. Valon Ismalaj thot
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni, Menduh Thaçi, i është përgjigjur ftesës së Prokurisë së Posaçme dhe për një orë ai ka dëshmuar të hënën para prokurorëve. Zyrtarisht, nuk është bërë e ditur arsyeja e thirrj
Në Greqi raportohet se është riaktivizuar sërish malaria, pas shkurtimeve në buxhet për luftimin e mushkonjës që përhap sëmundjen në fjalë. Mësohet se 12 qytete të Greqisë është ndaluar donacioni i gjakut për shkak të sëmundjes
Një vajzë britanike mori vesh krejt papritur një të vërtetë të hidhur për babanë e saj. 14-vjeçarja Samatha Bryan kishte një detyrë në shkollë për një krim që vite më parë kishte tronditur vendin. Ajo ka kërkuar në “Google
Edhe pse vitet kalojnë ajo nuk ndryshon. Modelja 46-vjeçare Naomi Campbell ka treguar trupin e saj fantastik në një reklamë të re të brendshmesh që ajo ka marrë pjesë. Edhe pse në moshën 46-vjeçare, modelja duket më e bukur se kurrë

Thellë
Publikuar më 24.08.2016 11:35 / Shekulli
Pëllumbesha Ziu, ka treguar historinë e saj të jetës, sakrificat, e peripecitë, emigrim, frikën nga përdhunimet, kërcënimet, vrasjen makabre të shoqes së saj në kamp, të cilës burri i preu kokën me thikë, pse e denoncoi për dhunë. G
  • Pas publikimit të kandidatëve për Fakultetin e Shkencave të Lëvizjes, që sot kanë nisur garën zyrtarisht për të zënë një vend si student, Universiteti i Sporteve Tiranë, ka zbardhur edhe emrat e kandidatëve të fakultetit të Veprimtar
  • Nga Xhentila Gjoshi Çfarë po ndodh me plantacionet e drogës në Shqipëri? Kush merret me mbjelljen e tyre dhe sa paguhet një punëtor? Një shtetas ka rrëfyer historinë e tij, teksa ka punuar në plantacionet e kanabis-sativa në zonën e D
  • Nga Neritan Gjergo Rruga e Kombit është dhënë tashmë zyrtarisht me tenderim për mirëmbajtjen, megjithatë afati për fillimin e zbatimit të koncesionit duhet të jetë përtej muajit shtator, siç u tha në fillim, për të filluar pagesë
Ekonomi
Publikuar më 15.08.2016 10:25 / Gazmira Sokoli
Shoqata Shqiptare e Energjisë së Rinovueshme (AREA) e vlerëson si qëllimisht të pasaktë deklaratën e bërë nga Ministria e Energjisë dhe Industrisë për prishjen e njëanshme të kontratave me investitorët e huaj e shqiptarë në fushën e
  • Banka Popullore e Kinës njoftoi se, Banka Botërore (BB) ka vendosur të lëshojë për herë të parë bono SDR në Kinë. Banka Qendrore Kineze deklaroi se lëshimi i bonove të tilla nga Banka Botërore në tregun ndërbankar është një pro
  • Kandidati republikan për president, Donald Tramp paraqiti dje planin e tij ekonomik, duke thënë se do që ta “rigjallërojë” ekonominë amerikane me shkurtime të reja taksash, zbutje të rregullave qeveritare dhe përpjekje për të për
Jetë
Publikuar më 23.08.2016 11:06 / Shekulli
Nga Erjola Azizolli Një shteg i mbushur me guva dhe gojëdhëna, që kalon mes lagjes “Mangalem” dhe ngjitet deri te Kisha e Shën Mëhillit në krye të qytetit muzeal të Beratit ka bashkuar një grup qytetarësh në qëllimin e përbashkë
Kulturë
Publikuar më 23.08.2016 18:26 / Eno Shkëmbi
Ministria e Kulturës ka njoftuar se ka mbyllur konkursin për Drejtor të Përgjithshëm në Teatrin Kombëtar të Operas Baletit. Për këtë pozicion kanë aplikuar 6 kandidatë: Josif Gjipali, Agim Hushi, Kleanthi Gjika, Zana Çela, Ylber Gjini d
Sociale
Publikuar më 20.08.2016 13:21 / Dionis Xhafa
Shumë emigrantë shqiptarë kanë përfunduar pushimet në Shqipëri dhe tashmë do të nisen sërish drejt Greqisë. Në pikën doganore të Kakavijës, ka radhë të gjata me makina, të personave që duan të shkojnë në shtetin helen. Pala s
Extra
Publikuar më 23.08.2016 15:07 / Gazmira Sokoli
Prioriteti i të gjithë prindërve është në radhë të parë siguria e fëmijëve. Për të parandaluar çdo rrezik, është mirë që atyre t’u shpjegoni disa gjëra. “Anxious Toddlers”, një faqe në internet, e cila mbështet dhe ofron k
Sport
Publikuar më 24.08.2016 11:20 / Olsi Avdiaj
Nga Olsi Avdiaj Me Superkupën nis sezoni i futbollit shqiptar. Takimi i parë në “Selman Stërmasi”. Nuk luhet java e parë e kampionatit por Superkupa. Përballë kampionët e Skënderbeut, kundër fituesit e kupës Kukësi. Një ndeshje e
KM