Na ndiqni
Opinion
Nga Prof. Muhamed Mufaku* Para ca ditëve mora ftesë nga Kryeministri Edi Rama për të marrë ...
Nga Jusuf Thaçi Që prej krijimit më 1912 e deri në vitet e fundit të shekullit njëzet, Shq...

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Nëse ka diçka që duhet ta bëni për të qenë të shëndetshëm, është të hani dy mollë në...

Kryeredaktor:
ARBEN RROZHANI

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Presidenca: Pse i dekoruam 67 nacionalistët e ekzekutuar

Institucioni i Presidentit të Republikës hedh poshtë, me anë të një deklarate, ato që i cilësoi si “sulmet dhe provokimet e adresuara nga nostaligjikët enveristë të diktaturës më të egër dhe të urryer të pasluftës së Dytë Botërore në Evropë, Diktaturës Hoxhiste”. “Kujtimi dhe dekorimi i 67 nacionalistëve të ekzekutuar nga dora kriminale e një grupimi të bolshevikëve shqiptarë të orientuar nga të dërguarit jugosllavë, është një detyrim dhe përgjegjësi historike e Shqipërisë së sotme euro-atlantike. Asnjë prej martirëve të ekzekutuar dhe në asnjë moment të vetëm të jetës së tyre nuk pati një bashkëpunim me pushtuesin. Përkundrazi, ata ishin luftëtarë të lirisë kundër naz

Kryesore të tjera
Publikuar më 26.10.2016 11:15 / Elidona Syla
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Trush të Shkodrës, ku katër të rinj kanë dhunuar në mënyrë barbare dy bashkëfshatarë të tyre. Në fakt ngjarja e ndodhur një ditë më parë u raportua fillimisht si aksident, por rezultoi
Minuta e fundit
Presidenca: Pse i dekoruam 67 nacionalistët e ekzekutuar.
Institucioni i Presidentit të Republikës hedh poshtë, me anë të një deklarate, ato që i cilësoi si “sulmet dhe provokimet e adresuara nga nostaligjikët enveristë të diktaturës më të egër dhe të urryer të pasluftës së Dytë Bo... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:05
Kandidatët për kryetar të LSI-së: Partia jonë, në interes të qytetarëve.
Tre kandidatët për kryetar të Lëvizjes Socialiste për Integrim morën pjesë në një takim me strukturat e LSI-së të Tiranës, ku prezantuan platformat e tyre në kuadër të fushatës për zgjedhjet e 6 nëntorit. Gjatë fjalës së tij k... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:46
Blushi: Ku ndryshojnë PS dhe LSI.
Deputeti Ben Blushi, i larguar nga Partia Socialiste dhe në pritje të shpalljes së një lëvizjeje të re politike, ka komentuar, atë që ai e cilëson si ndryshim mes dy partive kryesore të koalicionit qeverisës. “Nuk dua të merrem me P... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:44
31 kg kanabis nga Tirana në Elbasan, në pranga 4 persona.
Katër persona janë arrestuar ditën e sotme, pasi akuzohen se kanë transportuar një sasi drogë prej 31 kg të llojit kanabis sativa  nga Tirana në Elbasan. Policia e Elbasanit ka njoftuar se të arrestuarit janë shtetasit: -Malvin Kamb... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:37
Dejvid Bekam, një baba shembullor për djemtë e tij (FOTO).
Ai është një ikonë e futbollit, por edhe një baba shembullor. Dejvid Bekam u ka dhuruar djemve të tij një mbrëmje të veçantë në Los Anxhelos. Të katër meshkujt e familjes kanë ndjekur një ndeshje hokeij në akull dhe janë shfaqur... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:30
Ndërhyrja absurde e mbrojtësit të Milanit që i la të gjithë gojëhapur (VIDEO).
Milani u rikthye me këmbë në tokë pas gjashtë ndeshjesh pa humbje, duke dalë i mundur 3-0 nga transferta me Xhenoan. Kuqezinjtë patën një mbrëmje për t’u harruar të martën jo vetëm për rezultatin, por edhe për lojën që la për ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:23
Doni të kuptoni nëse jeni të plotësuar në jetë? Bëni vetes këto pyetje.
E nisni ditën dhe e përfundoni atë me ndjenja të qeta apo duke pyetur vetën nëse jashtë ka diçka më shumë për ju? Sipas ekspertes së jetës dhe trajneres Sarah Jones, janë pesë pyetje të arta që të gjithë duhet t’ja bëjnë vetes,... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:21
Rishfaqet Kim Kardashian, ja arsyeja (FOTO).
Ajo ishte zhdukur nga shfaqja në publik prej grabitjes së pësuar në Paris në fillim të këtij muaji. Megjithatë Kim Kardashian ka ridalë në publik, këtë herë për të mbështetur bashkëshortin e Keni Uest gjatë një koncerti në Ing... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:18
Kësaj i thonë dashuri për shkollën (FOTO&VIDEO).
Në shumë vende të botës, shkolla është luks vështirë i arritshëm. Por, ka edhe nga ata fëmijë që duhet të marrin rrugë të vështirë e të paimagjinueshme për t’u edukuar, rrugë të cilat shumë prej nesh as edhe në ëndrrat ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:14
Shakaja aspak e zgjuar e Bes Kallakut (VIDEO).
Ka tentuar të bëjë një shaka të zakonshme, por humoristi Bes Kallaku ka marrë edhe disa kritika nga ndjekësit e tij të shumtë në rrjetet sociale. Ai ka publikuar një video, ku i maskuar tenton të zgjojë nga gjumi mamanë, e cila sigu... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:05
Lirohet nga prokuroria 29-vjeçarja që u vetëlidh dhe sajoi grabitjen.
Dalina Azuni, e akuzuara për kallëzim të rremë, është liruar me urdhër të prokurorit. 29-vjeçarja banuese në Pinet të Ndroqit, u arrestuar pak ditë më parë nga komisariati nr. 6 i kryeqytetit pasi sajoi një grabitje spektakolare, duke ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:52
Ja si piqet buka në gejzerët e Islandës (VIDEO).
Viktori është një bukëpjekës nga Islanda jo si gjithë të tjerët. Në vend të furrave tradicionale, për të pjekur gatimet e tij ai përdor nxehtësinë e llavës dhe dheut në tokën e gejzerëve. “Duke qenë se burimet krijojnë sa... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:51
Mrekulli në SHBA, fëmijët i mbijetojnë vetëvrasjes së babait.
Një baba së bashku me dy fëmijë të vegjël në krahë u hodh nga një urë në Nju-Xhersi të Amerikës. Por fëmijët i mbijetuan vetëvrasjes së babait të tyre, ndërsa ky i fundit ndërroi jetë. Autoritetet e kanë cilësuar se një mre... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:42
SHBA, hapet ekspozita e parë e artit të Kuranit.
Në Uashington është hapur ekspozita e parë më e madhe e artit të Kuranit. Në të paraqiten më shumë se 60 dorëshkrime të rëndësishme që lidhen me Kuranin, të realizuara më shumë se 1 mijë vite më parë në botën islame, prej A... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:35
Studentet çojnë shoqen e sëmurë në QSUT, doktori: S’jam për këtë punë (VIDEO).
Në këtë video do të shihni mënyrën se si një doktor i Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë u përgjigjet disa vajzave, të cilat kanë dërguar në urgjencën e spitalit një mikeshën e tyre që nuk ndihej mirë. ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:28
Atentati në Shkodër/ I përplasin me makinë dhe i rrahin me shkop bejsbolli.
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Trush të Shkodrës, ku katër të rinj kanë dhunuar në mënyrë barbare dy bashkëfshatarë të tyre. Në fakt ngjarja e ndodhur një ditë më parë u raportua fillimisht si aksident, por rezultoi ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:15
Lëndë plasëse në lokal, objekt konflikti për 300 mijë euro.
Në hyrje të një lokali në rrugën “Hamdi Shijaku” në Tiranë, është gjetur një bidon me lëndë plasëse. Në momentin të pronarët e lokalit kanë vënë re shishen janë alarmuar dhe kanë telefonuar numrin e emergjencave 112, duke kë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:05
Shembja e rrugës në Xibrakë bën një tjetër viktimë (FOTO).
Një kamion ka dalë nga rruga në segmentin që lidh Elbasanin me Librazhdin. Aksidenti ka ndodhur në vendin ku është shembur rruga, në Xibrakë, buzë lumit Shkumbim. Fatmirësisht, nuk ka patur të lënduar rëndë nga aksidenti. Në ve... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:03
Rama-Meta, takim në kryesinë e Kuvendit.
Kryeministri Edi Rama dhe kryetari i Kuvendit Ilir Meta po zhvillojnë një takim në kryesinë e Kuvendit. Takimi Rama-Meta vjen në kuadër të takimit të përjavshëm, një ditë para punimeve të Kuvendit, bëri të ditur "News 24". E. S/She... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:55
Ju rrëfej amanetet që më la im atë, Teodor Laço.
Nga Valeria Dedaj Babai është shtylla më e rëndësishme në jetën tonë. Të flasësh për të, pak ditë pasi është ndarë nga jeta, është shumë e vështirë. Por, megjithatë, Bledar Laço, djali i shkrimtarit dhe politikanit të ndjer... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:51
Tre kandidatët për kryetar të Lëvizjes Socialiste për Integrim morën pjesë në një takim me strukturat e LSI-së të Tiranës, ku prezantuan platformat e tyre në kuadër të fushatës për zgjedhjet e 6 nëntorit. Gjatë fjalës së tij k
Deputeti Ben Blushi, i larguar nga Partia Socialiste dhe në pritje të shpalljes së një lëvizjeje të re politike, ka komentuar, atë që ai e cilëson si ndryshim mes dy partive kryesore të koalicionit qeverisës. “Nuk dua të merrem me P
Subjektet politike parlamentare, Partia Demokratike e Kosovës (PDK), Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), Lëvizja VETËVENDOSJE, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) dhe Nisma për Kosovën (NISMA), nuk kanë arritur të harmonizojnë tekstin
Zyrtarët e Policisë Federale të Gjermanisë kanë konfiskuar të premten në Mannheim tri dokumente tërësisht të falsifikuara te një shtetas kosovar të moshës 27-vjeçare. Ai ishte kontrolluar rreth orës 17.00 në Stacionin kryesor të tren
Kryeministri malazez, Milo Gjukanoviç ka bërë të ditur se Rusia ka qenë e përfshirë në atentatin e dështuar ndaj tij në ditën e zgjedhjeve parlamentare. Duke folur këtë të martë, Gjukanoviç tha se ngjarja e 16 tetorit, gjatë së cil
Këshilli i Bashkimit Evropian bën me dije se Mali i Zi ka vijuar sanksionet ndaj Rusisë deri më 15 mars të vitit 2017. Përmes një njoftimi në faqen zyrtare të internetit, Këshilli thotë “se pesë vende i janë bashkuar këtyre masave
Një grua 165 kilogramë është martuar nudo para 700 personave, pasi fustani i dasmës që ajo kishte porositur, ishte shitur kur ajo ra në koma. Monique Penberthy nga Australia, kishte ëndërruar shumë për ditën e dasmës së saj, por një
Fotografi është një person që afrohet shumë me nusen dhe dhëndrin në ditën e tyre të madhe. E si pasojë, ata shohin se si sillet çifti në momentet intime. Madje ndonjëherë fotografi mund të gjykojë nëse nusja dhe dhëndri do të q

Thellë
Publikuar më 26.10.2016 10:23 / Shekulli
Ndonëse Shqipëria ka shënuar përmirësim të ndjeshëm në raportin “Doing Business 2017” të Bankës Botërore, duke u përmirësuar me 32 pozicione për t’u ngjitur në vendin e 58, ajo ka renditjen më të përkeqësuar në raport me ven
Ekonomi
Publikuar më 26.10.2016 10:26 / Shekulli Online
Vendet e Eurozonës miratuan një kredi të re prej 2.8 miliardë eurosh për Greqinë. Kjo është kredia e tretë e shpëtimit që kur vendi u zhyt në krizë ekonomike para gjashtë vitesh. Drejtori i Mekanizmit të Stabilitetit Evropian, Klau
  • Qendra Shqiptare për Kërkime Ekonomike dhe Avokati i Popullit publikuan sot studimin “Minimumi Jetik në Shqipëri”, sipas të cilit ai është 16 mijë lekë në muaj për person. Studimi u bazua tek çmimet e shportës ushqimore dhe shpen
  • Raporti i “Të bësh biznes” i publikuar sot nga Banka Botërore e rendit Shqipërinë në vendin e 58 nga 190 të tilla të përfshira në listë. Përmirësimin më të madh e ka shënuar marrja e lejeve të ndërtimit, që u rrit me 80 pozi
Jetë
Publikuar më 24.10.2016 10:46 / Shekulli
Nga Halil Rama Para më shumë se tre dekadash, në faqet letrare të gazetës lokale të Dibrës, "Ushtima e maleve" do të spikaste një talent i ri. Ka qenë vetëm 15 vjeç, kur mësuesi i tij i lëndës së letërsisë, poeti Islam Çenga, do
  • Nobeli letrar Bob Dylanit? Pas një reagimi instinktiv negativ, pasi mora vesh lajmin, kur edhe po të ma kishin dhënë mua njëlloj do të kisha reaguar - pra, pas një refuzimi të çastit, me kohë mendova se kështu i njihet arti i fjalës një
  • Historinë e kemi sa të freskët aq edhe të frymëzuar nga lloje të ndryshme interpreti mi e për të qenë të saktë në kërkim të së vërttës herë ke- - mi shtangur me faktet e reja dhe herë kemi kuptuar se na duhet shumë kohë për ta p
Kulturë
Publikuar më 26.10.2016 11:35 / Shekulli Online
Në Uashington është hapur ekspozita e parë më e madhe e artit të Kuranit. Në të paraqiten më shumë se 60 dorëshkrime të rëndësishme që lidhen me Kuranin, të realizuara më shumë se 1 mijë vite më parë në botën islame, prej A
  • Nga Valeria Dedaj Babai është shtylla më e rëndësishme në jetën tonë. Të flasësh për të, pak ditë pasi është ndarë nga jeta, është shumë e vështirë. Por, megjithatë, Bledar Laço, djali i shkrimtarit dhe politikanit të ndjer
  • Tenori i njohur, Agim Hushi, ka publikuar një mesazh prekës në rrjetet sociale, pas ndarjes nga jeta të akademikut Alfred Uçi. Hushi e vlerëson akademikun Uçi si një personalitet të papërsëritshëm të kulturës. Mesazhi Sot mora
  • Është ndarë nga jeta mëngjesin e sotëm, në moshën 86-vjeçare, filozofi i shquar, esteti dhe akademiku, prof. dr. Alfred Uçi. Për shumë vite, profesor Uçi ka qenë bashkëpunëtor i gazetës “Shekulli”, me shkrimet dhe analizat e
Sociale
Publikuar më 26.10.2016 09:29 / Elidona Syla
Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë ka bërë të ditur për një avion që është parë të fluturojë mbi Bazën Ajrore të Gjadrit. “Avioni ushtarak tip c-130J pjesë e një stërvitjeje të një
  • Minatorët e Përrenjasit dhe Pogradecit kanë protestuar këtë të martë duke kërkuar rritjen e pensionit. Ata u shprehën se megjithëse kanë punuar mbi 20 vjet nëntokë marrin një pension qesharak prej 14 mijë lekësh. Minatorët kanë d
Extra
Publikuar më 26.10.2016 12:21 / Elidona Syla
E nisni ditën dhe e përfundoni atë me ndjenja të qeta apo duke pyetur vetën nëse jashtë ka diçka më shumë për ju? Sipas ekspertes së jetës dhe trajneres Sarah Jones, janë pesë pyetje të arta që të gjithë duhet t’ja bëjnë vetes,
Sport
Publikuar më 26.10.2016 12:23 / Jola Alimemaj
Milani u rikthye me këmbë në tokë pas gjashtë ndeshjesh pa humbje, duke dalë i mundur 3-0 nga transferta me Xhenoan. Kuqezinjtë patën një mbrëmje për t’u harruar të martën jo vetëm për rezultatin, por edhe për lojën që la për
KM