Minuta e fundit
Hap zjarr nė njė lokal nate, plagosen 11 vetė. ATHINĖ - Njė ngjarje ende e paqartė ka ndodhur nė njė nga lokalet e natės nė kryeqytetin helen. Njėmbėdhjetė persona u plagosėn, pas njė sulmi me armė zjarri kallashnikov nga njė persona ende i paidentifikuar. Sipas policisė greke, autori i ngjarjes qėlloi tre herė me breshėri ndaj turmės sė klie...Lexoni me shume
Shekulli
10:45
Rruga ime, nga Festivalet e RTSH-sė, te magjia e vėrtetė nė La Scala. Dorjana Bezat Kamera dhe skena nuk ka qenė asnjėherė kompleks pėr tė. Duket se tė qenit artiste e ka dėshmuar qė nė hapat e parė tė jetės duke ndjekur shembullin e babait tė saj qė e ka pasur gjithmonė si idhull. Sopranoja Evis Mula, rikthehet nė skenėn e Teatrit tė Operės dhe Baletit nė Tira...Lexoni me shume
Shekulli
9:53
Nishani mesazh Xi Jinping, pėr 65-vjetorin e marrėdhėnieve Shqipėri-Kinė. TIRANĖ - Presidenti Bujar Nishani i dėrgoi njė mesazh homologut tė tij kinez, Xi Jinping, me rastin e 65-vjetorit tė vendosjes sė marrėdhėnieve diplomatike mes Shqipėrisė dhe Kinės. Kreu i shtetit, Nishani shpreh kėnaqėsinė e tij pėr ruajtjen e marrėdhėnieve diplomatike mes dy vendeve. Gjithashtu N...Lexoni me shume
Shekulli
9:38
Krerėt e institucioneve tė hetimit: Tė bllokojmė paratė e pista dhe tė korrupsionit. Lufta kundėr pastrimit tė parave, mblodhi nė njė takim krerėt e institucioneve tė rėndėsishme tė hetimit, tė cilėt kėrkuan bllokimin e parave qė kanė origjinė tė pistė apo tė dyshimta. Ministri i Punėve tė Brendshme Saimir Tahiri dhe Prokurori i Pėrgjithshėm Adriatik Llalla thirrėn nė njė takim dr...Lexoni me shume
Shekulli
9:20
Sot, Panairi Ndėrkombėtar i Klik Ekspo Group. Sot hap dyert Edicioni i 21-tė i Panairit Ndėrkombėtar tė Tiranės nė ambientet e Pallatit tė Kongreseve nė Tiranė. Ky panair ėshtė formėsuar me prurje dhe strategji tė reja qasjesh tė sipėrmarrėsve tė huaj dhe enteve shtetėrore ndėrkombėtare ndaj tregjeve shqiptare dhe etnoshqiptare. Ėshtė fakt qė...Lexoni me shume
Shekulli
9:12
PD sjellė nė Tiranė pėrkrahėsit me autobusė (VIDEO). TIRANĖ - Kur vetėm pak orė na ndajnė nga protesta e lajmėruar e opozitės, simpatizantėt dhe pėrkrahėsit e PD-sė kanė nisur udhėtimin e tyre drejt kryeqytetit. Si nė ēdo organizim tė partisė sė djathtė edhe sot ajo mbledhė simpatizantėt e saj, nga ēdo qytet i Shqipėrisė. Simpatizantėt e PD-sė si...Lexoni me shume
Shekulli
9:05
Rruga e Kombit, nė dhjetor mbyllet procedura e koncesionit. Mirilda Tili Nė vitin 2015 kalimi i rrugės sė Kombit do tė bėhet me pagesė, ndėrkohė qė shpresohet edhe ndėrtimi i hekurudhės Tiranė- Rinas- Durrės. Kėshtu u shpreh ministri i Transportit Edmond Haxhinasto, gjatė prezantimit tė projektbuxhetit pėr vitin 2015, pėrballė deputetėve tė komisionit t...Lexoni me shume
Shekulli
8:46
Dogji dokumentet, nė pranga kreu i Shoqatės sė Jetimėve. LEZHĖ - Arrestohet kryetari i Shoqatės sė Jetimėve, Ndoc Lulaj, pasi dyshohet se dogji qėllimisht zyrėn e jetimėve. Sipas policisė 62-vjeēari Ndoc Lulaj, i vendosi dje zjarrin zyrės sė Shoqatės sė Jetimėve, duke djegur dokumentacionin e inventarit dhe disa pako me ndihma. “Mė datė 21 nėntor 2014...Lexoni me shume
Shekulli
8:30
Tėrmet gjatė natės nė Elbasan, pa dėme materiale. ELBASAN - Njė tėrmet me magnitudė 3 ballė ėshtė ndjerė gjatė natės sė kėsaj tė shtune, nė qytetin e Elbasanit dhe nė fshatrat pėrreth tij. Epiqendra e tėrmetit mėsohet se ishte rreth 7 km nė jugperėndim tė kėtij qyteti, nė Papėr. Tėrmeti i parė u pasur me dy lėkundje tė tjera mė tė lehta. Nga lė...Lexoni me shume
Shekulli
8:22
PD-ja nderon kriminelin e Sigurimit tė Shtetit. Mirel Sheme Partia Demokratike ka pėrjashtuar nga tė gjitha funksionet e saj dy anėtarėt e Kėshillit Bashkiak tė Ballshit qė votuan pro pėr dhėnien e titullit “Qytetar Nderi”, Feēor Shehut. Mėsohet se dy anėtarėt e pėrjashtuar janė Mirela Muēaj dhe Artur Shehu. Shkak pėr vendimin e degės sė PD0...Lexoni me shume
Shekulli
8:03
Nishani dekreton ligjin pėr faljen e kamatėvonesave tė pensioneve nė bujqėsi. Presidenti i Republikės, Bujar Nishani dekretoi hyrjen nė fuqi tė ligjit pėr faljen e kamatė vonesave tė pensioneve nė bujqėsi. Ligji “Pėr faljen e kamatėvonesave dhe gjobave pėr kontributet e detyrueshme tė sigurimeve shoqėrore tė papaguara nga personat e vetėpunėsuar nė bujqėsi” u miratua nga Parl...Lexoni me shume
Shekulli
7:55
Protesta e PD-sė, turma nga sheshi drejt kryeministrisė. Isuf Kurtaj Protesta e planifikuar qė tė mbahet sot, do tė nisė nga sheshi “Skėnderbej”, pėr tė vijuar drejt kryeministrisė. “Protesto pėr pėrkeqėsimin i kushteve tė jetesės”, ėshtė slogani qė pritet tė shpaloset sot rreth orės 12:00 nė sheshin “Skenderbej”, ku qytetarė nga e gjithė Shqipėria p...Lexoni me shume
Shekulli
7:52
Dy shqiptarė digjen nė portin francez duke kaluar drejt Anglisė. Dashamir Biēaku Dy tė rinj tė cilėt dyshohet se janė shqiptarė u dogjėn nė njė kamion qė ishte i ndaluar nė njė terminal nė njė port tė Francės, ndėrsa pritej tė nisej nė drejtim tė Anglisė. Ngjarja ndodhi gjatė mbrėemjes sė tė mėrkurės, rreth orės 19:00, kur kamioni nė tė cilin ndodheshin mo...Lexoni me shume
Shekulli
7:44
Horoskopi 22 Nėntor 2014. DASHI 21/3 - 20/4 Sot nuk duhet t’i besoni shumė instinktit sepse do tė gaboni. Nė planin financiar duhet tė tregoheni sa mė tė matur dhe tė mos shpenzoni kuturu. Situata do tė jetė e paqėndrueshme. DEMI 21/4 - 21/5 Ambienti i sotėm nuk do tė jetė shumė i qėndrueshėm nė familje. Do t’ju ndrysho...Lexoni me shume
Shekulli
7:17
Barroso: BE nuk do t'i mbyllė dyert pėr Ballkanin pa anėtarėsimin e Shqipėrisė. Ish-Presidenti i Komisionit Europian, njė politikanėt mė autoritativ tė kontinentit, Jose Manuesl Barroso, deklaroi nė njė intervistė ekskluzive pėr "Agjencinė Telegrafike Shqiptare" dhe agjencinė "Presheva Jonė" se pa anėtarėsimin e Shqipėrisė BE nuk do tė mbyllė dyert. “Shqipėria ėshtė nė rrugė t...Lexoni me shume
Shekulli
23:01
Dogji dokumentet, nė pranga kreu i Shoqatės sė Jetimėve
LEZHĖ - Arrestohet kryetari i Shoqatės sė Jetimėve, Ndoc Lulaj, pasi dyshohet se dogji qėllimisht zyrėn e jetimėve. Sipas policisė 62-vjeēari Ndoc Lulaj, i vendosi dje zjarrin zyrės sė Shoqatės sė Jetimėve, duke djegur dokumentacionin e inventarit dhe disa pako me ndihma. “Mė datė 21 nėntor 2014
Tėrmet gjatė natės nė Elbasan, pa dėme materiale
ELBASAN - Njė tėrmet me magnitudė 3 ballė ėshtė ndjerė gjatė natės sė kėsaj tė shtune, nė qytetin e Elbasanit dhe nė fshatrat pėrreth tij. Epiqendra e tėrmetit mėsohet se ishte rreth 7 km nė jugperėndim tė kėtij qyteti, nė Papėr. Tėrmeti i parė u pasur me dy lėkundje tė tjera mė tė lehta. Nga lė
Gjirokastėr, digjet banesa e Musine Kokalarit
Njė zjarr aksidental ka djegur banesėn e lindjes sė disidentes Musine Kokalari nė lagjen “Palorto” nė qytetin e Gjirokastrės. Flakėt e zjarrit janė shfaqur nė orėn 20:10 nė mjediset e brendshme tė shtėpisė nė pronėsi tė Yzeir Cefės, ndėrkohė qė brenda pak minutash kanė pėrfshirė tė gjithė banesėn e
Posta Shqiptare, marrėveshje me Italinė pėr lehtėsimin e procedurave
Me qėllim lehtėsimin dhe pėrshpejtimin e proēedurave tė pėrkthimit dhe legalizimit, si dhe pėr tė ulur shpenzimet e qytetarėve, Ambasada e Italisė nėnshkroi sot njė marrėveshje me Postėn Shqiptare, falė sė cilės, duke nisur nga data 1 dhjetor 2014, personat e interesuar do tė vazhdojnė tė paraqiten
Energjia, Koka nė Beograd pėr burimet e rinovueshme
Ministri i Mjedisiti Lefter Koka mori pjesė sot nė Konferencėn Ndėrkombėtare Mjedisore me temė “Ndryshimet klimatike dhe ekonomia e gjelbėr” qė u zhvillua nė kryeqytetin e Serbisė, nė Beograd. Ministri Koka shprehu angazhimin pėr tė rritur burimet e rinovueshme tė energjisė me 35% deri nė  vitin 20
250 milionė lekė pėr industrinė fasone
Kėshilli i Ministrave vendosi dje institucionalizimin e krijimit tė fondit nė mbėshtetje tė industrisė fasone, si fond buxhetor mė vete, me synim rritjen e punėsimit nė kėtė degė tė ekonomisė dhe zhvillimit tė kompetencave profesionale tė punonjėsve. Ndėrkohė sot, zėvendėsministrja Gentjana Sula de
Cili ėshtė brezi qė do tė edukojmė ne, ai "hesht dhe kalo", apo ai qė guxon tė pėrballet me realitetin?!
Valeria Dedaj Rita Petro rikthehet pas 7 vjetėsh me librin “Vrima”. Ajo guxon qė t’i prezantojė lexuesit pėrjetimet e saj pėr jetėn, vdekjen dhe amshimin pėr rilindjen, madje duke patur shumė besim te kjo e fundit. Nė dy poemat; “Poema e fundit pėr dashurinė” dhe “Legjenda e motrės dhe e vėllait”,
Panairi i Librit Tirana 2014, ndahen ēmimet
Juria e Panairit tė Librit Tirana 2014 shpalli sot fituesit e edicionit tė 17-tė tė tij, mbėshtetur nė propozimet e Shoqatės sė Botuesve Shqiptarė. Juria, e pėrbėrė nga Virgjil Muēi (kryetar), Persida Asllani, Nasi Lera, Alfred Lela dhe Beti Njuma shpallėn fituesit si mė poshtė me motivacionet pėrk
Kadare merr ēmimin “Jeronim de Rada”
“Jeronim de Rada” ėshtė ēmimi i cili iu dha shkrimtarit tė madh shqiptar, Ismail Kadare nė panairin e 17-tė tė librit “Tirana 2014”, i cili po mbahet prej tri ditėsh nė Pallatin e Kongreseve. “Jam i nderuar dhe i prekur pėr kėtė ēmim qė mban emrin e gjeniut tė parė tė Rilindjes Kombėtare Shqiptare
100 mijė qytetarė pėr tė pastruar Shqipėrinė
Nė kuadėr tė nismės "Tė Pastrojmė Shqipėrinė", nxėnės tė shkollave 9-vjeēare dhe gjimnazistė nė rrethe tė ndryshme tė vendit mblodhėn sot mbeturinat nė qytetin e tyre, duke shpėrndarė mesazhin pėr ruajtjen e njė mjedisi tė pastėr. Ky aksion mblodhi sot mė shumė se 100.000 qytetarė pėr tė pastruar mb
Veliaj: Deklaroni pagėn e paguani sigurimet, pėr pension tė lartė
TIRANĖ - Mosdeklarimi i pagės sė plotė apo mospagesa e sigurimeve shoqėrore vret punonjėsit, pasi do marrin pension tė ulėt. Kėtė thirrje ministri i Mirėqenies Sociale dhe Rinisė, Erion Veliaj, ia bėri punėtorėve dhe kompanive qė ushtrojnė funksionin e tyre nė Shqipėri. Nė kėtė mėnyrė ministri kė
"Ta pastrojmė Shqipėrinė”, bėhu pjesė e nismės sot
"Ta pastrojmė Shqipėrinė”. Kjo nismė do mbledhė sot mė 21 nėntor, mė shumė se 100,000 qytetarė pėr tė pastruar mbeturinat nė qytetet e tyre. Qeveria shqiptare prej ditėsh u ka bėrė thirrje tė gjithė qytetarėve tė bėhen pjesė e kėtij aksioni, nė tė mirė tė shėndetit tė tyre. Gjatė konferencės pėr
Legalizimi i kanabisit, qeveria italiane do tė ndėrtojė laborator ushtarak tė sigurisė sė lartė
Italia e ka legalizuar marijuanėn pėr qėllime mjekėsore vitin e shkuar, por kostoja e lartė e blerjes sė hashashit nė farmaci ka mbajtur larg shumė njerėz. Tani, qeveria italiane ka gjetur njė zgjidhje: ka pėrfshirė ushtrinė nė kėtė nismė.  Duke filluar nga viti i ardhshėm, njė laborator i sigurisė
Kanabisi si mundėsi mjekimi
Pėr disa njerėz marijuana shihet si mundėsi relaksi, frymėzimi madje dhe kriminaliteti por pėr shumė tė tjerė shihet si mundėsia e vetme pėr t’iu larguar dhimbjes dhe shumė problemeve mjekėsore. Eshtė tashmė e provuar se marijuana mund tė lehtėsojė dhimbjet pėr shumė sėmundje qė kanė lidhje me siste
Gramafoni i Edisonit mbush 134 vjeē
Mė 21 nėntor tė vitit 1877, Tomas Edisoni bėri publike shpikjen e tij, gramafonin qė mund tė regjistronte dhe luante muzikė.  Ndėrkohė qė disa shpikės tė tjerė kishin krijuar pajisje qė mund tė regjistronin zė, Edisoni shpiku gramafonin qė regjistronte dhe luante nė tė njėjtėn kohė. Shpikja e tij u

Sport
Humbet 10-0, ekipi largon tė gjithė lojtarėt, pėrfshirė 6 shqiptarė
Ekipi zviceran, Grenchen pas humbjes 10-0 ndaj ekipit tė Luzern II ka marrė masė drastike ndaj lojtarėve. Drejtuesit kanė pėrjashtuar 11 lojtarėt e formacionit tė parė duke i akuzuar pėr mosangazhim. Pjesė e 11-shes ishin edhe 6 futbollistė shqiptarė. Por, “Koha Ditore” shkruan se pasi ka kontaktua