Beqar nė moshėn mbi 40-vjeē? Rrezikoni jetėn!
Publikuar më 12.01.2013 | 17:17

Martesa zgjat jetėn? Ndoshta, apo edhe redukton vdekshmėrinė nė tė rriturit e moshės sė mesme. Beqarėt apo ata qė nuk janė martuar mė kanė njė rrezik tė dyfishtė pėr tė vdekur para kohe (midis 40 dhe 50 vjeē) pa e arritur pleqėrinė. Kėtė dėshmon njė studim i drejtuar nga Ilene Siegler i Duke University Medical Center nė ShBA, rezultatet e tė cilit janė publikuar nė revistėn Annals of Behavioral Medicine.

Ekspertėt kanė vėrejtur mbi 4800 individė pėr shumė vjet, duke parė se cilėt arrinin pleqėrinė dhe cilėt vdisnin para kohe, kur ishin me moshė mesatare.

Beqarėt dhe ata qė s’ishin martuar mė kishin njė rrezik tė dyfishtė tė vdisnin para kohe. Martesa garanton njė mbėshtetje fizike dhe psikologjike dhe bėn tė fitojė shėndeti, ndėrsa tė jesh beqar nė moshė tė mesme ėshtė njė faktor qė ju bėn tė rrezikoni jetėn.

/Shekulli Online/M.A./


Videot e fundit
6 Komente
Gjyshi
Une jam i martuar nga mosha 18 vjec dhe tash jam edhe gjysh. Sa do te jetoje une? Ndoshta 100 vjet apo?
pashku
Po te kesh dashnore,quhet apo te zgjatet jeta?!
Pa Emër
Interesante kjo gje.hajde beqare hidhuni e martohuni.
Gjyshi
Ej pashku, po te jesh i martuar dhe te kesh dashnore jeton sigurisht edhe me gjate. hehehe
erj
me duket se eshte e kunderta....:)...ose te pakten sshpresoj :)
Beqari
Isha pa martue isha i gezuar, sa u fejova e pash se gabova kur u martova jeten e shkaterova. Definicioni i marteses: martesa eshte si nje Qyp i mbushur me m..t ndersa ne siperfaqe ka mjalte. Deri sa lepyhet mjalta krejt ehte ne rregul, kur harxhohet mjalta mberish tek M..ti dhe fillon shkaterimi i jetes.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
5 + 9 =
Zbuloni nė 5 min nėse jeni mbartės me HIV
Nėse keni kohė qė dyshoni pėr njė infektim tė mundshėm, tashmė, kjo gjė nuk duhet t’ju shqetėsojė mė, pasi falė njė testi tė shpejtė dhe praktik, ju jepet mundėsia tė mėsoni brenda 5 minutave nėse jeni apo jo mbartės tė HIV-it. Njė nga pėrparėsitė e kėtij testi ėshtė kurimi nė kohė i tė prekurve si
Kėshilla pėr njė zemėr tė shėndetshme
Nė njė studim tė publikuar nė “European Journal of Cardiovascular Prevention and Rehabilitation”, u pohua se pirja e duhanit ėshtė treguesi mė i mirė i zhvillimit tė sėmundjeve tė zemrės dhe enėve tė gjakut. Problemet me zemrėn mund tė jenė shkaktarė kryesorė tė vdekjeve nė femra dhe meshkuj. Ja 4
Dashuri apo epsh? Na tradhtojnė vetėm sytė!
Epshi dhe dashuria nė marrėdhėniet ndėrmjet partnerėve janė tė ndėrthurura. Nė shoqėrinė bashkėkohore dashuria dhe epshi shpesh pėrjetohen si e njėjta gjė. Mirėpo, njė studim nga hulumtuesit e Universitetit tė Ēikagos thotė se, ndryshimi midis dashurisė dhe epshit mund tė qėndrojė te sytė. Veēanėri