Vendet fqinje, Amerika ka qė vite qė financon “Shqipėrinė e Madhe”
Publikuar më 01.02.2013 | 9:25

Projekti amerikan pėr tė krijuar “Shqipėrinė e Madhe” po realizohet  ngadalė  me mjete ushtarake dhe diplomatike, shkruan e pėrditshmja kroate “Slobodna Dalmacija”. 

“Ėshtė i pandalshėm bashkimi i shqiptarėve”, ka thėnė nė Tiranė kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, gjė qė nė mediat rajonale ėshtė komentuar si shpallje e projektit tė “Shqipėrisė sė Madhe”. 

Pėr kėtė ide ėshtė folur edhe gjatė 100-vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, qė ėshtė festuar nė Tiranė, Prishtinė, Shkup... Nga fundi i vitit 2010, Koēo Danaj, drejtor i Institutit tė Parashikimeve Rajonale, ka thėnė se nė vitin 2013 nė mėnyrė paqėsore duhet tė formohet shteti qė do tė pėrfshinte territoret shqiptare. 

Ndėrsa disa analistė thonė se shteti i ri shqiptar ėshtė projekt real, i cili tek disa ngjall frikėn se mund tė sjellė tensione tė reja, tė tjerėt thonė se fjalėt e Berishės janė keqinterpretuar. 

Projekti amerikan i krijimit tė “Shqipėrisė sė Madhe” po realizohet ndėr vite me mjete diplomatike dhe ushtarake. Ekziston njė histori e angazhimit amerikan nė rajon, por kur ėshtė fjala tek ky projekt, duhen cekur disa detaje kyēe. Kėtu ėshtė bombardimi amerikan me NATO-n ndaj Serbisė mė 1999, pas sė cilės NATO nė Kosovė ka dislokuar 50. 000 trupa tė armatosura mirė. Kėtu ėshtė edhe Marrėveshja e Ohrit, projekti i SHBA-sė, me tė cilin filloi procesi i reformave politike tė Maqedonisė pėrmes ndryshimeve kushtetuese dhe me miratimin e shumė ligjeve tė reja qė ofrojnė mė tepėr tė drejta pėr shqiptarėt e Maqedonisė. 

Ndėrsa, pika e tretė, siē transmeton portali "Telegraf", ėshtė mbėshtetja e pavarėsisė sė Malit tė Zi dhe Kosovės, me ēka ėshtė dobėsuar Serbia, ėshtė realizuar zbėrthimi i saj, dhe ėshtė arritur njė ekuilibėr rajonal. Politika amerikane, me kėto angazhime ushtarake-diplomatike, pėrgatit projektin e “Shqipėrinė sė Madhe”, thotė analistja Jadranka Poloviē. 

Politologia ndalet edhe nė rėndėsinė e Kosovės si pjesė tė Evropės Juglindore. “Juglindja e Evropės si nė tė kaluarėn ashtu edhe sot, ka njė domethėnie tė rėndėsishme gjeopolitike dhe gjeostrategjike, qė pėrcakton tė ardhmen politike tė rajonit. Lidhur me Mesdheun, Lindjen e Mesme, malet e Kaukazit dhe Azinė Qendrore, si dhe rajonin e Danubit dhe Evropėn Qendrore, kanė qenė gjithmonė subjekt i interesave tė fuqive tė mėdha. Pėr shkak tė rėndėsisė sė energjisė nė gjeopolitikėn e shekullit XXI, kjo hapėsirė, ku janė rrugėt e rėndėsishme tė transitit, bėhet njė zonė e konkurrencės sė fortė tė qendrave tė pushtetit botėror. 

Nė fakt, Evropa Juglindore ėshtė rruga mė e shkurtėr transiti midis Evropės Perėndimore dhe zonave tė pasura me gaz e naftė nė Azinė Qendrore dhe basenit Kaspik, dhe si i tillė ėshtė i aftė tė bėhet pjesė e lojės sė re tė madhe gjeopolitike, pra njė hapėsirė ku ballafaqohen interesat e SHBA-sė, Evropės, Rusisė dhe Turqisė”, thekson Poloviē. Ekspertja kroate shton se projekti i dominimit amerikan nė Euroazi nė fakt fillon nė Evropėn Juglindore me Shqipėrinė, ndėrsa pėrfundon nė Kinė. 

Shtetet e Bashkuara gjeostrategjinė e saj drejt Azisė Qendrore e mbėshtet nė rrjetin e shteteve proamerikane nė Evropėn Juglindore, si Maqedonia, Shqipėria, Rumania, Bullgaria, Turqia, Greqia, e nė kontekstin e fundit edhe Kosova, si dhe shtetet e rajonit Kaspik - Azerbajxhani dhe Uzbekistani,  por edhe Gjeorgjia dhe Ukraina, ku siē thotė ajo, pėrhapet strategjia e unifikimit tė amerikanizimit botėror. 

“Nė fakt, shembulli i Kosovės, si shtet i ri i krijuar nga pėrdorimi i instrumenteve tė politikės amerikane, ėshtė njė tregues i dominimit tė vazhdueshėm tė SHBA-sė nė rajon dhe pėrpjekjet pėr tė ruajtur udhėheqjen unipolare amerikane jo vetėm nė juglindje tė Evropės, por nė tė gjithė rajonin e Euroazisė”, thotė Poloviē, duke shtuar se Kosova mbetet njė shembull amerikan nė zotėrimin e rregullave tė demokracisė, tregut tė lirė dhe tė hapjes pėr investitorėt e huaj. 

“Politika amerikane tund tė gjitha projektet nė Kosovė. Ėshtė turp qė zyrtarėt amerikanė qė mundėn Serbinė, tani privatizojnė pjesėt mė vitale tė ekonomisė sė Kosovės”, thotė politologia kroate, e cila nuk pret trazira tė reja nė rajon. 

 “Udhėheqėsit e lėvizjes kombėtare shqiptare kėto ditė thanė se SHBA-ja dhe Rusia kanė rėnė dakord pėr rishikimin e kufijve, nė mėnyrė qė Presheva, Kosova, dhe unė besoj njė pjesė e Maqedonisė dhe e Malit tė Zi, do tė gjenden brenda njė Shqipėrie tė Madhe. Unė ju besoj, sepse konfigurimi i deritashėm i rajoneve tė ish-Jugosllavisė ėshtė bėrė nė rrugėn e dy proceseve integruese: anėtarėsimin nė NATO dhe nė Bashkimin Evropian. Shtetet kombėtare e kanė humbur kuptimin, ndėrsa aktorėt globalė avancojnė me projektet e zgjerimit tė demokracisė, tė drejtave tė njeriut dhe tregut tė lirė, qė nėnkuptojnė globalizimin e varfėrisė nė rajon. Shtetet e reja janė krejtėsisht tė varura nga kapitali i huaj, ndėrsa kėto ditė shohim qeverinė kroate si shembull qė adapton gjithēka qė aktorėt e huaj i thonė.”

/Shekulli Online/Pėrgatiti: E.Sh/


Videot e fundit
10 Komente
te mjeret ju
Te mjeret ju qe e hani sapunin per djath.ju ka hedh trute e gomarit me propoganden e tij boshe elektorale ,fushate kjo e sponsorizuar nga ambasada amerikane se amerika si duron dot diktatoret e llojit Berisha ajo vetem financon dhe konsolidon pushtetin e gjakpirsve te popullit. Me shume do degjoni per politiken e ashtuquajtur nacionaliste te Berishes kur dihet se cpule e lagur dhe pa peshe shteti shqiptar eshte.mos bini pre e idjotizmave te tille se serbi i ka gati gjuetaret nga Beogradi per nje dite gjuetie te suksesshme ne shtetin kukull pa ushtri dhe bashkim kombetar ku camet do luftojne me vete keshtu maloket por dhe bullgaret e cobanet shqiptare.
Pa Emër
Nuk ka tjetrer zgjidhje,nje shtet i fort shqiptar,eshte me e sigurt evropa dhe bota,
beni
Ne rast se SH.B.A dhe Russia bien dakort per ndryshimin e kufijve ne Ballkan,atehere Esht ren ne kompromis qe te filloj lufta,Russia me vendet Ortodokse dhe Amerika me Mercenaret Myslimane te saj! Keshtu do te dalin nga kriza,dhe viktima te jemi ne!
per beni
po te shkruaj perpara se te hashe ****,kuptoje vete. a e lexove me siper? tani shko e laj ate surrate bythe qe ke mer hale,se na e cave pallen. HAJT PER HAJER O SHQIPERI E BUKUR
or ti beni
ta shkerdhefte rracen e familjen qeni....
beni
Po ku ma njeh suratin,apo ta ka treguar joteme kur i ngrinte shalet!
eleftheroskopeftis n°1 (one shot one kill)
Rendi i ri boterore do te shenderroj Shqiprine bashke me kombe te tjera te ballkanit ne nji sllaverim modern te mirefillt. Me pak llafe historia do perseritet(Turqia do rikthehet ne ballkan)
ballkani
Hiqeni ate harten se eshte turp,Hitleri bente te tilla harta. Nuk kemi nevoje per lufte,na mjaftojne hallet qe kemi.
ballkani
Hiqeni ate harten se eshte turp,Hitleri bente te tilla harta. Nuk kemi nevoje per lufte,na mjaftojne hallet qe kemi.
dashnor
Keto qe shkruhen ne kete artikull , jane pordhe me rigon , jane marrezira, qe nuk perkojne ne asnje menyre me realitetin . Dashnori .

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
4 + 5 =
Fotot mė tė pabesueshme tė 2014-ės (FOTO)
Fotografitė mė tė pabesueshme tė vitit 2014 do t’i gjeni nė albumin e mėposhtėm. Ju mund tė shihni personazhe, histori, dhe subjekte qė janė kapur nė momentin e duhur.  Shpėrthimi i vullkanit nė Indoezi qė vrau tė paktėn 15 njerėz, njė sportiste qė ka lindur pa kėmbė, momentet kur kafshėt gjigante
9 fakte qė si dini mbi kolesterolin
Shpesh herė kur lexoni tek njė ushqim nė pėrmbajtjen e tij, qė ka kolesterol, mendoni negativisht pėr tė. Por nė fakt, kolesteroli ėshtė njė substancė qė ndihmon nė prodhimin e hormoneve, vitaminės D, acideve biliare tė nevojshme pėr tė tretur yndyrat. Ja 9 fakte qė nuk i dinit pėr tė: 1.    Edhe p
Gafa e Putinit, quan tė dehur gazetarin me aftėsi tė kufizuara (VIDEO)
Njė gazetar i cili u soll ēuditshėm ndėrsa po merrte nė pyetje Presidentin rus, Vladimir Putin, u ofendua pasi u quajt i dehur, nė njė kohė qė kishte probleme  tė rėnda shėndetėsore. Gazetari u prezantua para Putinit, si Vladimir Mamatov nga gazeta “Reporter” nga qyteti Kirov. Por u desh pak kohė q