“Minoriteti grek nė Shqipėri t’i rikthejė Greqisė pensionet e janarit e tė shkurtit”
Publikuar më 09.02.2013 | 10:42

Qeveria greke ka vendosur qė t’i bėjė mė tė rrepta kushtet pėr pėrfitimin e pensionit qė jepet nga Enti i Sigurimeve Agrare (OGA)  qė, pas reduktimit tė kėtij viti, ka vlerėn e 330 eurove nė muaj. Nė tė njėjtėn kohė, pensionistėve minoritarė nga Shqipėria, iu janė dorėzuar kėrkesat e para nga Enti i Sigurimeve Agrare (OGA), sipas tė cilave pėrjashtohen nga marrja e pensioneve sepse marrin pension edhe nė Shqipėri, pėr kėtė qėllim, ata duhet t’i rikthejnė shtetit grek edhe pensionet e janarit e shkurtit. Kjo gjė ka sjellė shqetėsim e revoltė tek pensionistėt minoritarė, tė cilėve u pritet burimi kryesor i tė ardhurave dhe jo vetėm kaq, por edhe burimi kryesor i trajtimit shėndetėsor nė Greqi. Gjithashtu, ky ligj ka sjellė edhe pėrplasje brenda qeverisė, me deputetė tė Demokracisė sė Re dhe tė PASOK-ut (si rasti i Pirro Dhimės) qė tė shprehen me shqetėsim pėr kėtė ndryshim drastik tė ligjit, i cili nuk kishte qenė nė asnjė program tė mėparshėm tė votuar. Qė kėtej e nė vijim, kushti kryesor do tė jetė qė tė interesuarit tė kenė 20 vjet qėndrim tė pėrhershėm nė Greqi, para se tė aplikojnė pėr pėrfitimin e pensionit. Qeveria greke nuk ka sqaruar nėse masa nė fjalė do tė pėrfshijė vetėm aplikuesit e ardhshėm, apo edhe ata qė faktikisht e pėrfitojnė kėtė pension e qė, nėse do tė zbatohej kriteri i ri, do tė duhej t’iu hiqej pensioni.

 Pasi ėshtė njohur me projektligjin qė pėrmban edhe kėtė masė tė rreptė pėr minoritarėt, ka reaguar deputeti i Demokracisė sė Re dhe ish-zėdhėnėsi i kėsaj partie, Janis Mihelakis. Nė njė kėrkesė pėr interpelancė me Ministrin e Financave dhe atė tė Punės, nė janar tė kėtij viti, Mihelakis thekson se kushti qė “pėrfituesit e kėtij pensioni duhet tė kenė jetuar nė Greqi 20 vitet e fundit”, do tė bėjė qė rreth 18.000 vetė tė humbasin tė vetmen mbėshtetje financiare qė marrin nga shteti grek; kjo, sipas Mihelakit, do tė ishte ‘njė goditje e papėrballueshme’ pėr ta.

 Nė argumentimin qė shoqėron kėrkesėn pėr interpelancė, deputeti i Demokracisė sė Re thekson: “Rreth 18.000 homogjenėt nga Epiri i Veriut, qė marrin sot pensionin nė fjalė, shprehin protestėn e tyre tė drejtė ndaj qeverisė greke, pasi, pas rishqyrtimit tė kushteve, rrezikojnė tė humbasin tė drejtėn pėr pension. Mė konkretisht, nė kuadėr tė rishikimit tė skemave tė pensioneve, vihet si kusht pėr pėrfitimin e pensionit tė pleqėrisė, qėndrimi i pėrhershėm nė Greqi gjatė 20 viteve tė fundit. Mirėpo, po tė marrim parasysh se shumica e kėrkesave janė paraqitur nė vitin 1998, atėherė kur u sanksionua kjo e drejtė, do tė duhej qė tė interesuarit tė ishin vendosur nė Greqi qė nga viti 1978, ndėrsa tė gjithė e dimė se vala masive e hyrjes nė Greqi tė voriepirotėve filloi qė nga 1990-a e mė pas. Mė tej, sipas kushteve tė reja qė vendosen pėr pėrfitimin e pensionit nga OGA, parashikohet pėrjashtimi i tė gjithė atyre qė pėrfitojnė pension nga ēdo institucion sigurimesh nė Greqi apo jashtė saj. Problemi pėr minoritarėt shqiptarė, konsiston nė atė se shumė prej tyre marrin pension edhe nga shteti shqiptar, por ky ėshtė njė pension qė nė shumicėn e rasteve nuk i kalon tė 100 eurot nė muaj. Ėshtė e qartė se humbja e pensionit tė OGA do tė pėrbėjė njė goditje tė papėrballueshme pėr minoritarėt tanė nė Epirin e Veriut, nė mesin e krizės mė tė rėndė ekonomike qė ka njohur Greqia e pasluftė”.

 Por deputeti grek i jep dhe dimensione politike e diplomatike ēėshtjes, duke kėrkuar qė qeveria greke tė marrė masa pėr tė ruajtur nivelin e jetesės tė minoritarėve. “Nė njė moment kur kryeministri shqiptar Sali Berisha insiston nė deklaratat provokative pėr ‘Shqipėrinė e Madhe’, Greqia ėshtė e detyruar tė marrė gjithė masat e domosdoshme pėr tė eliminuar pėrkeqėsimin e nivelit tė jetesės sė minoritarėve tanė dhe si rrjedhojė, pėr rrezikun e shpėrnguljes sė tyre”, e mbyll shkresėn e vet deputeti i Demokracisė sė Re, Mihelakis.

 Ndėrkohė, edhe deputeti i PASOK-ut, me origjinė nga Himara, Pirro Dhima, ka reaguar ndaj kėtij vendimi tė qeverisė greke. Ditėt e fundit ai ka kryer njė sėrė takimesh me zyrtarė tė lartė tė qeverisė, me ministrin e Punės si edhe me njė sėrė ministrash tė tjerė. Qėndrimi i tij ka qenė qė tė rishikohet edhe njė herė mundėsia e mosndėrprerjes sė pensioneve tė minoritarėve nga Shqipėria, pavarėsisht se kėta tė fundit mund tė jetojnė aktualisht nė Shqipėri. Pėr kėtė ēėshtje ai ka kėrkuar edhe interpelancė nė komisionin pėrkatės nė parlamentin grek, por duket se tė gjitha pėrpjekjet e tij kanė rėnė nė vesh tė shurdhėr dhe nuk do tė kenė asnjė rezultat konkret.

 Nė njė prononcim pėr gazetėn “Shqiptarja. Com”, Pirro Dhima ėshtė shprehur pesimist pėr abrogimin e ligjit pėr ndėrprerjen e pensioneve tė minoritarėve; ai ėshtė shprehur se shifrat nė para qė pėrfitojnė minoritarėt nėpėrmjet pensioneve tė OGA-s, janė tė papėrfillshme nė krahasim me shumat e grabitura e tė vjedhura tė pensionistėve grekė gjithė kėto vite, qė pėrfitonin dy ose tre pensione me dokumente tė falsifikuara dhe qė nė regjistrimin e fundit nuk u paraqitėn fare. Pirro Dhima ka deklaruar se do tė bėjė ē’ėshtė e mundur qė tė mos iu ndėrpriten pensionet minoritarėve, por e sheh me pesimizėm dhe pothuajse tė pamundur ndryshimin e ligjit. Ndėrkohė, partia neonaziste greke “Agimi i Artė” ka dalė me njė deklaratė, nė tė cilėn thuhet se: “Duhet mė sė fundi tė pėrfundojė rrjedhja e parave greke drejt Shqipėrisė sė nacionalistit Berisha e politikanėve tė tjerė nga i gjithė spektri politik, tė cilėt janė ushqyer nga Greqia pėr 25 vjet dhe kanė edhe pretendime territoriale. Mė nė fund, shqiptarėt duhet tė kuptojnė se nuk duhet tė jetojnė si shushunja nė kurriz tė Greqisė! Ne do t’ua japim shqiptarėve sė shpejti, pėrgjigjen pėrfundimtare dhe pėr kėtė do tė ndihmojmė vėllezėrit tanė vorioepirotė nė Shqipėri, ashtu siē do tė ndihmohemi edhe prej tyre”.

 Kushtet e pėrfitimit tė pensionit tė OGA-s sipas ligjit tė ri

 1. Tė interesuarit tė kenė 20 vjet qėndrim tė pėrhershėm nė Greqi, para se tė aplikojnė pėr pėrfitimin e pensionit.

 2. Sipas kushteve tė reja qė vendosen pėr pėrfitimin e pensionit nga OGA, parashikohet pėrjashtimi i gjithė atyre qė pėrfitojnė pension nga ēdo institucion sigurimesh nė Greqi apo jashtė saj.

/Shekulli Online/ E.L/

 

Videot e fundit
26 Komente
mergimtari
Po me vjen shume keq per nje vendim te tille sepse ajo ndihme ishte ndihme jo vetem per minoritetin por edhe per gjithe popullin sepse nuk ke keq kurre nga ai qe ka, por duhet kuptuar edhe gjendja e rende ekonomike ne Greqi, por shpresoj se me nje preokupim e dashamiresi shteti grek do te gjeje forma e menyra per ta vazhduar kete ndihme apo pension si do qe te quhet edhe pse ajo ndihme eshte dhene me prapavija politike ne kundershtim me te gjitha ligjet e nje shteti apo edhe ato nderkombetare sepse eshte direkt nderhyrje ne punet e brendeshme te shtetit shqiptar, por perseri duke pare gjendjen ekonomike ne shqiperi (pension e paga) une prap e quaj nje ndihme jo te vogel per te gjithe. Urime dhe shprese per ata qe e perfitojne kete ndihme!
mergimtari
Po me vjen shume keq per nje vendim te tille sepse ajo ndihme ishte ndihme jo vetem per minoritetin por edhe per gjithe popullin sepse nuk ke keq kurre nga ai qe ka, por duhet kuptuar edhe gjendja e rende ekonomike ne Greqi, por shpresoj se me nje preokupim e dashamiresi shteti grek do te gjeje forma e menyra per ta vazhduar kete ndihme apo pension si do qe te quhet edhe pse ajo ndihme eshte dhene me prapavija politike ne kundershtim me te gjitha ligjet e nje shteti apo edhe ato nderkombetare sepse eshte direkt nderhyrje ne punet e brendeshme te shtetit shqiptar, por perseri duke pare gjendjen ekonomike ne shqiperi (pension e paga) une prap e quaj nje ndihme jo te vogel per te gjithe. Urime dhe shprese per ata qe e perfitojne kete ndihme!
Pa Emër
po tani si do ja bejn keta greket 300eyroshat?do jen me grek apo do behen shqiptar tani
indinjata
O vorioipirot a e shihni sa ju v len lekura ne ate qe ju e quani atdheun tuaj ! Ju hodhen ne mes te kater rugeve si qent e nates e ne vend qe ti kerkojn parat atyre qe kan vjedhur me trasta ,tani duan te nxjerin dhjam nga pleshti me pleqt e mjer vorioipirotas ! Turp e faqe e zez ! Shko o Piro Dhima mer edhe ndo nje medalie tjeter ja tin Eladhasu qe ti nderosh kta hajdut dhe tradhtar te lindur ! Shkoni o vorioipirot e gjeni ndonje kazan plerash te ushqeni vehten tani se "atdheu" juaj ju mbylli te gjitha ruget e shpreses !Kushtet qe kerkojn jan te tilla qe ska snje brim shprese se kte lloj maskaralliku e njohin mir ata qe ndertuan tradhetin Mjer ju pleqt qe jetoni aq vite ne greqi dhe nga shqiperia gezuat nje gjysem pensioni e ketu ne greqi nuk ju dha rasti te plotesonit ensimat o VORIOIPIROT besnik !TURP E FAQE E ZEZ !FTU ...RE KSEFTILES......
Burri
Perse qeveria Shqiptare nuk i kerkon para europes,sikur qeveria greke,qe edhe shqiptare te marrin pensione. Perse qeveria Italiane nuk u jep pensione katolikeve? Qeveria shqiptare tu jape pension Arberesheve,Arvanitasve, Maqedoneve,Kosovare,Malazezeve,Shqiptareve anembane.Pse jo?
populli
Shume mire e ka greqia, fshatare epiriote me toka,bageti,hotele, e dhe pensione NGA shqiperia duan edhe tjeter pension dhe NGA greqia e mbytyr me borxhe.turp te protestosh.......
Iliri i rremė
PĖR INDINJATĖN
shumė i indinjuar je o indinjata. Ç'tė gjeti kėshtu? Çfarė je ti: shqiptar a grek? Nėse je shqiptar, pėrse po tė digjet kaq barku pėr grekėt? Ata edhe sikur tė mos marin mė gjė, kanė mbi njėzet vjet qė kanė marė. Ti ke marė gjė nga shteti tėnd? Leshtė e Currės ke marė dhe mer.
Iliri i rremė
PĖR INDINJATĖN
shumė i indinjuar je o indinjata. Ç'tė gjeti kėshtu? Çfarė je ti: shqiptar a grek? Nėse je shqiptar, pėrse po tė digjet kaq barku pėr grekėt? Ata edhe sikur tė mos marin mė gjė, kanė mbi njėzet vjet qė kanė marė. Ti ke marė gjė nga shteti tėnd? Leshtė e Currės ke marė dhe mer.
Iliri i rremė
PĖR INDINJATĖN
shumė i indinjuar je o indinjata. Ç'tė gjeti kėshtu? Çfarė je ti: shqiptar a grek? Nėse je shqiptar, pėrse po tė digjet kaq barku pėr grekėt? Ata edhe sikur tė mos marin mė gjė, kanė mbi njėzet vjet qė kanė marė. Ti ke marė gjė nga shteti tėnd? Leshtė e Currės ke marė dhe mer.
Iliri i rremė
PĖR INDINJATĖN
shumė i indinjuar je o indinjata. Ç'tė gjeti kėshtu? Çfarė je ti: shqiptar a grek? Nėse je shqiptar, pėrse po tė digjet kaq barku pėr grekėt? Ata edhe sikur tė mos marin mė gjė, kanė mbi njėzet vjet qė kanė marė. Ti ke marė gjė nga shteti tėnd? Leshtė e Currės ke marė dhe mer.
Pa Emër
Shuma vjetore e pensioneve ishte 80.000.000 euro.Kjo shume konsumohej ne Shqiperi dhe shume pak pensioniste jetonin ne Greqi. Po te llogaritesh edhe ndihmen mjekesore,dmth spitalet edhe ilacet pasi te gjithe kuroheshin ne Greqi shuma eshte e dyfishte.Pra pervec parase qe futej ne Shqiperi llogartni edhe fitimin qe kishte ISSH ne Shqiperi nga ndihma mjekesore.
ali demsi
Ngadale ngadale greket po i kthehen realitetit po ketij realiteti do ti kthehen edhe "vorio epiriotet" qe kujtuan se u be deti kos e mund te fusi kushdo lugen ha ha ha ha ha si i ke marre ashtu do ti leshe thjesht ligji i natyres qe nuk ben dallim as per greket e "vorio epiriotet"
sokoli
Me vjen cudi qe nje shtet legen me breke neper kembe te jape pensione te tilla per interesa nacionaliste.Nga ana tjeter ajo para hyn ne shqiperi dhe ndihmon interesat e saj gjithsesi.ku eshte ai legeni shqiptar b..qir Karathanos a si e ka emrin se spo e shof me neper media qe ti fryje zjarrit vorioepiriot
Iliri i rremė
SOKOLIT
Ai Karathanosi u tremb prej teje, Kolkė!
Iliri i rremė
SOKOLIT
Ai Karathanosi u tremb prej teje, Kolkė!
Pa Emër
Rrace legenash greket,por edhe keta vorioepiriotet e leshit,me pake fjale m..i pari e k..i dyti.

ha ha ha ha ha sa po gezoj.....
Iliri i Vertet
Sa lezet qe ka kur lexon komentet e Grekerve qe shkruhen ne gjuhen e embel ametare Shqipe. jo per gje por eshte gjuhe qe iliret kane pas fol dikur.
Eshte mese e vertete se te dish te flasesh gjuhen shqipe nuk eshte kushti i vetem per te qene Ilir te vertet.
Ilirat e rreme i kemi Semite me prejardhje cifute, madje dhe krenar :) ashtu si tere Semitet e tjere Gaddafi and Co.
fatmiri
Po greku kur kishte kaq shume para pse e katandisi Greqine ne kete situate, kujtonte se do blente Shqiperine e jugut me lek? Nje mut do se i tille eshte. Minoritaret ta marrin pensionin ne fund te fundit po e çfrytezojne grekun dhe ata po zvarriten duke thene se dashit do i bien topet aty e do i bien ketu si dhelpra. Ja merrni atij qeni se ne kete bote kush eshte i zoti e çfrytezon.
lali
shume e drejte tako vetem pencioni ne shqiperi ku kane punuar po edhe pencioni social ne qofte se jetojne ne greqi.jo merr leeket e grekut e hajde jeto ne shqiperi .tako vetem se jeto ne greqi qe skane punuar 1 dite atje.edhe mua do me vinte inat qe shteti jone te ipte pencion te gjithe shqiptareve jashte territorit te shqiperise
lali
shume e drejte tako vetem pencioni ne shqiperi ku kane punuar po edhe pencioni social ne qofte se jetojne ne greqi.jo merr leeket e grekut e hajde jeto ne shqiperi .tako vetem se jeto ne greqi qe skane punuar 1 dite atje.edhe mua do me vinte inat qe shteti jone te ipte pencion te gjithe shqiptareve jashte territorit te shqiperise
Pa Emër
Fatkeqesi trunore natyrore.Turre apo jaze(Koke a Pil).Nga do vejne keto minoritaret.
Minoritaret jane bere komedi.Politika shoviniste i don ti mbaj me para.Populli kerkon te kthejne dhe ato qe i moren ne muajt Janar dhe shkurt.
ZHITA LLAP ZEMER SHQIPTARE
SI PO SHIFET GREKU PO I LARGON DURT NGA QAMERIA;KOSOVA ME ARMAT TE RREGULLT ;KTA PIRRO DHIMAT MA MIR LET MBYTEN VET ME BOLLANO E KSI QENEFA SE NE KOSOV TRADHTARET VET I MBYTUM EDHE U MBYTEN NGA SLLAV MAGJUPI I BARDH
Pa Emër
une mendoj qe dhe ne te shqiperise se mesme si dhe ata te veriut te marrin pension nga grekeqiret pasi ata thone se dhe skenderbeu grek eshte dhe e gjithe shqiperia eshte greqi...dhe ne duam nga 400? ne muaj...qe neser ne demostrate shoke per te drejtat tona ne duhet te marrim dhe per 400 vitet e kaluara pensione nga greqira...
olldashi
cjan keto shkrime qe beni mornjerez.cfar te keqe pat ju nga greqia nga populli grek dhe aq me teper nga minoriteti grek ne shqiperi.pensionin dhe shebimi shendetesor i ketyrenjerezve ishte me vler jo per ta po per te gjith populin shqiptar se ishin ca lek qe futeshin per dit ne shqiperi.por sa ndryshoi mendje turku kaq do ndryshoni dhe juve njerez te mbaruar e te shuar.haram buken punen dhe leket qe kini kaq vite qe merni nga greqia.turp....turp..........
vasi
Pensionet qe u prene me nderhyrjen e TROJKES(EVROPES), ne fakt jane pensione te shtetasve shqiptare dhe qe luajne rol pozitiv per situaten ekonomike ne Shqiperi.Keshtu duhet pare ceshtja dhe jo me komente nacionaliste,me pak fjale mijra shtetas shqiptare do jetojne tani e tutje me pensionin e shtetit shqiptar.Ai qe humbi ne kete rast eshte shteti shqiptar,te tjerat jane pallavra.
vasi
Pensionet qe u prene me nderhyrjen e TROJKES(EVROPES), ne fakt jane pensione te shtetasve shqiptare dhe qe luajne rol pozitiv per situaten ekonomike ne Shqiperi.Keshtu duhet pare ceshtja dhe jo me komente nacionaliste,me pak fjale mijra shtetas shqiptare do jetojne tani e tutje me pensionin e shtetit shqiptar.Ai qe humbi ne kete rast eshte shteti shqiptar,te tjerat jane pallavra.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
7 + 1 =
Familja Berisha nė ballon presidenciale, mbulohet Armina
Nė ballon presidenciale tė organizuar nga Bujar Nishani ishin tė pranishėm mjaft personaliteti, mes tė cilėve edhe familja Berisha. Pėrveē ish-kryeministrit Sali Berisha me bashkėshorten e tij, ishin dhe Shkėlzen Berisha me tė dashurėn e tij, Armina Mevlani.  Pjesė e mbrėmjes bamirėse nė Palla
Fjolla merr menaxher tė ri
Fjolla Morina, sė fundmi, ka marrė njė menaxher tė ri, i cili quhet Jetmir Agaj. Menaxheri, megjithėse i ri nė moshė ka marrė pėrsipėr menaxhimin e artistėve mė nė emėr nė Kosovė.  Ai ka qenė administrator i labelit "Babastars" dhe se fundmi i Ledri Vulės, si e dhe i faqes mė tė madhe shqiptare “
Albumi mė "i nxehtė" i vitit (FOTO)
Modelja e njohur, Alilna Davydova ka pozuar pėr kalendarin "Barracuda", qė ekspozon nė faqet e tij marka tė njohura motorrėsh. Me format e saj mahnitėse dhe shikimin intrigues, modelja bukuroshe tė lė pa frymė. Me trupin e saj tė palestruar dhe me forma perfekte, Alina ka pozuar pėr fotografin Do