Betejėn nuk e keni me Greqinė
Publikuar më 09.02.2013 | 13:03

Leonard Mitro/gazetar 

-Njė kolegu im gazetar, i nxitur nga intervista e Artur Zhejit me deputetin e Agimit te Artė, Kristo Papas mė pyeti nėse tė gjithė grekėt mendojnė si Kristos Papas! Ishte njė nga ato pyetje me kėnd 360 gradė qė sido qė ta rrotullosh tė lė pezull. Dilema e kolegut m'u duk e sinqertė, por disi pedante pėr moshėn dhe angazhimin e tij publik si gazetar nė njė prej televizioneve kombėtare mė tė rėndėsishme nė vend. Nuk ishte as mė shume e as mė pak gromėsima e njė supe mediatike qė kapėrdihet kollaj nė njė Shqipėri tė ēakėrdisur, tė zvarritur dhe me defiēenca tė mėdha demokratike. Patriotėt kanė dalė nė modė duke ushqyer me lugė tė mbushura keq stomakėt e lirė tė audiencės transurbane, qė kėtu e 20 vjet gdhihet e ngryset me qyfyret e politikės dhe ėndrrėn e Shqipėrisė Europiane. Zelli i medias pėr tė raportuar si provokim tė palės greke ēdo avari nė pikat kufitare, ėshtė nė sintoni tė plotė me retorikėn nacionaliste tė Aleancės Kuq e Zi dhe konkurrentėve tė saj nė opozitė e qeveri. Garė pėr tė promovuar patriotizmin antihelenik dhe pėr tė rikonfirmuar veten si partizanė tė Shqipėrisė dinjitoze. Tė kujt Shqipėrie dinjitoze pyes unė? Asaj qė nė 20 vite nuk di tė bėjė zgjedhje tė lira, asaj qė udhėhiqet nga feudalė politikė me talent nė biznes dhe ekrano-estetikė, vendit mė tė armatosur nė kontinent me pisqolla e kallashnikovė, vendit mė tė ndotur nga plehrat dhe pshurrjet nė bregdet? Kujt Shqipėrie dinjitoze pyes prapė? Asaj me fantazma betoni e me “tokė tė xanun”,  asaj tė monumenteve tė kulturės ku ndyhet pa frikė ditė e natė? Nė menynė e kuzhinės analitike tė njė pjese tė medias shqiptare, gjella e preferuar ėshtė antigreqizmi dhe antiortodoksizmi. U tėrheq vėmendjen drejtimi i Kishės Ortodokse nga kryepeshkopi Janullatos, nė njė kohė kur nė Shqipėri ka me qindra klerikė tė huaj, turq, italianė, amerikanė, qė shėrbejnė si barinj tė besimtarėve shqiptarė. Pėr grekėt qė jetojmė nė Shqipėrinė politike dhe administrative tė shekullit tė XXI nuk ėshtė e habitshme qė shumica e shqiptarėve tė karikohen me njė qasje tė tillė, pasi kulturalisht janė tė ndryshėm. Jemi tė ndryshėm. Shqiptarėt e sotėm janė nė shumicė myslimanė dhe kėtė veēanti tė identitetit tė tyre, kulturor faktori politik mund ta pėrdorė si revansh ndaj botės ortodokse, duke mos pėrjashtuar nga ky eksorim as shqiptarėt ortodoksė. Nėse ky ėshtė antagonizėm i dy ekstrakteve kulturore, qė sot pėrfaqėsohen, nė njėrėn anė nga grekėt dhe shqiptarėt ortodoksė dhe nė anėn tjetėr nga shqiptarėt myslimanė dhe partnerėt e tyre ndėrkombėtarė, atėherė jemi nė njė betejė. Po a mund tė rishfaqet nė kohėt e demokracicė njė konflikt me natyrė tė kėtillė, i cili dikur bashkoi grekė e shqiptarė tė krishterė pėrballė mėsymjes sė osmanėve? Por dhe mjaft shqiptarėve tė konvertuar nė myslimanė? A ka njė projekt antigrek dhe antiortodoks, apo gjithēka ėshtė rrjedhė e njė histerie kuturu? Censusi qė prodhoi qeveria tregoi se ortodoksėt dhe minoritetet nė Shqipėri janė gjithmonė e mė tė paktė. Nė raport me grekėt dhe Greqinė po krijohet njė frymė urrejtjeje, mbushur me mllef, patriotizėm fals dhe protagonizėm anadollak. Absurde dhe mosmirėnjohėse kur mendon se nė vendin fqinj jetojnė mė shume se gjysmė milionė shqiptarė. Greqia sot ėshtė njė vend nė sprovė dhe kjo nuk mund tė na gėzojė. Grekėt  e Shqipėrisė nuk e kanė parė veten tė ndarė nga e ardhmja e shoqėrisė shqiptare, por fryma e krijuar ėshtė nė dėm tė bashkėjetesės. Dhe gazetaria analitike megjithatė ka gati supėn mbi Greqinė, mbi kryepeshkopin, mbi varrezat e tė rėnėve tė luftės italo-greke nė Kėlcyrė. Unė i besoj thėnies se atdheu i njė burri ėshtė atje ku ai bėn tė lumtur familjen e tij. Nė kėto 20 vite shumė shqiptarė e kanė gjetur atdheun e tyre nė vendet e Europės sė Bashkuar, por edhe mė tej, nė Amerikė, Australi e Kanada. Tė gjithė ne kemi nevojė pėr atdheun tonė dhe kėtė nuk mund tė na e servirin ata qė punojnė pėr 1 votė mė shumė dhe pėr njė tjetėr mandat. Aq mė tepėr sepse tė gjithė e dimė qė Shqipėria sfidėn e vėrtetė nuk e ka as me grekėt dhe as me Greqinė, shoqėria shqiptare betejėn e ka me veten, e ka me demokracinė, me tė vėrtetėn dhe sinqeritetin me historinė.


Videot e fundit
22 Komente
emigrant gr
shkrimi shume i sakte.
ali demsi
Cfare shkruan mer gamor a i ke mendjen ne vend apo te kan fluturu prap me te tilla shkrime ku na lavderohet Greqia ha ha ha ha ha ha nuk ka mundesi nuk mund tju menexhosh ju grekeve tjeter mendim pervec ati qe keni se ju "jeni me te miret dhe se ju keni gjithmon te drejte dhe te tjeret ju duan te keqen" me paranoide nuk ka ku shkon me edhe nje here ore korrofillak keto shkrime nuk pin me uje ju ka dale boja me kohe populli yne ju njeh mire se cfare m... jeni prandaj na i kurse keto shkrime dilitantesh ore tellall i janulles sa per AK beni mire te luteni ne kishen e janulles qe te mos vijn ne pushtet se po erdhen mori fund nje here e pergjithmon teatri qe ju keni luajtur deri tani ne kurriz te shqiptareve per kete te jesh i sigurt o "gazetare" me emrin Leonpi... Mitra
Ana Aliaj
Nje artikull vertet objektiv qe i nxjerr keta dallkauket tane politikane lakuriq. Pergezime per penen e holle dhe mos u tut nga kasta e injoranteve pseudo-intelektu-hale qe gatuajne cdo dite ne guzhinen e politkes shqiptare vetem urrejtje mes popujve. Turpi ne fund le t'i mbetet klases sone politike qe per vota e mantel deputeti po tredh disa mjerane e injorante votues qe per ironi te fatit i ben te masturbojne nga mengjesi deri ne darke me objektin tundues e eksitues"Greket dhe ortodoksia". Turp per ata qe behen pale e nje politike vulgare, si kjo qe na servir nga Berisha, Rama, e deri tek Kreshnik Spahiu.
Anna
Po teresisht dakort. Shkrimtari i madh grek, qe ka marre de nobel ne letersi ka shkruajtur "Po kur te mos jene me barbaret me ke do merremi", kjo eshte politika e politikaneve shqiptare sot. Kane gjetur barbaret e tyre dhe jua a shesin perdite njerezve duke u shtirur si martire dhe luftetare te ketij vendi. Boll jua shiten njerzve sapunin per djath, ka mbaruar koha e injoranteve jetojme ne shek e 21-te. Jam shume dakort problemi me i madh i shqiperise sot nuk eshte kryepeshkopi Janullatos e as Greqia dhe greket, problemi eshte se vriten njerez ne mes te sheshit dhe askujt nuk i ben pershtypje. Nuk na vet greku perdite na vret shume me shume menyra se si jetojme. Na vrasin politikat dhe politikanet tane, na vrasin vellezerit tane cdo dite.
Ps nje koment te shkurter per ata qe komentojne: Menyra se si shkruan secili nga ne ketu tregon se cilet jemi ne te vertete dhe sigurisht diferencen ne vlerat e gjithesecilit.
selo
shkrim i shkelqyer. por jo per tru shplaret.
radio Londra
Ky shkrim 'lexohet shqip',ky shkrim te jep shprese se po ringjallet truri dhe po funksionon zemra.Femijet e uritur shqipetare mund te harrojne per 22 vjet 'filmat horrorr' me kanibale,psiqike e manjake seksuale te 'politikes' qe u çfaqen dite e nate duke perdhunuar njeri tjetrin per te 'HARRUAR URINE'.Krishterimi e myslimanizmi nga keta politikane te pa fe eshte pare si orgji e kanibalizem.
katarakti
Shkrim me te vertete realist. Nuk ke ?fare te shtosh dhe te heqesh. Urime autorit.
glen
Shkrim I sakte?? Pike se pari une nuk po e mar vesh si po flet ky zotria, si grek apo si ortodoks. Se dyti lerini ato perrallat me konspiracion ndaj ortodokseve se jane gatuar ne nje fabrike diku tej nga athina. Nese flet si ortodoks shqiptar, duhet ta dish ti qirje , qe kete vend qe ti me zor permbahesh te vjellesh vrer, e kane ndertuar me gjak shqiptaret sidomos ata ortodoks. Eshte nje liste e gjate entyre qe luftonin me te njejten vendosmeri si turqit ashtu dhe greket. Nese ty kjo ste intereson sepse je I mufatur nga nje census idiot I kundershtuar ngabte gjithe shqiptaret, mua sme ngel gje tjeter te them vecse te rrosh vete se mendja duket se te ka len miku im.
Pena
Ketu nuk eshte pune beteje,ndaj mos u perpiq te vesh ne gjume e largosh vemendjen e njerezve.Sipas teje,duhet lene i qete Janullatosi te punoje lirisht per helenizimin e mbare Shqiperise,duhet lene "Agimi i Arte"te punoje i qete e te helmoje e gjakose ate pak gje pozitive qe ka mbetur greko-shqiptare,duhet heshtur perpara thirrjeve te ushtrise greke qe do te beje litare me zorret e shqiptareve dhe idjotet (deri ne kstrem)politikanet e shtetaret me te larte greke te bejne sehir i ti nxitin me tej ata,qe kleri grek prej vitesh e ne vazhdimesi edhe me intensivitet te mos njohe fare shqiptare permbi dhe,e sa e sa te tjera qe nuk numurohen,kurse ti ,me keqdashgje te thelle perpiqesh te perdorish tymuese,per te turbulluar shikimin e shqiptareve.Dhe ka zagare te paguar nga ju,qe te bejne iso e u "qajne hallin"shqiptareve.Larg ,larg e mos u merr me punet tona,se keto jane tonat e jo tuajat,dhe mos u perpiq te ngaterrosh ortodokset shqiptare me gjarperinjte klerike greke.
Po
Ja ky mund te jete greku "me i mire".Jane greket qe merren me ne,dhe nuk jemi ne qe merremi me ta.Midis nesh nuk ka per te pasur kurre mirekuptim,ne se nuk do te kete reciprocitet e respekt te ndersjellte.Vetem juve nuk iu zihet bese.Tani na beni thirrje tu leme te qete te punoni per te shperbere krejt ate cfar ka mbetur pas kaq vjet sjellje te eger e cnjerezore ndaj shqiptareve.Jo vetem nuk jeni bere aspak me njerezore,por jeni bere edhe me te rrezikshem se u futet me ushtrine e veladoneve te zes,i jini pershtatur kohes,por jeni bere edhe me te rrezikshem per ne,bile me keto "Agimet e Arta"po behi te rrezikshem edhe per rajonin.Fare e urryer.
Pena
Ketu nuk eshte pune beteje,ndaj mos u perpiq te vesh ne gjume e largosh vemendjen e njerezve.Sipas teje,duhet lene i qete Janullatosi te punoje lirisht per helenizimin e mbare Shqiperise,duhet lene "Agimi i Arte"te punoje i qete e te helmoje e gjakose ate pak gje pozitive qe ka mbetur greko-shqiptare,duhet heshtur perpara thirrjeve te ushtrise greke qe do te beje litare me zorret e shqiptareve dhe idjotet (deri ne kstrem)politikanet e shtetaret me te larte greke te bejne sehir i ti nxitin me tej ata,qe kleri grek prej vitesh e ne vazhdimesi edhe me intensivitet te mos njohe fare shqiptare permbi dhe,e sa e sa te tjera qe nuk numurohen,kurse ti ,me keqdashgje te thelle perpiqesh te perdorish tymuese,per te turbulluar shikimin e shqiptareve.Dhe ka zagare te paguar nga ju,qe te bejne iso e u "qajne hallin"shqiptareve.Larg ,larg e mos u merr me punet tona,se keto jane tonat e jo tuajat,dhe mos u perpiq te ngaterrosh ortodokset shqiptare me gjarperinjte klerike greke.
Jimmy
Artikull shume real! Urime autorit!
FY
Ju dhj.a mendjen... shqiptaret ortodokse jane ata qe kane luftuar dhe dhen jeten per kete vend dhe jo qurrashe si ky qe shet dhe nenen per 300 eVro. Ne cgjuhe te flet zoti ty mer qurravec? Me duket greqisht..
Iliri i rremė
Shkrim jashtėzakonisht i bukur!
Tė lumtė, Leonard!
Shqiptarėt e kanė pėr zakon qė problemet dhe dėshtimet t'ua veshin fqinjėve, sidomos grekėve e serbėve, me moton foshnjore tė fėmijės qė thotė: pjatėn nuk e thyeva unė. E thyeu miu!
Gjithashtu kanė fokusim defektoz pėr patriotizmin.
Patriotizėm nuk ėshtė urrejtja ndaj fqinjit.
Patriotizėm ėshtė dashuria pėr vendin.
Iliri i rremė
ALI DEMSIT

Po mirė mo, nuk tė vjen rėndė pėr banalitetin tėnd? Njeriu kulturohet, zhvillohet, stėrhollohet. Ti, po ai halabak qė ke qėnė, po ai halabak ke mbetur.

Lexo mor njeri shkrimet e tė tjerėve dhe krahasoji me paēavuret e tua. Shiko sa lart qėndrojnė ata dhe sa poshtė je ti.

Ti kėtu pėrfaqėson kontigjentin e halabakut.
Genti
Nje verejte do kisha si fillim per te gjithe ata patriotet e i qe perdorin nje fjalor vulgar e qemtojne dukshem injorancen e tyre me fjalorin e retoriken qe perdorin ne komentet e tyre. Se dyti artikulli i gazetarit, te cilin personalisht se njoh mu duk interesnat ne dy ceshtje qe tarnajtonte. se pari ne shqitaret poblemin me te madh ne raport me gjithcka na ndodh dhe na ka ndodhur nder shekuj nuk e kemi me fqinjet tane, greke, italiane apo serbe, por duhet ta shohim me veten. Duke u viktimizuar nuk ndihmojme aspak vetn tone. Dhe se dyti , ata qe kane sadopak grame mendje e dine fare qarte qe teza e nacionalizmit hidhet ne tregun olitiko mediatik pikerisht atehere kur politikat sociale ekonomike vdesin dhe ne vend te tyre turmes apo thene ndryshe ne te dashur vellezer na ofrohet per te ngrene teza e nacionalizimit, qe ne thelb ehste e frikshme ta mendosh. Ne mer te flamurit patrote kane dhene jeten e gjakun kur u jane bere padrejtesi, po sot per cafre padrejtesie flasim. per ate te Spahiut qe kekon te behet deputet, apo ate te camerise te Shpetim Idrizit qe ju faneps pas 50 vjetesh amaneti i gjysherve te tij, mos balle flasim per gjakun shqiptar te Sali berishes qe mbante ne nafte e arme ushtrine serbe, apo Edi ramen qe per ca vota amorale doli ne mbrojtje te kauzes se ujit. Kete kaste politke e marrte deti e zente dheu per fund, por ne duhet te kuptojme nje gje te dashur miq, pavaresisht etnise apo besimit qe kemi, feja jone eshte shiptari, ndaj dhe me fisnikerine qe na karakterizon te mos biem viktima te ca politikaneve te shitur, por te degjojme zerin e arsyes qe na ofron drejt paqes mes popujve. vetem pasi te kemi bere kete do jemi te denje dhe per miqte qe na rrethojne ne rajonin tone fuci baruti.
ali demsi
Iliri i rreme rracat e juaja barbare e te felliqura si puna jote dhe e ketij legeni "gazetare" kuptojn vetem gjuhen harbutit dhe kete po e kupton shume mire populli shqiptare nga dita ne dite o palaco minoriteti dhe kjo gje ju ben ju zagaret e junalles me dhimbje koke prit prit se sa ka filluar muzika vallen te cilen e keni zgjedhur vete do ta kerceni deri ne fund ore fudrrina kesaj rradhe do ta ndajm shapin nga sheqeri te jesh i sigurt o sahanlepires i janulles greku po grek mbetet i pabese gjate gjithe jetes se tij kjo eshte qe duhet te dine shqiptaret dhe kjo mjafton per tju dhene ju pergjigje ore mercenare e bastarde
epiri
ik ore ali dems bythegrisur se nuk merr vesh ti nga keto gjera, ha ndonje tas me gjize qe te ka gatu komshija..
Gy
Odjalosh.Populli shqiptar nuk ka ushqyere kurr urreitje per popuit fqinje,kete mesohe mire .Po ki parasysh qarqet shoviniste greke dhe serbe,cfar kane pregatitur e prgatisin ne dem te popullit e trojev te kombit shqiptar,mbasi ti mesosh mire keto haide na bei ne ve lekjon....
Pa Emër
Per te gjithe larvat e Greqise. Shqiptaret i duan Greket me shume se Greket Shqiptaret, por kurre Greket s'mund te urrejne nje Shqiptare me shume se nje Shqiptar Grekun.

Keni hesape per te lare, para Zotit dhe para robit ore te pabese dhe mosmirenjohes. E mire gjithmone fiton mbi te keqen.
PER EPIRI
SE CME THOTE KJO FJALE.epiri!

AHHAAAA PO.

ESHTE RIMA NE MES...


epiri = BYTHEQIRI.

PO VRISJA MEN,JEN PO NUK PO ME VINTE,PO E EGJETA,DHE SE AJO ESHTE,QE THASHE ME SIPER.

HAJTE PRA,E KKRUJE SUMEN.

TE SHKERDHEFESHA RRACEN E KURVES QE JENI.
dashnor
Shkruan shume bukur , zoti Leonard , te lumte pena , sepse ortodokset shqiptare kane qene e jane , jo vetem patriote , te kulturuar e te edukuar , po edhe zemer gjere e miq me te gjithe fqinjet . E keqia eshte , per ke shkruan ? Lexoni vetem komentin e nje rrugaçi ketu me poshte , e do te kuptoni se sa e kote eshte te meresh me dallkauke e anadollake , qe vetem urrejtja ndaj fqinjeve dhe dashuria per"baban" , i mban gjalle . Megjithate , complimenti per shkrimin tend te sakte , realist , miqesor e konfidencial , per cilindo qe ka sadopak mend ne koke dhe sadopak dashuri e patriotizem jo te semure . Dashnori .

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
5 + 8 =
"Ti je festa ime", dhurata e Besės pėr fundvit (VIDEO)
Kėtė fundvit, Besa do tė na “qerasė” me kėngė tė reja festive, tė gjitha nė njė album.  “Ti je festa ime”, njėherėsh titulli i kėngės promovuese tė kėtij Albumi, ėshtė lanēuar tė shtunėn, e shoqėruar me videoklip dhe deri tani ka marrė njė numėr tė madh klikimesh nė "You Tube". Ndryshe nga tetė kėn
Pse e kemi tė vėshtirė t'i harrojmė ngjarjet e dhimbshme?
Kujtimet e ngjarjeve traumatike janė tė vėshtira tė shuhen dhe tani shkencėtarėt e kanė kuptuar arsyen. Studimet me kaviet laboratorike kanė treguar, pėr herė tė parė, mekanizmin e trurit qė pėrkthen eksperiencat e pakėndshme nė kujtime afatgjata.  Gjetjet mbėshtesin hipotezėn 65-vjeēare tė quajtur
Traileri i “The Voice”me Rita Orėn, njihuni me konkurrentin
Asnjė nuk ka hasur ndonjėherė njė kėngėtar tė tillė si nė kėtė video, i cili tėrheq vėmendjen e katėr trajnerėve tė “The Voice UK”. BBC ka publikuar trailerin e kėtij spektakli, i cili pritet tė nisė mė 10 janar tė vitit tė ardhshėm. Kėngėtarja me origjinė shqiptare, Rita Ora, duke se i pėrshtatet