Rriten tarifat e sigurimit tė makinave, vlera rekord 18 500 lekė
  • AMF firmos rritjen e shėrbimit dhe cakton primin e riskut, 14 400 lekė. Kompanitė pėr tė rritur fitimet kanė hequr diferencėn mes mjeteve me fuqi motorike tė ndryshme duke vėnė ēmim tė njėjtė pėr tė gjithė
Publikuar më 10.02.2013 | 9:16

Ornela Manjani 

-Tarifa e sigurimit tė detyrueshėm tė makinave arrin nė 18 500 lekė. Kompanitė e sigurimeve kanė hequr diferencimet sipas fuqisė motorike tė mjetit dhe, kėshtu ēmimi i policės sė sigurimit TPL ėshtė i njėjtė si pėr tė gjitha makinat, pavarėsisht fuqisė motorike. Kjo shkakton protestėn e parė tė pronarėve tė makinave. AMF: Mblidhni sa mė shumė lekė Shkak pėr rritjen e tarifės ėshtė bėrė vendimi i Autoritetit tė Mbikėqyrjes Financiare (AMF) i cili ka caktuar primin e riskut nė masėn 14. 400 lekė tė reja. Autoriteti i Mbikėqyrjes argumenton vendimin pėr rritjen e vlerės sė primit tė riskut me faktin se u jep kompanive mundėsinė pėr tė paguar dėmet, tė cilat gjatė vitit tė shkuar kishin njė trend nė rėnie. Ndėrkohė kompanitė e sigurimit mbi vlerėn e primit tė riskut tė fiksuar nga Autoriteti i Mbikėqyrjes Financiare nė vlerėn 14 400 lekė tė reja kanė aplikuar marzhin e fitimit dhe natyrisht kanė shtuar edhe shpenzimet pėr shėrbimin. Problematike mbetet vendosja e tė njėjtės tarifė nga tė gjithė kompanitė e sigurimeve qė operojnė nė treg. Agjencitė e Sigurimeve thonė se ēmimet e reja kanė hyrė nė fuqi nė datėn 21 janar dhe po zbatohen nga tė gjitha kompanitė. Para kėsaj date tarifat varionin nga 60 deri 65 mijė lekė tė vjetra. Pėr fuqinė motorike tė mjetit nga 0 deri 1600 kubikė, ēmimi ishte 139 mijė lekė, mbi 1600 kubikė shkonte deri nė 145 mijė lekė. 

Mbledhja qė rriti ēmimin 

Kryetarja e AMF-sė, Enkeleda Shehi, thirri njė mbledhje urgjente me drejtuesit e kompanitė e sigurimeve pėr caktimin e primit tė riskut rreth njė javė mė parė. Gjatė mbledhjes, siē thuhet nė njoftimin zyrtar, ajo e ka vėnė theksin tek tarifat e ulėta, qė sipas saj nuk mbulojnė rrezikun dhe ka paralajmėruar se do tė marrė tė gjitha masat pėr tė ndryshuar kėtė situatė. Ēmimet siguracioneve tė makinave kanė qenė shpesh objekt pėrplasjesh mes Autoritetit tė Konkurrencės dhe Autoritetit tė Mbikėqyrjes Financiare. Lufta pėr treg ndėrmjet kompanive ka ēuar disa herė nė ēmime qė sipas Autoritetit Financiar janė dukshėm nėn kosto duke rrezikuar funksionimin normal tė tregut dhe pagesėn e dėmeve. Njė situatė e ngjashme u vu re nė muajt e parė tė vitit tė kaluar ku ēmimet pėr policat e autoveturave zbritėn deri nė 4500 lekė. Nė atė kohė, AMF ndėrhyri me njė vendim tė debatueshėm qė detyronte kompanitė tė deklaronin njėkohėsisht ēmimet pa patur tė drejtė t'i ndryshonin ato pėr njė periudhė gjashtėmujore. Sipas tė dhėnave nė faqen zyrtare tė Autoritetit tė Mbikėqyrjes Financiare primet e sigurimit tė detyrueshėm motorik arritėn rreth 4,577 milionė lekė, ose rreth 22.82% mė shumė se nė vitin e kaluar. Produkti TPL e brendshme, gjatė vitit 2012, pati rritje prej 52.81% pėr primet e shkruara bruto po kėshtu edhe numri i kontratave pati njė rritje prej 3.68% krahasuar me vitin 2011. Produkti Sigurim Kufitar, nė vitin 2012, pati rritje prej 23.80% pėr primet e shkruara bruto dhe po kėshtu u rrit edhe numri i kontratave me rreth 4.91% krahasuar me vitin e kaluar. Produkti Karton Jeshil, gjatė vitit 2012, pati ulje me 37.56% pėr primet e shkruara bruto, krahasuar me vitin 2011, ndėrsa numri i kontratave pati rritje prej 17.63%. Kjo ulje e primit shkruar bruto Karton Jeshil lidhet me liberalizimin tregut tė sigurimit tė detyrueshėm nė gusht tė vitit 2011. 

Verifikimi i policės 

Nė kuadėr tė mbrojtjes sė konsumatorit Autoriteti i Mbikėqyrjes Financiare bėn tė ditur se nga data 1 Dhjetor 2007 ka hyrė nė funksionim tė plotė Regjistri Elektronik Online i Shitjeve tė Sigurimit tė Detyrueshėm Motorik. Ēdo policė e sigurimit tė detyrueshėm motorik shitet nga pėrfaqėsues tė autorizuar tė shoqėrive tė sigurimit. Polica lėshohet nėpėrmjet sistemit kompjuterik tė lidhur online me Autoritetin e Mbikėqyrjes Financiare. Polica ka tė printuar nė pjesėn e sipėrme apo tė poshtme tė saj njė kod numrash dhe shifrash me 15 karaktere qė pėrben kodin identifikues tė raportimit tė gjeneruar automatikisht nė kohė reale nga serverat e Autoritetit. Shoqėritė e sigurimit janė tė detyruara tė afishojnė ēmimet e policave tė sigurimit tė detyrueshėm ne ēdo pikė tė tyre tė shitjeve. 

Reagim 

Kompanitė pro rritjes sė ēmimit 

Tomorr Kalaja, drejtor i tė vetmes kompani shtetėrore, INSIG, e aprovon rritjen e ēmimit dhe sugjeron qė sigurimi tė behet si nė BE, 1000 euro e sipėr. Nė prononcimin pėr Shekullin ai tha se kjo rrit sigurinė e klientėve pėr tė pėrfituar pagesėn e dėmeve. 

Si e vlerėsoni ndėrhyrjen e Autoriteti tė Mbikėqyrjes Financiare pėr tė rritur primin e riskut nė tregun e sigurimit tė makinave? 

Ėshtė njė ndėrhyrje decizive dhe nė momentin e duhur. Rritja e primit tė sigurimit, qė aktualisht ėshtė vendosur 14. 400 lekė tė reja rrit garancinė e qytetarėve pėr tė pėrfituar pagesat e dėmit nga kompanitė e sigurimit qė operojnė nė treg. 

A ėshtė e lartė kjo vlerė? 

Ēmimet e sigurimit tė makinave nė vendin tonė janė shumė tė ulėta madje mund tė krahasohem me tarifat qė vendosen nė vendet afrikane. Ndėrkohė qė nė vendet e Bashkimit Evropian kėto prime kanė vlera shumė mė ta larta qė nisin nga 1 000 euro. 

Ēmimin e sigurimit e vendosin kompanitė 

Qeveria shqiptare ka lejuar me ligj kompanitė e sigurimit qė tė vendosin vetė tarifat e sigurimit. Bėhet fjalė pėr sigurimin qė janė tė detyruar ta paguajnė njė herė nė vit, ata qė lėvizin me makina nė tė gjithė vendin. Ndryshimi i ligjit parashikon qė do tė jenė vetė kompanitė e sigurimit ato qė do tė pėrcaktojnė, nė bazė tė tregut, se sa do tė jetė ēmimi i siguracionit tė detyrueshėm. Fillimisht sigurimi pėr rreth 427 mijė mjete qė qarkullonin nė treg kushtoi mė lirė pasi kompanitė pėr tė ruajtur pozitat nė treg ulėn tarifat. Por ky ndryshim ligjor kanė dhėnė efekt tė kundėrt gjatė vitit 2012 dhe sidomos nė fillim tė kėtij viti. Qeveria ndryshoi nenin 10 tė ligjit “Pėr sigurimin e detyrueshėm nė sektorin e Transportit. Nė ligjin ligjin e vjetėr tarifat pėrcaktoheshin nga Autoriteti i Mbikėqyrjes Financiare, i cili miratonte rregullat pėr pėrcaktimin e nivelit tė primeve dhe tė provigjoneve teknike, bazės teknike dhe metodikave pėr pėrllogaritjen e primeve tė sigurimeve tė detyrueshme. “Rregullat e miratuara nga autoriteti, sipas kėsaj pike, duhet tė parashikojnė njė trajtim tė barabartė dhe konkurrues tė shoqėrive, duke pėrdorur baza tė njėjta pėr pėrllogaritjen e primit. Me ndryshimet ligjore u vendos qė autoriteti miraton rregullat pėr pėrcaktimin e kushteve tė pėrgjithshme tė sigurimit tė detyrueshėm dhe nivelin tė provigjoneve teknike. Shoqėria e sigurimit pėrcakton vetė tarifat e primit tė sigurimit, sipas kushteve tė tregut dhe fillon t’i zbatojė ato, pasi njofton zyrtarisht autoritetin.  

 


Videot e fundit
0 Komente

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
5 + 5 =
“Pirja e duhanit nuk ju bėn seksi”, ja si do ngjani pas 20 vjetėsh
Duhanpirėse kini kujdes! Pirja e duhanit sjellė efete shokuese pėr bukurinė e fytyrės suaj. Fushata shėndetėsore e Queensland, nxjerrė nė pah efektet anėsore qė do keni nėse pini duhan dhe kėtu jemi duke folur pėr fytyrėn tuaj. Profesionistėt e make-up, sollėn fytyrat e reja tė duhanpirėsve pas
Telefonon policinė pėr tė porositur picė, si pėrfundon historia
Mes qindra telefonatave tė qytetarėve nė drejtim tė policisė, “pėr porosinė e gabuar tė sanduiēit”, kjo ėshtė ndryshe.Operatorėt e 911, (numri i policisė pėr emergjencat nė SHBA)  mund tė pėrshkruajnė telefonatėn qė nuk e harrojnė kurrė, pėr pėrgjigjen e mahnitshme, zgjuarsinė dhe gjakftohtėsinė n
Supermbesa e lumtur pėr vendimin e UEFA-s
Dasara Malltezi tėrhoqi mjaft vėmendje mediatike me komentin e saj nė mbrojtje tė huliganėve serb ditėn e ndeshjes Serbi-Shqipėri. Por, jo vetėm kaq, supermbesa ka lėshuar njė tjetėr provokim. “Ėshtė njė ditė perfekte pėr t’u ēliruar dhe pėr tė luajtur nė piano. E gėzuar dhe totalisht e relaksuar