Mashtrimi i madh i Armstong, njeriut tė parė qė shkeli nė hėnė (video)
Publikuar më 10.02.2013 | 16:26

Del nė dritė e vėrteta rreth thėnies sė madhe tė Neil Armstong kur ai shkeli pėr herė tė parė nė Hėnė.

Tė vėrtetėn pėr thėnien e madhe tė Neil Armstrong kur shkeli pėr herė tė parė nė Hėnė, e  zbuloi njė vit pas vdekjes sė tij, i vėllai i astronautit tė madh, i cili u shėnua nė histori si njeriu i parė qė shkeli nė Hėnė.

“Para se tė shkonte nė Cape Canaveral qė tė nisej pėr nė hapėsirė, mė thirri tė kalojmė pak kohė sė bashku.

Nė njė moment mė thotė: “Kur fėmijėt tė shkojnė pėr tė fjetur, eja poshtė pėr tė luajtur Risk”. Teksa ne ishim duke luajtur, ai nxori nga xhepi i tij njė letėr, ma dha me njė ton “konspirativ” dhe mė tha qė ta lexoja. Nė atė letėr ishte shkruar thėnia e madhe: “Njė hap i vogėl pėr njeriun, por njė hap i madh pėr njerėzimin”.

/Shekulli Online/Pėrgatiti: E.Sh/

 


Videot e fundit
21 Komente
Pordhe me rigon
Ku eshte mashtrimi ketu, se nuk po e kuptoj?
Iliri i rremė
Nuk shikoj ndonjė gjė tė dyshimtė, dhe aq mė pak, tė keqe.
Ai do zbriste i pari nė Hėnė. Do ishte njeriu i parė i njerėzimit qė shkelte njė trup qiellor, jashtėtokėsor. Si i tillė, ai duhej tė thoshte diçka e cila duhej tė mbetej monumentale dhe tė hynte nė histori.
A nuk pėrgatitemi kur shkojmė nė mbledhje dhe mendohemi çfarė do themi kur tė ngrihemi tė flasim???
Edhe ai i kish formuluar qė mė parė fjalėt qė do thoshte.
DHE I KA THĖNĖ SHUMĖ MIRĖ.
Iliri i rremė
Nuk shikoj ndonjė gjė tė dyshimtė, dhe aq mė pak, tė keqe.
Ai do zbriste i pari nė Hėnė. Do ishte njeriu i parė i njerėzimit qė shkelte njė trup qiellor, jashtėtokėsor. Si i tillė, ai duhej tė thoshte diçka e cila duhej tė mbetej monumentale dhe tė hynte nė histori.
A nuk pėrgatitemi kur shkojmė nė mbledhje dhe mendohemi çfarė do themi kur tė ngrihemi tė flasim???
Edhe ai i kish formuluar qė mė parė fjalėt qė do thoshte.
DHE I KA THĖNĖ SHUMĖ MIRĖ.
Iliri i rremė
Nuk shikoj ndonjė gjė tė dyshimtė, dhe aq mė pak, tė keqe.
Ai do zbriste i pari nė Hėnė. Do ishte njeriu i parė i njerėzimit qė shkelte njė trup qiellor, jashtėtokėsor. Si i tillė, ai duhej tė thoshte diçka e cila duhej tė mbetej monumentale dhe tė hynte nė histori.
A nuk pėrgatitemi kur shkojmė nė mbledhje dhe mendohemi çfarė do themi kur tė ngrihemi tė flasim???
Edhe ai i kish formuluar qė mė parė fjalėt qė do thoshte.
DHE I KA THĖNĖ SHUMĖ MIRĖ.
luani
nuk kam lupto asnje gje o gazetar..tani ka shkuar ne hene apo jo ta dime
sulo
mashtrimi eshte se c'do gje eshte falso eshte bere ne stdudio qe duket sikur jane ne hene e beri john kenedy ish presidenti amerikes per te fituar votat si vendi me superior ne bote qe ariti te shkoje ne hene i pari por ishte vetem falso ishte politike per te treguar botes rusise
Pa Emër
c eshte ky lajm pa lidhje spo e kuptoj hic.ku eshte mashtrimi ketu.po te shkruaje qe nuk ka shkuar ne hene e kuptonim.apo shkruani pa lidhje kot.
titulli nuk lidhet me shkrimin brenda fare apo shkruani sa per te rristur numrin e shikuesve.me keto lajme mashtrime e pa lidhje njerzit e lexojne me pak gazeten tuaj.
saber
nuk shkuan ne hene ishte mashtrim ja kuptimi ato pamje qe duken sikur kane qene ne hene jane bere ne studio ne amerike dhe i kane mashtruar njerezit sikur ishin ne hene
per iliri expert villi,rreme
ike mer kulluf se na e shpife me komente koti,ike se edhe i rreme je,por edhe te rreme thua.
ik mer pallosh shalesh.
mergimtari fv
Ore Suloooooo ! Bequa te korigjon se Xh.kenedi kishte 6 vjet ne varr , paç uraten mos u tregoni te zgjuar pa ditur gje , ne ata kohe ishte president Xhonsoni a Niksoni sme kujtohet cili nga keta te dy .
Iliri i rremė
Pėr atė qė mė ka replikurar.
Po ik o derr injorant! Me katėr klasė shkollė, kėrkon tė diskutosh pėr kozmosin ti!
Ik shit ndonjė banane, si puna mė e pėrshtatshme qė mund tė bėsh, pasi me vjedhje pasqyrash veture nuk e siguron dot jetėn, sepse ajo kohė ka kaluar dhe askush nuk ble mė tė tilla.
Malukat pallosh!
Nik
Sulo dhe koqet e kandaret te tjere qe merreni me konsipiracione te denigruara ketu e 30 shkuar neper bote. Kur Apollo 11 vajti ne Hene la mbrapa reflective mirrors (pasqyra per laser) qe te behej matja e sakte e distances se henes. Veri nje laser drejt kordinava e uljes se eagle dhe so te marresh mbrapsh nje drite qe relfectohet nga pasqyrat.

Bli nje teleskop (ne vend te harxhosh pare me filma porno) dhe shiko ku eshte ulur Apollo 11 deri ne 18 (minus 13) dhe shiko pajisjet e lena pas.
Pa Emër
mir te thot o Ilir kllufi nje i rrem me "zgjuarsi" reale ! Kur flasim per mashtrim te madh ku duhet te shkoj mendja ! Prej kohesh flitet se ulja e Amstrongut ne Hen ishte mashtrim i sajuar ne studiot hollivudiane e tani vellai tij mundohet te hedh drit per kte mashtrim te madh me ato dy fjal se kaq ja mba bytha se e di mir qe shkon per lesh si presidenti i asaj kohe ! E mar vesh qe do hollesira ti qe te kuptosh realitetin por si i rrem qe je hai renat se mir te bejn !
Pa Emër
gazete joserioze jeni bere fare!
Pa Emër
po kjo ka vite qe eshte thene,se eshte nje bllef.
sulo
o nik o servil verber o tope i teri ku ke prova ti ta vertetosh se ata me te vertete shkuan ne hene,edhe sulmi terrorist ne i kullave binjake ishte mashtim i madh u be vete nga shteti qe te sulmonte irakun afganin
Emigranti i trullosur
Une do ta besoje vertet,po te shkonin prape jo nje po disa misione radhazi,bile po te shkoja vete do ta besoja 100%.Po na ca emisione qe kam pare inskenimi i vajtjes ne hane eshte tradhetuar nga dekori i studios ku ishte vendosur nje germe C.Kjo ka hedhur hije dyshimi ne tere boten shkencore dhe mediatike.
sulo
per mergimtarin ishte axhenda moto e tij qe do shkojme ne hene po eshte e vertete qe vdiq ne 1963 por po te ndjekesh fjalimet e atij thoshte se ne do shkojme ne hene se mundemi jemi nje vend madheshtore si kunderpergjigje te ruseve qe shkuan te paret ne hapesire leshuan satelitin sputnik lindan johnson ishte zevendes president kenedit dhe ai mori vendin e tij mbasi vdiq kenedy
Iliri i rremė
Atij PA EMĖR qė mė ka replikuar.

Mirė qė je PA EMĖR, po pse paraqitesh edhe PA TRU!!!Sė pari po tė them kėtė:

qė nėse vajtja nė hėnė e amerikanėve ishte e inskenuar nė studiot e Hollivudit, tė parėt qe do ta denonconin kėtė do ishin SOVJETĖKĖT! tė cilėt pėr shkakt tė rivalitetit e kanė ndjekur kundėrshtarin e tyre hap pas hapi dhe me syrin nė shėnjestėr.

Nga sovjetikėt deri mė sot nuk ka pasur ASNJĖ REKLAMIM pėr kėtė ēėshtje.

E dyta:

Qė tė realizohej nė studio kjo gjė, duhej qė me tė tė angazhoheshin tė paktėn nja njėqind vetė.

A ta ha mendja jote e "ndritur" se asnjėri prej kėtyre njėqind vetėve nuk ia tha gruas nė krevat me ēfarė ishin duke u marė? Dhe kjo gruaja nuk ia tha dot mamasė, motrės apo shoqes sė ngushtė??? Dhe kėto: mamave, motrave dhe shoqeve tė tyre tė ngushta???

E fshehta mbetet midis disa njerėzve kur ata kanė bėrė njė krim dhe janė direkt tė interesuar pėr tė mos u dalė e fshehta, pasi shkojnė nė burg. Por nuk mund tė mbahet e fshehtė diēka tė cilėn e dinė njėqind njerėz!
a....b......
ore nuk di te them me 100% se cfare ndodhe ne te vertet,por di qe mbarvajtjen e puneve ne toke e di me mire cia se zoti
nuk ka
une se kuptoj si ka mberritur ai vetem apo me shoqerues

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
8 + 6 =
Familja Berisha nė ballon presidenciale, mbulohet Armina
Nė ballon presidenciale tė organizuar nga Bujar Nishani ishin tė pranishėm mjaft personaliteti, mes tė cilėve edhe familja Berisha. Pėrveē ish-kryeministrit Sali Berisha me bashkėshorten e tij, ishin dhe Shkėlzen Berisha me tė dashurėn e tij, Armina Mevlani.  Pjesė e mbrėmjes bamirėse nė Palla
Fjolla merr menaxher tė ri
Fjolla Morina, sė fundmi, ka marrė njė menaxher tė ri, i cili quhet Jetmir Agaj. Menaxheri, megjithėse i ri nė moshė ka marrė pėrsipėr menaxhimin e artistėve mė nė emėr nė Kosovė.  Ai ka qenė administrator i labelit "Babastars" dhe se fundmi i Ledri Vulės, si e dhe i faqes mė tė madhe shqiptare “
Albumi mė "i nxehtė" i vitit (FOTO)
Modelja e njohur, Alilna Davydova ka pozuar pėr kalendarin "Barracuda", qė ekspozon nė faqet e tij marka tė njohura motorrėsh. Me format e saj mahnitėse dhe shikimin intrigues, modelja bukuroshe tė lė pa frymė. Me trupin e saj tė palestruar dhe me forma perfekte, Alina ka pozuar pėr fotografin Do