Depresioni: Pranimi i shenjave trupore
Publikuar më 19.02.2013 | 15:42

 

Shumė prej nesh e dinė se ēfarė janė shenjat emocionale tė shkaktuara nga depresioni. Por ju nuk mund ta dini qė depresioni mund tė shoqėrohet dhe me shumė simptoma fizike gjithashtu.  Nė fakt shumė njerėz me depresion vuajnė nga dhimbje kronike ose shenja tė tjera, nė kėtė rast fizike. Ato pėrfshihen nė:

 Nuk keni pse jetoni nė depresion

Tė kuptosh shenjat e depresionit, nga trishtimi deri te pafuqia dhe dhimbjet e kokės.  

Depresioni Mite dhe Fakte

1. Nga shkaktohet depresioni?

2. Tė pranosh ndihmėn: Aty ku mund ta gjesh

3. Pėrgjigje duke pyetur mjekun

4. 10 hapat pozitive pėr t’u ndjerė mirė

 Dhimbjet e kokės: Ato janė tė pėrhershme tek personat me depresion. Nėse tashmė keni migrenė, gjendja juaj do tė jetė edhe mė e rėndė nėse vuani nga depresioni.

Dhimbje shpine: Nėse tashmė vuani nga dhimbjet e shpinės, mund tė pėrkeqėsohesh nėse vuani dhe nga depresioni.

Dhimbje muskujsh dhe kyēesh: Depresioni mund tė shkaktojė ēdolloj dhimbjeje tė keqe e kronike.

Dhimbje kraharori: Siē duket, ėshtė shumė e rėndėsishme tė kesh dhimbje kraharori nė pėrputhje me simptomat e menjėhershme. Mund tė jetė njė shenjė mjaft serioze pėr problemet  nė zemėr. Por depresioni mund tė ndikojė edhe nė shoqėrimin e dhimbjeve tė shpinės.

Problemet e tretjes: Mund tė ndjeni pėshtjellim apo trazim. Mund tė keni diarre tė pėrhershme ose kapsllėk.

Rraskapitja dhe lodhja: Nuk ka rėndėsi se si keni fjetur, por ju mund tė ndiheni gjithsesi i lodhur ose i rraskapitur fare. Ngritja nga shtrati nė mėngjes mund t’ju gjejė shumė tė ashpėr, ose pafuqi.

Problemet e gjumit: Shumė persona nė depresion nuk mund tė flenė mirė ēdoherė. Ata mund tė zgjohen shumė herė ose nuk kanė gjumė fare. Ndėrsa tė tjerė mund tė flenė mė gjatė se normalja.

Ndryshime nė tė ngrėnė apo peshė: Disa njerėz me depresion humbin peshėn dhe zvogėlojnė tė ngrėnat. Tė tjerė dėshirojnė disa lloje ushqimesh (si ato me pėrmbajtje karbohidrate) dhe shtojnė shumė nė peshė.

Marrje mendsh apo trullosje: Sepse kėto simptoma shkaktohen me disa forma, shumė njerėz tė depresuar kurrė nuk marrin ndihmė, sepse ata nuk e njohin gjendjen e tyre fizike, qė kėto shenja vijnė pikėrisht nga depresioni. Shumė mjekė gjithashtu i harrojnė kėto shenja. Shenjat fizike nuk janė “nė mendjen tuaj”. Depresioni mund tė shkaktojė ndryshime tė vėrteta nė trupin tuaj. Pėr shembull, nuk kryhet mirė tretja, e cila mund tė shkaktojė dhe probleme nė stomak. Duket se depresioni ėshtė i lidhur me ēekuilibrin e pashmangshėm nė trurin tuaj. Kėto luajnė njė rol tė rėndėsishėm se si ju e ndjeni dhimbjen. Shumė ekspertė mendojnė se depresioni mund t’ju bėj ta ndjeni dhimbjen ndryshe nga tė tjerėt.

 Trajtimi fizik i shenjave

Nė disa raste, trajtimi i depresionit, me terapi apo shumė mjekime, mund tė zgjidhė anėn fizike tė shenjave tė sėmundjes. Por sigurohuni t’i tregoni gjithēka mjekut tuaj mbi shenjat fizike. Mos pretendoni se ato do tė shėrohen vetvetiu. Ato kanė nevojė pėr njė trajtim mjekėsor. Pėr shembull, mjeku juaj mund t’ju sugjerojė barna kundėr shqetėsimit nė rastet kur keni pagjumėsi. Kėto droga mund t’ju ndihmojnė tė qetėsoheni dhe tė bėni njė gjumė tė mirė. Disa antidepresivė si Cymbalta dhe Effexor, mund tė ndihmojnė nė lehtėsimin e dhimbjeve kronike. Mjekime tė tjera mund tė ndihmojė gjithashtu. Disa tipe tė fokusuara nė terapi, si njohja e sjelljes, mund t’ju mėsojė rrugė pėr tė kapėrcyer mė mirė dhimbjen.

/Shekulli Online/Pėrgatiti: Leonard Veizi/

Marrė nga revista britanike “Psychologies”

 

 


Videot e fundit
2 Komente
e verteta
Depresioi shkakohet nga:

1- Barku bosh,apo zorethate.

2-Mungese normale ne strehim.

3-Mungese pune,per pasoje s'ke para te jetosh normal.

4-Trashegimi e cregullt gjenetike nga prindirit varfanjake.

5-Varefi ne shkollim dhe edukim.

Keto jane shkqet themelore qe ushqejne depresionin.

shto ketu qeverite tona qe vetem kane pasuruar qeveritaret dhe jo popullin .

Keta qeveritare pasurojne individet sipas partive dhe jo popullin.

Shqiptartet ende ndahen ca te nenes ca te njerkes,ky eshte krim ne trabnzicion.
fadil/ferizaj/Shqiperi Natyrale
SPORTI ESHTE ILAQI ME I MIRE KUNDER DEPRESIONIT!!!.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
8 + 5 =
Ēmenduritė e Dubait (40 foto)
Kryeqyteti i Emirateve tė Bashkuara Arabe ėshtė njė nga qytetet mė tė jashtėzakonshme nė botė ose mė saktė mė luksozi. Nė mė pak se 30 vjet, Dubai u kthye nga njė fshat peshkimi nė qytetin mė tė njohur nė planet. Nėse do ta vizitoni kėtė qytet do tė kuptoni sesa tė pasur janė banorėt e tij. Por, s
Zbulohen fotot e shtėpisė sė shkrumbuar tė Balotellit
"Daily Mail" ka publikuar fotot e shėpisė sė vjetėr tė Mario Balotellit, e cila u dogj pasi futbollisti ndezi fishekzjarre brenda. Mėsohet se Balotelli e dogji shtėpinė nė vitin 2011 duke i vėnė fishekzjarre. Siē shihet nga fotot, dėmet e shkaktuara nga flakėt ishin tė mėdha.  Sipas "Daily Mail",
"Kam 32 fėmijė, por dua tė kem 50"
Presidenti Recep Tayyip Erdogan vazhdimisht ka inkurajuar familjet turke qė tė kenė tė paktėn tre fėmijė, por njė baba nga Hatay ka bėrė “hatanė”. Halit Tekin ka 32 fėmijė nga katėr gratė e tij. Por pėr atė nuk janė mjaftueshėm pasi qėllimi i tij ėshtė tė ketė 50 fėmijė. Ai u martua pėr herė tė pa