“Piktura abstrakte, muri i pakapaėrcyeshėm pėr publikun”
  • Genti Korini ēel ekspozitėn “Struktura kalimtare, abstrakt”, GKA. Shumėllojshmėria e ngjyrave tregojnė njė botė alternative 
Publikuar më 22.02.2013 | 14:51

Valeria Dedaj 

-Ekspozita “Struktura kalimtare, abstrakt” ėshtė ekspozita e parė pėr Genti Korinin dhe ėshtė ēelur nė Galerinė Kombėtare tė Arteve. Janė gjithsej 37 piktura abstrakte. Kuratori i ekspozitės ėshtė Alban Hajdinaj. Sipas Hajdinaj nė punėt e Korinit ndeshesh me dy tipare. Tipari i parė ėshtė ai i njė pikture qė flet pėr vetveten, pėr mėnyrėn si ėshtė bėrė, pėr penelatat qė e kanė ndėrtuar, pėr ngjyrėn e hedhur, qė siē thoshte Greenberg-u qė nuk e fsheh aspak faktin qė ėshtė shtrydhur prej tubetit dhe ėshtė hedhur me furēė mbi beze. Njė pikturė ku procesi ėshtė transparent, ēka ėshtė tipike pėr pikturėn abstraksioniste, apo pėrgjithėsisht pėr atė moderniste. Tipari i dytė i pikturės ėshtė njė lloj imazherie, apo mė mirė tė themi njė ‘pothuajse imazh’. Penelat janė hedhur nė mėnyrė tė tillė qė duket sikur janė pėrpjekur tė vizatojnė diēka brenda kuadrit. Kjo bashkėjetesė duket e ēuditshme, apo e sforcuar, por ajo krijon njė tension tė fortė nė kuadėr. “Duket sikur autori ėshtė nisur me njė mendim tė caktuar pėr tė ndėrtuar diēka, njė strukturė, njė motiv apo njė objekt, por rrugės ka ndryshuar mendje dhe e ka lėnė atė pėrgjysmė.” Hajdinaj thotė se elementet pėrbėrėse qė shquhen nė pikturėn e Korinit nė vetvete pėrfaqėsojnė nėnshtresa historike tė ndryshme nga njėra-tjetra. Kėshtu mund tė thoshim se (a) pėrfaqėson brenda tablosė abstraksionizmin e autorėve si Kandinsky, Klee, Kupka apo ekspresionistėve abstraktė si De Kooning, Rothko etj.

Ndėrkohė qė (b) pėrfaqėson aty abstraksionizmin gjeometrik tė Mondrian, Deloney, Newman apo (c) shfaqet si pėrfaqėsuese e konstruktivizmit tė Malevich, Rodchenko, Stella etj. Kjo pėrzierje elementesh, apo ky lloj shartimi, e bėn pikturėn e Korinit njė lėndė mjaft tė ngjeshur. Tendenca gjeometrike, e cila lindi nė fillim tė shek. XX nė pikturėn abstrakte, si njė kėrkesė pėr tė eliminuar brenda saj ēfarėdolloj prezantimi tė iluzionit objektiv, pėrplaset me iluzionin, tė cilin e prodhon tendenca jogjeometrike e kėsaj pikture. Tė dyja kėto sė bashku pėrplasen edhe njė herė me vizatimin konstruktivist qė lė gjurmėn e vet nė tablo dhe tė gjitha bashkė na japin njė rezultante tė veprės: njė lėndė e pėrbėrė prej elementesh puriste, por ndėrkohė tė ndryshme qė bėjnė kontrast me njėra-tjetrėn. “Piktura e Korinit vjen nė njė terren tjetėr (joperėndimor), nė njė terren ku individualizmi nuk e ka, tė paktėn ende, njė histori tė vetėn, dhe kjo tingėllon si njė fatkeqėsi pėr kulturėn tonė. Abstraksionizmi i Korinit kėtu vjen sa si njė ritakim, po aq edhe si njė prezantim me njė tė panjohur.”

Njė nga dilemat e artistit ngelet sesa do tė kuptohet puna e tij nga publiku. Pėr kėtė pėrveē tekstit kuratoial qė i vjen nė ndihmė ai Alban Hajdinaj, ai gjendet krejt i painformuar pėrball tablove. Genti Korini mendon se “Nė rastin e pikturės abstrakte pėr tė komunikuar me publikun ėshtė e vėshtirė sepse ekziston njė lloj barriere, njė lloj muri i pakapėrcyeshėm. Publiku mund tė thotė ēfarė ėshtė kjo, ēfarė domethėnie kanė? Pse dy viza apo tre viza etj”. Sipas tij ėshtė njė lloj sikur ai tė komunikojė nė njė gjuhė tė huaj me dikė qė nuk ka njohuri mbi atė gjuhė. Gjithsesi pavarėsisht pengesave ai thotė se nuk heziton qė ta vazhdojė procesin e tė pikturuarit. Por si lindin pikturat abstrakte tė Korinit ėshtė njė nga pyetjet mė elementare qė ai i pėrgjigjet duke thėnė se: “

Ėshtė njė imazh qė t’i e krijon nė mėnyrė tė pavetėdijshme, plus qė ėshtė dhe procesi i kėrkimit, i skicave, i punės paraprake, dhe nga ato ti pėrzgjedh se kush do tė shkojė nė pikturė tė madhe, dhe kush nė piktura tė vogėl”. Pikturat abstrakte me dimensionin e mėdha dhe tė vogla tė Korinit dhe pse me titullin e pėrbashkėt “Abstrakte” zbulojnė njė botė jofigurative tė karakterizuar nga rregulli. Shumėllojshmėritė e ngjyrave tregojnė njė botė alternative, tė cilėn mund ta interpretosh nė mėnyra tė ndryshme. Genti Korini (1979) ka pėrfunduar studimet pėr pikturė. Nė vitin 2007 ka marrė pjesė nė ekspozitėn “There Is No Place Like Home”, tė edicionit tė 52-tė tė Bienales sė Venecias, mė pas nė ekspozitėn “Portreti nė artin shqiptar” nė Pekin. Nė vitin 2006 nė galerinė “Palma” nė Neė Orleans nė SHBA pėr ekspozitėn personale “Realitete paralele” etj. Para njė muaji ka qenė pjesėmarrės nė Edicionin XIX “Onufri”.  


Videot e fundit
4 Komente
qukapiku
SALIU NE EKSPOZITE

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Sala sot inaguroi

Nje abstrakte ekspozite

As vete s?e di pse shkoi

Sikur do kulloste dhite

Shoh piktura zhgaravina

Vija ngjyra pa kuptim

I thosh Sala vete Saliut

Heshtur qete pa nxitim

Mor Sali a di ti

C?eshte o c?thote kjo pikture

Gjithe jeten as e studiove

Kete ryme ti or burre

Cau Sala drejt perpara

Neper salle tek pikturat

Sikur ecte neper ara

Qe pulave u hithte fara

Vete autori e shoqeronte

Fytren Sales ja studionte

Ruthte ballin mbyllte syte

Per pikturat ishte pyke

Pa e c?pa shpejtoi hapin

Beri sikur i kish pare

Se fundi e ndali capin

Per te thene dy tri fjale:

?Kaq madheshtore ekspozite

S?e kam pare asnje dite

Pikturat rezatojne drite

Gjitheseicila nje enciklopedi

Ne permbajtje ka shume fuqi

Vec s?kam kohe ti komentoj

Jane kryevepra si e kuptoj?

I dha doren autorit

Me shpejt hiku se qendroi

Me tre fjale thatanike

Hodhi ?lumen? qe shpetoi.22/02/2013-te SHBA

Qukapiku
Amelia
@Qukapiku na kenaqe shpirtin me kete krijim real. Duhet te na vij keq qe ne GKA celen ekspozita te atij niveli sa ti komentoj Sala. Duket se sa i arrire eshte arti ne shqiperi....
ciceroni
arti modern i fut nje tralala aty
ai tipi
keni harruar te hidhni komentin tim apo ishte ofendues, besoj jo me shume se ky qe kam siper dhe madje pa lidhje me temen.per korrektesi

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
8 + 1 =
"Ti je festa ime", dhurata e Besės pėr fundvit (VIDEO)
Kėtė fundvit, Besa do tė na “qerasė” me kėngė tė reja festive, tė gjitha nė njė album.  “Ti je festa ime”, njėherėsh titulli i kėngės promovuese tė kėtij Albumi, ėshtė lanēuar tė shtunėn, e shoqėruar me videoklip dhe deri tani ka marrė njė numėr tė madh klikimesh nė "You Tube". Ndryshe nga tetė kėn
Pse e kemi tė vėshtirė t'i harrojmė ngjarjet e dhimbshme?
Kujtimet e ngjarjeve traumatike janė tė vėshtira tė shuhen dhe tani shkencėtarėt e kanė kuptuar arsyen. Studimet me kaviet laboratorike kanė treguar, pėr herė tė parė, mekanizmin e trurit qė pėrkthen eksperiencat e pakėndshme nė kujtime afatgjata.  Gjetjet mbėshtesin hipotezėn 65-vjeēare tė quajtur
Traileri i “The Voice”me Rita Orėn, njihuni me konkurrentin
Asnjė nuk ka hasur ndonjėherė njė kėngėtar tė tillė si nė kėtė video, i cili tėrheq vėmendjen e katėr trajnerėve tė “The Voice UK”. BBC ka publikuar trailerin e kėtij spektakli, i cili pritet tė nisė mė 10 janar tė vitit tė ardhshėm. Kėngėtarja me origjinė shqiptare, Rita Ora, duke se i pėrshtatet