Bashkia: 50 mijė qytetarė me hipoteka, 30% mė pak taksat e biznesit tė vogėl
Publikuar më 23.02.2013 | 13:36

TIRANĖ - Kryebashkiaku i Tiranės, Lulzim Basha i ka propozuar Kėshillit Bashkiak, qė mblidhet mė 28 shkurt, miratimin e listės prej 260 objektesh, qė do tė pajisen me leje pėrdorimi. Zv/kryetarja e Bashkisė sė Tiranės, Jorida Tabaku tha se kjo listė ėshtė njė hap mė tej drejt hipotekimit tė objekteve, tė mbetura peng prej vitesh nė Tiranė. 
 
“Mė 28 shkurt, Bashkia e Tiranės do i propozojė Kėshillit Bashkiak miratimin e listės sė strukturave, qė pajisen me leje pėrdorimi, sipas aktit normativ tė miratuar nga Kėshilli i Ministrave, mė datė 6 shkurt. Miratimi i kėsaj liste nga Kėshilli Bashkiak i hap rrugėn hipotekimit tė 260 objekteve mbi 3 kate, me njė sipėrfaqe totale rreth 930 000 m2 dhe rreth 11 000 apartamente”, – u shpreh Tabaku.

Miratimi i kėsaj liste me rreth 11 mijė apartamente i shtohet 5893 apartamenteve, qė Bashkia e Tiranės ka dėrguar pėr hipotekim gjatė vitit tė shkuar, nė Zyrėn e Regjistrimit tė Pasurive. Ashtu siē ka premtuar kryetari i Bashkisė, Lulzim Basha gjatė fushatės elektorale, Bashkia po vazhdon me intensitet plotėsimin e detyrimeve tė saj, pėr hipotekimin e objekteve, tė cilat po mbahen peng prej vitesh.

Nė muajin janar i janė dėrguar Zyrės sė Regjistrimit tė Pasurive edhe 12 objekte, me 520 apartamente banimi. Dua dhe njė herė t’u bėj thirrje 13 subjekteve nė listėn e zezė tė Bashkisė sė Tiranės, tė plotėsojnė detyrimet e tyre pėrballė qytetarėve tė Tiranės, nė mėnyrė qė t’i hapin rrugė hipotekimit tė apartamenteve tė tyre”.Ulje 30% e taksės sė biznesit tė vogėl
 
“Mė 28 shkurt, Bashkia e Tiranės do t'i propozojė Kėshillit Bashkiak uljen nė masėn 30% tė taksės sė biznesit tė vogėl, pėr 523 subjekte tė biznesit tė vogėl qė kryejnė aktivitetet e prodhimit apo shitjes me pakicė nė fushėn e punimeve tė artizanatit nė qytetin e Tiranės.  Kėtu pėrfshihen biznese nė fushėn e punimit tė drurit, argjendarisė, artizanatit, punimeve tė hekurit, rrobaqepėsisė, qėndistarisė etj", u shpreh Tabaku.

Ky vendim pason uljen dhe reduktimin e 60 taksave dhe tarifave vendore, uljen me 30% tė taksave pėr luleshitėsit dhe librashitėsit, heqjen pėr njė vit tė taksave, pėr 30 tregtarė tė Tregut Ushqimor nė Kombinat, qė u dogj pak mė shumė se njė vit mė parė, heqjen e taksave vendore pėr njė periudhė kohore 5-vjeēare, pėr tė gjithė ndėrmarrjet qė punėsojnė rishtazi mbi 50 punonjės, nė zyrat e regjistrimit tė Bashkisė sė Tiranės.

Administrata e re e Bashkisė ka dėshmuar nė kėto 18 muaj se ka nė dorė tė ulė taksat dhe mund tė bėjė shumėēka, kur ka vullnet pėr tė nxitur zhvillimin ekonomik dhe hapjen e vendeve tė reja tė punės”  - theksoi zv/kryetarja Tabaku.

Inventari i pronave tė paluajtshme
 
Njė tjetėr projekt-vendim i rėndėsishėm qė i propozohet pėr miratim Kėshillit Bashkiak tė Tiranės ėshtė dhe lista e inventarit tė pronave tė paluajtshme, tė cilat janė nėn juridiksionin e Bashkisė sė Tiranės. Kjo listė, rezultat i njė pune 18 mujore pėrmban 6999 prona tė paluajtshme tė regjistruara pėr herė tė parė, ndėrkohė qė nga viti 2002 e deri mė sot, Bashkia e Tiranės ka tė regjistruara nė inventarin e saj vetėm 6725. Lista qė pritet tė miratohet nė Kėshillin Bashkiak e mė pas nė Kėshillin e Ministrave e ēon nė 13 724 numrin total tė pronave nė inventarin e Bashkisė sė Tiranės.

/Shekulli Online/Pėrgatiti:M.Alla/


Videot e fundit
1 Komente
Thoma Meksi
Te dashur miq,Ne jemi banore te pallatit 44 ne RRugen Siri Kodra.Banojme te lumtur qysh prej vitit 1996,por pa hipoteke dhe me gjithe te metat qe ka pallati nga mos perfundimi, kemi kerkuar disa here edhe me letra qe kane mbetur pa pergjigje qe te marrim hipoteken e prones tone sepse i kemi paguar qe ate kohe te gjithe detyrimet.Askush spo interesohet te vije prane nesh apo te detyroje sipermaresin Dode Doci te firmes Lura te plotesoje dokumentat apo te shlyej detyrimet financiare karshi shtetit.Thone qe eshte futur ne listen e zeze por ai nderkaq vashdon te ndertoje me sukses sidomos shtepi dhe vila e resorte kryesisht per politikanet me te cilet mbane maredhenie te ngushta dhe te ngrohta.

Do na zgjidhet ky problem apo duhet te presim kushedi se cfare?

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
1 + 6 =
Shqiptarėt mbushin rrugėt e Nju Jorkut me flamuj
Vetėm njė ditė na ndan nga 102-vjetori i Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe atmosfera nuk ka pėrfshirė vetėm trojet shqiptare, por edhe rrugėt e Nju Jorkut. Portali amerikan  “silive.com” raporton se bulevardi “Hylan” nė Nju Jork ėshtė mbushur me flamuj shqiptarė me rastin e 28 Nėntorit, por pa lejen e b
Krijohet harta e rrymave oqeanike
Shkencėtarėt kanė krijuar pėr herė tė parė nė histori njė hartė tė saktė tė lėvizjes sė rrymave oqeanike. Ky model do tė ndihmojė studiuesit tė kuptojmė se si lėvizin ujėrat e oqeaneve dhe kush ndikon tek kėtė lėvizje. Tė dhėnėt janė marrė nga satelitė tė ndryshėm, por mė shumė nga Agjencia Evr
Do njė muaj tė lindė dhe ngre peshėn 100 kg
Katja Harjanne ėshtė njė femėr qė mund tė mbaje plot 100 kilogram, pavarėsisht se ajo ėshtė nė muajin e tetė tė shtatzėnisė. 39-vjeēarja, e cila ėshtė 38 javė nė shtatzėninė e saj tė parė, merr pjesė nė ngritjen e peshave tė rėnda nė seancat CrossFit, dhe beson se kjo ėshtė njė praktikė qė e ka ndi

Warning: fopen(cache3/artikull/17290.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/shekulli/public_html/web/cache2.php on line 3

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/shekulli/public_html/web/cache2.php on line 7

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/shekulli/public_html/web/cache2.php on line 11