A ishte Nėnė Tereza vėrtet shenjtore?
  • 300 dokumente sugjerojnė se pėrkujdesja e saj ndaj tė sėmurėve ishte e ‘dyshimtė’ dhe mbledhja e menaxhimi i fondeve ‘i paqartė’
 
Publikuar më 04.03.2013 | 17:00

Erald Deliu

-Disa kėrkues po vėnė nė dyshim shenjtėrinė e Nėnė Terezės pasi kanė bėrė kėrkime te gjata nė jetėn e saj. Nė njė artikull tė publikuar nė britaniken “Daily Mail” shkruhet se dy kėrkues kanė studiuar rreth 300 dokumente pėr Nėnė Terezėn, ku sipas tyre vihet nė dyshim pėrkujdesja e saj pėr tė sėmurėt si dhe njė sėrė ēėshtjesh qė kanė tė bėjnė me fondet, qėndrimet ndaj abortit, divorcit dhe kontraceptivėve, tė cilat nuk kanė qenė nė koherence me Vatikanin.

Nėnė Tete

Duke shkruar pėr revistėn “Studies in Relegion/Sciencies” (Studime mbi fenė dhe shkencėn), Serge Larivie dhe Genevieve Chenard, thonė se lumturimi i saj mund vihet nė dyshim pas kėrkimeve tė hollėsishme qė ata kanė kryer.

Profesori Larivie tha: “Teksa po kėrkoja nė disa dokumente pėr fenomenin e altruizmit mė ra nė sy njė pėrshkrim i Nėnė Terezės pėr qėndrimet e saj nė njė seminar lidhur me etikėn dhe kėshtu u bėra mė kurioz pėr tė kėrkuar mė tej. Pėrshkrimi ishte aq mahnitės sa mė shtyu tė kėrkoja akoma mė tej lidhur me jetėn e saj.”

Pasi studiuan rreth 300 dokumente pėr jetėn e Nėnė Terezės, kėrkuesit arritėn nė pėrfundimin se njė numėr ēėshtjesh qė lidheshin me aktivitetin e saj, nuk kishin qenė aspak nė axhendėn e Vatikanit.

Ndėr to pėrfshihet ‘mėnyra e saj e dyshimtė pėr t’u pėrkujdesur pėr tė sėmurėt, kontaktet e saj me politikanė, menaxhimi i paqartė i shumave tė mėdha tė parave qė ajo merrte, si dhe pikėpamjet e saj lidhur me abortin, kontraceptivėt dhe divorcin.

Deri nė momentin qė u nda nga jeta, Nėnė Tereza pati hapur 517 misione qė ndihmonin tė varfrit dhe tė sėmurėn nė mė shumė se 100 shtete tė globit. Por kėto misione janė cilėsuar si ‘shtėpitė e tė vdekurve’ nga doktorėt tė cilėt i kanė vizituar ato mė parė, veēanėrisht nė Kalkuta tė Indisė.

Disa mjekė kanė pėrshkruar se nė kėto ambiente kishte njė mungesė tė theksuar tė higjenės, madje ato nuk plotėsonin as kėrkesat mė minimale. Nė to mungonin gjithashtu qetėsuesit e dhimbjeve si dhe ushqimi i shėndetshėm. Kėto nuk vinin pėr shkak tė mungesės sė fondeve, pasi fondacioni i krijuar nga Nėnė Tereza, pati grumbulluar me miliona paund. Pavarėsisht kėsaj, nė njė numėr tė madh katastrofash qė kanė ndodhur nė Indi, thuhet se Nėnė Tereza u ka dėrguar tė prekurve nga fatkeqėsitė natyrore vetėm lutje dhe medaljone tė Shėn Marisė, nė vend tė ndihmave financiare.

Larivee thotė se, Nėnė Tereza ka pranuar titullin Legjion i Nderit dhe njė grant tė majmė nga diktatura e Haitit. Gjithashtu, miliona dollarė, sipas profesor Larivee, janė transferuar nė shumė llogari bankare, pjesa mė e madhe e tyre janė mbajtur sekret.

“Duke parė pėrkushtimin qė Nėnė Tereza kishte pėr misionet e saj, lind njė pyetje shumė e thjeshtė. Ku kanė shkuar miliona dollarė qė ishin destinuar pėr tė varfrit?”, shkruan profesor Larivee. Ai shton gjithashtu se imazhi i saj u ndėrtua nga njė takim nė vitin 1968 nga njė intervistė me gazetarin e BBC-sė Malcom Muggeride, i cili ėshtė njohur si njė katolik i devotshėm dhe antiabort.

Sipas Larivee, ishte promocioni qė ai i bėri Nėnė Terezės ai qė i dha shtysė famės sė saj.

Por gjithsesi, pavarėsisht kėtyre fakteve kontradiktore, autorėt pranojnė edhe shumė anė pozitive tė Nėnė Terezės dhe reputacionit tė saj.

“Imazhi i mrekullueshėm i Nėnė Terezės ka zhvilluar dhe nxitur shumė iniciativa humanitare, tė cilat janė tė angazhuara pėr t’i dhėnė ndihmėn e tyre shtresave nė nevojė. Kėtė ne nuk kemi si ta mohojmė kurrsesi”, shprehet Larivee.

“Ajo me figurėn e saj ka frymėzuar shumė vullnetarė, puna e tė cilėve i ėshtė pėrkushtuar vetėm shtresave nė nevojė me vetėmohim, edhe pse pjesa mė e madhe tė kėtyre misionarėve nuk kanė dalė kurrė pėrpara kamerave. Gjithsesi, mbulimi qė media i ka bėrė Nėnė Terezės, duhet tė ishte mė rigoroz”, shton ai.


Videot e fundit
20 Komente
Baci
Po pse nuk e ene te qete ne jeten e amshueshme?
Pa Emër
MORE NGA I GJENTE PARATE KJO SE NA C MENDET
Pa Emër
517 misione nga 100 veta te semure(p.sh.)=51700 veta .Nga (vetem) 2 usd ne dite per secilin 103400 usd.
us@nyc
SA I TRASH JE MORE PA EMER PO TI DUKESH QE KE ARDHUR NGA PYLLI APO NGA MALI ,,,,KA NJEREZ SA TE DUASH QE JAPIN NDIMA ,,,NENE TEREZJA NUK KA PASUR FABRIKE QE TE PRODHOJE PARE,,ME PARET QE JA KANE FALUR I KA PERDORUR PER VENDET E TRETA TE BOTES,,QE JETOJNE NE SKETERRE,,,, ,,,,,
us@nyc
SA I TRASH JE MORE PA EMER PO TI DUKESH QE KE ARDHUR NGA PYLLI APO NGA MALI ,,,,KA NJEREZ SA TE DUASH QE JAPIN NDIMA ,,,NENE TEREZJA NUK KA PASUR FABRIKE QE TE PRODHOJE PARE,,ME PARET QE JA KANE FALUR I KA PERDORUR PER VENDET E TRETA TE BOTES,,QE JETOJNE NE SKETERRE,,,, ,,,,,
paradoxal
Me ne fund, si padashje, u kujtuan te merren edhe me figuren e Nene Terezes. Per te hedh balte mbi te sigurisht. Se tjeter gje s'mund te besh. Arsyeja? E ka thene Nene Tereza kur mori cmimin Nobel:
"By blood, I am Albanian. By citizenship, an Indian. By faith, I am a Catholic nun. As to my calling, I belong to the world. As to my heart, I belong entirely to the Heart of Jesus."

-Ka dy probleme me Nene Terezen. E para eshte shqiptare; e dyta eshte shqiptare katolike, apo shqiptare kristiane.

Pas Skenderbeut qe na del nje here serb e nje here grek (vetem shqiptar jo), pas sulmeve mbi gjuhen shqipe qe na qenka e shpikur etj etj, pas sulmeve mbi historine tone, mbi origjinen tone ilire-pellazge, mbi heronjte tone, i erdhi radha Nene Terezes.

Shqiptaret s'mund te kene nje idhull si ajo. Meqenese eshte e pamundur te mohoet origjina e saj, atehere te hedhim poshte ate. Apo jo?!

Problemi me te eshte se pervec qe eshte shqiptare, ajo eshte shqiptare katolike, pra kristjane. Gje qe shkon ndesh me "identifikim musliman" te shumices se popullsise shqiptare. A nuk duan serbet dhe greket te na demaskojne si terroriste islamike para Europes dhe botes? Epo Nene Tereza u prush pune. Se nje popull terrorist (sipas tyre) s'mund te kete idhull e te nderoje nje shenjt si Nene Tereza.

Pastaj, a nuk jane shqiptaret hajduter, kriminele, trafikante organesh? Epo ja pra qe edhe simboli i tyre keshtu na dilka. Nje hajdute e rendomte fondesh per te varferit....S'ka si te jete ndryshe...

Komentet e tjera bejini vete te dashur lexues.
Pa Emër
O ju shqiptare qe sjeni te tille, kushedi cfare origjine super perverse, keni qe edhe Zoti nuk ju a di.
Po sikur nene Teraze ta supozojme nje nga ato qe thone keta plera gazetare pa origjine familje, ta kishte bere nje gje te tille.Nuk ja vlen per te bere buje me nje artikull te tille.Jeni shume te varfer shpirterisht dhe menderisht or pushta.Qe me nje artikull te shisni NeNe tone te madhe Tereza per 100?.Ju qe keni studiuar ne Universitetin privat me nje origjine emer pervers si ju UFO.
Po te ishin Serbet ose greket, qe nuk kane nje shenjtore te tille, kurre nuk do ta benin nje gje te tille per pes leke si ju.Do ta mbronin ''nenen'' e tyre sic mbrojne nje kriminel me fanatizem si Sllobodani, dhe jo me nene Terezen.Dhe kure nuk do te jepnin kommente te tilla si keta komentuas ketu tek shekulli. Ju q...... robt te gjithve or servila te antishqiptareve.
Lereni te qete ne varr nene Terezen or pushta.
TOM
O ju shqiptare qe sjeni te tille, kushedi cfare origjine super perverse, keni qe edhe Zoti nuk ju a di.
Po sikur nene Teraze ta supozojme nje nga ato qe thone keta plera gazetare pa origjine familje, ta kishte bere nje gje te tille.Nuk ja vlen per te bere buje me nje artikull te tille.Jeni shume te varfer shpirterisht dhe menderisht or pushta.Qe me nje artikull te shisni NeNe tone te madhe Tereza per 100?.Ju qe keni studiuar ne Universitetin privat me nje origjine emer pervers si ju UFO.
Po te ishin Serbet ose greket, qe nuk kane nje shenjtore te tille, kurre nuk do ta benin nje gje te tille per pes leke si ju.Do ta mbronin ''nenen'' e tyre sic mbrojne nje kriminel me fanatizem si Sllobodani, dhe jo me nene Terezen.Dhe kure nuk do te jepnin kommente te tilla si keta komentuas ketu tek shekulli. Ju q...... robt te gjithve or servila te antishqiptareve.
Lereni te qete nene Terezen ne varr.
Nik,
E Shenjta Nen Tereza esht objekt sulmi prej vitesh nga agjentura e udb es se serbve.
Jane te dokumentuara faktet e propagandes serbe kunder Nen Terezes sidomos vitet kur luftohej kunder serbve 99 en.Ne Paris dhe Rome keto vite serbet botonin gazeta dy gjuheshe dhe pershkruajn Nen Terezen ne menyra nga me te zymtat.

Shpresoj qe dhe keta studiues mos jane te paguar nga serbet siç veproj dhe europarlamentari belg per traspaltimin e serbve ne shqiperi.

Duhet te mbrojm me çdo kusht figurat dhe heronjt shqiptar,sepse aty fillon dhe mbrojtja patriotizmi shqiptar.

Nen Tereza mbetet idhulli per gjith shqiptaret.
Iliri i rremė
Profesori Larivee pyet:

Ku kanė shkuar miliona dollarė qė ishin destinuar pėr tė varfrit?

Edhe unė e pyes kėtė "profesor":

Ēfarė i ka bėrė kėto miliona dollarė Nėnė Tereza???

Besoj se nuk do mė pėrgjigjet: i ka harxhuar nė disko!!!

Dhe as pėr ndėrtimin e vilave pėr veten e saj!

Tė bėn tė buzėqeshėsh edhe pohimi i tij kur thotė:

"...imazhi i saj u ndėrtua nga njė takim nė vitin 1968 nga njė intervistė me gazetarin e BBC-sė Malcom Muggeride...".

Nė njė lartėsi tė tillė siē u ngrit Nėnė Tereza, nuk mund tė ngrejė dot jo njė Malcolm Muggeride, por as artikujt e njėqind nobelistėve!

Emrin e Nėnė Terezės e ngriti nė atė lartėsi pėrkushtimi i saj gjatė tėrė jetės ndaj ēėshtjes dhe pėrkudesjes sė tė varfėrve.

Nėnė Tereza nuk mund tė vihet nė dyshim dhe as tė shėmtohet.

Ajo vetėm mund tė ADMIROHET!Mirė e ka vėnė nė dukje njė replikues mė poshtė:

Nėnė Tereza ka dy probleme:

1 - qė ėshtė SHQIPTARE

2 - qė ėshtė E KRISHTERĖ - si tė tillė, turko-anadollakėt shqiptarė nuk e kanė tė lehtė ta akceptojnė.
Lek dukagjini
Nje shkrimtar apo gazetar kerkon ti rris famen

Vetes duke hedhur balt mbi figuren e Nenes me te

Nderuar ne bot! Po mos u habisni se lajmi dhe fama e tyre

Eshte si flusk sapuni!
Pa Emër
Nane Tereza te gjithe e mendojne se asht ne varr.Keshtu e di dhe une.Por kur shkruajne publicistet ne forme dhe permbajtje te autorve te shkrimit ma siper te te ndjerve me tituj profesor Serge Larivie dhe Genevieve Chenard.Keto padashje,jasht vullnetit te tyre e bejne te pavdekshme Nane Terezen e cila mbijeton edhe tani me shkrimet dhe kendveshtrimet nga gjithsecili nga neve.
Dhe ma shume se inategjinjet dhe te deshperuarit ta paafte dhe hakmarres qe nuk arrinin ta mposhtin sa ishte gjalle kerkojne ta mposhtin tani,i shtruar ne tabanin e vdekjes se perjetshme.
SHQIPTARI_STUDIUES
SHPORRENI NGA MEDIA SHQIPTARE KETE PLAKUSHE SHENTARAQE QE VODHI DYNJANE DHE FSHEHEJ PAS ROBES SE KISHES!!! ZOTI IA DHENTE HAKUN SIPAS VEPRAVE KESAJ TE MJERE!
arbeni
Shqiptarit_studiues: Pse ti, "shqiptar_studiues", nuk ben vepra bamiresie, si Nene Tereza, sa te marresh si ajo Cmimin Nobel?!
Mendo ti se ata qe i dhane Cmimin Nobel ishin budallenj?!
Qytetar i thjeshte...
SHQIPTARI_STUDIUES,
ne rradhe te pare ti nuk je shqiptar,por ndonje felliqesire greke,ne rradhe te dyte sado te perpiqeni ti ndani shqiptaret ,nje dite e gjithe kjo ne koken tuaj do bjere,se KURRE sdo t'ja dilni mbane !
Te te vije turp qe ofendon nje njeri qe e nderon e gjithe bota,nje njeri qe jeten ja kushtoi njerezve ne nevoje,nje njeri qe eshte tashme ne historine e botes,jo si shenjtore por si shembull sic duhet te jete cdo njeri i zakonshem i ketij planeti,PTUUUU FELLIQESIRE.
liri popullit
Or ti shqiptari-studjues e thon mir i shprehje shkodront ; tshisha dekmit.

po ja qe mban kjo toke edhe jashtqitje serbi e greku qe flasin shqip si puna jote...

harram tqofte qumshti i nenes ti qe shan nenen e botes
Pa Emër
Te dy keta profesore jane profesore psikopedagogjie ne Universitetin e Montrealit. Ketu i kane kritikuar shume per studimin qe kane bere per Nene Terezen per faktin se nuk jane historiane por kane kopjuar citatet e atyre qe perpiqen te njollosin vepren e pacmuar te nene Terezes dhe kane harzhuar shume pare te kontribuesve montrealeze per kete studim ne vend qe te merren me kerkime psikopedagogjie ashtu sic kane edhe fushen e tyre. I vetmi qellim eshte qe te vene emer ne kurriz te nje te Paarritshmeje.
ALTIN
Nene Tereza po sulmohet thjesht per faktin qe eshte shqiptare.

Ashtu sikurse shume balte eshte hedhur nga "miqte dhe dashamirasit"e popullit shqiptar tek Skenderbeu,apo tek dyshimi se shqiptaret nuk jane pasardhes te Ilireve etj etj

Sgqiptare duhet te bashkohemi rreth vehtes se po na shbejne kanibalet e pederastet , te pamoralshmit qe na shtiren me te ndershem edhe nga papa .
Xeni
Turkoshakėt shqiptarė (eh, tė shumtė janė, tė shumtė) kurrė nuk do ta pranojnė figurėn e saj, mu pėr shkak se ishte katolike. Nuk vlen asgjė, cmimi Nobel, adhurimi nga tė gjitha anėt e botės (egziston njė lloj humori nė krejt botėn kur dikush i kėrkon dikujt njė tė mirė e tjetri ia kthen me cinizėm "Tė dukem Nėnė terezė unė?) Pra asgjė nuk vlen, turkoshakėt do tė gjejnė arsye pėr ta sharė. Nė Kosovė e shajnė gati tė gjithė: gazetarė, politikanė e mos tė flasim pėr hoxhallarėt anadollakė e arabo-beudinė, qė vetėm urrejtje mbjellin nė xhamitė e tyre.
LAKJA
AKOMA ME KTE DEBILEN MERREN NJEREZIT?

KUSH ESHTE AI KLLUF QE I THOTE KESAJ SHENJTORE MER AMON?

SHEJTONE PO.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
8 + 2 =
Konēita nuk do tė vijė nė Shqipėri
Conchita Wurst, kėngėtari nga Austria, fitues i ēmimit tė parė nė festivalin Eurosong 2014, nuk do tė vijė nė Shqipėri, pėr tė qenė i ftuari VIP, nė festivalin e fundvitit. Lajmin e ka verifikuar drejtori i RTSH-sė, Martin Leka, i cili ka thėnė se Conchita nuk do tė jetė nė Shqipėri, pėr shkak tė a
Elvana Gjata me tė brendshme tė kuqe pėr festa
Kėngėtarja Elvana Gjata gjithmonė ka ditur si t’i ēudisė fansat e saj. Kėtė herė ajo ka zgjedhur njė veshje nė ngjyrė tė kuqe dhe tepėr provokuese, teksa festat sa vjen edhe po afrohen. Kėngėtarja ka publikuar njė foto nė Instagram nė tė cilėn e shfaqet e veshur me tė kuqe, dhe me njė fund ndryshe
4-vjeēari: Alo policia! Mė ndihmoni pak me kėtė ushtrimin (VIDEO)
Fėmijė, kur tė ngecni nė zgjidhjen e detyrave tė shtėpisė mos i kėrkoni ndihmė policisė. Njė djal vetėm 4 vjeē i ka telefonuar operatorit tė policisė pėr t’i kėrkuar ndihmė nė zgjidhjen e disa ushtrimeve matematikore. Historia vjen nga SHBA-tė, ku regjistrimi i telefonatės ka bėrė xhiro nė interne