Dhuna ndaj grave, Gjosha: Shkaqet janė, ekonomike edhe xhelozia
Publikuar më 05.03.2013 | 20:17

Klajda Gjosha, nėnkryetarja e LSI-sė nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės ajo ka folur pėr dhunėn ndaj grave nė tė gjithė vendin.

Znj. Gjosha, tema e sivjetshme e sesionit tė OKB-sė ėshtė shmangia dhe parandalimi i ēfarėdolloj dhune ndaj grave. Si paraqet gjendja nė vendin tuaj? Si do ta cilėsonit ju pozitėn e gruas sot nė Shqipėri?

Unė do tė thosha se ēėshtja e dhunės ėshtė njė ēėshtje e cila nuk ka filluar vetėm ditėn e sotme por ėshtė njė ēėshtje e cila ka ekzistuar edhe mė parė. Megjithatė mua mė vjen mirė qė ka njė ndėrgjegjėsim tepėr tė madh nė qeveritė shqiptare dhe tė gjithė shoqėrinė shqiptare pėr ēėshtjen e dhunės. Ky ndėrgjegjėsim shikohet edhe me pjesėmarrjen tonė shumė tė gjerė edhe nė kėtė sesion tė 57, i cili zhvillohet nė Nju Jork, tė Kombeve tė Bashkuara, dhe qė Shqipėria ėshtė shumė krenare qė sot merr pjesė duke marrė pėrsipėr edhe iniciativa tepėr tė rėndėsishme siē ėshtė edhe iniciativa COMMIT”, e firmosu nga qeveria shqiptare nė datėn 15 shkurt. Ne kemi marrė pėrsipėr tri pika tepėr tė rėndėsishme. E para ėshtė zbatimin e Kodit Penal, si dhe miratimin e ndryshimeve tė tjera tė nevojshme, shoqėruar me ndėrgjegjėsimin dhe trajnimin e aktorėve tė sistemit tė drejtėsisė, iniciativa e dytė do tė jetė pikėrisht pėr tė dhėnė ndihmė ligjore falas pėr tė gjitha ato gra dhe vajza qė do tė jenė tė dhunuara dhe iniciativa e tretė dhe tepėr e rėndėsishme ėshtė qė Shqipėria do tė jetė pjesė e gjithė fushatave ndėrgjegjėsuese pėr ēėshtjen e dhunės nė familje, ku mė kryesorja ėshtė ēėshtja e dhunės ndaj grave. 

Numri i rasteve tė dhunės nė familje nė Shqipėri ėshtė nė rritje. Sipas policisė janė shėnuar 2526 raste, njė shtim prej 345 rastesh mė shumė se njė vit mė parė. Ēfarė mendoni se ndikon nė kėtė pėrkeqėsim?

Nė fakt ēėshtja e tė gjithė kėtyre shifrave qė ne kemi sot, pra ky shtim ėshtė si rrjedhojė edhe e faktit shumė tė rėndėsishėm qė sot shoqėria shqiptare nuk e pranon dhunėn. Ky fakt ėshtė shumė i mirė qė ne kemi pasi gratė e dhunuara arrijnė tė marrin telefonin dhe t’i tregojnė kėto raste pranė policisė dhe mė pas gjenden tė gjitha instancat e tjera pėr t’i ndihmuar ato. Tė gjitha kėto raste janė tepėr tė ēuditshme nė fakt qė kanė ndodhur pasi siē e kemi thėnė edhe mė parė ato nuk kanė ndodhur mė nė zona tė thella rurale, siē e kemi menduar gjithmonė qė ndodh dhuna, ku ka dhe probleme ekonomike apo edhe xhelozia, qė ėshtė njė ēėshtje tradicionale ndėr vite. Megjithatė ne e shohim kėtė sot edhe nė qytetet mė kryesore siē janė Korēa, Vlora, Fieri etj. Pra unė do tė thosha qė pėrbėn mė shumė njė ēėshtje xhelozie, personale, brenda pėr brenda familjes, se sa tė lidhura ngushtė me anėn ekonomike. Kjo ėshtė pasqyra pak a shumė qė ne shohim sot nė Shqipėri nė tė gjitha rastet tė denoncuara nė polici. Po tė shohim janė edhe shumė e shumė raste tė njė shtatzėnie tė padėshiruar brenda njė familje ku ēėshtja e xhelozisė kthehet edhe nė dhunė.

A ka njė strategji tė qartė kundėr dhunės ndaj gruas? A bashkėpunon qeveria juaj me organizatat civile, joqeveritare, pėr tė rritur ndėrgjegjėsimin pėr tė drejtat qė kanė gratė?

Strategjia ėshtė tepėr e qartė dhe ėshtė punuar mjaft mirė sė bashku me Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara pasi ėshtė njė financim i drejtpėrdrejtė i tyre pėr kėtė strategji dhe pėr njė plan veprimi pėrgjatė gjithė vitit 2012 qė kemi kaluar por edhe nė vazhdimėsi. Strategjia ende po punohet pėr vitin 2015, 2020, qė do tė jetė edhe strategjia afatgjatė, ku tė gjithė komponentėt dhe tė gjithė aktorėt kryesorė do tė punojnė sė bashku pėr kėtė plan veprimi tepėr tė rėndėsishėm, tė bashkėpunohet ngushtė me OSBE-nė pėr ēėshtjen e dhunės ndaj gruas, por edhe pėr pjesėmarrjen e saj nė politikė, gjė e cila ėshtė tepėr e rėndėsishme, aq mė tepėr qė ne po i afrohemi edhe zgjedhjeve tė vitit 2013. Por, punohet ngushtė gjithashtu dhe me shoqėrinė civile, pasi janė ata qė punojnė shumė afėr komunitetit, shumė afėr njerėzve dhe individėve dhe njohin akoma dhe mė mirė nevojat e tyre. Ėshtė njė ēėshtje tepėr e rėndėsishme, por tė mos harrojmė kėtu qė strategjia ka diēka shumė tė rėndėsishme sepse ėshtė tepėr gjithėpėrfshirėse. Ajo pėrfshin tė gjitha institucionet  qeveritare. 

Veē dhunės nė familje, njė prej treguesve tė tjerė  pėr gjendjen e gruas ėshtė pozita e saj nė shoqėri. Nė tregun e punės vihet re njė numėr i ulėt i grave tė punėsuara nė krahasim me burrat. Si mendoni se mund tė mbyllet ky hendek?

Kjo ėshtė diēka qė ndodh shpesh megjithatė mund tė themi se ka njė ndryshim tė rėndėsishėm, pasi nė tė gjitha institucionet apo ministritė do tė shohim qė numri i grave tė punėsuara ėshtė shumė herė mė i lartė sesa burrat. Apo po tė shohim edhe nėpėr shkolla pėr shembull, ku numri i mėsuesve janė mė shumė gra sesa burra. Pra, nė disa profesione gratė janė mė tė favorizuara, por po ta kalojmė tek biznesi ėshtė pikėrisht ky hendek, ku gratė janė mė pak tė preferuara nė kėto punė dhe shpeshherė ėshtė njė ēėshtje e traditės apo njė ēėshtje paragjykimi qė i bėhet gruas pėr tu punėsuar, duke pasur frikėn e njė shtatzėnie, duke marrė lejen e lindjes. Pra, personi qė tė punėson shpeshherė ėshtė mė i favorizuar drejt burrave nė kėto ēėshtje sesa drejt grave. Ajo qė do tė thosha unė dhe qė ėshtė tepėr e rėndėsishme ėshtė qė tė favorizohen tė gjitha ato biznese qė punėsojnė gratė dhe kėtu do tė flisja edhe pėr fasonėt qė janė biznese qė punėsojmė shumė gra, pėr tu krijuar atyre lehtėsira fiskale ashtu sikurse kemi vepruar deri mė tani me heqjen e taksės sė makinerive etj, do dėshiroja shumė qė tė vazhdonim me tė tilla lehtėsira, sepse ėshtė e vetmja mėnyrė pėr tė rritur numrin e punėsimit tė gruas nė Shqipėri.

Ju deklaruar se ėshtė kėrkuar ndryshimi i Kodit Penal pėr tė ndėshkuar dhunėn nė familje. A mendoni se ka qenė i mjaftueshėm angazhimi i Gjykatave pėr ta ulur dhunėn ndaj grave me ligjet ekzistuese?

Nė fakt kėtu ka qenė pikėrisht hendeku dhe pengesa mė e madhe sepse ne nė tė gjitha rastet, nė 24 rastet e humbjes tragjikisht tė jetės sė grave gjatė vitit 2012 si pasojė e dhunės, problemi mė i madh ka qenė pikėrisht tek Gjykatat dhe tek vitet e dėnimit qė ato kanė dhėnė. Do tė dėshironim qė tė kishim njė ndryshim mė tė thellė pėr tė shtuar kėtė dėnim dhe me tė vėrtetė pėr tė pasur dhe pėr tė parė disa shembuj nė shoqėrinė shqiptare ku tregohet se kushdo qė shkel ligjin dhe kushdo qė dhunon njė grua, dėnohet maksimalisht.


Videot e fundit
4 Komente
showpolitik
Pak interesante eshte paraqitja e zedhenesve te partive politike shqiptare. Duket si nje parade mode kur i sheh ne tv, flasim nga ana e jashtme (mos i shih gunen por punen). Duket sikur kemi nje konkurrence mes misave e jo partive, te lyera zhgerryera e te perlyera, po cfare din keto barbi nga dhuna e femrave, per nga xhelozia mmm nuk besoj se te gjitha femrat shqiptare jane e kurojn kaq shume imazhin e jashtem por edhe qendron, mmm ana ekonomike domosdo per te varfrit po por jo per ju qe harxhoni nje rroge ose mos themi edhe 2 rroga per look-un domethene kjo eshte si te peshtysh mbi pjaten e te varferve. prandaj une mendoj qe nuk eshte e udhes qe te flisni ju te partive per nje problem qe duhet te ishte zgjidhur 20 vjet me pare e jo kur eshte momenti i zgjedhjeve. Ne komunizem mir apo keq gruaja kishte rrolin e saj kurse sot dihet se ku ka perfunduar, kete ceshtje duhet ta trajtojne OJF, shoqeria civile dhe jo ju ordinere te politikes te cilet mendojn se imazhi i jashtem tregon persosmerine dhe seriozitetin e asaj qe thoni.
albatros
Pse vetem meshkujt qe dhunojne grate te denohen maksimalisht? po ato rrugace qe vrasin burrat dhe vjehrrat pse nuk denohen maksimalisht? Pse u jepet prioritet femrave ne punet qeveritare dhe jo meshkujve dhe a nuk eshte ky nje diskriminim dhe si mund te quash barazi kur ti flet me gjuhen e nje diskriminimi? JA PRA FYTYRA E VERTETE E SHEMTUAR E FEMRES QE NUK DUAN BARAZI POIR NE EMER TE BARAZIZE TE NMARRIN FRENAT NE DORE, PSE NUKE PERMEND FAKTIN KJO QE PER AMNISTINE E 28 NENTORIT ME SHUME PERFITUAN FEMRAT DHE POTHUAJSE ASNJE MASHKULL.NUK ESHTE XHELOZIA SHKAKU POR SE FEMRAT SHQIPTARE KANE DALE JASHTE SHINAVE DHE KANE HARRUAR RESPEKTIN DHE PERGJEGJESITE FAMILJARE DHE VISHEN SI KLLOUNA ME TUALET APO TERE DITEN PUBEVE DHE DUAN TE BEJNE JETE EVROPIANE NE KURRIZ TE BURRIT QE E DUAN TI MBESHTESE ME LEKE NDERSA KETO TE RRIJNE
balzac
Albatros ke shume te drejte,une do te shtoja vetem;femra shqipetare kurre ne nivel me te ulet nuk ka qendruar se sot pikerisht per lirine e cthurur qe gezon e cila megjithate nuk e ben te lumtur.
vlonjati
Po ILIR META qe dhunohet sistematikisht nga MONIKA me grupin e gjakut zero negativ teper te "ralle" perse nuk mbrohet dhe pese nuk denohet translesb kryemadhi?

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
8 + 3 =
Merr dhuratė 1 zarf me para nga i panjohuri
Anglezja Kayleigh Moran u shtang kur njė i panjohur i dhuroi nė park njė zarf dhe mė pas u largua menjėherė. Pasi e hapi pa qė kishte brenda njė shumė parash njė urim “Gėzuar Krishtlindjen”. Teksa po shėtiste me vajzėn e saj njė vjeē e gjysmė nė Ashton, Greater Manchester, gruaja mori njė zarf mist
Shokuese, ja ēfarė bėn nėna pėr fėmijėn (VIDEO)
Dashuria e nėnės pėr fėmijėn e saj, nuk mund tė pėrshkruhet dot me fjalė. Tė gjithė e kemi ndjerė dhe e kemi kuptuar se ēfarė ėshtė e gatshme tė bėjė njė nėnė pėr fėmijėn, deri nė sakrifikimin e jetės. Njė video tragjike tregon momentin kur njė makina pėrplas pa dashje nėnėn. Kjo e fundit ka reag
Babai nė prag vdekje, kėrkon ndihmė pėr vajzėn me kancer
Njė baba nė prag vdekje ka vendosur tė mbledhė 500 mijė paund pėr tė shpėtuar jetėn e vajzės sė tij tė vogėl e cila vuan nga kanceri. Tom Attwater, 32 vjeē, po lufton me kancerin nė tru, por teksa shėndeti i tij sa vjen edhe pėrkeqėsohet, ai ka kėrkuar qė tė mbledhė fonde pėr vajzėn e tij tė vogėl,