Ēmimet e trojeve sipas zonave, publikohet tabela
 
  • Ēmimet e pronave fusin nė debat ministrat e kabinetit Berisha  
  • Harta e re e vlerės sė tokės, ēmimet e referencės sipas tregut imobiliar  
                 
Publikuar më 07.03.2013 | 7:19

Ornela Manjani- Miratohet harta e re e ēmimit tė trojeve sipas zonave. Propozimi i hartės sė re tė pronave ėshtė kthyer “nė mollė sherri” nė mbledhjen e Kėshillit tė Ministrave. Nė fund tė mbledhjes kreu u qeverisė pohoi miratimin e hartės sė vlerės sė pronave, mbi tė cilėn do tė kryhet kompensimi pėr ish-pronarėt, por menjėherė pas kėsaj deklarate, nisėn reagimet nė lidhje me ēmimet e referencės pėr zona tė ndryshme tė kryeqytetit. Ministrave nuk u ka pėlqyer ēmimi i lartė e tokės nė disa lagje tė Tiranės, madje janė shprehur, se ato nuk reflektojnė logjikėn e tregut. Kryeministri, i gjendur para kėsaj situate tė paparashikuar, ėshtė detyruar ta kthej mbrapsht pranė zyrės juridike pėr t’u riparė harta e vlerave tė trojeve, e dėrguar nė qeveri pėr miratim. Paraprakisht ėshtė diskutuar nė qeveri tabela e hartuar nga Ministria e Drejtėsisė. Ēmimet e hartės sė vlerave tė trojeve janė bazuar nė vlerat e tregut tė kapitaleve tė patundshme. Burime nga Ministria e Drejtėsisė bėjnė tė ditur se harta e vlerės sė tokės ėshtė bazuar edhe nė hartėn ekzistuese, por nė zona tė ndryshme tė kryeqytetit ēmimi i referencės ka pėsuar rritje tė ndjeshme.

 

 Harta 

 

Sipas hartės, zonat mė tė shtrenjta janė Zona 2/1, qė pėrfshin Piramidėn dhe Stadiumin "Qemal Stafa", ku ēmimi i referencės pėr kėto zona ėshtė parashikuar 170 000 lekė pėr m2, nė hartėn e re tė vlerave pritet tė arrijė nga 180 000 deri nė 190 000 lekė pėr m2, Zona 5/1, qė pėrfshin zonėn e Ish blloku dhe Libri Universitar, vlera nė kėtė zonė ishte 175 000 dhe pritet tė shkojė nga 185 000 lekė pėr m2 deri nė 195 000 lekė pėr m2. Referuar hartės sė vlerave mėsohet se ēmimi pėr m2 i sipėrfaqeve tė ndėrtimit pėr dyqane mallrash apo pėr dyqane shėrbimesh do tė jetė 2 herė me i lartė se ēmimi i sipėrfaqes sė banimit sipas zonave. Ndėrkohė ēmimi i sipėrfaqes pėr m2 tė garazheve tė mbuluara do tė jetė 70 % e ēmimit tė sipėrfaqeve tė apartamenteve nė zonės. Ēmimi i sipėrfaqeve tė ndėrtimit tė garazheve tė hapura do tė jetė 40 % e ēmimit tė sipėrfaqeve tė banimit 

 

Harta pėr tokat bujqėsore 

 

Toka mė e mirė bujqėsore do tė kompensohet me vetėm 416 lekė pėr metėr katror, toka mė e mirė urbane me 550 mijė lekė pėr metėr katror. Kėto tarifa janė caktuar si ēmime reference pėr tokat qė pėrfshihen nė qarkun e Tiranės. Nė zonat turistike, ēmimi minimal i tokės bujqėsore do tė jetė 200 lekė pėr metėr katror dhe ai maksimal 550 lekė pėr metėr katror. Nė tokėn truall nė bregdet ēmimi do tė variojnė nga 3.000 nė 7.000 lekė pėr metėr katror. Harta e tokės bujqėsore ėshtė miratuar nė gusht tė vitit tė shkuar nga qeveria, ndėrkohė qė po mbahet pezull miratimi i hartės sė vlerės sė tokės troje. Ministri i Drejtėsisė Eduart Halimi nė nisje tė punės pėr hartėn e re tė vlerės, pohoi se ajo do tė jetė nė pėrputhje tė plotė me ēmimet e tregut. Sipas ministrit, miratimi i kėsaj harte do tė bėhet pėr 10 qarqet e para, pėr tė vazhduar mė pas edhe me qarqet e tjera duke pėrfshirė edhe kategori tė ndryshme tė sipėrfaqeve tė pronave duke plotėsuar tė gjithė kuadrin ligjor pėr t’i hapur rrugė fillimit tė kompensimit fizik pėr pronarėt. 

 

Kompensimi i ish-pronarėve 

 

Ish-pronarėt, pronat e tė cilėve janė zėnė me ndėrtime do tė kompensohen me ēmimin e tregut, mbi bazėn tė cilit ėshtė hartuar edhe harta e vlerave tė tokės pėr gjithė Shqipėrinė. Gazeta ka mundur tė sigurojė ēmimet e referencės tė propozuara pėr kryeqytetin, mbi bazėn e tė cilave pritet tė kompensohen ish-pronarėt. Kjo hartė vlerash do tė shpėrbejė edhe si harta e referencės pėr shit-blerjen e shtėpive. Ligji pėr vlerėsimin e pronave tė paluajtshme Objekt i metodologjisė ėshtė pėrcaktimi i metodave dhe i rregullave pėr pėrllogaritjen e vlerės sė pasurive tė paluajtshme. Qėllimi i kėsaj metodologjie ėshtė garantimi dhe zgjidhja e drejtė e vlerėsimit tė pasurive tė paluajtshme pėr efekt tė kompensimit tė pronave ose gjatė proceseve tė vlerėsimit tė pasurive tė paluajtshme nė tėrėsi, duke siguruar respektimin e sė drejtės sė pronės. Nė bazė tė ligjit nė fuqi Institucionet pėrgjegjėse, qė trajtojnė ēėshtjet e vlerėsimit tė pasurive tė paluajtshme, sipas kėsaj metodologjie udhėhiqen nga parimi i mbrojtjes dhe i garantimit tė tė drejtave kushtetuese tė pronėsisė, i ushtrimit tė sė drejtės sė shpronėsimit tė pronės kundrejt njė shpėrblimi tė drejtė dhe i ligjshmėrisė. Nė ligj ėshtė parashikuar respektimit tė standardeve ndėrkombėtare tė vlerėsimit tė pasurive tė paluajtshme duke u bazuar nė ēmimin e tregut, llojin e pasurisė dhe qėllimin e pėrdorimit tė saj, i drejtėsisė dhe i paanėsisė, i bashkėpunimit me persona juridikė dhe privatė dhe i barazisė e proporcionalitetit.  

 

Vlera e pronės 

 

1. Me vlerė tė pronės do tė kuptojmė pėrllogaritjen e vlerės sė pasurisė sė paluajtshme, bazuar nė qarkullimin civil tė sendeve, sipas ēmimit tė tregut, llojit tė pasurisė dhe qėllimit tė pėrdorimit tė saj. 

 

2. Pėrllogaritja e vlerės sė pronės bėhet sipas standardeve ndėrkombėtare tė vlerėsimit tė pasurive tė paluajtshme, ku: vlera e pronės (VP) = ēmimi i kontratės sė shitjes. 

 

3. Ēmimi i kontratave tė shitjes nėnkupton ēmimin e tregut, sipas llojit tė pasurisė dhe qėllimit tė pėrdorimit tė saj. Ēmimi i tregut nxirret nga tė dhėnat zyrtare tė kontratave tė shitjes tė regjistruara nė Zyrėn e Regjistrimit tė Pasurisė sė Paluajtshme. 

 

 

 

Berisha e miraton, harta “ngec” nė qeveri 

 

Kėshilli i Ministrave miratoi dje vendimin hartėn e vlerės sė pronės. Kryeministri Berisha informoi se vendimi ėshtė hartuar me angazhimin e ekspertėve mė tė mirė evropiane dhe mbi parimet e Komisionit Evropian. Harta e re e vlerės sė pronės bėn transparencėn e plotė tė ēmimeve tė tregut, i hap rrugėn kompensimit fizik pėrfundimtar tė ish pronarėve. “Ėshtė punuar mė shumė se gjashtė muaj me ekspertėt mė tė mirė europianė e tė vendit pėr hartėn e vlerės sė tokės, e cila, pėr fat tė keq, nė tė gjitha variantet ka qenė jo nė vlerat reale. Ajo njohu luhatje ekstreme. Pak vite mė parė, para pėrcaktimit tė saj, ēmimet e deklaruara tė tokės ishin qesharake. Mund tė gjeje kontrata me ēmim trembėdhjetė euro nė qendėr tė Tiranės. Kėto ishin tė gjitha deklarime abuzive pėr tė shmangur detyrimin tatimor, siē ėshtė edhe ēmimi dy dollarė nė shpat tė Dajtit. Ēmimet e mėparshme ishin qesharake. Harta qė u bė, caktoi ēmime qė, pėr fat tė keq, shkonin nė ekstremin tjetėr. Njė studim i hollėsishėm gjeti se ēmimet ishin nė raste tė caktuara edhe dhjetė herė mė tė ulėta, sesa ēmimi qė caktonte harta nė zona dhe se blerja reale. Atėherė, qeveria vendosi tė bėjė njė studim e angazhoi specialistėt mė tė mirė tė Europės, ata qė kanė bėrė harta jo nė njė, por nė disa vende dhe mbi parimet e Komisionit Europian pėr vlerat e hartat. Kėshtu me vendimin qė marrim sot, i cili e bėn transparent tregun e tokės, dua t’i them tė gjithė ish pronarėve se hapet rruga nė mėnyrė pėrfundimtare pėr kompensimin fizik tė tyre. Natyrisht, nė vlerėsimet e reja janė marrė parasysh tė gjithė faktorėt dhe ėshtė hequr dorė nga marrėzia qė supozonte se nė “x” parcelė tė njė “x” rajoni, toka vlerėsohej sikur aty do tė ndėrtohej njė hotel me pesė yje. Ajo ishte njė ėndėrr nate, jo dite. Harta e re bėn transparencėn e plotė tė ēmimeve tė tregut.”  

 

 


Videot e fundit
10 Komente
Pa Emër
Berisha e ka kthyer projektin mbasi keshilltarja e pangopur Argita Malltezi nuk ka qene dakort.
Kur kjo e pangopur do bie dakort,padyshim dhe Berisha do e firmosin.
Pa Emër
Berisha e ka kthyer projektin mbasi keshilltarja e pangopur Argita Malltezi,me gjini nga Berishajt e Vicidolit,nuk ka qene dakort.
Kur kjo e pangopur do bie dakort,padyshim dhe Berisha do e firmosin.
Pallati
shume pak, shtoji shtoji, m2 eshte i madh nuk eshte ft2
beth
Po flisni per cmimin e tokes ne leke te vjetra apo te reja?qe te jeni te qarte flisni ne euro ose dollare.Ne shtypin shqiptar gjithnje jemi konfuz nga perdorimi edhe i lekeve te vjetra edhe te reja.Ju lutemi na sqaroni (ai ose ajo qe e di te sigurte)
pilo lala
Mirato ndonje ligj per Beogradin, se te ka mbaruar mandati ne Shqiperi.
Gjej ndonje vend te mire prane Enver Hoxhes, kjo te ka ngelur.
Pa Emër
Keto edhe kur te hyjne ne BE perseri ngatrrushem do e ken perllogaritjen.Ka gadi 30-40 vjet qe asht ndrue leku nga i vjeter me te ri.Perseri vashdohet ti thuhet te riut lek 100 shit,njimije.
populli
Saliu thot se kthejm pronat sipas cmimeve qe ka toka ne vendet perkatese, po perse nuk e thot publikisht se sa kthen, perse nuk thot se kthen 150-6oo meter katror edhe kur ke 100 dylym toke. Kjo eshte shlyerja e drejt sipas Saliut ?
Pa Emër
a jane miratuar tarifat e vjetra apo te rejat? a e dini qe me tarifat e reja nj m2 kushton me shume ne milot se ne dhermi???/!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pa Emër
a jane miratuar tarifat e vjetra apo te rejat? a e dini qe me tarifat e reja nj m2 kushton me shume ne milot se ne dhermi???/!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Shtyllasi
Fshati Shtyllas ne rrethin e Fierit ku kalon gjurma e rruges Levan Fier e kane vlersua 299,0 m lek te rinj.Ndersa Levani ngjitur me token e Shtyllasi me 1670 m lek tė rinj,gjithashtu dhe fshatin Pojan,me 869 lek te rinj.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
2 + 1 =
Familja Berisha nė ballon presidenciale, mbulohet Armina
Nė ballon presidenciale tė organizuar nga Bujar Nishani ishin tė pranishėm mjaft personaliteti, mes tė cilėve edhe familja Berisha. Pėrveē ish-kryeministrit Sali Berisha me bashkėshorten e tij, ishin dhe Shkėlzen Berisha me tė dashurėn e tij, Armina Mevlani.  Pjesė e mbrėmjes bamirėse nė Palla
Fjolla merr menaxher tė ri
Fjolla Morina, sė fundmi, ka marrė njė menaxher tė ri, i cili quhet Jetmir Agaj. Menaxheri, megjithėse i ri nė moshė ka marrė pėrsipėr menaxhimin e artistėve mė nė emėr nė Kosovė.  Ai ka qenė administrator i labelit "Babastars" dhe se fundmi i Ledri Vulės, si e dhe i faqes mė tė madhe shqiptare “
Albumi mė "i nxehtė" i vitit (FOTO)
Modelja e njohur, Alilna Davydova ka pozuar pėr kalendarin "Barracuda", qė ekspozon nė faqet e tij marka tė njohura motorrėsh. Me format e saj mahnitėse dhe shikimin intrigues, modelja bukuroshe tė lė pa frymė. Me trupin e saj tė palestruar dhe me forma perfekte, Alina ka pozuar pėr fotografin Do