Padi nė Kushtetuese pėr shkrirjen e Aleancės Kuq e Zi
Publikuar më 08.03.2013 | 14:05

Luis Tanushi

-Organizata “Lidhja Radikale” pretendoi se AK-ja nxit urrejtjen racore,etnike dhe krijon destabilitet nė marrėdhėnie me fqinjėt luis tanushi Shfuqizimi, si i papajtueshėm me Kushtetutėn e Republikės sė Shqipėrisė, i vendimit nr.2747, datė 21.03.2012 tė Gjykatės sė Rrethit Gjyqėsor Tiranė, pėr regjistrimin si person juridik tė partisė “Aleanca Kuq e Zi”. Mėsohet se organizata “Lidhja Radikale”, i ėshtė drejtuar kushtetueses duke kėrkuar nxjerrjen jashtė ligji tė AK-sė duke pretenduar se me deklaratat e drejtuesve tė kėsaj partive me tone nacionaliste ka nxitur urrejtjen racore dhe etnike. Sipas pretendimeve tė drejtuesve tė “Lidhjes Radikale”, kryetari i partisė “Aleanca Kuq e Zi”, nė fjalimet e tij, tė transmetuara nga kanale televizive tė ndryshme, ėshtė shprehur pėr mbrojtjen e kufirit tė Shqipėrisė nėpėrmjet grupeve vullnetare, pėr moslejimin e martesave me kombėsi tė ndryshme, pėr pėrkrahjen e urrejtjes racore dhe etnike, si dhe ka pėrdorur stemėn e Republikės sė Shqipėrisė dhe shqiponjėn dykrenore nė njoftimet dhe simbolin e partisė. Nė kėrkesėn drejtuar Gjykatės Kushtetuese shprehet se “veprimtaria e partisė “Aleanca Kuq e Zi” vjen nė kundėrshtim me nenin 12 tė Kushtetutės, sepse vendimi i kėsaj partie pėr krijimin e “Lėvizjes sė vullnetarėve pėr mbrojtjen e kufirit tė Shqipėrisė” konsiston nė formimin e strukturave paraushtarake pėr mbrojtjen e kufirit detar dhe tokėsor tė Republikės sė Shqipėrisė dhe krijon destabilitet nė marrėdhėnie me fqinjėt. Sipas “Lidhjes Radikale”, veprimtaria e partisė “Aleanca Kuq e Zi” mbėshtet urrejtjen racore, etnike si dhe pėrdorimin e dhunės pėr tė ndikuar nė politikėn shtetėrore, aktivitet i cili vjen nė kundėrshtim me nenin 9 tė Kushtetutės. Nė pretendimet e kėsaj organizate tė [paraqitura nė kushtetuese, thuhet se Partia “Aleanca Kuq e Zi”, nė kundėrshtim me nenin 14 tė Kushtetutės, ka pėrdorur simbolet shtetėrore, stemėn e Republikės sė Shqipėrisė si dhe shqiponjėn dykrenore nė njoftimet dhe simbolin e partisė, duke krijuar konfuzion te qytetarėt. Njė tjetėr shkelje kushtetuese sipas drejtuesve tė kėsaj lėvizjeje, ėshtė cėnimi i nenit 53 tė Kushtetutės, duke deklaruar se kjo parti synon ndalimin e martesave ndėrmjet shtetasve me kombėsi tė ndryshme. Por, tė gjitha kėto pretendime janė rrėzuar prej Kolegjit duke mos legjitimuar “Lidhjen Radikale”, pėr tė vėnė nė lėvizje kushtetuesen. Kolegji vlerėson se midis kompetencave tė kėsaj Gjykate, ka sanksionuar edhe shqyrtimin e kushtetutshmėrisė sė partive dhe organizatave tė tjera politike, si dhe tė veprimtarisė sė tyre, sipas nenit 9 tė Kushtetutės. Ndėrsa ligji nr.8577, datė 10.02.2000 “Pėr organizimin dhe funksionimin e Gjykatės Kushtetuese tė Republikės sė Shqipėrisė”, nė nenin 57, paragrafi i parė, ka parashikuar se, nė lidhje me kėtė kompetencė, kjo Gjykatė vihet nė lėvizje me kėrkesė tė Presidentit tė Republikės, tė Kryeministrit dhe jo mė pak se njė tė pestės sė deputetėve. “Nė rastin nė shqyrtim, Kolegji konstaton se kėrkuesi, organizata “Lidhja Radikale”, nuk hyn nė sferėn e subjekteve, tė pėrcaktuara nga ligji organik, qė mund tė vėnė nė lėvizje kėtė Gjykatė pėr shqyrtimin e antikushtetutshmėrisė sė veprimtarisė sė partisė “Aleanca Kuq e Zi”. Pėr sa mė lart, Kolegji vlerėson se kėrkuesi nuk legjitimohet pėr t’iu drejtuar kėsaj Gjykate. Pėr pasojė, Kolegji arrin nė pėrfundimin se kėrkesa nuk mund tė kalojė pėr shqyrtim nė seancė plenare”, theksohet nė vendimin e Kolegjit tė Gjykatės Kushtetuese.

 


Videot e fundit
31 Komente
fadil/ferizaj/Shqiperi Natyrale
kur nuk pasna degju per ket parti radikale!?qka dhe kan e perfaqson,a ka folur ndonjeher per te drejtat e shqiptarve jashta kufinjeve shtetror!???MENDOJ QE FRIGOHET QE DO REZOHET SE SHPEJTI SALA DHE MUNDOHET TE LIGSHTOJ AKn.

POSHTE TRADHTARVE TE KOMBIT.RRNOFT BASHKIMI KOMBETAR,RRNOFT SHQIPERIA NATYRALE.
Pa Emër
Nuk eshte idee keqe e Sales,mire do te ishte qe keta Radikaret ti drejtohen Gjykates Kushtetuese edhe per Partine Socialiste qe ti nxjerre jashte ligjit se po i sjelle deme Saliu.
brace
GJykata Kushtetuese eshte organi me i larte i vendit tone,ajo eshte peshorja me sakte per dhenjen e DREJTESISE.E ka treguar veten me vendimet e sakta dhe korekte.Kjo gjykate ka treguar se nuke eshte e njianshme,dhe nuke ka shanse te marrin urdhra,si gjykata e e shkalles pare e Tiranes,apo kolegji zedhore,kjo gjykate ka ajken e gjyqtarve,te cilet jane te nderuar e te respektuar nga populli shqiptare.
Oslo
Po kur Keta rreckamanet e pasuruar e kane shitur dhe po e shesin shqiperine,dhe dinjitetin e saj eshte dicka normale,kur dikush i del ne mbrojtje(me ne fund qe dikujt i dhimset shqiperia) na qenka jasht ligjit.

Kjo eshte dore e vetem Sales.

Asnjeher nuk ka qene ndokushi dhe as nuk do te behet kurre.

Une vete jam dhe antar i PD, por nga ata te paret,dhe jo nga kjo rraca e re,te shartuar me fytyrat e vjetra..
Zhaku
Ja kane mare doren si me firmat e bisnesit pronari eshte i njejti mjafton ti ndrysh emrin dhe ti paguash ca njerez qe shiten per dy qindarka Saliu keshtu mendon te fitoj zgjedhjet.
shqiptari
Na pate na gamithite oli sas servili tu Berisha, tis Servias qe tis 'Eladhas'. Mono ILIR dhen iste.
Shqiptari ne Europe
Mbas gjithe ketyre intrigave eshte Sali Berisha . Ky person sapo e shikon qe po i vjen fundi ,bashkohet edhe me Hitlerin ,vetem qe te qendroje ne pushtet. Eshte personi me i poshter qe njeh historia. Po te kujtohemi duke filluar qe nga fillimi i demokracise,se cfare metode ka perdorur ky maskara,duke i menjanuar ose eleminuar te gjithe kundershtaret e tij,vetem qe te qendroje ne krye. Me kujtohet fjalimi i Azem Hajdarit ne Parlament kur i hoqen imunitetin e deputetit ( Sala me Shoket e tij ). Dhe me ne fund i dhane edhe plumbin. Ky eshte fatkeqesia e kombit tone.
fiku
Bravo i qofte "Levizjes Radikale" megjithese nuk e di se kush jane po pikat qe shtrojne jane te gjitha racionale, por sic e thote dhe komentuesi i mesiperm Brace Gjykata Kushtetuese eshte me te vertete organ i " pakorruptuar" dhe "asnjanes". Akoma ka idiote qe besojne keto prerogativa
Pa Emër
Rrofte Aleanca Kuq e Zi, vdekje Sales dhe te ashtuquajerve lidhja radikale ose me mire lidhja pordh e madhe.

Skane vdekur akoma shqiptaret e mire kudo ne bote tju lejne ju kerma te vazdoni te luani me fatet e ketij vendi. AK lindi qe te shpetoje Shqiperine dhe jo juve por asnje nuk do tja ndaloj vrullin per shpetimin e ketij vendi nga ju plehera.USA
TITIPOTES
E MOJ PARTICKA E KRIMINELIT SALI PO TE HYN FRIKA NGA AK...PRI SE KY ESHTE VETEM FILLIMI SE KUR TE VIJNE NE PUSHTET DO TJU TREDHIN TE GJITHEVE JU BASTARDEVE QE E SHKATERRUAT KETE VEND.
Pa Emër
u ju q..sha rracen !!!!!!!!!!!

nuk dini as cfare kuptimi ka emri juaj lidhja radikale qe ne italisht radikal perkthehet ekstremist...

pra ekstremisti i deklaruar ankohet te ligji se ekzistojne njerez qe nxisin urrejtjen!!!!!!

kesaj lidhje mire qe nuk i kane vene nje emer me qesharak se sa per tanushat jo qe te njohi kumtimin e lidhjes por jam i sigurte qe nuk dine as shqip... per kto kokrra ka nevoje partia pra ec perpara
Arberia e lashte
AK eshte si nje here Gjergj Kastrioti Mbrojtie e krishterizemit,me nje diferenc se ajo mundohet ti mbron gjithe shqiptart.

VETEM TE NA RROJN
emigranti
Cfare eshte kjo organizate Radikale.

Duhet te jete ndonje lidhje Serbo-Greke me fije ne qeveri.

Sa turp kur politika e vjeter PD-PS-LSI, kerkon ndihmen e ketyre plehrave "Radikale".
kali itrojes
aleanca kuq e zi do jete partia qe do drejtoje kete shtet te korruptuar nga berisha e jozefina te cilet duan te qendrojne ne pushtet si enveri me dhune
kali itrojes
aleanca kuq e zi do jete partia qe do drejtoje kete shtet te korruptuar nga berisha e jozefina te cilet duan te qendrojne ne pushtet si enveri me dhune
kali itrojes
aleanca kuq e zi do jete partia qe do drejtoje kete shtet te korruptuar nga berisha e jozefina te cilet duan te qendrojne ne pushtet si enveri me dhune
olti
po keta radikalet nga na dolen ????

Shqiptar Kosova
Kjo fre Levizj radikale esht pjell e Salih Berishes dhe Damir Fazlliqit dhe asgje tjeter.Kta qenkan plehu i kombit nese mund te quhen dhe nese jan shqipetar.
Pa Emër
Si the ti Kali i Trojes , do te drejtoje Shqiperine Aleanca Kuq e Zi ? Po pse nuk thua ti qe do te biem perseri nen roberine turke ?
Ilir Gruda
Ky 'FIKU' po me duket .i holle'.....Ose i lehte 'ne vesh e perpjete'Ne zonen tone themi'fik kakarec' me keq se i papjekur.......Lengu i ketij fiku te demton syte por edhe lekuren e by***..Larg prej budallenjve.......
Gjon
Hajde artikull hajde. Nje rremuje germash pa paragrafe, as nje te dhene apo emer se kush qenkan keta drejtuesit e kesaj "lidhjes radikale". Leje se u mor vesh, kjo lidhje eshte e filo-grekeve si Koco Kokedhima. Ju shekulli keni vite qe e beni punen e tyre.
Iliri i rremė
Do bėnin shumė mirė ta nxirnin jashtė ligjit kėtė gjoja parti, e cila nė fillim u paraqit si "shoqatė" patriotike dhe qė shpejt i doli kallaji, duke vėrtetuar se "patriotizmin" e saj e propagandon vetėm sa pėr tė tėrhequr pėr hunde masa katundarėsh pa shkollė nėn parrullat e saj ultranacionaliste.
sali berisha
Nanat e motrat radikaleve AK ka me fitu zgj.
palla librazhd
Aleanca Zeze e Spathiut eshte antishqipetare.
panajot
Ne te gjitha komentet,ajo qe me habit dhe me ben te mendohem eshte vleresimi qe u behet partive nga nje pjese e mire e shqiptareve, sic eshte edhe komenti i ""emigranti"" qe i quan partite PS- PD- LSI si parti te vjetra, dhe sipas tij keto duhet te largohen nga skena politike dhe te vine te rejat siAK psh. E ka gabim. Jane lideret, jane elitat qe vine dhe ikin, partite jo, vec ne se votuesit me voten e tyre i largojne.
Si eshte e mundur te thuash se PS eshte parti e vjeter, apo PD e LSI (pavarsisht ne se une votoj ose jo per to) kur nuk kane as 20 vjet jete? Sipas EMIGRANTIT, internacionalja socialiste apo socialdemokracia, ne europe qe ka lindur ketu e me shume se l shekull me pare, nuk vlen?
Dukagjin1
Vetėm njė shqiptar ekziston, flas pėr ne qė e ndiejmė gjenetikisht veten tė pa modifikuar. Por ka edhe njė numėr jo i vogėl qė kanė identitetin e kombinuar, do tė thotė tė pėrzier. Kėta njerėz janė tė rrezikshėm dhe urrejnė brutalisht shqiptarėt. Problemi numėr njė se nė Kosovė pakicat e mbetura aziatike nga otomanėt mundohen qė ta modifikojnė e zhdukin identitetin shqiptar sepse nuk iu konvenon njė shtet i madhė shqiptar nė Evropė.

Kėto politika i ka praktikuar gjithmonė Serbia. Greqia, Rusia e Turqia duke iu thėnė njė pjese primitive analfabete se juve mbasi ja u dhamė islamizimin ju tani jeni turq. Ėshtė shumė rėndė tė dėgjohen pjellat e zeza turkofile kur debatojnė e thonė se s,??jemi shqiptarė por ,??,??kosovar,??,??. Ja ta marrim njė shembull tė thjeshtė. Nė Kuebek tė Kanadasė 9 mijė-km larg nga Franca dhe thonė se jemi francez!

Pra shqiptarėve s,??mund t,??ju ndėrrojė askush identitetin kombėtar. Unė njohė X persona zviceran qė banojnė qe 30 vite matanė kufirit nė Francė pėr interesa tė tyre personale. Psh; shtėpia ėshtė mė e lirė ta blesh, por thonė çdoherė qė janė zviceran edhe meqenėse kanė dy pasaporta, atė zvicerane e franceze, por edhe e kundėrta francezėt qė banojnė nė Zvicėr. Para mė shumė se 15 vite kam biseduar me njė plakė franceze qė ishte e martuar qe 60 vite me njė zviceran, ajo kishte pasaportė zvicerane por thoshte se ishte franceze. Çfarė tragjedie tė durohen pjellat aziatike tė manipulojnė me shqiptarėt si nė vitet 1400-1900 kur tentuan tė zhdukin rrėnjėt shqiptare duke u deklaruar turq apo edhe boshnjak etj. Psh po tė pranojmė se jemi ,??,??kosovar,??,?? si kombi mė i ri nė botė, atėherė shtrohet pyetja nga ateroi kjo racė nė Kosovė, ku Serbisė dhe Greqisė do t,??ju konvenonte tė thonin pėr ne ja kėta janė turq, do tė thotė janė ardhacak nė Ballkan tė ardhur nga Azia.

Gjuha dhe emri pėrcakton kombėsinė, e jo vetėm flamuri. Austriakėt thonė se janė austriak por kur i pyet se cilėn gjuhė flisni nuk thonė gjuhėn austriake, por gjuhėn gjermane. Tash e sa vite po iu shpjegoj disa injorantėve, flas pėr ata qė janė tė manipuluar dhe thonė se jemi ,??,??kosovar,??,?? e jo SHQIPTAR dhe marrin shembuj psh Spanjėn. Po tė ndahet Katalonia, ata s,??do tė jenė mė spanjoll pastaj. Katalonasit as sot nuk janė spanjollė, sepse kanė tjetėr gjuhė dhe identitet. Poashtu edhe baskėt janė krejt tjetėr popull dhe kanė tjetėr gjuhė, qė spanjolli i Madridit nuk e kupton .

Por nė Spanjė janė tė obliguar tė gjithė tė mėsojnė gjuhėn spanjolle, sepse ėshtė gjuhė zyrtare. Edhe galicianėt kanė tjetėr gjuhė. E shihni se janė kombėsi tė ndryshme me tjera gjuhė, e ne shqiptarėt kemi tė njėjtėn gjuhė, por dialekti ndryshon edhe te francezėt, gjermanėt, i

talianėt etj. Kjo do tė thotė se nuk ekziston komb ,??,??kosovar,??,??, por vetėm komb shqiptar!
mergimtari
Mendimi im personal eshte ti tregohet vendi urgjentisht kesaj "lidhje radikale" qe me sa di eksiston ne Serbi por i paska shtrire rrenjet me pinjollet e saj agjent edhe ne Shqiperi dhe kjo palo lidhje kerkoka ne gjykaten e shqiperise te nxirret jashte ligjit nje parti politike shqiptare qe kerkon mbrojtjen e inetersave kombetare nga palacot e agjentet e tradhetaret shqiptar te veshur ne pushtet. Kete lidhje radikale une e perkthej: Lidhje radikale-PD-Sali Berisha-Josefina Topalli-Faslliq-Serbi-Greqi.Turpi i mbulofte kete rrace me gjak te shprishur shqiptarI?I?
mergimtari
Mendimi im personal eshte ti tregohet vendi urgjentisht kesaj "lidhje radikale" qe me sa di eksiston ne Serbi por i paska shtrire rrenjet me pinjollet e saj agjent edhe ne Shqiperi dhe kjo palo lidhje kerkoka ne gjykaten e shqiperise te nxirret jashte ligjit nje parti politike shqiptare qe kerkon mbrojtjen e inetersave kombetare nga palacot e agjentet e tradhetaret shqiptar te veshur ne pushtet. Kete lidhje radikale une e perkthej: Lidhje radikale-PD-Sali Berisha-Josefina Topalli-Faslliq-Serbi-Greqi.Turpi i mbulofte kete rrace me gjak te shprishur shqiptarI?I?
mergimtari
Mendimi im personal eshte ti tregohet vendi urgjentisht kesaj "lidhje radikale" qe me sa di eksiston ne Serbi por i paska shtrire rrenjet me pinjollet e saj agjent edhe ne Shqiperi dhe kjo palo lidhje kerkoka ne gjykaten e shqiperise te nxirret jashte ligjit nje parti politike shqiptare qe kerkon mbrojtjen e inetersave kombetare nga palacot e agjentet e tradhetaret shqiptar te veshur ne pushtet. Kete lidhje radikale une e perkthej: Lidhje radikale-PD-Sali Berisha-Josefina Topalli-Faslliq-Serbi-Greqi.Turpi i mbulofte kete rrace me gjak te shprishur shqiptarI?I?
mergimtari
Mendimi im personal eshte ti tregohet vendi urgjentisht kesaj "lidhje radikale" qe me sa di eksiston ne Serbi por i paska shtrire rrenjet me pinjollet e saj agjent edhe ne Shqiperi dhe kjo palo lidhje kerkoka ne gjykaten e shqiperise te nxirret jashte ligjit nje parti politike shqiptare qe kerkon mbrojtjen e inetersave kombetare nga palacot e agjentet e tradhetaret shqiptar te veshur ne pushtet. Kete lidhje radikale une e perkthej: Lidhje radikale-PD-Sali Berisha-Josefina Topalli-Faslliq-Serbi-Greqi.Turpi i mbulofte kete rrace me gjak te shprishur shqiptarI?I?
Lidhja Radikale
Te nderuar qytetare! Lexoni me kujdes se cfare kerkoheshe dhe pastaj beni komentet tuaja. Lexoni.....,kuptoni ate qe lexoni dhe pastaj shprehuni!

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
7 + 8 =
A ekzistojnė sytė ngjyrė blu?
Tė gjithė i duam sytė me ngjyrė, por kjo e vėrtetė do t’ju habisė. Nėse mendoni se sytė ngjyrė blu ekzistojnė, atėherė e keni pasur gabim. Nė fakt kjo ngjyrė tek sytė ėshtė vetėm njė “iluzion optik” i natyrės. Ajo krijohet nga strukturat e brendshme tė syrit, tė cilat reflektojnė dritat e jashtme
Kur miku nuk tė lė nė baltė (VIDEO)
Miqėsia e vėrtetė nuk ekziston vetėm mes njerėzve, por atė e e gjejmė edhe tek kafshėt. Nė videon e regjistruar shohim njė moment sa tė pabesueshėm aq edhe shokues. Njė majmun arrin t’i shpėtojė jetėn mikut tė tij, i cili pėsoi njė goditje elektrike. Majmuni humbi ndjenjat pasi ra nė kontakt me n
FOTOLAJM / Kinezet duke pritur Ramėn nė Bulqizė
Njė grup kinezėsh nga brigada e minatorėve nė minierėn e Bulqizės, janė rreshtuar nė pritje tė kryeministrit tė vendit Edi Rama. Kreu i qeverisė shqiptare pritet tė vizitojė minierėn sot, pėr t’u njohur me kushtet e punės sė minatorėve, tė cilėt prej kohėsh e kanė vuajtur mungesėn e sigurisė gjat