Koēo Kokėdhima: Projekti 200-vjeēar grek pėr aneksimin e Himarės
  • Ne jemi dy popujt mė tė vjetėr tė Ballkanit dhe kemi jetuar gjithmonė si dy vėllezėr e nuk kemi luftuar kurrė kundėr njėri-tjetrit 
 
Publikuar më 13.03.2013 | 18:22

Koēo Kokėdhima u rikthehet rrėnjėve tė tė parėve. Jo rastėsisht. Jo pa qėllim. Bėn pemėn gjenealogjike, kthehet shekuj prapa, te historia e tė parėve tė gjakut tė vet qė erdhėn nė tė shkuarėn e largėt nga Tėrbaēi i Vlorės pėr tu ngulur nė Qeparo. Njė ikje e detyruar, nėn dhunėn e pushtuesit osman, pėr tė mos dorėzuar fenė e krishterė. Pėr tė hedhur rrėnjė tė reja atje lart nė Qeparo, buzė Jonit, mes shkėmbinjve, ullinjve, vendasve qė i pranuan pėr tu bėrė pjesė e tyrja. Djali i Qeparoit, kthehet tu japė pėrgjigje atyre pyetjeve tė famshme, qė po njė tjetėr djalė himarjot, Petro Marko i famshėm bėnte dekada mė parė: Pra ē’jemi ne? Shqiptarė! Po pse e humbėm gjuhėn? Ashtu edhe Kokėdhima qė sot ka pėrgjigjet e veta. Ka bėrė dhe bėn biznesmenin, botuesin dhe kėsaj radhe provokon duke bėrė studiuesin: sjell ritet, zakonet, doket, lojrat, mėrgimin dhe mėrgimtarėt, luftėrat dhe luftėtarėt, vende dhe ngjarje pėr tė ngulur nė mendje tė tė gjithėve: Himara ka qenė, ėshtė dhe do tė mbetet thjesht njė tokė shqiptare. Nė kėtė intervistė pėr "Shekullin" Kokėdhima prek disa tema tė nxehta tė tė shkuarės dhe tė aktualitetit, rolin e arvanitasve, tė kishės Ortodokse, tė Hirėsisė Janullatos dhe marrėdhėnieve mes dy popujve fqinj, origjinėn e diskutuar tė Xhorxh Tenetit etj.

Si e di ti historinė e fshatit tėnd?

Unė jam nga Qeparoi i Himarės. Nė shkollė ne nuk mėsonim shumė pėr krahinėn, por prindėrit na ushqyen me dashuri e pėrkushtim pėr atdheun dhe pėr fshatin tonė. Pavarėsisht sa tė lexuar ishin, ata na edukuan me respektin dhe besnikėrinė mė tė lartė pėr gjakun, historinė dhe veprat e tė parėve tanė. Vendi mė domethėnės nė Qeparo ėshtė Qafa, atje ku 250-300 vjet mė parė Spiro Mėhill Kokėdhima mbolli njė rrap. Nė Qafė, nė tė shkuarėn e afėrt, luhej bixhoz ēdo ditė me kohė tė mirė, por sidomos tė dielave. Burrat luanin Qamo, Prefa, Xėng, Xhol, Kocinė, Adisabeba, Ram, Poker e Tridhjetenjėsh. Atje luhej edhe Pllakatoi, Tavlla, Dominoja, Gjyli, Shahu, Treci, Dama e Partaola. Por mbretėresha e lojėrave dhe e Qafės pėr mė shumė se njė shekull mbeti Bollota. Bollota ėshtė njė lojė me tridhjetė e dy letra, qė u soll nė fshat nga emigrantėt e Qeparoit nė Francė nė shekullin e 19-tė. Bollota luhet edhe nė Kudhės e Himarė, por jo me rregullat dhe nderimin qė ajo ka nė Qafėn e Rrapit! Kush zotėron mė shumė Atu, ka edhe mė shumė shanse ta fitojė dorėn. Jorgo Dhrami ka shkruar e botuar edhe njė rregullore tė plotė tė Bollotės sė Qeparoit. Nė pėrgjithėsi, burrat e mirė tė fshatit e luanin me karar lojėn. Ka patur e ka edhe nga ata qė u “tretėn” nė Bollotė, e sipėr shishes sė rakisė. Nėn hijen e rrapit ėshtė mbajtur gjallė kujtesa dhe historia e krahinės dhe e fshatit pėrmes tregimeve tė pėrditshme tė pleqve tė mirė e tė ndritur tė Qeparoit. Pleqtė e Qeparoit kanė kujtesė mahnitėse dhe janė tė drejtė e tė ndershėm. I kam tė gjallė nė kujtesėn time: xha Bashon (Taso Rusha), Sollo Kolėn, Kiēo Todhrin, Janko Palin, Petro Xhuvelin, Sofo Kokėn, Niko Lekėn, Nane Savin, Polo Cakun, Vangjel e Niko Gjikondin, Petro Qesarin, Dhose Polon, Polo Kapetanin, Kleo Lanin, Miēo Savėn, Koēo Lamin etj. Kur qe ftohtė nė Qafė, pleqtė uleshin nė diell nėn Lekaj. Vetėm njė “plak” mbaj mend me moshė tė re, Petro Aleksin qė humbi tė dy sytė nė ushtri dhe u bė pjesė e pėrhershme e “kuvendit” tė pleqve. Kėta burra tė moēėm kishin njė kod moral tė shenjtė dhe parime tė larta etike. Kur dikush i kėrkonte tė devijonte historinė, plaku i urtė Irakli Mėrtiri pėrgjigjej, duke u drejtuar nga Rrapi: “O rrap i moēėm, ē’ke parė e dėgjuar pėr kėtė ēėshtje?!” 

Unė kam qenė qysh fėmijė i pasionuar pėr shkollėn dhe pėr historitė e fshatit dhe krahinės sė Himarės. Mė duket se s’kam qenė kurrė fėmijė, kaq shumė i shoqėruar isha me pleqtė e ditur qė tregonin tė shkuarėn. Kėshtu e di historinė e fshatit dhe tė parėve tė mi, nga gojėdhėnat dhe dokumentet. Nėse nė ato qė ju tregoj do tė gjeni ndonjė pasaktėsi, ju lutem, tė mė falni dhe tė mė pėrcillni me besim se pasaktėsitė e tregimeve tė mia nuk e cenojnė aspak tė vėrtetėn qė po ju rrėfej.

 Cila ėshtė origjina dhe kombėsia e bashkėfshatarėve tuaj?

Qeparoi nė fund tė shekullit tė 15-tė banohej nga njė popullsi autoktone qė fliste gjuhėn shqipe. Kjo popullsi autoktone u zhvillua deri nė ditėt tona si mėhalla e Pecolatėve. Nė mėhallėn e Pecolatėve hyjnė: Martajt, Curajt, Gjokondajt, Recajt dhe Dhimėgjokajt. Nė shekullin XVI nė Qeparo u vendosėn edhe ardhės tė tjerė nga fshatra tė tjera tė Himarės apo krahinat e Shqipėrisė pėr arsye nga mė tė ndryshmet, por qė kryesisht lidheshin me faktin se Himara nuk kontrollohej nga Turqia dhe shėrbente si strehė e atyre qė pėrndiqeshin nga turqit, ose e atyre qė donin tė ruanin besimin e krishterė. Nėse njė i ri ose e re nga Qeparoi do tė dijė se ē’ėshtė gjaku i/e tij, tė studiojė origjinėn e mėhallės sė tij. Pėrveē Pecolatėve nė Qeparo janė edhe kėto mėhalla: Mėrtokaj, Rushatas, Gjikėbitaj, Ndregjinaj, Bogdanaj, Ballėguras, Bragjinas dhe Dhimėgjonas. Mėhalla e Mėrtokajve pėrfshin Palajt, Malajt, Bramajt, Cakajt dhe Savajt. I pari i mėhallės sė Mėrtokajve ishte shqipfolės nga Progonati. Nė Rushataj hyjnė Pecajt (janė shuar), Kocajt, Bocajt, Rushajt, Gjonajt dhe Katiajt. I pari i Rushatasve ishte njė shqipfolės nga Zhulati dhe erdhi nė Qeparo nė shekullin XVI. Gjikėbitajt pėrfshijnė: Vjerajt, Markajt, Savajt, Kushtajt, Mėrtirajt, Dushajt dhe Qirjaqajt. I pari i kėsaj mėhalle ishte Bite Gjini. Bite Gjini, Ndre Gjini dhe Xharo Gjini qenė tre vėllezėr nga Velēa. Xharo Gjini u vendos nė Borsh dhe prej tij nisi mėhalla e Xharogjinėve tė Borshit, ndėrsa Bite dhe Ndre Gjini u vendosėn nė Qeparo. Nga Ndreja rrodhi mėhalla e Ndregjineve ku pėrfshihen: Lekajt, Apostolajt (Kacajt), Dhimuēajt, Lanajt, Nikajt. I pari i Bogdanajve vjen nga Zhulati. Ai ishte shqipfolėsi Nikė Zhulati. Nė mėhallėn e Bogdanajve bėjnė pjesė Palajt, Panajt, Shulajt (Zahajt) dhe Kostajt. Dhe tani tė shpjegojmė Ballgurasit. I pari i tyre qe shqipfolės nga Ballguri i Korēės. Mėhalla e Ballgurasit fillon nė shekullin e 16-tė dhe pėrfshin Ballgurasit e sipėrm, qė janė: Karmenajt, Zhupajt, Dedajt, Vlashajt, Gjokajt dhe Ballgurasit e poshtėm qė janė Canajt, Kulumbajt, Todhrajt dhe Janjajt.

Po familja jote nga e ka origjinėn?

Ne jemi Bragjinas. Nė Bragjinas bėjnė pjesė Bragjinasit e sipėrm ku hyjnė Aleksajt, Kokėdhimajt, Thanasajt, Zenajt dhe Nakajt; Bragjinasit e poshtėm ku hyjnė Spirogjikajt, Konomajt, Kapetanajt dhe Qeskajt; Bragjinasit e mesėm ose Papagjikajt ku hyjnė Lanajt, Kostėcalajt, Nacajt, Vramajt dhe Gjinajt. Mėhallėn tonė e krijoi Papa Nika nga Tėrbaēi. Papa Nika qe prift dhe nėn presionin e islamizimit e la Tėrbaēin dhe u vendos pėr disa vite nė Kallarat. Mė pas erdhi nė Qeparo dhe shumė shpejt u mor vesh me burrat e tjerė tė rėndėsishėm dhe u vu nė krye tė fshatit. Ja si thotė njė kėngė e vjetėr: Papa Nikė o mjekėr Cjapi/ Do tė tė merretė fshati,/ Sa tė kem Nikė Zhulanė,/ Kurrė s’ma mirrni dot fshatnė. Nė mes tė shekullit XIX drejtuesit e vilajetit kishin urdhėruar qė mėhallėt e zonės tė shkruanin pemėt gjenealogjike pėr tė dokumentuar rrėnjėt e prejardhjes sė tyre. Historinė e Bragjinasve dhe tė fshatit tė Qeparoit e shkroi Nikollaq Polimeri. Ai e plotėsoi edhe pemėn gjenealogjike tė Bragjinasve. Nikollaq Polimeri jetoi nė shekullin e 19-tė. Nė shekullin e 20-tė pemėn e Bragjinasve e plotėsoi Minella Spirogjika. Ai vdiq para dy-tre vjetėsh nė Athinė, por e sollėn dhe e varrosėn nė Qeparo. Spirogjika do tė mbahet mend pėr kujtesėn e tij tė pashpjegueshme, pasi mund tė riprodhonte e pėrshkruante ngjarje tė ndodhura para 40 vjetėsh me detaje e hollėsi qė tė linte pa gojė! Dy vėllezėr Bragjinas bėnė dy fise, fisin e Kokėdhimajve dhe fisin e Kapajve. Dy vėllezėrit i ndėrtuan shtėpitė nė njė mur e themel tė pėrbashkėt, shtėpinė qė ka sot Spiro Kokėdhima dhe shtėpinė qė ka sot Dhimė Caku nė qendėr tė fshatit. Kapajt nuk u shtuan. Kapajt e fundit qenė vėllezėrit Kosta e Taso Kapaj qė vdiqėn mė 1950 dhe 1954. Me vdekjen e tyre ky fis u shua. Unė kam emrin e Kostė Kapos ndėrsa vėllai im i vogėl, Anastasi, ka emrin e Taso Kapos, qė ishte avokat me famė dhe qė jetoi e punoi nė Selanik. Vėllai im i mesėm, Aristidhi ka emrin e gjyshit nga babai. Babai im ishte njė burrė i urtė e i ndershėm. Ai ishte i shquar pėr shpirtin e tij tė madh e bujar, por edhe pėr rakinė dhe kėngėn polifonike, pėrmes sė cilės ne mėsuam e kėnduam qindra histori tė rėndėsishme. Kur ishim tė vegjėl, me vėllezėrit dhe motrėn time mblidheshim shumė shpesh dhe kėndonim rreth vatrės sė zjarrit kėngėt qė i kėndonte im atė. Nėna ime ėshtė nga Markajt e Kudhėsit. Ky i fundit ėshtė njė fshat shqiptar sa mbahet mend e tregohet historia. Pavarėsisht nga ky fakt, tė dy vėllezėrit e saj dhe dajot e mi i nėnshkruan letrat e pensionit grek. Mė vjen njė ditė dajo Miēo, njė patriot e enverist i zjarrtė dhe njė burrė aq i dashur e i shtrenjtė pėr mua, i cili mė thotė se dua njė mendje: “A t’i nėnshkruaj letrat e grekut pėr pension se vetėm unė kam mbetur pa i nėnshkruar nė Kudhės?!” Mė tha se do tė nėnshkruanin sikur ishin me kombėsi greke, por nga kjo, me gjithė gruan do tė pėrfitonin rreth 800 euro nė muaj pension. I thashė tė dėgjonte atė qė kish nevojė: “Ti nuk i bėn punė Kudhėsit si i vetmi banor me kombėsi shqiptare. Nėnshkruaj kartėrat e grekut se ty tė bėjnė punė ato 800 euro! Motra jote e mėma ime nuk do t’i nėnshkruajė sa tė jetė jeta ato kartėra, kėshtu qė kombėsia jote si shqiptar do tė ruhet nė pasaportėn e saj si vajza e Vangjelit dhe Lefterisė qė tė kanė pjellė edhe ty.” 

 Pra, sipas jush tė gjitha mėhallat e Qeparoit janė me gjak shqiptar?

Nuk kemi shpjeguar akoma vetėm historinė e mėhallės sė Dhimėgjonajve. Kjo u krijua nga Dhimė Gjoni. Ky ishte nga Kėrshavėza e Korfuzit. Ai ishte peshkatar dhe vrau njė person e ra nė hasmėri nė vendin e tij. Erdhi vetėm nė Qeparo dhe u vendos nė njė shpellė buzė detit nė Skalomė. Qysh nė shekullin e 16-tė, kur ka ndodhur kjo histori, edhe sot, shpella nė fjalė quhet Shpella e Frėngut (shpella e tė huajit). Dhimė Gjoni, me kalimin e kohės, u njoh me fshatin dhe fshati e pranoi dhe i dha nuse njė vajze vendi, me te cilėn bėri Gjon Dhimėn. Dhe kėshtu nisi Mėhalla e Dhimėgjonasve me Gumajt, Qesarajt, Kokajt, Kondajt, Merxhanajt, Mėhillajt, Stamatajt. Nga Kokajt e kėsaj mėhalle ėshtė edhe Xhorxh Teneti (Koka). Vetėm kjo mėhallė vjen nga martesa e njė tė huaji emigrant nga Korfuzi me njė shqiptare. Tė gjitha fiset dhe familjet e tjera tė fshatit tonė janė shqiptare tė pastėr prej vendi, prej gjuhe e prej gjaku. Ish-gazetarja e “Shekulli”-t, Lindita Ēela, nė muajin gusht tė vitit 2012 intervistoi Koēo Kokėn, por nuk i kuptoi mirė dhe i shkroi gabim shpjegimet dhe fjalėt e tij pėr historinė e familjes sė Xhorxh Tenetit. Koēo Koka e shpjegoi historinė kėshtu siē ėshtė e vėrteta. Historia dhe pema gjenealogjike e Dhimėgjonajve u shkrua nga Nine Guma, nė fillim tė shekullit tė 20-tė. Ai u vra nė luftėn italo-greke. Gjatė bombardimeve italiane ra njė predhė nė shtėpinė e tij dhe e vrau. Pas tij, pemėn gjenealogjike tė Dhimėgjonajve e ka plotėsuar dhe vazhdon ta mirėmbajė edhe sot nipi i Nines, miku dhe bashkėfshatari im Vasil Guma. Nine Guma pėrmendet edhe sot pėr bletėt e tij. Ai, nė vitet ’30 kishte 200 koshere, qė i mbante nė Harcale.

 Po Himara e Dhėrmiu a kanė banorė me origjinė greke?  

Para disa vitesh nė njė shkrim gazete, njė djalė i Markaj nga Dhėrmiu deklaronte pak a shumė se kishte gjak grek. Petro Marko, nė librin “Retė dhe gurėt” e ka shpjeguar me fakte tė pakundėrshtueshme origjinėn shqiptare tė fiseve tė fshatit tė tij. Nė Himarė njerėzit qė kanė udhėhequr idenė se “jemi grekė”, i pėrkasin fisit tė Spiro Milos. Nė bregdet e di i madh e i vogėl se i pari i familjes sė Spiro Milos erdhi nga Progonati dhe u vendos nė Himarė rreth vitit 1640. Unė kam jetuar njė vit nė Progonat e Lekdush dhe e di mirė se ajo krahinė nuk ka folur kurrė njė gjuhė tjetėr veē shqipes. Edhe Bollano thotė se jemi grekė, por ai nuk e ka shpjeguar ndonjėherė se si janė gjendur grekėt nė Progonat, prej nga ka ardhur nė Himarė familja e tij. E pyeta njė herė njė plak tė fshatit tim se si e shpjegojnė “grekėt e Progonatit” se pse ėshtė “zhdukur” gjuha dhe ēdo gjurmė e kulturės greke atje?! Ai mė tha se, “ata” (!) thonė se nėn presionin turk u zhduk greqishtja dhe u zėvendėsua nga shqipja!! Edhe nė Qeparo, ku presioni turk ka qenė shumė mė i dobėt, ėshtė folur gjuha esperanto, por asnjėherė gjuha greke, edhe pse kishte shkolla e meshė nė greqisht dhe shumė njerėz e dinin gjuhėn greke. Nė fshatrat e Himarės nuk jetojnė grekė. Atje jetojnė prej shekujsh shqiptarėt qė kanė shkuar dhe shkojnė nė harmoni e miqėsi me grekėt. 

Kėto ditė lexova ditarin e Edurd Lir-it, i cili udhėtoi nė Shqipėri nė vitin 1848. Nga ato qė kish dėgjuar nė Greqi, ai mendonte se nė Himarė tė gjithė duhej tė ishin grekė. Kur ai erdhi nė Himarė, u habit se nuk kishte asnjė grek. Nė Himarė, sipas tij, jetonin vetėm shqiptarė. Midis Himarės dhe Qeparoit shtrihet Gjiri i Porto-Palermos (Panorama e Lashtė), ku sipas gojėdhėnės u strehua Odisea, i cili kaloi shumė peripeci nė shpellėn e Spilesė ku banonte ciklopi Polifem. Nė zonėn tonė shumė njerėz mund tė rrėfejnė kėtė gojėdhėnė qė kėrkon njė nivel tė mirė kulturor, por kurrė s’mund tė dėgjosh prej tyre pėrrallėn se Himara ėshtė Greqi. Tė gjithė kėtu e dinė se tė thuash “jam grek” ėshtė njė lloj pune. Edhe ata qė thonė se janė grekė, e dinė mirė se nga vijnė e ēfarė janė. Tė thuash “jemi grekė” paguhet qė prej kohės qė u krijua shteti grek, gati 200 vjet mė parė. Projekti grek pėr grekėzimin dhe aneksimin e Himarės na ka krijuar historikisht shumė telashe.

 A di ndonjė histori nga Qeparoi qė ia vlen tė tregohet rreth kėtyre telasheve? 

 Do t’ju tregoj diēka pėr luftėn e Lėkurėsit qė u zhvillua nė mes tė shekullit tė 19-tė pėr tė zgjeruar kufijtė e Greqisė me territore tė Himarės. Ushtria qė luftonte pėr ne nėn flamurin e Greqisė udhėhiqej nga komandant Jorgji Stefani. Jorgji Stefani ishte nga Qeparoi, bragjinas si dhe unė, por nga Papagjikajt. Ai fillimisht donte qė tė zbarkonte nė Qeparo, por nuk e lejoi kapedan Sokrat Leka. Jorgji Stefani dhe ushtria e tij ishin mercenarė tė paguar nga grekėt. Paratė qė pagoi Greqia pėr kėtė luftė i ndanė Anastas Qėndro nga Piqerasi, Foto Gjika nga Qeparoi dhe Muslim Gjoleka nga Kuēi. Kėta i ndanė florinjtė me gavetė, ishin shumė para. Sokrat Leka ishte patriot dhe burrė me autoritet. Ai ka bėrė edhe kryetarin e vilajetit tė shtatė fshatrave tė Himarės, edhe anėtarin e Lidhjes sė Prizrenit pėr Kazanė e Gusmarit. Nė fund tė bisedės, ku Jorgji Stefani i kėrkoi Sokrat Lekės leje pėr tė zbarkuar nė Qeparo, ky i fundit i tha: “Mallkuar qoftė kjo bisedė qė bėmė. Eja tė shkundėm shollėt qė tė dalim pa u gjynatartur” dhe hoqi shollat e i shkundi. Luftuan shqiptarėt kundėr njėri-tjetrit nė Lėkurės dhe shtatė djem nga Qeparoi u vranė nėn flamurin grek. Luftėn e humbi Greqia. Jorgji vdiq nė Athinė me gradėn kolonel xhandarmėrie. Greqia fitoi pavarėsinė gati 100 vjet para Shqipėrisė dhe programoi helenizimin dhe aneksimin e jugut tė Shqipėrisė, pėrfshi Himarėn. Nėn kėtė strategji ėshtė punuar pėr tė pėrhapur gjuhėn e ndikimin grek nė Himarė dhe gjithmonė janė financuar mercenarė tė Megali Idhea-s. Mercenarėt e Megali Idhea-s e pėrdornin si argument kryesor arsyetimin se, derisa Kurveleshi e Labėrisa u bėnė turke (pėrqafuan fenė islame), pse tė mos bėhemi edhe ne me Greqinė qė e lufton Turqinė ashtu si edhe ne? Kėta mercenarė kanė shkaktuar shumė incidente, qė janė paguar me gjak e sakrifica nga banoret e fshatrave tona nėpėr vite.

Mund tė na pėrshkruani ndonjė incident tė tillė nga e shkuara?

Ēdo fshat ka historitė e tij. Ishte koha e luftės italo-greke kur ndodhi kjo ngjarje qė tregohet edhe sot nė Qeparo. Fronti i luftės ishte nė Gjivlash e nė Policė, prona tė fshatit tonė. Ushtria italiane u thye. Kur italianėt po iknin, Babė Hoxha nga Qeparoi qėlloi nga pas shpine njė ushtar dhe e vrau. Babė Hoxha qe njeri shumė i vrazhdė, kish marrė pjesė nė ēetat e Spiro Milos dhe ishte kontingjent i Megali Idhesė, qė kryente ndonjė paudhėsi sa herė hunda e tij ndiente se mund tė nxirrte ndonjė pėrfitim. Pėr kėtė vrasje gjithė fshati e dėnoi. Fshatarėt tanė e varrosėn ushtarin nėn Karmenaj. Babė Hoxha shkoi dhe iu mburr komandantit grek Petropulli. Edhe Petropulli e pėrbuzi dhe i tha: “Mė vjen keq tė harxhoj njė plumb pėr njė njeri pa vlerė si ti, sepse ėshtė poshtėrsi tė qėllosh pas shpine njė ushtar qė po ikėn”. Komandanti italian, i cili donte tė justifikonte humbjen, raportoi nė mėnyrė tė gėnjeshtėrt se ishte ndodhur midis dy zjarresh; pėrpara me ushtrinė greke dhe prapa me popullin e fshatit tonė. Pėr kėtė Qeparoi u bė shėnjestėr e bombardimeve italiane me artileri nga deti. U vranė shumė njerėz dhe u shkatėrruan e dogjėn shumė shtėpi. Fshati jetoi 5 muaj nėpėr shpella. Edhe shtėpia e Kokėdhimajve u prish dhe Kokėdhimajt jetuan nė Shpellė tė Luces. Babė Hoxha u fsheh nė njė bodrum nė Athinė. Kur do nisej nga Athina pėr t’u kthyer nė fshat, Thoma Vogli takoi Babė Hoxhėn. Ky i fundit iu lut qė ta merrte nė fshat dhe i kėrkoi qė t’i priste kokėn e t’ia varroste nė Qeparo nėse do tė vdiste rrugės! Askush nuk pranoi ta sillte Babė Hoxhėn as tė gjallė, as tė vdekur. Ai mbeti pėrjetė nė dhe tė huaj.

Kohėt e fundit marrėdhėniet shqiptaro-greke janė tensionuar shpesh nga pėrfshirja e politikanėve dhe klerikėve nė deklarata nacionaliste! Kush ėshtė komenti juaj?   

Fillimisht dua tė them diēka pėr klerikėt e Kishės Ortodokse. Kam njė respekt e vlerėsim tė veēantė pėr Hirėsinė e tij, burrin e ndritur Janullatos. Kam patur nderin dhe kėnaqėsinė ta pres edhe nė shtėpinė time, para 20 vjetėsh. Ai bėri shumė dhe ndofta sa askush tjetėr pėr ringritjen e Kishės Ortodokse Autoqefale tė Shqipėrisė, nė kėto vite pas rėnies sė komunizmit. Por ēdo shqiptar ka dy ndjeshmėri tė forta nė lidhje me fenė ortodokse! Sė pari, shqiptarėt duan tė jenė tė sigurt qartėsisht se nė Kishėn Ortodokse tė Shqipėrisė kanė marrė zgjidhje qėllimet qė ēuan nė themelimin e kishės autoqefale shqiptare, qė nė kėtė kishė shėrbesat bėhen nė gjuhėn shqipe dhe karrierat e hierarkive me kombėsi shqiptare zhvillohen nė mirėbesim tė plotė. Kisha autoqefale e Shqipėrisė duhet tė rrisė njė komunitet priftėrinjsh me kombėsi shqiptare dhe duhet t’i pėrkasė kėtij komuniteti. Sė dyti, qytetarėt tanė duhet tė besojnė plotėsisht se kjo kishė nuk do t’u bjerė ndesh nė asnjė rast aspiratave kombėtare e popullore tė shqiptarėve pėr liri, mirėqeverisje, drejtėsi e prosperitet. Ėshtė njė surprizė e madhe dhe e pakėndshme qė tė dalė njė hierark i lartė i kishės, siē lexova nė shtyp pėrpara pak muajve pėr mitropolitin e Gjirokastrės, e tė deklarojė se Himara ėshtė greke! Biem dakord qė zoti nuk e ka thėnė kėtė gjė dhe nė ungjill nuk ėshtė shkruar kėshtu! Nuk ėshtė e lejuar qė klerikėt e fesė tė pėrzihen me sektet nacionaliste e shoviniste greke a shqiptare qofshin, qė nuk i ndihmojnė popujt tanė tė zgjidhin hallet e tyre tė mėdha. Pavarėsisht se kėto ēėshtje duhet tė rregullohen me kushtetutė, unė dua tė shpreh besimin tim se njė burrė i lartė si Janullatosi e kupton se ėshtė sfida e tij tė fitojė e ruajė dashurinė dhe besimin e shqiptarėve qė e duan Kishėn Autoqefale tė Shqipėrisė dhe respektojnė aspiratat e atyre qė e themeluan kėtė kishė. Madhėshtia e veprės sė Janullatosit do tė varet pikėrisht nga fakti se sa shqiptare do tė jetė, do tė ndihet e besohet kisha qė ai do tė lėrė pas. 

Ėshtė naive tė besohet se mund tė kenė tė ardhme planet pėr aneksimin dhe grekėzimin e jugut tė Shqipėrisė apo copave tė saj qoftė nė tokė, qoftė nė det. Shqipėria tani i ka kaluar ditėt e saj mė tė kėqija. Ajo ka miq e aleatė tė mėdhenj, si Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Shtetet e Bashkuara tė Europės, ėshtė anėtare e NATO-s dhe ka njė popull tė qartė qė i njeh mirė miqtė e armiqtė, tė mirat dhe tė kėqijat. Politikanėt e tė dy vendeve nė qeveri apo nė opozitė qė u drejtohen ndjeshmėrive shoviniste, nacionaliste e fashiste nė tė dy anėt e kufirit shqiptaro-grek, pėr tė fituar vota apo ēdo kapital tjetėr politik, bėjnė gabime shumė tė rėnda dhe tė pafalshme! Sjelljet gjoja nacionaliste tė njė qeverie qė ka bėrė shumė lėshime tė panevojshme nė dėm tė interesave shqiptare dhe qė dėshtoi t’i dhuronte njė copė deti Greqisė, o Zot sa qesharake janė! Drejtuesit e Qeverisė tonė sillen si anėtarė tė “Agimit tė Artė shqiptar” me deklarata e aludime, medemek pėr pretendime ndaj Greqisė. Qeveria jonė ėshtė nė tė drejtėn dhe pėrgjegjėsinė e saj, tė shfrytėzojė ēdo mundėsi pėr tė shfuqizuar ligjin e luftės me Shqipėrinė, qė Greqia e mban akoma nė fuqi! Ne jemi nė tė drejtėn e Zotit tė kushtėzojmė ēdo zhvillim sinjifikativ tė mėtejshėm tė marrėdhėnieve me Greqinė me abrogimin e ligjit tė luftės prej saj. Kjo do t’i lejonte ēamėt tė kėrkojnė e tė marrin nė rrugė ligjore shtėpitė dhe pasuritė e tyre tė mohuara padrejtėsisht nga shteti grek. 

Greqia u ēlirua nga Turqia me gjakun dhe sakrificat e pėrbashkėta tė grekėve e shqiptarėve arvanitas dhe normalisht do tė ishte njė shtet pėr grekėt dhe arvanitasit. Kjo ėshtė njė e vėrtetė historike dhe s’ka asnjė problem ta themi sa herė tė na pėlqejė e tė jetė rasti. Qeveria greke e ka tradhtuar jo pak herė respektin qė duhej tė kishte pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt. Ajo ka financuar programe nacional-shoviniste, siē ishte edhe programi pėr pensionet e shqiptareve tė Epirit qė u zhvillua kėta 20 vjet. Unė e falėnderoj shumė Qeverinė Greke qė i dha kėto pensione tė ēmuara pėr kohėt e vėshtira qė kaloi populli ynė, por nuk e nderoj aspak pėr qėllimet nga ėshtė frymėzuar dhe synon tė arrijė me kėtė program. Kėto nuk i kanė penguar dy popujt tanė tė jetojnė nė dashuri e nė paqe, tė marrin e japin mes tyre, tė lidhen nė miqėsi e nė martesa dhe tė punojnė sė bashku. Ne kemi njė komunitet tė madh arvanitas historikė e shqiptarė tė ditėve tona, qė jetojnė e punojnė nė Greqi nė miqėsi e harmoni me popullin grek, siē kemi nė Shqipėri vėllezėrit tanė minoritarė qė jetojnė e punojnė bashkė me ne si njė popull i vetėm e i bashkuar pėr tė ndėrtuar njė Shqipėri e njė jetė mė tė mirė pėr vete e pėr fėmijėt tanė. Politikanėt grekė e shqiptarė qė kėrkojnė tė bėjnė pasuri duke prishur kėtė atmosferė, bėjnė njė krim tė madh. Ata ėshtė mirė tė ndjekin shembujt e mirė tė burrave tė shquar qė nuk kanė munguar nė tė dy kombet tanė e qė kanė punuar pėr ta pėrmirėsuar lidhjen dhe miqėsinė historike mes shqiptarėve e grekėve. Ne jemi dy popujt mė tė vjetėr tė Ballkanit dhe kemi jetuar si vėllezėr e nuk kemi luftuar kurrė kundėr njėri-tjetrit. Kėshtu do tė jetė edhe nė tė ardhmen. 

Historia

“Tė moshuarit flasin greqisht, por qajnė dhe kėndojnė shqip”

Ka qenė politika pėr greqizimin e Himarės ajo qė e ka bėrė kėtė pjesė tė Shqipėrisė qė ende sot tė pėrflitet si tokė greke. Duke pėrfituar nga fakti se ajo ishte zonė e izoluar, sillogjet greke e shfrytėzuan pėr ta paraqitur si fortesė tė Greqisė, thotė Koēo Kokėdhima.

Zoti Kokėdhima, si shpjegohet qė Dhėrmiu, Himara dhe Palasa flasin gjuhėn greke?

Nė Qeparo nuk ėshtė folur kurrė greqisht, por tani, pas njė emigracioni tė gjatė shumica e tė rinjve tė sotėm nuk dinė mė shqip! Sigurisht qė kjo nuk mjafton pėr tė thėnė se kėta janė grekė. Dhėrmiu e Himara kanė gra tė moshuara e plaka qė nuk dinė shqip, por tė vdekurit i qajnė nė shqip dhe dasmat i kėndojnė po ashtu nė shqip, fjalėt e urta i dinė e i tregojnė nė shqip. Pas vdekjes sė Skėnderbeut, Himara jetoi pėr shekuj me radhė si krahinė autonome. Ajo, Himara e madhe, kishte 38 fshatra dhe ishte strehė pėr gjithė shqiptarėt qė kėrkonin shpėtim nga Turqia. Por ai vend i varfėr e shkėmbor nuk mund tė mbante qindra mijė njerėz, prandaj dhe u bė eksodi i madh nė Kalabri. Himara dėrgoi mijėra burra tė armatosur qė sistemuan nė Kalabri ata mijėra e mijėra tė ikur me mjete tė sajuara, tė cilėt i shpėtuan Kanalit tė Otrantos dhe urisė e mungesės sė strehės. Djali i Skėnderbeut, Gjon Kastrioti e konsideroi Himarėn si mbretėri tė vetėn, por ai nuk pati sukses. Kur ky i fundit u largua, garda e Skėnderbeut ku bėnin pjesė djemtė e zgjedhur tė Himarės sė madhe nuk u shpėrnda, por u vendos nė Gjilekė tė Dhėrmiut. Nga vdekja e Skėnderbeut pėr tre shekuj me radhė nė Himarė shėrbyen misionarėt bazilianė tė dėrguar nga papa e qė punonin pėr t’i bėrė ortodoksėt e Himarės unitė, d.m.th. ortodoksė tė papės dhe jo tė patrikut tė Stambollit. Nė 1630-n misionarėt bazilianė hapėn shkollėn e parė shqipe nė Dhėrmi pėr tė trajnuar priftėrinjtė. Me kohė e nėn presionin turk, Himara e brendshme ku bėnin pjesė Labėria, Kurveleshi, Lumi i Vlorės e Dukati u bė myslimane dhe u nda nga Himara e bregdetit, qė mbeti e krishterė. Pas kėsaj, sa herė Turqia ndėrmerrte fushata ushtarake pėr ndėshkimin e himarjotėve, Himara e Dhėrmiu nuk i ēonin mė fėmijėt dhe pleqtė e plakat nė thellėsitė e Kurveleshit por nė Gjirit e nė Korfuz ku banonin grekė e sundonin venecianėt e ku qėndronin me muaj e me vite. Prandaj himarjotėt flasin greqisht si gjiritlinjtė e dhėrminjasit si korfiotėt. Himara dhe Suli ishin dy krahina autonome qė luftuan gjithė jetėn me Turqinė dhe nuk e njihnin as Greqinė e as Shqipėrinė e humbur. Himara qė nuk i paguante taksa Turqisė dhe nuk dėrgonte nizamė jetoi e izoluar dhe nė distancė nga pjesa tjetėr e Shqipėrisė. Kėtė distancė e shfrytėzoi Greqia si tė pėrshtatshme tė punonte pėr ta aneksuar Himarėn, ndėrkohė qė Sulin e greqizoi gradualisht. Shkollat nė fshatrat ortodokse gjatė shekullit tė 19-tė u financuan nga fondet e Zhabės dhe shumė bamirės tė tjerė qė bėnė para dhe i lanė pasuritė e tyre nė bankat greke. Nė kėto shkolla mėsohej greqisht. Qeveritė greke financuan sillogun vorio-epirot qė merrej “me ēlirimin” e Vorio-Epirit. Ato mbollėn shumė strategji e ide pėr ta larguar Himarėn nga Shqipėria e pėr ta bashkuar me Greqinė: njė strategji ishte tė bėnte vend ideja ndėr himarjotė se s’jemi as grekė e as shqiptarė; njė tjetėr e paraqiste Himarėn si “krahinėn mė tė lavdishme e mė heroike greke” dhe shėrbente si bazė pėr tė pėrligjur privilegjimin e himarjotėve nė pėrgjithėsi dhe sidomos tė njerėzve qė kanė punuar pėr politikėn e grekėzimit dhe aneksimit tė Himarės nė veēanti. Minoritarėt grekė qė jetojnė nė Shqipėri nuk kanė gėzuar privilegje tė veēanta nė Greqi, siē kanė gėzuar himarjotėt, tė cilėt nga ana tjetėr kanė jetuar tė lėnė mėnjanė e pa kujdes nga qeveritė e Shqipėrisė nė shumė periudha. Nė kėto rrethana politike e historike u pėrdor greqishtja nga shqiptarėt e dy-tri fshatrave tė Himarės bregdetare.

Jehona e intervistės sė Kokėdhimės, jo vetėm nė mediat vendase, por edhe nė ato tė trevave shqiptare nė Maqedoni dhe Kosovė. Ja disa nga mediat qė kanė publikuar intervistėn  

http://www.balkanweb.com/kryesore/1/koco-kokedhima-projekti-200-vjecar-grek-per-aneksimin-e-himares-123621.html

http://www.shqiptarja.com/home/1/projekti-200-vjecar-grek-per-aneksimin-e-himares-146975.html

http://www.vizionplus.tv/index.php?option=com_content&view=article&id=17244:koco-kokedhima-per-himaren-dhe-greqine&catid=43:kulture&Itemid=108

http://respublica.al/artikuj/2013/03/10/koco-kokedhima-i-intervistuar-nga-shekulli-shpjegon-pse-flitet-greqisht-ne-himare

http://noa.al/news/artikull.php?id=288926

http://ina-online.net/shqiperia/28305.html

http://www.telegrafi.com/lajme/kokedhima-projekti-200-vjecar-grek-per-aneksimin-e-himares-78-9303.html


Videot e fundit
231 Komente
Paul Tedeschini - Itali
Pse nuk na flet o zoti Kokdhima per "Projektin 600-vjeçar turk pėr aneksimin e Shqiperise" ?
Drini
Zoti Kokedhima,

E bukur dhe terheqese ideja juaj per te treguar ato qe ju dini, keni degjuar e mesuar per vatanin tuaj, por nese keto rrefime te bukura e interesante, do ti lini pa i botuar ne gazete, ne qe jetojme jashte shqiperie, nuk mundet timesojme dot....

Ju lutem bejeni botimin e plote edhe ne gazeten tuaj online....

Ju faleminderit per mirekuptimin...


Moderatori: Shkrimi i plotė botohet pas orės 12:00. Faleminderit
brace
Faleminderit Z koco Kokedhima,per kyte shkrim kaqe interesant,gojte e liga i kam degjuar shpeshe,te flasin ndryshe per ty e Himaren,je i nderuar dhe qenke nji SHqiptare i vetete.
Besian Tare
Vepra me e mire qe ka bere deri tani zoti Koço kokėdhima. Per kete mund te futet ne histori, po qe kembengules.
PATRIOTI
Z.Kokedhima, kulturen Epirote dhe Fene Ortodokse nuk ariti ta asimiloj ne Himare as Turqia as komunizmi dha jo me demokracia. Historia dhe kultura Helene eshte "mitra" asaj Shqipetare dhe e shume popujve te tjere te Ballkanit, te cilet (Ballkanas) e kane ruajtur identitetin e tyre me shume se ne Shqipetaret. C'fare lidhje kane Shqipetaret e sotem, me Shqiperine e Skenderbeut te "Princit te Epirit", te "atletit" te Krishterizmit, te tmerit te Osmanellinjeve, ky eshte problemi serioz i Shqiperise. Jemi bere me Islamik dhe me Arab nga Turqit, jemi i vetmi popull ne Ballkan qe kemi shkeputur lidhjet me lashtesine, prandaje jemi "delja e zeze e Ballkanit" dhe nje jete bejme viktimen dhe "qahemi".
vlonjati
kam nostalgji per qeparoin dhe qeparotasit u dashurova me kete vend me dy vitet e ushtris ky fshat quet fshati kapedanve respek per keta njerez te mir
Korcari
Z.Paul ka te drejte,por jo se Z.Kokedhima e mohon synimin turk.Me tej Kadare e tha qarte:Ndikimi i turqise s'matet per nga tragjedia groteske,tragjike,burokratike,totalitare,me keqe se komunizmi.

Pikerisht eshte pozicioni yne gjeofizik qe kemi qene,jemi e do te jemi si nje molle e bukur qe na kane zili here turqia here fqinjet.
Kujtimi
O paula tedeschiniPo jemi shqiptare moer ta haje dreqi car keni qe permendni greqine e turqine aneksim etj etj. Pse ju ka ngel llogjika e historia ne turq e grek. Ca iku shkoi ne nje ne shek 21 kemi evoluar??? Sigurisht jo me ty e me Patriotin

Ne nuk jemi aq te fuqishem sa te jemi zot te fateve tona por le te behemi te pakten te zgjuar te kuptojme se si te kerkojme te drejtat tona dhe mos na cani koken me turq e grek me fene etj etj

Edhe ve na i nofke shqiptare kur shkru se Paul tedeschini le per te deshiru...

Kujtim e kam emrin sa per informacion.

Shqiptar through and through(ta perkthej po deshe) por je talion i jashtem ti e di mire gjerat.....
mergimtari
Zoti Kokedhima jo po thoni nje te vertete historike per rrenjet e gjakut tend qe jeni 100 perqind shqiptar ashtu si te gjithe himariotet. Per mua tendenca per te quajtur veten grek nga ana e himarioteve tregon ate se ata jane shqiptar.Vetem ne shqiptare kerkojme te nderrojme edhe etnine, te quhemi turq, grek,serb, italian, amerikan. Kete asnje grek, serb, italian, turk apo ndonje tjeter nuk e ben.Per fat te keq nuk jane vetem himariotet jemi te gjithe shqiptaret. Per 50 vite shqiptaret ne ish yugosllavi edhe pse pak pre tyre dhe mysliman filluan tu shtonin mbiemrave te tyre prapashtesen sllave vic qe te ngjanin si sllavmysliman.Njoh nje ketu ku jetoj qe me sqroj se e patem bere mbiemrin nga ibrahimi ne ibrahimovic. Kjo vjen per fatin e keq te shqiptareve qe kurre nuk kemi patur shtet demokratik qe te mendoje per popullin por vetem hajdute qe kane menduar per pasurmin e tyre dhe populli per ta ka qene nje tufe delesh.
Vlonjati
Te lumte z.Kokedhima.Kjo eshte e mirepritur nga ju,nga patriotet e rralle te jugut te Arberise,ne kohen kur cakejte celbesira kane hapur gojen e bishes ndaje Perles se jugut shqiptare.
eleftheriskepsi
Respekte zoti Koēo!

Shqiperi ka qene e Shqiperi do mbetet.Greket le te vene te kerkojne tokat e tyre ne Turqi po ja u mbajti e jo te pergojojne gjithe diten turkun ketu si gore.

Le te vene te kerkojne Kostandinopojen,Zmirnen,Qipron etj
Agimi
Koco, ne se je vertet shqiptar, nxiri kto qe po te jap.

Akro,??poli = a ,?? kre ,?? poli = a kre i polit, kreu i qytetit; -me greq. e sotme do qe ,??,??ine ,?? kefalo ,?? poli,??,??, perputhia eshte vetem me shqipen.

Presvi'a(= ambasa'da, trup diplomati'k) = pres(pris, prijs) - ve - a;'? -me greq. e sotme do qe: ''dhiefthinti's, proe,??dhros - va'lo - i'ne'', asnji pėrputhie, pėrputhia ėshtė vetėm me shqipen.
Euro'pi(= Euro'pa, -qe shqip e shkruin gabim ''Evro'pa'', -kur gjithe bota e shkrun ''Europe'') = E - ur - opi(pamia) = eshte - hyr - pamia = perėndimi(e kundėrta e ''orienti = ori(Dielli; pamia) ,?? en - it''; -dhe ''Asi = a - si(shikim) - i(hy)'') = lindia.
Me greq. e sotme do qe: ''ine - bi ,?? opi'', pėrputhia asht vetėm me shqipen.
Kali'ma(= mbule'sė; kali,??dhe) = ka - l - i(hy) - ma = qe - l - hy - ba = hyn, mbulon; mbules, kalidhe. Me greq. e sotme: ''pu - afini - bi - kani'', pėrputhia esht vetėm me shkipen.

?poka'lips = ap, hap + kali'ps(mbulesen) = zbuloi; zbulim;'? -ku: ''kalips = ka - l - i(hy) - b - is(ish) = qe - l - hy - b - ish = hyn, mbulon; mbulese''.

Dramatopi'os = drama - to - pi(be) - os = drama - te - b - ish = ai qe ben drama per teater. Me greq. e sotme do qe: ''drama - na - kani - ine'', asni perputhie, perputhia eshte vetem me shkipen. etj etj
liberty peter
Zoti ti shtofet vitet pa numrim; o Kapedan i rraces fisnike Epiriote.Isha shume i merzitun sot ne mengjez,ketu ne Berlinin e ftohet multi rracial(antipatik),dhe ja vetun ti me dhurove diellin e ngrohet te Qeparoit dhe te bemat e kapedaneve-homerik.-Te perqafoj me malle te shumet Peter
toni
ju si media opozitare shani shpesh Greqine,duke menduar se fitoni pike.Himara eshte pjese e Vorio-Ipirio.Enveri largoi minoritaret nga keto krahina te Shqiperise se Jugut,i shperndahu me pune ,ne pjese te ndryshme te Shqiperise,per te ulur nr.e minoritareve nga kjo ane.Te deklaroje se ishe grek ne kohen e Enverit,do ndiqeshe nga Sigurimi i Shtetit.Jane me mijera grek te vrare apo te perndjekur vetem se deklaroje se ishe grek,duke e quajtur agjitacion e propagante kunder interesit te shtetit Shqiptar.
bravo koco
Kjo interviste ngjan shume me ate historine e trojes....eshte shume e veshtire qe te gjesh ate kalin e trojes.........
Zef Kallami
Te lexova me kureshtje te di mbi krahinen e jugut te Shqiperise e konkrtist per fshatin Himare.

Bukur,drjet dhe me argmente solle gjenezen e rrenjeve te asaj toke.Per keto fakte meriton lavdrime.

Po c'deshe e pive raki rruges dhe e turbullove fare me Janullatosin.

Madhėshtia e veprės sė Janullatosit do tė varet pikėrisht nga fakti se sa shqiptare do tė jetė, do tė ndihet e besohet kisha qė ai do tė lėrė pas.Ėshtė naive tė besohet se mund tė kenė tė ardhme planet pėr aneksimin dhe grekėzimin e jugut tė Shqipėrisė apo copave tė saj qoftė nė tokė, qoftė nė det.
Agimi
Koco, u lutem nxire te plot tekstin qe te dergova me zberthim te disa fialve, mos e nxir cyryke. Se s'ks grek, greqishtia eshte bashkim i fialve shqipe(= ilire) qe u be ne kohen e lindies se shkrimit ne greqin e lashte.

Moderatori: Ka njė numėr tė kufizuar karakteresh dhe s'mund tė botohet i gjithi. Faleminderit
FANE MIRDITE
BRAVO KOKEDHIMA KETO MENDIME I DUHEN SHQIPTAREVE .TE PERSHENDES AGIMI DHE AGIM TU BAFTE JETA .
spartaku
Pergezime zoti Koēo Kokedhima per artikullin e shkelqyer qe ke bere.Une jame nga shqiperia e mesme dhe nuk i perkas krahines tende shume te bukur,pa nenvleftesura krahinen time.E lexova me shume vemendje dhe me la pershtypje shume te mira per permbajtjen interesante dhe shume patriotike.Me erdhi mire kur thoshe se burrat e qeparoit(ne pergjithesi)kishin nje kod besnikerie e patriotizmi.Vertet te paret tane kane qene pa shkolle por te mahnisnin me tregimet dhe bisedat e tyre qe kishe qejf ti degjoje dhe ngelesh me goje hapur.Me pelqeu qe mbron krahinen tende,pavaresine e saj nga greku dhe se himara eshte shqipetare,eshte e shqiperise se atje jotojne shqipetar.Por ske ci bene udheheqjes tone tradhetare qe kerkon te shese shqiperine te huajve.Ata nuk do ta bejne kurre kete se nuk e bejne dote dhe nuk e lene shqipetaret.Jemi shume ketej ne emigracion dhe te them te drejten ne lexojme vetem gazeten shekulli nepermjet internetit.Urime.
mergimtari
kur bera nje koment me siper nuk ishte shkrimi i plote, por pasi e lexova te plote nuk munda te rri pa e pershendetur nga zemra zotin Kokedhima per te verten historike te zones dhe popullsise se himares. Greqise duhet ti tregohet vendi nga qeveria shqiptare, por per fat te keq ne Tirane qeverite jane po me ato dobesi te atyre qe spjegon zoti Kokedhima ne artikull. Zoti Kokedhima te uroj shendet dhe sukse ne punen tuaj!
vlonjati
Kur ishim ne gjimnazin “Ali Demi” kemi luajtur teater me Koēon dhe morem ēmim te pare , Koēua kishte ze kumbues dhe e loste mire rolin. Tani qe e shoh ne foto them me vete ,paske ndryshuar shume o Koēo megjithate te uroj shendet e jete me ate gjallerine qe ke pasur ne shpirt. Urime per shkrimin dhe ti edi mire qe dardha bie nen dardhe.
Agimi
Te bindeni per te verteten qe s'ka grek, greket jan popullsia e qyteteve ilire te atershme ku mesohej gjua e re e formulu me bashkime te fialeve te shqipes ku u shtun dhe disa mbaresa.

E-lin(= grek) = i-lir, por eshte ne dialektin e shqipes se veriut.

Nekros(= i vdekur) = nek - ro - os = nuk - rro - eshte.

Gigeni' - [gi + geni = Toke(=Dhe) + lind = lind ne kte Dhe, vendas, autokton; -qe vertetoet edhe ni here nga greket e lashte se shqiptaret e veriut jan autokton ne kto troie(ne kundershtim me theniet e ''grekve'' te sotem] - gigeni(gegeni, gegeri), i lindur ne kte toke, vendas, autokton.

Epir - [ep - ir(hyr) = ep(=ap, ip, hip = lart) + hyr = lart - hyr = vend i larte, vend malor; -a s'themi ne ''Shqiperia e Eperme(= siperme)''; -ku: ''eper = epir'' se diet qe ''ė'' nuk ka ekzistuar ne lashtesi] - Epiri, zona e Epirit(nga Durrsi deri ne Preveze te ''greqis'').

Bal(l)kan - [ball - k - an(= jan; hyn) = balli qe jan, ne ball qe hyn = balli(te paret) jan; -se dikur iliret ishin te paret (ishin balli i te gjithve)]- Ballkani, gadishulli i Ballkanit.

Leksikos(= fial-or) = leksi(=fial) - i(hy) - k - os = fial - hy - q - ehte, etj, etj.
CIMI
Z.Koco keni bere nje pune shume te mire qe keni treguar prejardhjen Shqiptare te krahines tuaj .Kete duhet ta bejne dhe shume historiane per ti treguar botes se pretendimet e Greqise per Himaren jane absurde.Nuk me pelqeu si ju trajtuat marrjen e pensioneve Greke nga populli i zones ne fjale.Nuk mund te pranohet marrja e pensionit nga nje shtet tjeter kur nuk keni kontribuar ne ate shtet(punuar dhe jetuar).Miratimi i ketij pensioni me hir apo pa hir eshte thike me dy presa per popullsine e zones qe po i kendohet kenga nga qarqet shoviniste qe kane pretendime teritoresh ne Shqiperi.
preng sherri
respekt z.Koco.kisha kohe qe skisha lexuar ne shtypin shqiptar dicka qe te ngroh dhe te jep besim si ky artikull.Njerez si ti i duhen Shqiperise.
ylion
shkrimi me pelqeu.eshte nje krijimtari jo vetem me karakter studimor por edhe atdhetare
ANTEU
E thotė vetė Koēoja:

"...Bėn pemėn gjenealogjike, kthehet shekuj prapa, te historia e tė parėve tė gjakut tė vet qė erdhėn nė tė shkuarėn e largėt nga Tėrbaēi i Vlorės pėr tu ngulur nė Qeparo..."E qartė si drita e diellit!

Vajtėn nga Tėrbaēi i Vlorės pėr t'u ngulur nė Qeparo!!!

Pra ata nuk janė vendas. Vendasit e Himarės janė GREKĖ! Ata qė nuk janė grekė, janė tė vajtur.
tosi
Per Tonin i cili shkruan:Te deklaroje se ishe grek ne kohen e Enverit,do ndiqeshe nga Sigurimi i Shtetit.Toni une personalisht kam patur shume shoke ne kohen e Dulles qe ne leternjoftimin e tyre e kishin :Kombesia greke dhe shtetesia shqipetare,pra ishin minoritare greke te njohur nga shteti dhe prinderit e tyre ishin me poste ne udheheqjen e asaj kohe.


Urime zoti Kokedhima,Je patriot i vertete
Agimi
Bravo Koco, i nxore disa nga fialet e lashta te zberthyera nga Margarit K. Nilo. Por besoi se ka edhe komente rreth tyre, eshte mir te dalin edhe ato.
tosi
Te jesh orthodox nuk do te thote se je grek. Ne Shqiperi vetem fshatrat e Dropullit dhe krahina e Livadhjase jane minoritet grek.Kurse disa nga Himara jane greek wannabe vetem per perfitim te 300 eurove.Keta shqipetare nga Himara qe deklarohen se jane greke jane njesoj si shqipetaret e kthyer ne myslymane per perfitime nga perandoria turke,pra llumi i shqipetareve
alfie
kur do vi ajo dite qe te ulen ne tavoline tre burra shqiptare dhe tre grek ta sqaronim njehere e mire ne debat teliviziv?
P.s nuk shkruajta tre burra grek me qellim per arsye te etikes.
(nuk ka burra grek) vetem gra dhe ...
Dashnor
Te lumte Koco Kokdhima.Mos u ndal e vazhdo ne kete linje.Je nji shqiptar i mire dhe djem e burra si ti i duhen ketij vendi.Respekt.
sali krimi
Per ty ANTEU, sic duke ose nuk di te lexosh shqip ,ose di por i lexon me sens grek ,Kokedhima ta shpiegon fare qarte se cjane himariotet,megjihtate ne qofte se argumentat e tij nuk ju bindin ai ju permend dhe te madhin PETRO MARKO nuk e di a ja kini degjuer emrin,ne qofte se nuk e njihni mundohuni e zgjeroni njohurite tuaja duke e lexuar,pra me pake fjale ju kerkoni te vtquheni grek ,serb bullgar cfare te tuash mund ta quash vehten,kurese kombin shqiptar nuk mund ta vetquash se perbehet nga 6 milion shqipfoles ,keshtu qe 6 milion po ti tjeshtosh me 1 qe je zotrote ne matematike na jep nje numer qe nuk besoj se do te interasoje.Ja kto kisha per te te thene more Anteu i greqizuar
Eri
Te vlefshme keto qe thoni zoti Kokedhima. Por qe te mbeten keto fakte ne histori duhen shkruajtur libra nga studjues serioze, qe do kerkojne edhe te dhenat historike dhe gjenealogjike te krahines qe permendni. Artikujt i merr era dhe i lexojne vetem shqiptaret. Librat mbeten vetem.
Pa Emër
eshte e ditur ne lashtesi se kur shpengulej nje fis, merrte me vete dhe emrin e nje topnimi te meparshem. po te ishte keshtu sic thote kocua, te gjitha ato fisa qe erdhen nga zhulati dhe terbaci, nuk do kishin sjelle dhe ndonje topnim te tyre, qe te na kujtonte prejardhjen e tyre. QEPARO= kipos sto ORO q.d thote, nje kopesht ne mal. spiegohet vetem nga greqishtja.
Pa Emër
titullin e studimitte kocos, ua dergova me sqarimin tim nga poshte. shikoni ketu vellzer te nje gjaku. me prerjen qe u bete ndihmave te prinderve tane, qe ndiqnin gjithe jeten fshehurazi ERT 1, ua bete qejfin shqiptareve, qe deri ne 2000 rronin me miell te ndihmave tuaja. dhe per 4 vjet u bene milionere. ata nuk e duan ate pension, se i e ben zot ne vend te vet. te forte e te pableshem. perfundimet tuaja. disa mu pergjigjen se eshte bere nje nxitim. do rishikohet se shpejti rilidhja e ndihmes.
faqezinj
himariotet e mencur dhe trima te mesuar me pavaresi dhe asnje te gjunjezuar nuk kishin rruge tjeter po te mesonin greqisht si shpjegohet me siper, se turqia otomane e perkrahur nga shqiptaret e shitur ja mohoji jo vetem himares por gjithe shqiperise te mesuarit shkrim e kendim te gjuhes me te lashte ne ballkan dhe kjo konsiderohet ndihme nga shqipfolesit turq qe i japin kredi turqise se gjoja na shpetuan si komb , na shpetuan po na mbajten ne erresire shume shekullore qe sot e kesaj dite po e vuajme se na lane si afganistani talibanistan.disa emra tipike shqiptare te kohes:Bite, Ndre,Xharo, Mico,Nike,Foto...nuk e di qe keto te shpjegohen ne greqisht, apo jo?
Amant
Nje intelektuale si ju, zoti Kokedhima, mund qe te fliste e te shkruante per Himaren e kapedaneve, me aq realizem e pergjegjesi historike. Pas Petro Markos, intelektualizmi juaj shkelqen fisnikerisht per te vertetat qe thua. Shume himariote sot broccedil;kullisin lart e poshte per Eladhen. Te pafytyre e te paburre, bejne e tregojne, ligesine e shpirtit te tyre lakuriq. Ka nga ata qe mbajne edhe tituj sot. Me ka rene rasti para ca vitesh qe te lexoj librin per Himaren si dhe te njihem

edhe me listen e taksapaguesit himariot ne periudhen turke, e marre kjo nga arkivat turke, ku nuk figuron asnje grek. Kombi sot nuk zgjidhet. Eshte si prindi, apo vellai, motra, kushurinjte, te afermit, sepse ai te bie per pjese. I mire apo i keq qe te jete. Por qe te jesh shqiptar me rrenje e dege dhe te thuash qe jam....grek, italian, francez, eshte jashte cdo norme dhe llogjike. Disa sharlatane ne Himare bejne kete gje. Kam lexuar se gjyshi i atij Gumes qe greket e bene sot flamur te greqizimit, ka dale me flamur shqiptar kunder greqizimit. per te qare dhe per te qeshur.
noke
lajmi i fundit eshte se qeveria greke vendosi qe vorio epiriotet do te kene te drejte voten dhe nenshtetesie greke automatikisth nga java qe vjen, Prandaj Aristidhi i Kocos e e perfiton kete pasaporte se eshte me karte, Kocua mesa duket JOOOOOOOOOOOO. lajmi eshte ne nje sit ne gjuhen angleze me adrese..www.smarkos.blogspot.com
Pa Emër
Nje shkrim i mrekullueshem nga nje person i mrekullueshem dhe vizionar. Mendoj se per njerez te tille ka nevoje ky vend. Te falenderoj per kenaqesine qe me dhe mbasi lexova kete shkrim.
Pa Emër
Inicjativa te tilla ne gjykimin tim ofrojne diskutime konstruktive dhe besoj kjo eshte ajo çfare i nevojitet ketij vendi.
Pa Emër
Z.Kokedhima ju pergezoj per kete interviste. Fakte dhe te dhenat qe ju tegoni jane nje deshmi e fuqishme e egzistences mijevjecare te shqiptareve ne Himare dhe ne jugun tone te dashur.
Pa Emër
Me ne fund nje artikull qe i jep pergjigje shume pyetjeve e mbyll shume debate.... Nje artikuj me detaje historike te pakundershtueshme ...nga bir i asaj zone!!!
SEMAN
-Mu mbushen syte me lote nga gezimi,kur lexova shkrimin tuaj. PETRO MARKO,KOCO KOKEDHIMA,ALEKSANDER CIPA,Jeni krenaria e Himares.Jeni krenaria e SHQIPERIS ETNIKE.
Pa Emër
Urime zotit Kokedhima per kete artikull, i cili i shton karrieres se tij te suksesshme si biznesmen,edhe nje drejtim tjeter, ate te nje studiuesi te mirefillte. I kujton dhe i vlereson historia te paret tane qe kane lene pas(ne nje cope leter te vjeter) qofte edhe nje cope te historise se prejardhjes tone, me te cilen ne sot krenohemi. Te njejten vlere shpresoj te kete edhe ky shkrim per te sotmen, dhe per brezat e ardhshem.
denisa sala
Ju pergezoj !
Do te ishte mire qe shkrimin origjinale tja dhuronit birit nga Progonati , i huazuar ne Himare , Bollanos dhe sillogut "Vorjo Epiriot" ne Athine.
denisa sala
Ju pergezoj !
Do te ishte mire qe shkrimin origjinale tja dhuronit birit nga Progonati , i huazuar ne Himare , Bollanos dhe sillogut "Vorjo Epiriot" ne Athine.
Pa Emër
Kam disa vjet qe shkruaj e komentoj te Shekulli . Kohet e fundit , eshte shfaqur nje tjeter komentues qe shkruan me emrin tim -Dashnor- . Sigurisht qe kjo eshte e drejta e tij dhe une nuk jam e nuk mund te jem posejduesi e pronari i vetem i ketij emri , veēse desha te sqaronja qe pikpamjet dhe botekuptimi i ketij Dashnori te ri , ndryshojne kryekeput nga te mijat . Dashnori .
himarioti
publikim i sakte,i vertete,konciz.Nuk egzistojne, se nuk ka argumenta historike dhe te verteta per ta hedhur poshte informacionin e ketij shkrimi.Jam i bindur se Kocos i eshte dashur kohe e gjate per seleksionimin e te dhenave.Kjo permbledhje me kenaq sidomos per faktin e egzistences se tradites,te njohesh mire te kaluaren tende eshte vlere e madhe.Jam i bindur me aq pak info qe kam se ne shqiperi ka shume vise,troje,fise te cileve po tu hiqet pluhuri i harreses do na mahnisin me vlerat e tyre.shkrimi me pelqeu shume.nje falenderim per Kocon.
denisa sala
Ju pergezoj !
Do te ishte mire qe shkrimin origjinale tja dhuronit birit nga Progonati , i huazuar ne Himare , Bollanos dhe sillogut "Vorjo Epiriot" ne Athine.
Pa Emër
Kurrė nuk kemi tė drejtė tė quhemi komb i qytetėruar, sado qė tė mėsojmė gjuhė tė huaja e ngjarjet e medha historike te popujve te medhenj, sepse kombi nuk qytetėrohet vetėm me mėsimin e gjuhėve tė huaja, por me mėsimin e gjuhės sė vet.

Falenderime qe hodhet drite mbi nje ceshtje, qe shume persona, por mbi te gjithe te rinjte qe kalojne ne ato ane pothuaj cdo fundjave ne stinen e veres, e qe me nje vetedije te keqformuar, dyshojne apo me sakten pranojne se bregdetasit e Himares apo me gjere jane greke.

Aktualisht, ku debatet publike jane mbytur nga temat vulgare politike, cekja e temave te tilla perben nje nevoje ekzigjente.
Jeta
Kurrė nuk kemi tė drejtė tė quhemi komb i qytetėruar, sado qė tė mėsojmė gjuhė tė huaja e ngjarjet e medha historike te popujve te medhenj, sepse kombi nuk qytetėrohet vetėm me mėsimin e gjuhėve tė huaja, por me mėsimin e gjuhės dhe historisė vet.

Falenderime qe hodhet drite mbi nje ceshtje, qe shume persona, por mbi te gjithe te rinjte qe kalojne ne ato ane pothuaj cdo fundjave ne stinen e veres, e qe me nje vetedije te keqformuar, dyshojne apo me sakten pranojne se bregdetasit e Himares apo me gjere jane greke.

Aktualisht, ku debatet publike jane mbytur nga temat vulgare politike, cekja e temave te tilla perben nje nevoje ekzigjente.
Rosela
Nje shkrim i mrekullueshem! Koco Kokedhima bravo te qofte e u lartesofte emri yt me keto informacione jetike qe dhate per kauzen e Himares! Faleminderit
Jeta
Kurrė nuk kemi tė drejtė tė quhemi komb i qytetėruar, sado qė tė mėsojmė gjuhė tė huaja e ngjarjet e medha historike te popujve te medhenj, sepse kombi nuk qytetėrohet vetėm me mėsimin e gjuhėve tė huaja, por me mėsimin e gjuhės dhe historisė vet.
Falenderime qe hodhet drite mbi nje ceshtje, qe shume persona, por mbi te gjithe te rinjte qe kalojne ne ato ane pothuaj cdo fundjave ne stinen e veres, e qe me nje vetedije te keqformuar, dyshojne apo me sakten pranojne se bregdetasit e Himares apo me gjere jane greke.
Aktualisht, ku debatet publike jane mbytur nga temat vulgare politike, cekja e temave te tilla perben nje nevoje ekzigjente.
prizrenasi
Per ne shqipetaret e kosoves qe i kemi patur te panjohur popullsine dhe zonat per te cilat flet z.Kokedhima dhe vazhdojme dhe i kemi paragjykuar si popullsi greke, ky eshte nje informacion shum i cmuar dhe nje kendveshtrim i ri per ne.

I njejti problem po ndodhe dhe ne qytetin e Prizrenit me nje pseudominoritet turk.

Ka ardhur koha qe shqiptaret mos te kene me kompleksin e inferioritetit dhe te clirohen nga keto metastaza negative te shoqeris tone.
aida m
shkrim qe shpalos me detaje dhe ne menyre te hollesishme prejardhjen e himarioteve pa lene fije dyshimi. jemi popull me histori dhe asnjehere nuk jemi mare seriozisht per ta treguar ate me saktesi. ne duhen botime te tilla dhe uroj te mos jete i vetmi. pergezime
fab
I nderuar z. Koco,Urime per shkrimin, ke hedhur drite mbi origjinen autoktone Shqiptare te Himares, ke mbyllur gojen kusarve. Faktet shume domethense do te kishim pas deshire ti ndanit ne nje emision TV, pasi ka audience me te gjere

Suksese.....
Pa Emër
shume analize fantastike, eshte mese e vertet qe greqia ka marr pavarsine 100 vjet para dhe qe ate dite ajo ka planifikuar aneksimin e jugut tone. Ku ne kete proces jane gjith instancat e shtetit grek. te njejten gje ka realizuar dhe serbia, madje te dyja bashk kane beshkpunuar dhe ne mos bashkpunojne epr te realizuar palnet e tyre kunder Shqiperise.

E thene nga nje qepariotas, eshte shume e goditur dhe te marrin vesh te gjith qe jugu i shqiperise eshte shqiptar, dhe shum bukur e ka shprehur te thaush grek ne ato ane eshte pune.

Te shohim tani qe ja u prene pensionet(me aq njohuri modeste sa kam)

Urime per analizen e shkelqyer qe keni bere!
Kadri Hykaj
Komplimente zoti Kokedhima! Shkrim shume interesant, i cili prek nje teme aktuale shume te nxehte. Pajtohem teresisht me idene tuaj!
Keli
Me vjen mire qe njerez te medhenj qe rrjedhin nga krahina apo vende te vogla, por me tradita qe ne kohet e lashta, rikthejne vemendjen dhe japin kontributin e tyre per te nxjerre ne pah historine dhe traditat e vendit te tyre, ndaj ju pergezoj per kete inisiative.

Shpresoj qe ta thelloni me tej studimin tuaj dhe ta botoni sepse ne nje vend me histori te varfer, si ky i joni ka shume nevoje per studime te tilla.
xhevdet
Zoti Koco eshte nje shkrim i radhes plot atdhetari, krativitet, logjike, argumenta dhe ne, kuciotet qe jemi jo larg Qeparoit na ben krenar, per Qeparoin Shqiptar, qe ju na e sillni ne menyre shume dimensionale!Ju, asnjehere nuk keni harruar venlindjen, memedheun dhe ky shkrim vjen ne nje moment kur nacionalizmi trumbetohet per vota, kurse ju Nacionalizmin e keni ne gjak!Qeparoi, Himari e bregdeti jane troje shqiptare, dhe ashtu do ngelen, driteshkurtrit do ngelen ne tynelin anti shqiptar, por asnjehere nuk do na i cenojne trojet, vlerat, atdheun, patripotizmin,humanizmin,bujarine, solidaritetin etj...
Fred.Dibrani.Hamburg
Eshte detyrim dhe nder i ēdo njeriu per te treguar te verteten.

Faleminderit Zoti Kokedhima per kete shkrim dinjitoz.

Ju i beni keshtu nje homazh baballarve tuaj dhe nje sherbim brezave qe do te vijne.

Grekrit dhe shqiptaret jetojne prej mijra vjetesh bashke dhe duhet punuar per te gjetur ato gjera qe na bashkojne dhe jo ato gjera qe na fusin ne konflikte.

Ju keni dhene shembullin e nje shqiptari bujar.

ju pergezoj

A.V Gjermani
Albani
pėrshėndetje shekulli,une e lexova disa here shkrimin sot ne gazete, me teper se nje interviste eshte nje studim qe duhet te lexohet me vemendje dhe te merren mesazhet e duhura qe zoti kokėdhima kėrkon tė percjelle tek publiku, besoj se nuk eshte vetem histori.... por shume me tepėr duke pasur parasush keto kohe plot me tradhetare e "atdhetare"
Arta
Jashtezakonisht i vyer ky shkrim per argumentet e pakundershtueshme qe sjell. Keto gjera duhet t'i publikonin historianet por te pakten i ben dikush si ju Koco Kokedhima jeni nje burre i madh. I duheni ketij kombi!
P.D
z.Koco nje shkrim me shume vlere qe e lexova deri ne funde-Ky shkrim tregon se jeni njohes i mirefillte i historise se krahines tuaj dhe shkallen e larte te inteligjences tuaj qe i mbani mente ngjarjet dhe emerat e shume personave qe nuk jetojne sot-z.Koco kam 2 vjet qe deshiroj te kontaktoj me ju por e pa munduni kam ardhur tre here tek Redaksia e prape e pa mundur-Brenda mundesive me dergo adresene E-mailit tuaj. Faleminderit
balo-qeni
Ju pershendes Koco per shkrimin tuaj patriotik.
Genta Jaku
Ju pėrgėzoj pėr intervistėn Z. Kokėdhima.Si gjithmonė vini me tė reja dhe gjithmonė duke menduar pėr popullin shqipėtar, se si ai tė jetė i mirėinformuar se informacion pa baza mund ta japin shumė.

Sukese tė mėtejshme!
Pa Emër
Mbas rrenies se kalase se Rozafes me 1978 ,luftetaret e Skenderbeut u vendosen ne Himare per ti shpetuar shfarrosjes tragjike nga urrejtja 25 vjecare e hordhive Otomane dhe prej ketej ata u shperngulen ne Kala-bri ku njihen si Ar-beres,,,arbereshe.Edhe rrenja e fjales Himarre eshte e prekshme nga shqipja Hi...i mare me vehte ose tjetra Hi.. i hedhur ne mare (d.m.th ne detin e marre.Edhe Faraonet po te ngriheshin do te pohonin se Himarra eshte ..fara-jone.
drejtoresha
Nje rrefim i permallshem per vendlindjen dhe njerezit e saj. Shkrimi te imponohet e te ben per vete jo vetem per lenden e begate dhe trajtimin serioz por edhe per formen me shije te shkruarit qe flet per vlerat e vecanta te autorit. Pergezime zoti Koco. Presim shkrime te tjera.
Pa Emër
Pergezimet me te sinqerta z.Kokedhima per artikullin tuaj! Shpresoj qe te kemi mundesine dhe fatin te lexojme me shpesh artikuj te shkruar nga ju, pasi jane burim frymezimi dhe krenarie
palla librazhd
Edhe une e pershendes Koke Dhimin per rrefimin e tije kaq te bukur. Shpresojme per nje rilindje. urime.
Pa Emër
Pergezime te sinqerta z.Kokedhima! Artikulli i juaj eshte frymezues per brezat e ri qe nuk njohin historine e trojeve ku u linden. Uroj te lexojme serish shkrime te tjera tuaja!
Pa Emër
Eshte nje artikull brilant i Z. Koco Kokdhima, qe mbeshtet ne te dhena burimore mbi 500 vjecare te kesaj krahine dhe argumenton ne menyre te plote e origjinale origjinen e banoreve te kesaj zone, duke ju kundervene me fakte politikave shoveniste per t'ju nderruar identitetin ketyre banoreve.

Dekadat e fundit kjo politike e grekeve ka qene me e suksesheme, sepse eshte perdorur faktori ekonomik, si instrument per te dale nga varferia. Ne kete drejtim, kane ndihmuar edhe fondet e Parlamentit Evropjan, te cilat kane nderruar drejtim, nga donacion per emrigantet ne Greqi ne kompromentim per njerzit e varfer ne Shqiperi per te nderruar kombesine.

Do rekomandoja qe ky punim, si sinteze e njohurive dhe studimeve shume vjecare te Z.Kokdhima, te botohen ne nje liber te vecante ne gjuhen angleze dhe ti shperndahet gjithe ambasadave ne Shqiperi dhe ti dergohet dhe Departamentit te Shtetit, SHBA dhe Parlamentit Evropjan. Veprat me madhore te njerzimit, bile kushtetuta qe u kane qendruar 100 vjeteve, nuk kane me shume se 10 15 faqe.

Per kete, Gazeta Shekulli duhet te hape nje numur llogarie dhe njerzit sipas mundesive, te paguajne deri sa te arrihet nje tirazh i domosdoshem.

Emri i Z.Koco Kokdhima duhet ti jepet rrugeve kryesore ne Himare, Vlore, Tirane. Vepra e tij eshte e barazvlefshme me ate te rilindesve me te medhenj shqiptar, por e sjelle ne ditet e socme, te kundervenjes me madheshti dhe heroizem politikave shoviniste greke, eshte nje monument kombetar me nje vlere te pa llogaritshme.

Ketu ne SHBA ne pasaporte per kombesine thuhet vetem SHBA, asgje tjeter, ndersa shteti grek, sic del nga artikulli i sapo botuar do jape nenshtesi per "shtetin vorioepiriote me 600 000 banore grek"?!

Artikulli, qysh diten e neserme para ores se pare te mesimit te lexohet me ze ne te gjitha nivelet e shkollave te Shqiperise deri ne Universite., Akademia e Shkencave te planifikoje nje seion shkencor, ku te eferoje Z. Kico Kokdhima me pjesmarrje te personaliteve me ne ze. Shteti shqiptar dhe Presidenti i Shqiperise ta vleresojne ne maksimum kontributin e Z. Koco Kokdhima.

Bregdetasi

Masacusets, SHBA
drejtoresha
Nje rrefim i permallshem per vendlindjen dhe njerezit e saj. Shkrimi te imponohet e te ben per vete jo vetem per lenden e begate dhe trajtimin serioz por edhe per formen me shije te shkruarit qe flet per vlerat e vecanta te autorit. Pergezime zoti Koco. Presim shkrime te tjera.
kacaku
te lumt dora koco kokdhima jam fierak dhe kam nderin si fierak qe jam te krenohem me nje njeri si ty urime te metejshme...

Dhe na shkruaj sa me shume...
Nikolin
Urime z.Kokedhima!

Ashtu si Ju qe keni nxjerre kete shkrim shum domethenes per krahinen tuaj, do te doja qe te kishte studiues te tjere per fshatin e Polenes ne Korce (qe eshte 100% autokton) qe gazeta Juaj t'i intervistoje dhe te japin te verteta dhe fakte mbi prejardhjen e tyre. Dhe mos fshihen pas 800 Euro-shit per familje cdo Polenak.

Respekte
Arnoud Korca
Nese himarjotet do te ishin ne pozita dhe te mos ia kishin nevojen grekut per ato pensionet e qelbura, te gjithe do te flisnin si Z.Koco Kokedhima. respekt
kapua
Zt.Koco te falenderoj per shkrimin qe ke bere. Midis fiseve qe ke permendur me siper eshte edhe i imi. Ke shkruajtur nje te vertete ne kohen e duhur dhe ne vendin e duhur themine ketu ne U.S.A. Te uroi suksese ne biznesin tend.
Pa Emër
Zt.Koco te falenderoj per shkrimin qe ke bere. Midis fiseve qe ke permendur me siper eshte edhe i imi. Ke shkruajtur nje te vertete ne kohen e duhur dhe ne vendin e duhur themine ketu ne U.S.A. Te uroi suksese ne biznesin tend.
tefta
I nderuar qofsh perjete me gjithe familje Z .KOKEDHIMA
Tani
Pergezime Z. Kokdhima! e lexova me shume interes artikullin tuaj, gjithashtu dhe komentet e mesiperme! Ju falenderoj qe na keni dhene gjithe keto fakte interesante per historine e vendit tone! Jam krenar qe ekzistone ende njerez te tille mendje ndritur dhe qe mund te tregojne plote detaje per historine shume shekullore te Himares. Shqiperia shquhet per burrat e beses po ashtu sic shquhet dhe per gjakprishurit qe kane ekzistuar ne cdo kohe te historise se saj! Por keta driteshkurter nuk e kane te gjate! Sepse NUK KA vend greku ne tokat tona!!!
tiku philadelphia
eshte hera e pare qe lexoj historine e himares me kaq hollesira edhe pse jam lindur e ritur ne al deri vone.sic duket historianet po merren me politike dhe me logje kafenesh ne vend qe te bejne punen e tyre fisnike. ti hapin syte njeresve se jo per ndonje gje por shume here edhe mua me shkonte ne mendje pyetja:prejardhja e himarioteve?nqs ata ishin me origjine greke...pune e madhe. je i nderuar zoti Koco god bless u and your family
E.GJ
E mallengjyer dhe e perlotur...Dhe pse nuk jam nga himara apo Qeparoi por jam Shqipetare e flas e shkruaj SHQIP!
Per njerez si ju Z.Koco Kokdhima ka nevoje ky vend.Paska ende shprese...
Ndaj me ju admririmin tim per kete artikull historik.Ky eshte nje ushqim per rinine shqiptare,qe zgjon dhe prek thelle ndjenjat nacionaliste.Do uroja me shpirt qe ky artikull te botohet ne nje liber te vecante,per ta percjell fjalen tuaj ne cdo shqiptare ne mbare boten.Faleminderit per kete kryeveper!
Pa Emër
Himara ishte eshte dhe do te jete GREKE dhe thoni ju qe nga mengjezi deri ne darke me gjoja provat e gjoja istorikut qe nuk e njeh as nena e vet!!! Dhe qe te mesoni asnje prove ose dokument nuk ka qe te lidh shqipetaret me iliret.Kto I keni nzjere ju shqiptaret se nuk keni istori , tradita , gjuhe.Jeni te ardhur nga Kafkasi.Kto nuk I them une por gjihe istorianet serioze ne bote
Klevisi
Pergezime dhe rrespekte pa fund per shkrimin! Ishte super i bukur!
Nikolin
Shume shkrim i arrire ky i zotit Kokedhima. Doja ta pyesja si Mirditor qe jam por que jetoj vite ne NY a ka patur mirditore te shperngulur ne Himare pas largimit e Gjon Kasteriotit drej Raguzes, pasi disa mbiemra kane lidhje me ato te perdorura ne krahinen e mirdites me te vetmin ndryshim se jane mbiemra katolike.

Pershendetje per Zotin Kokedhima.
Nikanora
Zoti Koco, sikur ne Progonat delet te pillnin njerez, prape nuk do mjaftonin per te mbushur tere ato vende. Nga Progonati jane banoret e Lazaratit, nga Progonati sipas teje jane banoret e nje mehalle te fshatit tend, nga Progonati thua se jane Bollanot dhe Milot(pothuajse gjithe Himara), dhe kushedi ku tjeterkund ka nga Progonati. Mesa di, Progonati eshte nje fshat i vogel, i humbur, i Tepelenes qe i ka a si ka 100 shtepi.

U perpoqe te shpjegoje se pse flasin greqisht Himariotet, po ne fakt nuk the gje.

Erdhi nje grek i perndjekur nga Korfuzi ne Qeparo, i dhate nuse, u formua nje mehalle e tere pas tij(dhe me shume mbiemra!) dhe per pak ju greqizoj tere fshatin! Po si nuk arritet ta asimiloni dot ate grekun fillikat?

U fute dhe ne fushen e etimologjise, por tjeter gje eshte Panormo dhe tjeter gje Panorama.

Po ashtu ne interpretimin e ngjarjeve te Lekursit je ne nje vije me nacionalistet dallkauk shqiptare. Na rrefen historine e fshatit tend por peshtyn mbi Qeparotasit e rrene ne Lekures dhe qe shkruan histori atje. Ata Qeparotas ne Lekurs perfaqesonin tere Qeparoin. Jo zoti Koco, nuk vajten e lane lekuren ne Lekurs per para. Luftonin per liri kunder pushtuesve osmane, ne vitin e larget 1878.
ReD
Kush me mire se nje banor i atyre aneve mund te konfirmoje faktet dhe provat, duke na dhene deshmi personale, qe vertetojne se ato troje jane autoktone shqiptare...Pjesa qe me pelqeu me shume:

>

Pergezime per shkrimin!
Da Moja
Vite me pare kam botuar shkrimin tim "kusherinjte" duke treguar lidhjet me nje familje qe per interesa "shqipetareske" ne kohen e osmanizmit u myslymanizuan si gjithe ai fshat dhe te paret e mi levizen drejt majave te maleve.Pyes gjithe komentusit perse pala e kthyer nuk pranon ende te rikthehet 365grade per te qene njesh? Perse valle Ja...Ka...... nga fakulteti i mjekesise te Prishtines 1996 ne Kapshtice kur me pyeti per te mesuar emrin tim u terhoq duke me thene: "Ti qenke grek!!Te gjithe te krishteret ne juge jane greke!". Ju pyes ju komentuse te dashur:- Kush e kish edukuar keshtu kete njeri te mjekesise te mos njohe se cilet jane ata qe nuk pranuan te tjetersohen ne kulturen fetare te otomanizmit perandorak?Ce keqe do ti vije kombit tone nese te kthyerit do te riktheheshin per tju bashkuar pa as nje dallim asaj qe na meson Kocoja dhe sic na i ka lene amanet Kryeprijsi arberor:Qendroni nje e te bashkuar!
Pa Emër
e mor koco, e shikon ku dole. bere te ditur edhe njehere se e gjithe shqiperia, ha buken e vet, e qan hallet e himares.Rron me merakun se cfare eshte himara. Thuaju se eshte ajo qe ishte para luftes se dyte boterore, po me ato bindje, po me ate krenari. Thuaju gjithashtu se iu nxi Himariteve se cfare duan te quhen shqiptaret, maqedonas, malazes, rome, vlleh,turq, a ku ta di se cfare.
Agimi
Greket e lashte(iliret = Doret dhe Jonet) dolen qe ne 1100 para krishtit ne lindien e mesme, Jonet kishin dal dhe ne 1700 para krishtit nga ku vaiten edhe ne Egjipt. Thua nuk kishin vaitur edhe ne Kaspik e ne Georgi ???!!!, prandai kur vaiten romaket 1000 viet me pas gjeten atie Albani dhe Georgi, por ata kishin shku qe ktei atie 1000 viet para romakve.
Fieri
Bravo z.Koco. Tani qe greku i preu pensionet te shohim sa grek do qendrojne himarjotet.Dhe ne greqisht malit i thon vuno jo oro-kjo per ate grekun me lart.
zhitia llap KOSOVA
Greqia si serrbia ,kshtu serrbia binte kolon serrb edhe u mundojke me asimiluar shqiptarin ,pagujke hoxh me perqafu gjuhen sllave edhe me perhap neper popull,na thonin hoxhet ma i mir sllavi se shqiptari katolik,,,POR SHKOLLA JA DHA GRUSHTIN E FORT POLITIKES SE FLLIQT SERRBE E GREKE
Holta
Fale vizionit Tuaj te gjere e njohjes se thelle e te gjithanshme, keni mundur te pasqyroni realitetin historik te Himares. Pergezimet e mia te sinqerta!
ANTEU
DASHNORIT
Miku im, te paskan vene "zhurmuesin"!
shperthimi
respekte,
artikull shume informativ, ja vlejti koha e leximit 100% !
gjergji
respekt zoti kokedhima kur tjeteri nuk mohon gjuhen gjakun e te pareve ,nuk me interesojne bindjet politike respekt
ANTEU
SALI KRIMIT,

Petro Markos jo vetem qe ia kam lexuar librat, por edhe e kam pasur mik!

Ti, a i ke lexuar ndonjė faqe librave te tij? - kjo eshte pyetja.

Sa per ato qe ka shkruar Petroja, ato i ka shkruar ne kohen e Komunizmit dhe ti nese ke sado pak fantazi, e mer me mend c'mund te ndodhte sikur te shkruante ndryshe.

Nese je sadopak i moshuar, a kishe ti guximin te thoshe ne ate kohe me ze te larte per shembull: Ka Zot? Dmth. dicka kunder vijes? Ndoshta edhe mund ta thoshe, por te nesermen kur te gdhihej, nuk do te te gjendej as gjurma.
Pa Emër
keto qe u thote Kocoja jane vetem 3% e etyre qe dine pleqte e qeparoit. Nuk thote kocoja e kur erdhi ai petropuli ne fshat qe kercenoi babe hoxhen, fshataret e priten me petulla dhe sheqer. si clirimtar. nejse kocoja di ca, ne dime te tjera. Pensioi do rilidhet se shpejti.
Eva
Ju pershendes,nga Fieri,,me pelqeu shume intervista dhe informacioni interesant qe lexova.Tregime historike te tilla jane shume interesante,per breza te ndryshem,per te pasur nje njohje dhe kulture te gjere per paraardhesit e tyre.Eshte nje material,i shkruar nga nje njeri me bote dhe me ndjenje.
Pa Emër
Z.Kokedhima Urime per shkrimin tuaj,Mendoj qe kjo interviste te sherbeje si nje hap i rendesishem ne botimin e nje libri, i cili te sherbeje si nje fryemezim per te gjithe brezat pasardhes qe duhet ta ushqejne gjithmone e me teper dashurine per vendlindjen e tyre dhe pse jo ta transmetojne edhe tek te tjeret me menyrat e tyre.
Eva
Ju pershendes,nga Fieri,,me pelqeu shume intervista dhe informacioni interesant qe lexova.Tregime historike te tilla jane shume interesante,per breza te ndryshem,per te pasur nje njohje dhe kulture te gjere per paraardhesit e tyre.Eshte nje material,i shkruar nga nje njeri me bote dhe me ndjenje.
Anonim
Pershendetje Z. Kokedhima. Urime per shkrimin dhe kontributin e tij ne nivel historik dhe kulturor. Jeni nje njeri i kompletuar, i pajisur me vlera dhe njohuri te gjithaneshme. Nje model per politken shqipare te ciles i mungojne aktore si ju. Tregoni nje patritoizem jo ne funksion te politikes por te shqiperise dhe shqipetareve.
irma
Urime Z.Kokedhima

Ishte nje interviste shume domethense qe duhet lexuar,eshte nje shkrim qe tregon se Himara dhe rrethinat e saj nuk jane Greqi por eshte territor i Shteti Shqiptar dhe do te mbetet i tille pavarsisht spekullimeve qe nxjerr shetei yne fqinj.
Adelina
Nje shkrim shume mbreslenes, i shkruar me shume dashuri, me shume vertetesi, me shume patritotizem.

Ate qe duhet ta benin historianet prej kohesh, e ben ky burre i quajtur Koco qe me bagazhin e tij, me intelektualizmin e tij, me ndjenje e thelle te dashurise per kombasit dhe kombin, sjell prane lexuesve kete panorame te prejardhjes se banoreve te krahines se vet. Ndihemi krenare qe kombit tone nuk i kane munguar burra te medhenj, patriote, te mencur, qe aq bukur pershkruhen ne kete shkrim.

Kemi nevoje shume per informacione te tilla, vecanerisht te rinjte. Jetojme ne kohen qe sikunder 100 vjet me pare, kush e kush perpiqej te shqyente nga nje cope nga kombi yne i vuajtur. I kemi treguar dhe i tregojme botes se ketu i thone Shqiperi e nuk ka vend per grek e gjithfare te huajsh. Himara dhe himariotet jane shqiptare dhe jo greke. Sherbimi me i madh qe i beni kombit, eshte ky i juaj z.Koco. Te tille burra i duhen Shqiperise.

Do isha e mendimit qe shkrime te tilla te kishim me shume, intervista te tilla te behen dhe vizive dhe me nje audience me te gjere. Mos t'i harrojme kurre rrenjet e gjakut, rrenjet e kombit, sepse vetem keshtu nuk do te vdesim kurre.

Pergezime te sinqerta dhe ne pritje per shkrime te tilla!
Keda
E kush me mire se Z.Kokedhima mund ta pasqyroje kete histore te vertete dhe ne nje pershkrim kaq te sakte dhe te perkryer qe sejcili nga ne do donte ta bente nje gje te tille...Aftesia,intelekti dhe inteligjenca e Z.Kokedhima tregohet shume qarte edhe ne tregimein me perpikmeri te ketij artikulli qe tregon vetem nje te vertet....Ju pergezoj shume
ZHITIA LLAP ZEMER SHQIPTARE
BRAVO KOCO KOKDHIMA;RRNOFT ARISTIDH KOLA ARVANITAS ZOTI E DERGOFT NE XHENT - PARAJS ME LULA
ermaldi
Nje pershkrim i detajuar dhe shume mbreslenes, sidomos per te rinjte qe duhet te dine historine e trojeve shqiptare.
irma
Urime Z.Kokedhima

Nje interviste e realizuar dhe mjaft interesante

Fatos th
Shkrimi eshte mbreslenes.Eshte disa planesh.Do vecoja pjesen e pare qe ka te beje me femijerine e autorit te shkrimit,kohe ne te cilen eshte kultivuar ndjenja e dashurise per vendin e vet dhe njohurite e marra mbi origjinen shqiptare te himarjotve dhe gjenezen e fiseve te Qeparoit.Kjo e ben te kuptueshme te sotmen e te nesermen e Himares.
Pa e njohur mire se nga vjen, askush nuk e di se ku shkon. Eshte i qarte ne ate cfare ndodh sot ne Himare dhe pse ndodh.

emigranti
Gatishmeria e shqiptareve ,ne gjithe historine e tyre,te behen tjeter gje nga ajo qe jane,nuk fajeson asnje tjeter sa fajeson vete shqiptaret.
Ne se pranon rolin e viktimes,tregon se kurre s'ke jetuar por vetem ke mbijetuar.
Fatkeqesisht kjo vazhdon te ndodhe edhe sot ne realitet,pavaresisht nga shkrime te tilla spontane.
Qe te jesh 'autoktone' me shume se te tjeret,duhet te pakten qe fjala 'autoktone',te ishte nje fjale ne gjuhen shqipe.
Qe te vertetosh ekzistencen ne histori,nuk eshte e thene qe te tregosh se je 'njeshi',se ke deshire,sepse deshiren e kane te gjithe...me kujton pak ate autobusin e Kucit qe e vetmja zgjidhje ishte te ecte gjerazi...
emigranti
Gatishmeria e shqiptareve ,ne gjithe historine e tyre,te behen tjeter gje nga ajo qe jane,nuk fajeson asnje tjeter sa fajeson vete shqiptaret.
Ne se pranon rolin e viktimes,tregon se kurre s'ke jetuar por vetem ke mbijetuar.
Fatkeqesisht kjo vazhdon te ndodhe edhe sot ne realitet,pavaresisht nga shkrime te tilla spontane.
Qe te jesh 'autoktone' me shume se te tjeret,duhet te pakten qe fjala 'autoktone',te ishte nje fjale ne gjuhen shqipe.
Qe te vertetosh ekzistencen ne histori,nuk eshte e thene qe te tregosh se je 'njeshi',se ke deshire,sepse deshiren e kane te gjithe...me kujton pak ate autobusin e Kucit qe e vetmja zgjidhje ishte te ecte gjerazi...
Pensionisti
Levizjen e njerzimit drejt globalizmit nuk e ndalon dot askush.Edhe greket me shqiptaret gjate gjithe historise s'kane pasur kure kufij te prere si me spaten e dardharit.Keta popuj vecan ne kufijte e tyre krejt te pa pecaktuar,jane ndethurur midis tyre,per shkaqe nga me te ndryshmet.Ndaj ne greqi ka gjithe ata shqiptare dhe ne Shqiperi ka greke.Njerzimi ka nje kahje globalizmin e tij.Doni s'doni kete s'e ndaloni dot.
Pensionisti
KA SHUME VELLIME.
###########################
Z.Paul,Z.Kokedhima eshte duke e shkrojtur projektin e aneksimit te Shqiperise prej turqise ,por ajo ka shume vellime ngaqe vazhdon edhe sot ky synim.
Keshtu ngelet Shqiperianje molle qe s'di kush ta kafshoje me pare,nderkohe plitikanet tane vijne e shkojne qe edhe pasurohen.
Arvanite Legacy
Historia e nje kombi matet ne 500 vjet histori dhe mbreti yne ishte Gjergj Kastrioti.
Ne kuroren e tij shkruhej: IM*PE* RA* TO* RE* BT
Qe do te thote: Jhezus Nazarenus* Principi Emathiae* Regi Albaniae* Terrori Osmanorum* Benedictat Te (Jezuj i Nazaretit tė bekon ty Skenderbe, Princ i Matit, Mbret i Shqipėrisė, Tmerri i Osmanllinjėve, Mbret i Epirit).

Te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen te marrin per baze kete kurore te lavdishme te heroti tone qe e mbyll me "MBRET I EPIRIT"
Qe do te thote ky hero i ladsishem bashkoi trojet tona ne nje te vetem te Quajtur SHQIPERI.
Kur vete kurora thote mbret i Epirit do te thote qe per kete komb ceshtja e Himares nuk ekziston, por ky komb vajton per EPIRIN E JUGUT.

AMIN
ab
Vete greket e dine shume mire qe ne himare nuk ka asgje greke.Veç te tjerash,duke u marre me Himaren ata kerkojne te zhvendosin vemendjen nga trojet e aneksuara si Çameria e me tutje.Z.Kokedhima e te tjere me prejardhje nga ato ane e kane per detyre te flasin e te perpiqen per te nxjerre te verteten ne shesh,sepse behet fjale per vendlindjen e tyre,dhe vendlindja eshte gjeja me e shtrenje per kedo ne jete.Ėshtė mė e pakta qe mund te bejne per vendin ku linden e u rriten.
cukali
pershendetje zoti kokedhima meritoni pershendetjet tono si nje njeri qe shkruan,por kryesoarja eshte se dine cka shkruan,ka do kohe qe i mungonte ky shkrim himares,perfundimishte nje njeri del dhe thote te verteten,qe edhe shume historian e politikan ne shume intervista nuk kane ditur ta thone kaq qaarte sa ti ,shkrimi jote do te ngelet ne analet e historis dhe do te jete nje fillim per ato historuca e poliderrkuca qe kur te shkruajne per himaren me pare te lexojne artikullin tenede e mandej te shkruajne edhe nje here pershendetje ,
I,HAXHIRAJ. FIER
E lexova me kureshtje intervisten dhe me pelqeu menyra dhe stili i perdorur per nje ceshtje kaq te diskutueshme. Keto rrefenja dhe keto te verteta,duhet te jene nje apel per historianet dhe klasen politike shqipetare,te cilet duhet te jene me te kujdesshem,e te pergjegjshem,qe tu tregojne brezave historine evertete te trojeve te tyre.Te gjithe ne duhet te dime,prejardhjen tone,duke promovuar dhe mbrojtur vlerat dhe traditat e kombit tone,nje komb gjithmone evidentohet nga vlerat qe ai perfaqeson.Me vjen mire qe ky artikull,eshte shkruar nga nje intelektual,i cili eshte patriot per vendin e tij.
Dinos 7
I vure gjithe punet ne vije z koco ,dhe tani meresh me historine e Himares (autonome).Mire qe nuk te ngjajne kalamajte.
Pa Emër
Urime z. Kokedhima
NikVlora
"PSE U Be PUJe KASTRIA"Pse u be puje Kastria

Sepiro Milo jan mavria

me shimene vija vija

ja be shosh djaleria,

me dufek kur e qelloi

more Spiro arqigoi,

s'duron turpe Qeparoi.pse valle tu ndez kufari

per nje feste shqipetari?

dhe doje feste andari?Ate ta vere Greqia,

s'ben kabulle Shqiperia!

Spiro Milo mendjelehte

s'ke faj ti e kemi vete,

kur s'te vume bataret,

te lame zbrite i qete

se tuxharet me dhaskale,

na genjyen e na thane;>Duan te na vene zjarre,

vlora me Eqerem Surjane

Te gjitha i pate ne fjale

ti s'keshje pllan me Qemale

te thien qafen turqia

dhe te behej ShqiperiaPo ti dolle i pabese

qenke kulish i Morese

Ne jemi per Shqiperi

ti per jete faqezi.Thanas Beni QEPARO:
Marseli
Urime per artikullin interesant z. Kokedhima! Mendoj se, sic e theksoni dhe ju, duhet vene ne pah me me force palacolleku i qeverise qe bertet per nacionalizem pasi tentoi t'i falte det (e nafte) Greqise.
NikVlora
Vertet oo Koēo vellai na lidh fqinjesia dhe historia me Greqin,por a mund te harrojm genocidin kunder vellezerve ēam,apo vrasjen dhe eleminimin e prifterinjeve shqiptar nga ana e monarko fashisteve ne kolaboracion edhe me tradhetaret shqiptar,dhe ēfar vendosem ne krye te kishes ortodokse,janullatosin?,provokimet e 1913/14 es te 49 es?Edit Durham"Mbreteresha e pakurorezuar e shqiptareve"qe pati rastin te behesh deshmitare e shkaterrimeve dhe masakrave te grekeve.Ajo kujton tmerrin e femijeve qe zbrisnin nga Kurveleshi drejt vlores te ndjekur nga greket dhe tradhetari Spiro Milo ,dhe shkruan."Kur kujtoj kete koh,me duket sikur jam ne ndonje ender te tmerrshme,Greket,edhe sikur te bejne nje shekull pendes,s?kane si t'i lajne krimet e urryera te atyre javeve"Flm Koēo,,,,, Itali
Agimi
Ju qe pretendoni se jini 'grek', emer qe e vun romaket. A nuk shikoni se cdo fial e greqishtes se lashte zbertheet vetem me shqipen. Me gjeni sikur ni fial te vetme te greq. se lashte qe te zbertheet me greqishten e sotme. Greket s'jan gje tieter vec se ajo pies e popullsise ilire qe jetonte ne qytete ku mesoei gjuha e re qe u formulua me bashkime te fialve te shqipes(= ilirishtes) me rastin e shkrimit te glues(rreth 800 viet para krishtit), psh:

Nekros(= i vdekur) = nek - ro - os = nuk-rro-eshte; -me greq. e sotme do qe ''dhen - zi - ine''.

Dramatopios = drama - to - pi - os = drama - te - be - eshte (dihet se ne lashtesi nuk kish ''ė'') = ai qe bente drama per teater. Me greqishten e sotme do qe ''drama - na - kani - ine'', perputhia eshte vetem me shqipen.

Keshtu dhe vetem me shqipen zberthehen gjith fialet e greqishtes se lashte.

Shikoni dhe dicka tieter, a se kini ven re se kudo qe ka shqiptar ka edhe ''grek'' ?. Georgi ne Kaspik dhe Albani po ne Kaspik. Shqiptar ne perendim te Turqis, po keshtu edhe ''grek'' ne perendim te Turqis, po kio perzierie eshte edhe ne Greqi, edhe ne Shqiperi, edhe ne Italin e jugut e kudo. Se jan dy fiset Ilire(Doret=geget, e zbritur nga veriu dhe Jonet e jugut), bashkim qe u be ne shek. e 12-9 para krishtit sipas Irodotit e Thukidhidhit(historia greke e vitit par Likio, botim i 2007-2008, faqe 77-78). Dhe se 'greket' jan popullsia e qyteteve te atershme, ku mesohei kio glu e formulu me bashkime te fialve te shqipes(= ilirishtes). Dhe emri 'Elin = i-lin = i-lir' u vu nga nga fisi gegenisi(= i Doreve) te zbritur ne peloponez.
Prof. USA
Ju lumte pena, vazhoni keshtu dhe populli do tju jete mironjohes.

Pershendetje form USA
NikVlora
Munde te kujtojm luftrat e pergjakshme te 1913/14 es qe populli i ka perjetuar ne vargje krimet e grekeve dhe tradhetarit Spiro Milo .Bolena ne zall te bardhe

Greku seē te vuri zjarr,

Me Evenoz dhe andare

Komandat kishin ēullan

Spiro Milo tradhetar.Bolen-Vlore
pa emer
urime , serish e lexova dhe serisht mesova ..........
Atdheu
E pra Vlla Koco Kokedhima.

Nuk di c'far te te jap do te doja te jap nji ore dore si kujtim nga New Yorku dhe dua te JU bind se Shqiptar ishim Jemi dhe do ngelim sa do qe vuajtjet dhe skamjet na detyruan te ikim large.

Keni shkruar mjaft shkronja por jo aq sa syri Ime lotoi gjer ne perfundim te shenimit te Juaj domethenes.

Me qe nuk ka shperblim adekuat per kete BIBLE Kombtare, do ti Lutem ZOTIT per JU dhe te gjithe Ata qe keni prane, Ju duan dhe i doni...Te keni shendet, fat dhe lumturi ne Jete.

Njiherit Ju falemnderoj per Gazeten Ton me te bukur ne Bote Shekulli-n.

Shendet dhe te gjitha te mirat qe ka ZOTI qofshin per JU.
TORI
PATRIOTIZMI ITHEKSUAR =FASHIZEM
Gjon
Ju lumte Z. Kokedhima! Ke nderuar te paret e tu duke publikuar te verteten, ate qe shume te tjereve nuk u leverdis ta thone per shkak te pensioneve. Keto te dhena historike vleresohen edhe me shume kur dalin nga nje person i kalibrit tuaj.

Aleancat kane ndryshuar ne kohe te ndryshme, dhe gjithmone ka pasur shqiptare qe u ndikuan nga idete greke, turke, orthodhokse apo myslimane dhe qe luftuan e dhane jeten per keto ide, sic ndodhi me keta djem nga Qeparoi. Ajo qe nuk mohohet dot eshte se keta ishin shqiptare, ky eshte fakti historik!

Te gjithe ne qe kemi njerez ne ato zona e dijme qe Shqiperia ka shume pak minoritare greke. Per fat te keq varferia ka bere te veten. Ashtu si Z.Kokedhima, edhe une kam te aferm qe kane firmosur letrat greke, dhe nuk mund t'u them dot qe mos e marrin ate 400 Euro se u nevojitet. Shpresoj qe te paret tane nga varri t'ua falin keto qe po bejne dhe shpresoj qe edhe keta qe marrin pensione t'ua kalojne femijve te tyre gjuhen dhe traditat shqiptare.
Gjyshua
Tori = te hyri.
y
Koco Te lumte mendja dhe kuitesa,eshte nje sherbim imadhe qe iben ti kombit shqioar,tani ne kohet e erreta te sundimit te sales.

Ballonua duhet te shkoi ete gjeiBab Hoxhen ne greqi.

Nje Popull qe ruan ne kuitesen e tij,Kenget e zakonet e te pareve,perallta etregimet gojore, e qe itarshegon ato bres pas brezi,duke i rikujtuare e imanifestuare,ato nuk vdes kurre..Pergezime koco.
Jani Himara
Te dashur shqipetare,
mos i vini bese dikujt qe mban te dya duart ne xhepa. Nga fizionomia z. Koço duket latin nga floket, grek dhe shqipetar nga koka, shqipetar nga vetullat...Gjynaf qe nuk dime ngjyren e syve te tij, shpresoj qe tė te mos i kete te zeza...
Pse ta fsheh ai anen greke dhe latine te Himarioteve ?
Saimir Bregu
Koco, je fantastik!
Urime dhe shpresojme te na shkruash perseri shkrime te tilla kaq interesante, historike per vendin tone.
PATRIOTI
Per projektin 600-vjecar te Turqizimit te Shqiperise kush do te flasi. Ministri i jashtem i Turqise A.Davutoglu ne librin e tije "Politika e jashme e Turqise" flete hapur per "Otomanizimin e Ballkanit", nuk shikoni qe ekspert Turq mbykqyrin shkrimin e historise se Shqiperise ne shkolla, biznese strategjike si: Metalurgjiku, Hidrocentrale, Telekomunikacioni, Universitete, Porte, Shoqata,...u Turqizuan.

Ky eshte reziku i Sqiperise dhe jo populli vella Grek. Kultura dhe miqesia qe kemi marre ne shekuj nga Greqia na nderon. Boll me "helm" tek kjo miqesi.
zhitia llap
@GJONI ket tradhti nuk ju falet as nga te vdekurit e tyre as nga pasardhesit ,as nga atdheu,pse na Kosova nuk patem kso pagesa nga serrbia,po kishim por buk e kryp e shqiptar me zemer,asht ne Maqedonin shqiptaret ne varfri te madhe vdesin ne mbeturin duke kerkuar shishe plastike,por shqiptar e bir shqiptari,mos e ndegjoni ,,janatullosin pis,,po afrohi te NIKOLL MARKU prift i vertet shqiptar,gjithmon ka ken veshtir me ken SHQIPTAR,nga barbaret e armiqit ,KOKODHIMA LAVDI TE QOFT
PATRIOTI
Per projektin 600-vjecar te Turqizimit te Shqiperise kush do te flasi. Ministri i jashtem i Turqise A.Davutoglu ne librin e tije "Politika e jashme e Turqise" flete hapur per "Otomanizimin e Ballkanit", nuk shikoni qe ekspert Turq mbykqyrin shkrimin e historise se Shqiperise ne shkolla, biznese strategjike si: Metalurgjiku, Hidrocentrale, Telekomunikacioni, Universitete, Porte, Shoqata,...u Turqizuan.

Ky eshte reziku i Sqiperise dhe jo populli vella Grek. Kultura dhe miqesia qe kemi marre ne shekuj nga Greqia na nderon. Boll me "helm" tek kjo miqesi.
Ona
Eshte nje shkrim qe hedh drite mbi rrenjet e vendit tone. Per shkrime te tilla jemi te gjithe te etur, jo per transformime te shemtuara historike ne baze te karriges qe mbajne njerez te caktuar.
Gjyshua
Shikoni komentusin 'Agimi' qe te kuptoni se greket e lashte te vertete jan shqipetaret.
Iliri i rremė
PATRIOTIT
Greqia siç e ka thėnė edhe Koçoja, e ka pasur (dhe ndoshta e ka) PROJEKT! Pasi nga historia nuk dimė ndonjė periudhė pushtimi nga grekėt.
Ndėrsa kėtė PROJEKT, turqit e kanė vėnė nė jetė dhe e kanė realizuar qė 6 shekuj mė parė dhe gjatė 6 gjashtė shekujve.
Dhe kur kėtė nuk e thotė Koçoja apo "koçot" e tjerė, turkoshakėt shqiptarė nuk kanė pėr ta thėnė kurrė!
Prandaj i shkruajnė edhe kaq lavde Koços turkoshakėt. Qė shigjetat e helmuara t'i drejtojė nga fqinjėt tanė grekėt dhe jo nga BABA Dovleti qė na bėri bėrsi.
'kodoshi'
z. kokedhima ..ne keto 20 vitet e fundit ishim mesuar vetem me 'tradhetite' dhe deklaratat antikombetare qe beheshin rreth himares dhe zonave perreth mbi prejardhjen e saj helene prej personave te ndryshem (himariot 300 eurosh)pra te shiturish...
kjo interviste e juaja hedh drite dhe fakte te pamohueshme mbi prejardhjen e himarioteve dhe mbi biografine e tyre..une e di qe shteti grek nepermjet segmenteve te fuqishme qe kane pasur per qellim helenizimin e jugut te shqiperise ka hedhur shume para per te fuqizuar 'pozitat greke' ne himare,kujtojme ketu pensionet 300 apo investimet ne biznese e ne ndertimin e objekteve nga persona qe deklarohen 'greke'...
..ne nje pike une nuk bashkohem me mendimin tuaj dhe po ta shpreh lirshem dhe pa rezerva...ju thoni qe 'burri i ndritur'janullato ka bere shume per rimekembjen e kishes autoqefale shqiptare...ndersa une mendoj qe ky 'burr i ndritur' ka bere shume POR...per helenizimin e kishes shqiptare dhe per helenizimin e jugut shqiptar dhe ju kete fakt nuk mund ta mohoni dot..ju e dini shume mire qe kleriket e kishes sone dalin me deklarata te tilla dhe pa piken e frikes apo te turpit deklarojne qe :himara eshte greke...kosova eshte jeruzalemi i serbise etj etj te faktuar keto apo jo?? ku e gjeten guximin keta klerike dhe kush ua dha te drejten qe te shprehen kaq lirshem??me pelqeu deri diku intervista juaj por kur pashe qe ju vleresoni janullaton si rimekembes se kishes sone autoqefale u zhgenjeva fare megjithate ky eshte mendimi juaj,une di nga historia qe kleriket greke kane qene armiqte kryesore qe nuk kane dashur as gjuhen shqipe dhe as autoqefaline e kishes sone...perpara pak kohesh vete janullato do te deklaronte se nuk mund te kuptonte thenien e pashko vases:'feja e shqiptarit eshte shqiptaria'..pra kete ide qe ne na ka mbajtur gjalle si komb ky klerik kerkon te na e shuaj...z.koco une nuk mund te kuptoj ne kete mes patriotizmin tuaj dhe lavdet qe ju i thurni janullatos sepse keto jane dy gjera me kahe te kunderta...kisha nga ku janullato u formua si klerik pretendon qe cdo ortodoks shqiptar eshte i kombesise greke...ju a jeni dakort me kete?? do te me pelqente te prononcoheshit dhe te shikoja pak me gjere mendimin tuaj ne kete ceshtje pasi edhe une e dua atdheun tim shqiperine ashtu si edhe ju, dua edhe kishen time ortodokse por nuk dua janullato percaresin dhe 'banden e tij greke' te instaluar me aq mjeshteri ne kishen tone autoqefale te fan nolit...ky kapitulli mbi janullaton ne kete interviste per mendimin tim eshte komplet 'kundravajtje'dhe ja ul vlerat fakteve te pamohueshme qe permendet me siper,nuk e kuptoj se ne cfare rrethanash ju i thurni lavde nje antishqiptari si janullato(ngaqe ai eshte shume i fuqishem dhe e keni frike i thurni lajka??apo eshte dicka tjeter...)
tori
GJyshua po te rrish ne gjunje edi ku te arin goja//////////
petriti
Re 'iliri i rrem = coban', pse cdo patriot shqiptar ti ne gjith shkrimet e tua e quan 'turkoshag' dhe jo shqiptar vendas. Sa je paguar qe ben gjithmon kte propogand antishqiptare ?
Pa Emër
http://www.sfeva.gr/17365118.el.aspx
Pa Emër
http://www.sfeva.gr/17365118.el.aspx
Bislim
Perralla me mbret keto qe thote Koco,nuk ka dhe nuk dote kete me ne Europe ndryshime kufijsh,se po te ndodhte kjo do te hapej kutia me te fituarit dote ishim ne Shqiptaret qe kami krahina dhe troje ne 5 shtetet e Ballkanit prandaj i bej thirrje komentuesve te mos shqetesohen sepse jemi edhe anetaRE TE NATOS dhe kemi kontribuar per paqen dhe stabilitetin ne rajon dhe me tej e jo te mos mbrojme vendin tone.
Tg
BISHA po fillon te zgjohet. Dhe kur kesaj bishe ti dale gjumi ska vale qe do ta permbaje dhe ska GREK e CIMKE ballkanike qe ti rezistoje. Ndergjegjesimi eshte proces dhe kjo po vjen, pra vetem prisni me durim. Sic perenduan shume perandori ashtu po i vjen fundi edhe perbuzjes shqiptare ne BALLKAN. Respekti do vije se jane mijera te rinj e te reja qe e kerkojne kte respekt dhe orteku i tyre do ti "SHTYPE" si "CIMKA" kedo qe i del perpara. vetem "DURIM" dhe mencuri.
Kjo vlen edhe per Turqit e te gjithe te tjeret. Pra me flaje te tjera SHQIPTARIZMI do te triumfoje.

Edhe nje paragraf te vogel sa per tu moskeqkuptuar. Sjam pro dhunes dhe sdua te ndjell urrejte por dua ate qe me takon RESPEKTIN, dhe nje MUNDESI e cila po vjen(ndergjegjesimi)

Tani edhe pak per Belulin :):) Kam 15vjet qe punoj e jetoj ne Europe. Kam punuar me shume njerez me kombesi te ndryshme( me greke e me turq) etj etj, por mendoj personalisht se me kembengules dhe me shpirt Entrepreneur-i( term anglisht) se shqiptaret S'KAM rastisur.(Per tju referuar zoterise qe shkruan artikullin, nje qe me vjen ne mendje)

SHEKULLI!! botojeni komentin ju lutem se s'eshte hera e pare qe se beni.!


Tg
BISHA po fillon te zgjohet. Dhe kur kesaj bishe ti dale gjumi ska vale qe do ta permbaje dhe ska GREK e CIMKE ballkanike qe ti rezistoje. Ndergjegjesimi eshte proces dhe kjo po vjen, pra vetem prisni me durim. Sic perenduan shume perandori ashtu po i vjen fundi edhe perbuzjes shqiptare ne BALLKAN. Respekti do vije se jane mijera te rinj e te reja qe e kerkojne kte respekt dhe orteku i tyre do ti "SHTYPE" si "CIMKA" kedo qe i del perpara. vetem "DURIM" dhe mencuri.
Kjo vlen edhe per Turqit e te gjithe te tjeret. Pra me flaje te tjera SHQIPTARIZMI do te triumfoje.

Edhe nje paragraf te vogel sa per tu moskeqkuptuar. Sjam pro dhunes dhe sdua te ndjell urrejte por dua ate qe me takon RESPEKTIN, dhe nje MUNDESI e cila po vjen(ndergjegjesimi)

Tani edhe pak per Belulin :):) Kam 15vjet qe punoj e jetoj ne Europe. Kam punuar me shume njerez me kombesi te ndryshme( me greke e me turq) etj etj, por mendoj personalisht se me kembengules dhe me shpirt Entrepreneur-i( term anglisht) se shqiptaret S'KAM rastisur.(Per tju referuar zoterise qe shkruan artikullin, nje qe me vjen ne mendje)

SHEKULLI!! botojeni komentin ju lutem se s'eshte hera e pare qe se beni.!


S
gjuha shqipe ka origjinen nga zonat e detit kaspik dhe e sollen kosovaret,na te folur jo te shkruar.pastaj duke zbritur me poshte ne zonat ilire,martoheshin me ta dhe keshtu zona ilire qe ka qene nje fis grek filloi te mesonte shqip vetem ne te folur ,se gjuha e tyre ka qene gjuha greke.kete e tregojne dhe germimet arkeologjike,si dhe minoriteti grek ne shqiperi qe nuk ka mesuar shqip me perjashtimte te njerezve qe kane vajtur ne shkolle ne vitet e diktatures.STALINI i kishte then Enverit:"ne qoftese doni te dini prejardhjen e gjuhes suaj,mjafton te beni nje udhetim ne brigjet e detit KASPIK"!??? ??????? ? ?????????? ??????? ??? ? ????????? ???????
Pa Emër
Deshiroi qe kete shkrim te z.Kokedhima te mos e hiqni nga faqosja ne Shekullin deri te pakten me 23 qershor 2013.

Ti injektohet ne gjak cdo shqiptarit antishqiptar qe te mos i shkoje mendja per tradheti kombetare ne sherbim te agjenturave te huaja.

Greket e lasht jan me afer me gjak me shqiptaret e sodit se keto greket e sodit me greket e vjeter.

Greqishtja u lindi si gjuhe nga Gegnishtja e vjeter.Ndersa Latinishtja lindi nga Toskerishtja e vjeter.

E vetmja kritike ne adrese te Z.Kokdhima nga ana ime ishte sepse nuk me pelqej ligjerata e favorshme ne adrese te Janollatosit.Ky asht shovinist i thekur grek megjithese mban ne qaf kryqin e zotit.Ku njerezia para Zotit jane te gjithe te barabarte.
Zef Kallami
Deshiroi qe kete shkrim te z.Kokedhima te mos e hiqni nga faqosja ne Shekullin deri te pakten me 23 qershor 2013.
Ti injektohet ne gjak cdo shqiptarit antishqiptar qe te mos i shkoje mendja per tradheti kombetare ne sherbim te agjenturave te huaja.
Greket e lasht jan me afer me gjak me shqiptaret e sodit se keto greket e sodit me greket e vjeter.
Greqishtja u lindi si gjuhe nga Gegnishtja e vjeter.Ndersa Latinishtja lindi nga Toskerishtja e vjeter.
E vetmja kritike ne adrese te Z.Kokdhima nga ana ime ishte sepse nuk me pelqej ligjerata e favorshme ne adrese te Janollatosit.Ky asht shovinist i thekur grek megjithese mban ne qaf kryqin e zotit.Ku njerezia para Zotit jane te gjithe te barabarte.
Zef Kallami
Te kenaqet syri me kete pamje te thjesht por plot krenari shqipatre.
Ardian
Gjithe Epiri ka qene Shqiptar . Mbas vitit 1200 erdhen nga Konstandinopoli dhe Anatolia shume Greke te cilet u vendosen ne keto troje. Nuk duhet harruar as periudha e shkembimit te popullsise midis turqise dhe greqise ne vitin 1925.
Shkelqimi
Koco ke then vetem Iluzione,Fantazira,Thash e theme ose Tregime sepse ti as ke lindur dhe as ke jetuar para 500 vjete ose 200 vjete qe te pershkruash orgjinal realitetin ose ADN e kesaj krahine qe po flet.

Ti nuk i paraqet publikut asnje dokument zyrtar shteteror te para 500 vjeteve apo te 200 vjeteve qe te pakten zyrtarisht te vertetojne keto qe thua,por paraqet te thena e te theme,iluzione,mellefe, qejfmbetje,prapagande-politike por asnje fakt dokumentar zyrtar sepse faktet zyrtare e bejne te pakten 59% te besueshem keto qe tregoni ju.Ndersa prapaganda-politika,gazetat,romanet nuk i afrohen asnje perqind realitetit .
Kacaki Junior
A thue e ka lexue ajo rraspihja, po mendoj ne Leo*idhken e Spartes, kete histori brilliante te ztn. Kokedhimes?
Pa Emër
ZEF KALLAMIT
Para disa kohesh nje komentues te thoshte qe fjalen "kallami" ta shkrush me shkronje te vogel.
Ka pasur plotesisht te drejte. Je jo vetem kallam, por edhe bosh brenda.
Shkelqimi
Harrova pa te then e ca gjera.Ti ishte mire te thoshje qe popull Helen dhe vend Helladha nuk ka egzistuar por eshte sajuar duke ja rrembyer Shqiptarit
Nikua
Zotit 'S' me ????????. Nuk dim cka then Stalini Enverit, Stalini qe politikan. Por ty pse te interesoka Stalini ne kte rast dhe nuk te intereson fakti qe cdo fial e greqishtes se lashte zberthehet vetem me shqipen dhe apak me greqishten e sotme, shif komentet mbi gjuhen te komentusit 'Agimi'. Por populli shqiptar ka qen dhe eshte nji popull shume shpirt gjere, qe ka pranuar te pa stre ne gjirin e vete, pa e ditur se kta krimba nji dit do i ngriheshin kundera.
kodoshi ke plotesisht te drejte..
kodosho nuk te luaj asnje presje...z.kokedhima ka bere nje shkrim te bukur por kjo nuk do te thote qe te mos arsyetoje se perse janullatos eshte nje burre i ndritur kur ne kemi fakte te pamohueshme qe flasin per aktivitetin e tij antishqiptar..z kokedhima ju me shkrimin tuaj terhoqet pas vetes te gjithe atdhedashesit shqiptare dhe me te drejte pasi nuk kish dal asnje himariot qe te pranoje se eshte shqiptar pasi te gjithe e kane shitur b.. per euro ndersa ju jeni nga te paktet atdhedashes te lindur e rritur ne kete zone qe pranoni shqiperine si atdheun tuaj te vetem,pra jam shume dakort me biografine qe i beni zones suaj te lindjes por nuk jam aspak dakort qe quani janullaton 'burr i ndritur' sepse te quash antishqiptarin me te urryer burre i ndritur eshte dicka absurde dhe le te kuptosh shume dyshime prandaj mire do te benit te prononcoheshit dhe te kthjelloni pozicionin tuaj..
arian
me vjen keq qe shumica derrmuese vrapojne per te falenderuar z.kokedhima pa e peshuar mire intervisten e tij. z.kokedhima nuk tha ndonje gje te vecante pervec realitetit te himares dhe kete gje e dime mjaft mire nga historia e shqiperise por ajo qe nuk me pelqeu aspak ishte sepse zkokedhima na quan agjenturen janullato si nje burre te ndritur...ketu ne shqiperi janullato eshte personi me i urryer dhe qendron ne fron fale mbeshtejes se asfalias greke ne bashkpunim te ngushte me qeverrite shqiptare,pra si mund te jeshe edhe atdhedashes edhe te perkrahesh janullaton?? kete gje duhet te na e sqaroi pak me mire z kokedhima...
Zef Kallami
Faleminderit per konsideraten.

Po ashtu permbrenda ndijej kenaqesi se marre konsiderata nga te plotet.

Dhe une me konsiderat ndaj jush.

Kallami.
emigranti
NGA EKSPERIENCE E JETES KAM VERTETUAR SE:
FENOMENI I KERKIMIT TE ORIGJINES ESHTE SHUME I ZHVLILLUAR TEK
TE GJITHE ATA QE JANE RRITUR PA DITUR ORIGJINEN E TYRE DHE QE DUAN NE NJE OSE NJE TJETER MENYRE,T'I PERKASIN NJE ORIGJINE MJAFT QE KJO TE DUKET E VERTETE.
'0'(origjina) ne boshtet karteziane eshte pika ku priten dy drejteza perpendikulare.Ne se ato nuk jane perpendikulare pika e prerjes nuk quhet 'O'(origjine).
Ata qe kane origjine te lashte,keto drejteza i vizuan ne toke,pa laps e leter,keshtu vertetuan origjinen ne token e tyre.
emigranti
NGA EKSPERIENCE E JETES KAM VERTETUAR SE:

FENOMENI I KERKIMIT TE ORIGJINES ESHTE SHUME I ZHVLILLUAR TEK TE GJITHE ATA QE JANE RRITUR PA DITUR ORIGJINEN E TYRE DHE QE DUAN NE NJE OSE NJE TJETER MENYRE,T'I PERKASIN NJE ORIGJINE MJAFT QE KJO TE DUKET E VERTETE.

'0'(origjina) ne boshtet karteziane eshte pika ku priten dy drejteza perpendikulare.Ne se ato nuk jane perpendikulare pika e prerjes nuk quhet 'O'(origjine).

Ata qe kane origjine te lashte,keto drejteza i vizuan ne toke,pa laps e leter,keshtu vertetuan origjinen ne token e tyre.
ZHITIA LLAP KOSOVA
@ S@@ dhe iliri i rrem,ju dy mundeni vetem veten me rrejt,kurse ti S kopili i sllavit ,ti shko ne kaspik me familje,kurse ti iliri i rrem nese gjyshen tende e ka mbarsue turku mos kujto qe krejt shqiptaret i mbarsoi ne i mbarsuam turqit e sot kta e kan surratin apo ftyren ton,600 vjet asker turku jemi ken o iliri i rrem nuk jan pak deri ne JEMEN,tan kur u kthenim ne stamboll gra boll,rrnoft pasuli apo grosha e shqiptaris rrnofshin grat e turqis edhe sot KOSOVA e perdor ket thanje veq per gjyshen tane nuk paskemi ndegju.
Pa Emër
Artikullin monumental te Z.Koco Kokdhima ja dergova shume te aferme dhe miqve te mi ketu ne SHBA.
Njeri nga keta, profesor, me origjine nga nje fshat i bregdetit, me dergoi nje vjershe per masakrat e Spiro Milos ne fshatin e tij dhe artikullin:
Sali Butka dhe andartet greko - vllehe
MARRĖDHĖNIET SHQIPTARO-GREKE NE FILLIM TE KĖTIJ SHEKULLI
(XX)
Nga Sherif Delvina
Botuar ne: "Rilindja", 20 maj 1994
Shqiptarėt tė mos i harrojnė mėsimet e historisė pėr te kaluaren.

Ne esence, artikulli ben fjale per masakrat e tmerrmeshme te andarteve greke ne zonat e Gjrokastres, Korces, Kolonjes dhe me gjere, te kryera
nga andartet greke me mbeshtetje te plote, te dokumentuar te klerikeve te kishes orthodokse greke ne Shqiperi dhe Greqi.

Sic ka thene dikush ,??Kush e harron te kaluaren eshte i denuar ta perserise ate,??.

I thashe mikut tim: cdo kapitull te artikullit Z. Kokdhima, mund ta ktheje ne nje liber te madh, por, ai megjithse i permend dhe i denon masakrat, ka patur per qellim qe te thote te verteten e madhe per te gjithe shqiptaret dhe vecanerisht per qeverritaret dhe grekerit e thjeshte, qe fatkeqesisht, jetojne me mite, dhe te jape mesazhe miqsore me fqinjin qe na lidhin shume gjera dhe histori te parbashketa.

Greqine, nga borxhi rreth 800 miliarde Euro (te krijuar me parrullen ,??Do hame, do pime, do kendojme dhe do kercejme, nga darka deri vone ne mengjes dhe do paguajne gjermanet ) nuk do ta shpetoje propaganda
per ,??marrjen e Vorio Epirit,??, apo shtyrja e kufirit detar drejt Shqiperise.

Qeveritaret Greke dhe ata qe jane profesioniste, e dine mire se Greket ne det, presin te zbulojne ato vendburime nafte qe jane zbuluar dhe shfrytezuar ne Shqiperi (perfshire dhe vendburimin e Patos-Marinzes, vendburimi i naftes me i madh ne kontinentin Evropjan) dhe qe vazhdojne drejt jugelindjes duke kaluar nga Qeparoi e me rradhe. Shanset drejt Korfuzit jane me te paketa, prandajne ata duan ta shtyjne kufirin detar ne lindje, drejt Shqiperise.
Z.Koco Kokdhima eshte perfaqsues i sukseshem bisnesit, sic i thone ketu ,??Venture Capitalist,??, pra mesazhi i tij, nenshtresa e artikullit, eshte qe njerzit ketu me keto resurse njerzore dhe natyrore te jashtzakonshme, nuk kane nevoje te marrin 300-400 Euro ne kembim/shitje te kombesise, por me pune te mencme dhe me qeverrisje te zgjuar te marrin 1000 e me shume Euro ne muaj ne vendin e tyre.
Sa per rolin e kishes orthodokse greke ne mbeshtetjen e andarteve jo Z. Koco Kokdhima por Z. Janullatos duhet te kerkoi falje publike.

Bregdetasi

Masacusets, SHBA
Pa Emër
Artikullin monumental te Z.Koco Kokdhima ja dergova shume te aferme dhe miqve te mi ketu ne SHBA.

Njeri nga keta, profesor, me origjine nga nje fshat i bregdetit, me dergoi nje vjershe per masakrat e Spiro Milos ne fshatin e tij dhe artikullin:

Sali Butka dhe andartet greko - vllehe

MARRĖDHĖNIET SHQIPTARO-GREKE NE FILLIM TE KĖTIJ SHEKULLI

(XX)

Nga Sherif Delvina

Botuar ne: "Rilindja", 20 maj 1994

Shqiptarėt tė mos i harrojnė mėsimet e historisė pėr te kaluaren.Ne esence, artikulli ben fjale per masakrat e tmerrmeshme te andarteve greke ne zonat e Gjrokastres, Korces, Kolonjes dhe me gjere, te kryera

nga andartet greke me mbeshtetje te plote, te dokumentuar te klerikeve te kishes orthodokse greke ne Shqiperi dhe Greqi.Sic ka thene dikush ,??Kush e harron te kaluaren eshte i denuar ta perserise ate,??.I thashe mikut tim: cdo kapitull te artikullit Z. Kokdhima, mund ta ktheje ne nje liber te madh, por, ai megjithse i permend dhe i denon masakrat, ka patur per qellim qe te thote te verteten e madhe per te gjithe shqiptaret dhe vecanerisht per qeverritaret dhe grekerit e thjeshte, qe fatkeqesisht, jetojne me mite, dhe te jape mesazhe miqsore me fqinjin qe na lidhin shume gjera dhe histori te parbashketa.Greqine, nga borxhi rreth 800 miliarde Euro (te krijuar me parrullen ,??Do hame, do pime, do kendojme dhe do kercejme, nga darka deri vone ne mengjes dhe do paguajne gjermanet ) nuk do ta shpetoje propaganda

per ,??marrjen e Vorio Epirit,??, apo shtyrja e kufirit detar drejt Shqiperise.Qeveritaret Greke dhe ata qe jane profesioniste, e dine mire se Greket ne det, presin te zbulojne ato vendburime nafte qe jane zbuluar dhe shfrytezuar ne Shqiperi (perfshire dhe vendburimin e Patos-Marinzes, vendburimi i naftes me i madh ne kontinentin Evropjan) dhe qe vazhdojne drejt jugelindjes duke kaluar nga Qeparoi e me rradhe. Shanset drejt Korfuzit jane me te paketa, prandajne ata duan ta shtyjne kufirin detar ne lindje, drejt Shqiperise.

Z.Koco Kokdhima eshte perfaqsues i sukseshem bisnesit, sic i thone ketu ,??Venture Capitalist,??, pra mesazhi i tij, nenshtresa e artikullit, eshte qe njerzit ketu me keto resurse njerzore dhe natyrore te jashtzakonshme, nuk kane nevoje te marrin 300-400 Euro ne kembim/shitje te kombesise, por me pune te mencme dhe me qeverrisje te zgjuar te marrin 1000 e me shume Euro ne muaj ne vendin e tyre.

Sa per rolin e kishes orthodokse greke ne mbeshtetjen e andarteve jo Z. Koco Kokdhima por Z. Janullatos duhet te kerkoi falje publike.BregdetasiMasacusets, SHBA
Kacaki Junior
Deshiroi qe kete shkrim te z.Kokedhima te mos e hiqni nga faqosja ne Shekullin deri te pakten me 23 qershor 2013.Ti injektohet ne gjak cdo shqiptarit antishqiptar qe te mos i shkoje mendja per tradheti kombetare ne sherbim te agjenturave te huaja.Greket e lasht jan me afer me gjak me shqiptaret e sodit se keto greket e sodit me greket e vjeter.Greqishtja u lindi si gjuhe nga Gegnishtja e vjeter.Ndersa Latinishtja lindi nga Toskerishtja e vjeter.E vetmja kritike ne adrese te Z.Kokdhima nga ana ime ishte sepse nuk me pelqej ligjerata e favorshme ne adrese te Janollatosit.Ky asht shovinist i thekur grek megjithese mban ne qaf kryqin e zotit.Ku njerezia para Zotit jane te gjithe te barabarte.
Agimi
Perse beni debate kot, jo: ''gjith Epiri ka ken shqiptar'' etj, etj. Gjith greqia ka ken shqiptare(= ilire), kte e tregon greqishtia e lashte qe zberthehet vetem me shqipen. Greket jan ajo pjes e popullsis ilire qe u ndoth ne qytetet e atershme ku u mesua gjuha qe u formulua me rastin e dalies shkrimit(800 viet para krishtit), gjuhe qe qe me bashkim te fialve te shqipes ku u shtun dhe disa mbaresa. Gjej komentusin 'Agimi' ne shkrimet e tiera dhe do ta kuptosh kte.
Gjon
@ arian - Deklarata e Z. Kokedhima eshte me shume vlere dhe peshe sepse ai eshte nje nga personat me te njohur nga bregdeti dhe nje nga biznesmenet me te sukseshem ne Shqiperi. Sa per Janullatosin, duhet te informohesh me mire sepse ai qendron aty sepse krypeshkopet nderrohen vetem kur vdesin. Gabimi u be qe ne 1992 kur Berisha i dha pashaporten shqiptare dhe e la te behej kryepeshkop.

Ne fund te fundit, Janullatosi eshte shtetas shqiptar dhe ben mesha ne shqip, kurse sot edhe neper rruge shef shqiptare qe pershendeten ne arabisht me "alejkum selam" e qe falen ne xhami ne arabisht.@ Tg - bravo te qofte. Jemi nga popujt me te vjeter te Evropes, kemi nje nga gjuhet me te vjetra e me te vecanta. Jemi popull 7 milion ne Ballkan dhe me ca durim e me shume pune do ta fitojme rrespektin qe na takon.@ PATRIOTI - Ta injoruam komentin se s'ja vlen te te pergjigjesh, po qenke shume kokeforte si k..v e keqe dhe e paske shkruajtur nja 5 here po te njejtin koment te pakuptimte. Pastaj me siguri je pergjigjur vete me emrin "Iliri i rremė".

Kur te kete shqiptare qe flasin turqisht dhe deklarohen turq, kur Turqia te filloje te kerkoje gjysmen e Shqiperise, atehere do flasim PATJETER per projektin e turqizimit te Shqiperise.Miqesite ndac me Greqine ndac me Turqine na sherbejne. Kemi histori te perbashket dhe s'ka pse mos jemi miq me ta. Ama duhet ta dijne te gjithe se kemi qene dhe do jemi gjithmone shqiptare. Kushti minimal per miqesi eshte respekti reciprok! Respekti nga greku tani per tani na mungon, po do ndryshoje se shpejti sic tha "Tg".@ zhitia llap - jam dakord po nuk kam ca te them. Nuk eshte lehte t'i thuash njeriut tend te vdese per buke. Gjithmone do jemi ne rrezik per shuarje perderisa kemi varferi dhe injorance. Forca fizike dhe aftesite e luftetarit na kane mbajtur si komb, por ne thjesht kemi mbijetuar, nuk kemi lulezuar. Historikisht kombet me forta kane qene ato qe kane krijuar kushte per zhvillimin e njerezve nga ana mendore. Shiko, Angline, Francen, Gjermanine, Japonine, Kinen, etj. etj. Nga kjo ane, per fat te keq jemi mbrapa fqinjeve, por edhe kjo do ndryshoje. Pak durim, me pak fjale, dhe SHUME PUNE!
arian
ore zoteri gjon une bera pyetjen teper te paster dhe te drejteperdrejte.....KU BAZOHET Z. KOKEDHIMA QE NA E QUAN JANULLATON 'BURRE I NDRITUR' QE I KA DHENE KISHES SONE AUTOQEFALE SHQIPTARE??..une nuk pyeta kush e solli ne fron apo kush e lejon akoma te qendroje....faktet qe janullato punon kundra interesave te kombit shqiptar jane te shumta dhe te pamohueshme dhe kete gje e dine edhe qente e rruges qe kalojne jashte kishes ku sherben janullato,kryepeshkopi janullato ka ardhur ne shqiperi me misionin e vetem per helenizimin e kishes autoqefale shqiptare dhe per helenizimin e jugut te shqiperise,ai eshte personi me i urryer ne te gjithe shqiperine dhe kete e dime te gjithe dhe po te pyesesh drejtperdrejt keta personat ketu ne forum qe i shprehin mirenjohjen z kokedhima per intervisten e tij une jam shum i sigurte qe nuk pajtohen me thenien:janullato 'burre i ndritur' sepse jemi vete ne qe e kemi demaskuar hera heres sa here qe janullato del dhe jep intervista,pra edhe njehere une do te deshiroja qe z. kokedhima te na e sqaronte me mire kete punen e 'burrit te ndritur'...
eleftheroskopeftis n°1 one shot one kill
Kam par nji koment te Zef Kallamit i cili shprehte deshiren qe te mos hiqet nga siti shekullit ky artikull deri me 23
Ashtu ju lumt shekulli!!! Jeni me te vertete patriota!!!!!!
Gjon
@ Agimi - Nuk e di cfare kualifikimesh ke ti, po ato fare "analizash" me shkronja e me rrokje mund t'i besh kollaj me cdo lloj gjuhe. Keto vleresime mund te behen nga linguiste te kualifikuar qe njohin mire shqipen, greqishten, ndoshta edhe latinishten, dhe prape duhet te kete fakte shume te forta qe te kundershtojne mbi 2000 vjet histori, qe gjithe bota e njeh si greke (jo shqiptare). I vetmi studim qe di une qe thote kete eshte i Aristidh Koles, te cilin nuk e gjej dot as ne anglisht dhe mesa duket s'ka perkrahje nga studiues nderkombetare, dhe as nga albanologet pro-shqiptare. Ndoshta duhet bere me teper pune ne kete drejtim, por llafet pa fakte na nxjerrin me teper injorante.

Mua do me behej qejfi po te ishin te verteta keto qe thua, po deri sa nuk ka studim serioz qe e mbeshtet kete, nuk fitojme gje me keto ide. Nuk kemi pse te ulim apo pervetesojme historine e te tjereve, por vetem duhet te ngrejme historine tone.
Gjon
Po urdhero more zoti arian, pyetjes tende i jepet pergjigje shume shpejt vetem me nje copy/paste nga wikipedia:"Ringriti nga gėrmadhat Kishėn Ortodokse Autoqefale tė Shqipėrisė: u themelua Akademia Theologjike ,??Ngjallja e Krishtit,?? nė Durrės (1992) dhe dy Lice kishtarė; shkolloi dhe dorėzoi 150 klerikė. Ai themeloi 50 qendra rinore nė qytete tė ndryshme. U ndėrtuan 145 kisha tė reja, u restauruan 70 tė tjera dhe u riparuan mė tepėr se 160 kisha ekzistuese, si dhe 70 qendra kishtare (Ndėrtesat e Kryepiskopatės dhe tė mitropolive, shkolla, qendra mjekėsore, shtėpi pritjeje, kampe rinore etj). Vepra totale ndėrtuese arrin nė 425 ndėrtesa. Ai ka zhvilluar vepra bamirėsie, duke shpėrndarė qindra tonė ushqime, veshmbathje dhe ilaēe.

Themeloi Qendrėn Mjekėsore Diagnostike me 24 specialitete nė Tiranė dhe 4 qendra mjekėsore nė qytete tė tjera; gjithashtu dy Institute tė Formimit Profesional; njė lice profesional; dy shkolla fillore; njė shkollė me konvikt pėr vajza dhe 17 kopshte fėmijėsh nė qytete tė ndryshme. Ai u pėrkujdes pėr ndėrtimin e rrugėve, ujėsjellėsve, urave, riparimin e shkollave publike etj). Gjatė periudhės kritike tė Kosovės (1999), organizoi njė program tė gjerė humanitar, qė ndihmoi rreth 33.000 refugjatė nė vende tė ndryshme tė Shqipėrisė."A nuk te duket ty se i ka dhene ca (sado pak) kishes autoqefale shqiptare? Nuk e di sa do te arrinim une apo ti, po te ishim ne ate post... Une jam shume dakord qe ne krye te kishes duhet te jete nje shqiptar, po s'jam aq radikal qe t'ja heq vlerat fare ketij. Janullatosi duhet falenderuar per punen qe ka bere dhe te largohet me nder nga ajo detyre per t'i lene vendin nje shqiptari, Ate Nikolla Markut.
Agimi
Zotit 'Gjon'. Nuk na duhet sa kisha ka ngritur Janullatosi ne Shqiperi, por se a eshte apo jo antishqiptar. Cna duhen kishat kur ai i ngre per interes te shtetit 'grek'. A s'qe ai qe nuk tha asni fial kunder luftes se serbve ne Kosov?, a s'qe ai qe tha se Natua po i bie me qaf Serbis, ne ni kohe kur serbi vriste e priste e bente genocid antishqiptar ne Kosov?

Edhe dicka tieter, thua se 'Agimi' ben loi fialesh me zberthimin e greqishtes, dhe se kio loi fialesh mund te behet me cdo lloi gjuhe. Provoje beje ti kte loj me cobanishten tende apo me vet greqishten dhe te shikoim se sa do i zberthesh ti ato fial te greq. se lashte.
Motrajote
Replik per Gjon.

Nuk jam i sigurt se ju Gjon prezantoni figuren e ndonje viktime te ashtuquajtur grek per ato te flamosura 300 eur sepse jeni dokumentuar mir me kompjuter mbi gjith keto te mira te grekut.

Ju mendoni se nje prift shqiptar nuk do te ishte ne gjendje te krijonte dhe ndertonte shkolla dhe kopshte?

Personalisht ju besoj me shum librave ne drejtim me dokumentacionin tuaj,dhe ēfar na rrefejn populli dhe historia,gjithmon greku na i ka patur me gisht nga mbas.


Meqense flitet per janullaton ,deshiroj t'iu kujtoj metropolitin ne gjirokaster ne 1913/14 ,drejtonte trupat monarko fashiste greke ne ēdo shtepi shqiptari ,vrasje dhe krime nen emrin e kryqit,mos te kalojm ne eleminin e prifterinjeve shqiptar ne Korēe etj etj Varrezat e ushtareve grek ne Korēe se fundi ,duke shkaterrruar vorrezat e shqiptareve.

Mundet qe dhe te pergjigjeni si funksionon historia e vllehve ne Korēe qe konsulli grek dhe Kisha greke me janullaton i deshirojn grek.

Janullato a ka kerkuar ndonjeher falje publike per krimet qe kryheshin ne shqiperi edhe me anen e Kishes greke?

Per shkollat qe shkruani ju zoteri sa per dijeni kane hapur shkolla greke edhe ku nuk ekziston asnje minoritar grek,kete loj e filluan ne Himare edhe 200 vjet me pare sepse me anen e gjuhes dhe kultures njeriu fillon dhe identifikohet se bashku me fene(Kishen greke)qe luan politiken e jashtme te greqise,dhe kete qe them nuk e luan as topi.
Suljoti
Eshte shume interesante, megjithe librat e historise te vet autoreve greke, prape ka te goditur qe vazhdojne te besojne qe greqia ka qene ketej nga ne.

A nuk e thote babai i historise Herodoti qe mbreti Leonidha u nis te mbronte kufijte e Greqise ne Termopile.
arian
janullato vertete e ringriti kishen tone por i ka dhene ngjyra te theksuara greke,sinodi i shenjte dominohet prej grekeve dhe shumica e prifterinjve shqiptare jane klone greke si puna e atij mitropolitit te korces papa janit keshtu qe gjithe diten te mundohesh ti te me mbushesh mendjen per 'bamiresite' e janullatos nuk ma mbush dot sepse janullato nepermjet mitropoliteve te tij e 'ben punen' ashtu sikurse duhet ne dem te kombit tone,a nuk ishte ignatio i beratit ai qe do te thoshte me paturpesine me te madhe se :kosova eshte jerusalemi i serbise?? a nuk ishte mitropoliti i gjirokastres ai qe do te deklaronte se himara eshte greke?? a nuk ishte mitropoliti i korces ai qe donte te bente skandal ne teatrin e korces?a nuk ishte prifti i kosines ai qe eshtrat e fshatareve te thjeshte u varte medalionin e luftetareve te rene greke ne vitet40?? a nuk ishte vete janullato ai qe do te deklaronte perpara disa kohesh ne gazeten me te madhe greke 'kathimerini'qe nuk mund ta kuptoj idene e thenies se shqiptareve se :'feja e shqiptarit eshte shqiptaria'nje ide kjo qe na ka mbajtur te bashkuar nder shekuj dhe nuk na la te shkaterrohej ky komb pra janullato ne keta 20 vjet e ka futur frymen e tij te poshter antishqiptare me cdo veprim te tij te kujdesshem,gjon ti e di shume mire sesa i urryer eshte aty ne shqiperi janullato dhe cdo reklame qe ju kelyshet e tij i beni bie ne vesh te shurdher sepse populli yne eshte zgjuar dhe historia po punon ne favor te kombit shqiptar,mendoj qe nuk ka force te ndaloje lokomotiven e kombit shqiptar ne destinacionin e saj final ne bashkimin e shqiptareve ne nje shtet te vetem,kete gje e pame dhe e kuptuam te gjithe ne shqiptaret

ne festimin e 100v te pavaresise,se sa i pavdekshem do te jete janullato ne ate fron do ta tregoje koha,mendoj qe numerimi i mbrapte ka filluar per janullaton..tikkkkk-takkkkk-tikkkk-takkkkkk.....rrofte kombi shqiptar!!!!!!!!!!
Pa Emër
GJONIT

Pergezime qe sollet ne blog kontributin teper te cmuar te Kryepeshkopit Janullatos!!!

Por nuk besoj se do ta kesh kenaqur Arianin me ate.

Arianet dhe arixhinjte turko-shqiptare me siguri do t'i kishe kenaqur sikur te sillje ndonje zbulim se Janullatosi eshte kapiten, major, kolonel apo gjeneral i Asfalias greke. Atehere, po. Do te te pergezonin.
Akilis
O zoti Kostandin nga Qeparoi.

Mire e ke ty por kur fillon ky emer i flamosur Shqiperi apo Albania.

Te gjitha toponimet ne Shqiperi jane Greke,kisha Autoqefale per dymije vjet ka qene Greke se ajo gjuhe flitej.

Si tja bejme qe nuk na lene xhonturqit te mbeshtetur nga Amerika,Anglia,Italia e Turqia?

Ata nuk kane interes qe ne te kemi marredhenie te mira apo te bashkohemi sic ishim me perpara.
arian
besoj se e more mesimin e duhur prej bashkatdhetareve te mi...duke te treguar ty dhe te gjitheve atyre qe mendojne si ty se kush eshte janullato dhe kush eshte detyra dhe misioni i tij ne shqiperi besoj se arrini ta kuptoni akoma edhe njehere tjeter qe populli shqiptar e urren janullaton dhe mos u mundoni aspak ta zbukuroni kete 'burr te ndritur' sepse gjynahet e tij nuk kane te lare as ne kete bote dhe as ne boten tjeter, tikkk-takkk-tikkkk takkkk tikkk!!....
shqiptar
Faleminderit z.Kokedhima, jam i sigurte se nuk e dine te gjithe shqiptaret historine e qeparoit dhe himares.Nese do ti bashkonim te gjitha keto histori te fshatrave e trevave shqiptare, jam i sigurte se Historia e Shqiperise qe mesohet nga femijet shiptare neper shkolla dhe sot,do ishte me e sakte. Pra keto copeza te treguara ndoshta dhe nga njerez te thjeshte,nga studiuesit e Historise se Shqiperise,duhet te merren e te studiohen me hollesi qe te verteten ta mesojne dhe femijet e ta dije e gjithe bota: Shqiptaret jane autoktone ne keto troje. Ceshtja e ligjit te luftes per mua e shume te tjere eshte shume e drejte,pra politika qe sot shprehet me tone nacionaliste per shkak fushate s'duhet harroje por ta kete si prioritet e ta ngreje si problem te mos anashkaloje sepse politika greke e ka me histori dredhine e pabesine.Pra, sduhet te ngeli vetem ne kete interviste. Dhe njehere, faleminderit per ato qe treguat.Sikur dhe 5 perqind te kesaj ndjenje atdhetarizmi te tregonin me fakte gjithmone politikanet tone qe ulen ne kuvend sot e ne cdo kohe jam i sigurte se nuk do kishte nevoje te flitej me ato tone nacionaliste.Shqiptaret sjane me te humbur e te terrorizuar si dikur tani shohin e kuptojne gjithcka qe bejne ata(poltikanet)por rrethanat ekonomike ku eshte Shqiperia i ben te urte. Nga ana tjeter jemi mesuar me buke e kripe dhe kur vjen puna nuk durojme te perfundojme nen hyqmin e te huajve. Me respekt nga nje shiptar i thjeshte. Ketyre komentuseve poshte u them dicka sduhet te debatojne sepse thelbesorja eshte brenda vijave te temes pra,Himara eshte shqiptare me fakte. Harrojeni Janullatosin se nuk ja vlen te merreni e te humbni kohe me nje njeri si ai. Po su morret me ate e keni debuar nga kjo histori harresa eshte arma e vetme per ata njerez.
Agimi
Akilit. E kuptoi qe te jan errur syt nga emri Shqiperi dhe Albani dhe nga emri shqipetar, por e ke nga padituria o shqiptar i bastarduar qe nuk di kush je ne te vertete. Toponimet e vendeve ne Shqiperi kan kuptim vetem shqip, qoft edhe vet emri ''e-lin = i-lin = i lir'' dhe ''epir = ep(= ap, ip, hip = lart) + ir(hyr) = vend i ngritur, vend i larte. Nuk ka grek o shqiptar i bastarduar, gjith greqia eshte Ilire.
Kosovare
Te gjithe si mbiemra te Mirdites pom doken, Ndoshta jam gabim.
arian
'shqiptar'... nuk jam i sigurte nese moderatori do ta paraqesi te plote repliken time por une po e marr mundimin te shkruaj akoma edhe njehere...janullato dhe klika e tij nuk duhen anashkaluar ne asnje menyre por u duhet treguar vendi sepse eshte ky janullato qe na ka vene ne keto pozita kaq te veshtira sa nuk marrim dot guximin te ngreme nje flamur kuq e zi ne mes te himares ose te flasim dhe te bertasim lirshem gjuhen tone sepse 300 evroshet na shikojne shtrember...une personalisht si arian nuk jam kaq shume entuziast sa disa prej jush qe u'mallengjyet' nga historia e z kokedhima,mendoj qe tregimi i tij mbi prejardhjen e familjes se tij dhe te zonave perreth ishte shume pozitiv dhe kaq,tregime keto qe i kemi degjuar edhe prej shume pleqeve te mocem,megjithate i jam shume mirnjohes z kokedhima ne kete aspekt...

aty ku une e kundershtoj fuqishem z kokedhima eshte ajo fjala per janullaton si 'burre i ndritur'...nuk jam aspak dakord dhe skam per te qene kurren e kurres sepse jemi te gjithe deshmitare ne keto vite te poshtersive dhe perpjekjeve antikombetare te janullatos(sa per argumenta shikoni ne replikat e mia te meposhtme),nuk mund te kuptoj se nga cpozita z kokedhima i thur lavde nje antishqiptari te perbetuar dhe nga ana tjeter flet me nje patriotizem dhe me nota prekese per vendlindjen e tij dhe traditat e pasterta shqiptare te kesaj zone..shpresoj te mos me keqkuptoni per dyshimet e mia,e riperseris qe nje prononcim me i plote rreth kesaj ceshtjeje(burr i ndritur) nga ana e z kokedhima do te na ndihmonte me teper per te pasur nje mendim me te plote...
Agimi
'Tg', te peshendes. Ate kerkoim dhe aio se s'ben do te behet deri sa te ket gjak shqipetari.
Gjoksi...
Z.Koco, a ka pase ballista ne Himare?

Si spjegohet se ka shume mbiemra gege nga Himara?

Greket qe erdhen nga Greqia, Korfuzi, gjeten vendas edhe gege, qe flisnin greqisht? Thartis qemja fura..., apotheise!
Pa Emër
AGIMIT
nuk eshte gje e mire te jesh injorant, por eshte gje shume e keqe kur injorancen e paraqet per dituri.
Thua se te gjitha toponimet jane shqiptare???
Mos more!
Le te marim vetem emrat e qyteteve te medha: Saranda, Vlora, Gjirokastra, Berati, Durresi, Tirana, Korca, Elbasani, Rrogozhina, Librazhdi, Pogradeci, Erseka, Tepelena, Leskoviku, Kelcyra, Delvina, Golemi, Lezha, Shkodra, Tropoja, Corovoda etj.
ASNJE prej tyre nuk ka kuptim shqip!!!
Ah, po: Perrenjasi eshte shqip!
Per te mos shkuar tek toponimet e vendeve me te vogla: Butrint, Ksamil, Vuno, Qeparo, Potam, Bozhigrad, Pilur, Golloberde, Zemblak, Kuc, Selenice, Novosele, Voskop, Voskopoje etj. etj. etj.
Keto shiko ti, jo mer nga nje rrokje dhe mundohesh te gjesh ndonje kuptim. Nese mer nje rrokje, psh. "ri" apo "de" apo "ku", etj. keto mund t'i gjesh ne perberje te fjaleve te te gjitha gjuheve te botes.
emigranti
PER ATA QE THONE SE GJUHA HELENE DHE LATINE LINDEN NGA SHQIPJA:

1-LERENI TE TJERAT NGA LINDEN E NA THONI SHQIPJA NGA LINDI?

2-ME DUKET SE S'KA LINDUR AKOMA POR ESHTE SHTATZENE.
Agimi
E di se kush je o 'iliri i rrem', e di qe je edhe coban, e di edhe ku banon dhe qe je i paguar te besh nji politik antishqiptare. Eshte me se e vertete qe 'pogradec, corovod, bozhigrad, novosel' jan emra sllav, por ti e di se para Pogradecit ka ken emri ilir ENKELANA dhe se emrat sllav jan vene von (pas shek. 6), ti i di mir kur u ben pushtimet sllave
te Bullgareve dhe te Serbeve dhe sa te eger kan ken ata ne ckombtarizim dhe ne ndryshimin e cdo emertimi, ti e shikon se c'ndodhi sot ne mes te Europes se qyteteruar me Serbin, ti shiko se pas luftes se dyt botrore sa kan ndryshu emetimet ne Maqedoni e Mal te Zi e Serbi, duke shku edhe deri ne ndryshimin e gjuhes (sikurse eshte be edhe ne ''greqi'', pavarsisht se Saliu ''yne'' ben te kunderten, do qe te ndryshoi sot emrat shqipe dhe ti kthei ne sllave), apo si di kto e do qe tu hedhesh hi ner sy njerezve. Emrat e tier qe i perkasin greqishtes se lashte, zberthehen vetem me shqipen, dhe vet emri ''elin'' edhe ''epir'', ne se do me fto ne ni televizion e te debatoim boterisht.
emigranti
Per Suljotin:Historia e Greqise se lashte eshte mesuar ne mbare planetin dhe nuk lejohet te mos e dish,vecse ne se nuk je nxene ne shkolle.Leonida ishte mbreti i Spartes dhe u nis ne Termopile(qe nuk jane ne Sparte po diku tjeter ne Greqi) per te luftuar me perset e Kserksit,mire e thote Herodoti,ti e kupton si te pelqen...
Zhitia llap
@GJONI ,falmnderit per komentin,por mik i nderuar,me KOMB e ATDHE nuk bahet pazar,nese ki koh apo te intereson mund te i shohesh si vuj disa familje shqiptare ne Medvegj,por nuk pranoin as me te voglin sherbim pran serrbve ashtu ne Maqedoni,po ne te vujtur jemi ,ishim,por nuk do vuajm ktu e kendej se ZOTI KOMBIN SHQIPTAR DO E SHPERBLEJ DO I DERGOI BEGATI,flm KOMENTUESI GJONI
gjergji
Ju qe komentoni kunder z-kokedhima eshte me e keqja se nuk jeni greker por shqiptare te asimiluar apo me sakte te vetedeklaruar si puna e atij agimit te arte edhe kjo te dhembe shume se ta ben gropen vellai jote -edhe me keto kolonite greke jeni gabim -se edhe ne kemi koloni ne athine e gjetke ..edhe ne vatikan dokumente te hershme jane shkruar ne greqishten antike por as vatikani as ajo koloni arvanite afer athines nuk jane as greke e as shqiptare kolonite kane qene biznes apo emigracion per arsye te ndryshme me jepe te jape ok por toka ka qene shqiptare e do ngeli shqiptare se kuptoj pse kaq fobi nga shqipja e komi ilir se kuptoj nuk jeni vetem ju ne juge por edhe veri lindje edhe ne mal te zi shumica te gjithe shqiptare,se jane dinastia e gjon gjurashit por prape sduan shqipen kaqe urrejtje pse..
PIRRUA I EPIRIT
? Agim te jesh injorant nuk eshte turp (se kaq te te jep i madhi Zot), po te jesh fodull dhe hundeperpjet kjo eshte per tu kritikuar. Gjuha Helene si me e lashta qe njihet Boterishte me gramatike dhe sindakte te mire organizuar qe nga lashtesia ka disa etapa zhvillimi qe jane te lidhura me njera tjetren, "Arxea", "katharevusa", "NeoEliniki", C'do etape ka pasuruar gjuhen greke me fjale dhe kuptime te reja ose fjale me ndryshime te vogela ne shqipetim. Do te sillja nje numur te madhe fjalesh ose dhjetra mijera fjale qe te Greqishtes ose rrenjen e Greqishtes qe jane ne te gjitha gjuhet e Botes (lexo per c'do fjale ne wikipedia, e internet). Fjala Epir (o injorat) eshte ????????? ne "arxea" dhe ??????? ne "katharevusa" dhe "neoeliniki". Fjala Elina eshte Hellas Hel-(helios-djelli) dhe (las-laspi-toka) d.m.th Toka e Djellit.

Piro ?????? (????=zjar, ??????= i zjarte).

Qe te kuptosh emrin e ati qe te shkruan.

"Rrofte" Shqiptarishtja e lashte, mitra e te gjitha gjuheve te Botes
PIRRUA I EPIRIT
? Agim te jesh injorant nuk eshte turp (se kaq te te jep i madhi Zot), po te jesh fodull dhe hundeperpjet kjo eshte per tu kritikuar. Gjuha Helene si me e lashta qe njihet Boterishte me gramatike dhe sindakte te mire organizuar qe nga lashtesia ka disa etapa zhvillimi qe jane te lidhura me njera tjetren, "Arxea", "katharevusa", "NeoEliniki", C'do etape ka pasuruar gjuhen greke me fjale dhe kuptime te reja ose fjale me ndryshime te vogela ne shqipetim. Do te sillja nje numur te madhe fjalesh ose dhjetra mijera fjale qe te Greqishtes ose rrenjen e Greqishtes qe jane ne te gjitha gjuhet e Botes (lexo per c'do fjale ne wikipedia, e internet). Fjala Epir (o injorat) eshte ????????? ne "arxea" dhe ??????? ne "katharevusa" dhe "neoeliniki". Fjala Elina eshte Hellas Hel-(helios-djelli) dhe (las-laspi-toka) d.m.th Toka e Djellit.

Piro ?????? (????=zjar, ??????= i zjarte).

Qe te kuptosh emrin e ati qe te shkruan.

"Rrofte" Shqiptarishtja e lashte, mitra e te gjitha gjuheve te Botes
islami
I ARDHURI NE HIMARE,FLET PER HIMAREN!?
...Flet per "plane' dhe haron ngulimet,flet per pasterti dhe haron qe gjithe Ballkani eshte perbere nga sllave,greke,vllehe,cifute,turq te vjeter dhe te rrinj nga perzierjet e gjakut..Nje gje eshte e qarte,Kocua e di si biznesmen qe nacionalizmi tani per tani kushton dhe fiton..Me vone,Kocua si Dje,e dredhe dhe mund ta shohim "profesor historie" qe kerkon rrenjet e vazhdimesise: iliro-albano-arbro- shqiptare!Ne Shqiperi mund te kete eskimeze,vetem greke nuk ka,sipas Kocos..As Apolloni,Durakium,Buthrot,Lissus, e tje..Ne Himare.. dhe kudo sic ka turq te shqiptarizuar,ka edhe greke te shqiptarizuar..Flet mbiemri tend nga vendi "progoneve-gr" Koke-Dhima!!Nje Bombe Atomike ka zhdukur gjithe ngulimet greke..shpetuan vetem ato te Napolit,Marsejes e tje..po italjanet,francezet e kane per nder qe ishin ngulime,,tek ne eshte Turp..Kocua,e fsheh me kujdes origjinen ,pasi me te do te fitoje.(kurse patriotet e tij luajne me dy porta)..Jazek!!!
Gjon
Agimi dhe Ariani - Nuk desha te mbroj Janullatin, por une kam vite emigrant dhe si vezhgues nga larg, shof ate qe Janullatosi eshte kryepeshkopi i "gjithe Shqiperise" dhe qe qeveria juaj shqiptare i ka dhene "Urdhrin e Skenderbeut". Kujt t'i besoj une, juve qe shkruani ne internet apo Urdherit te Skenderbeut dhe vleresimit qe i bejne atij qeveritaret dhe biznesmenet shqiptare?

Nejse, sic tha "shqiptar" harroje ate muhabet dhe t'i permbahemi temes. Pra, jau tha edhe Kokedhima qe Himara s'ka greke, ashtu sic ma kane thene edhe mua gjysherit. Keta tipat "akilis" ose "pa emer" jane 2-3 vete qe shkruajne nga 10 here me emra te ndryshem. Keta nuk e kane problem ta zgjedhin kombesine sipas modes, dhe tani qe eshte Greqia ne krize nuk eshte cudi po te na e nxjerrin Himaren edhe MINORITET GJERMAN!

Keta tipa duan ne rradhe te pare mireqenie dhe nje fare rregulli e qetesie qe Shqiperia s'ua ofron. Shqiptaret duhet te punojne ne rradhe te pare per mireqenien, t'ja kalojne grekeve nga ekonomia, arsimi, sistemi gjygjesor, etj. etj. Me behet qejfi qe Z. Kokedhima beri kete deklarate. Tani kemi pune me te medha sesa "minoritetin grek", qe shumica s'jane fare greke.

Mos u merr me analizen e rrokjeve Z. Agim se eshte humbje kohe. Shumica e gjuheve evropiane kane marre nga greqishtja dhe latinishtja e vjeter. Ky eshte fakt qe e pranojne edhe kombe me te medha se ne, Anglia, Gjermania etj. dhe s'ka pse mos e pranojme edhe ne. Koloni greke ka pasur deri ne Marseje te Frances, jo vetem ne Shqiperi. Keto nuk na dobesojne fare se ne kemi historine tone. Sa here qe lexoj deklarata te babaza te tipit "Greqia e lashte fliste shqip" neper forume ne aglisht aq me shume e ulin veten shqiptaret ne sy te botes, aq me shume demtohen kauza dhe lobimi shqiptar neper bote per te drejtat e shqiptareve ne Greqi, per Kosoven, per Shqiperine ne BE, etj. Te thashe do me behet qejfi po te behet ndonje studim serioz qe t'i trajtoje keto tema. Deri atehere mos merremi me llafe kot se behemi gazi i botes.
111
viti 2013 dhe kta thone greqia greqi.Po greqia eshte delja e zeze ne europe,jane llumi i BE asnje si perfill.Jane njerezit me dinake qe ekzistojne ne planet.....imagjino ne bregdetin e izraelit dhe egjiptit jane kapur arkeologe greke duke hedhur monedha te vjetra greke per te treguar me demek se dikur kane jetuar koloni greke ne ato brigje.....tani kta kalkidhat thone sna len amerika te bashkohemi.po si te bashkohem un me greqine kur skam asnje lidhje,smar as pencion,as nuk me qin prifti sa here ti doje kari dhe sdi asnje fjale greke.shkoni o kara nga keni ardh se e keni hy kot ksaj pune.Do marrim shum shpejt dhe Camerine,sic dhe ju dha pavaresia Kosoves qe para 30 vitesh smendohej ashtu do bashkohet kombi shqipeter se dejtesia nje dite do veje ne vend....kujdes nga turku se do tju bej synet te gjithve si grke qe jeni
spartan
Asnje fjale, per perzierjet turke ne Shqiperi,per hordhite e mbetura dhe trashegimtaret e tyre? Ata jane bere "shqiptare" tashme, po ngjajne me kaukazjane!Ata,jane shperndare kudo dhe nuk sjellin me rrezik..Por ne fakt o te mjere,tokat jane,lumenjte,detet..popull autokton jane valle?Perse keni "hasmeri", vetem me greket..Ua them une:po te miret vesh orgjina juaj, duhet te shkoni ne Mongoli dhe arvanitasit te kthehen ne Shqiperi! Edhe ndjekes te arberesheve dhe arvanitasve..edhe "zoter te rinje" me mbiemra islamike..?!.Kostandini(Kocua),keto nuk i thote,,por i bie fyellit tashme njezet vjete per rrezikun grek,kur qindra mijra punuan,bene hotele,biznese dhe trokasin Evropen..Tani,ngrene amanene e "aneksimit te Himares"..Mjeti justifikon qellimin,dhe kete, per fat te keq,pak e kuptojne..Greqia me sa duket e ka kuptuar dhe luan dipllomatikisht,kurse gazeta e Kocos,i bie daulles se shekullit te kaluar..Kush fiton,nga kthimi mbrapa? Te pasurit,politikanet dhe "botuesit", qe duan staus-kuone dhe mos hyrjen ne Evrope.
Agimi
Ke ndryshu emrin tani ne ''Piro te Epirit'', por je i njeiti ''iliri i rrem''. Nuk i vien as te thembra Piros se Math te Epirit se ti vet je njeri pa atdhe, dhe njerzit pa atdhe shiten let per para.
Epiri e kish kete emer edhe para Piros, dhe eshte tieter Epir dhe tieter ''pir = ziarr'', dhe mos u hiq se je shum i ditur, e sho qe kur ngatrron ''pir'' me ''Epir''.
Karamahmud Pashe-Bushati
Kosovare thote:

"Te gjithe si mbiemra te Mirdites pom doken, Ndoshta jam gabim."

____________________________________________________________

Jo vetem si te Mirdites, por jane identik ma ata te Malsise se Madhe dhe Rrafshit te Dukagjinit si p.sh: Lanajt, Nikajt, Bogdanaj, Polaj, Panaj, Shulaj, Zahaj, Kostaj etj.
Karamahmud Pashe-Bushati
Nuk eshte cudi qe ztr. Kokedhimes i shkojne punet mbare, ky me kete artikull brilliant e hulumtoj interesimin e lezuesve, jame ma se i bindun, qe nese e publikon (boton) nji liber mbi kete teme, ka per te qene "Bestseller", jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne Kosove, Maqedoni, dhe Mal te Zi.

Per hajre ztr. Kokedhima.
Agimi
Z. ''gjon'', thua se nga greqishtia kan mar gjith gjuhet e botes, e vertete, por kush jan greket e lashte kte e tregon zberthimi i gjuhes lashte greke qe behet vetem me shqipen dhe aspak me greqishten e sotme. Por ty me sa sho nuk te intereson zbulimi i te vertetes, dhe thua se po behemi gazi i botes. Thua se duhet te kete studime ''serioze'', por a ka me serioze se sa vete gjuha ? Mos quan serioze ato me ''ai ka than keshtu e ''y'' ka than ashtu''. Apo duhet te gjeim ndoni gjurm kpuce ilire qe te themi se tani po ''eshte serioze''. Ke quan me seioze ti zoti ''gjon'' se sa vete gjuhen qe eshte i vetmi dokument qe na transmetohet nga lashtesia????
Karamahmud Pashe-Bushati
Nuk eshte cudi qe ztr. Kokedhimes i shkojne punet mbare, ky me kete artikull brilliant e hulumtoj interesimin e lezuesve, jame ma se i bindun, qe nese e publikon (boton) nji liber mbi kete teme, ka per te qene "Bestseller", jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne Kosove, Maqedoni, dhe Mal te Zi.

Per hajre ztr. Kokedhima.
Kacaki Junior
Agimi:

Ke ndryshu emrin tani ne ''Piro te Epirit'', por je i njeiti ''iliri i rrem''.

______________________________________

Jo, ky shqipfolesi i bastardizuar ka edhe ma shume emra, si psh: Leop*dhka e Spartes, Anteu, Dashnor, Viva, Tedeschini etj.
Iliri i rremė
Agimit.

Sapo hapa tani blogun dhe nė replikėn nė krye mė zuri syri nickun tim.

Kjo mė nxiti tė shkruaj kėto dy rreshta.

Piroja i Epirit nuk jam unė. Me kėtė rast e ftoj replikuesin me kėtė nick tė prononcohet.

Pėr tė tjerat, do tė tė kėshilloja ty, Agim, tė MĖSOSH MĖ MIRĖ DREJTSHKRIMIN E SHQIPES. Pasi kėshtu si shkruan ti ke dy mundėsi: ose nuk e ke gjuhėn e nėnės shqipen dhe e ke tė mėsuar, ose nuk do t'i kesh mė shumė se gjashtė klasė shkollė.

Sa pėr ato "shpjegimet" qė bėn mbi prejardhjen e fjalėve, nė rastin mė tė pafajshėm pėr ty, tė bėjnė tė buzėqeshėsh me naivitetin e tyre.

Pėrsa i pėrket atdheut, e di shumė mirė atdheun tim. Pa shiko ti, ku e ke!
Gjon
"spartan" - Edhe sikur te gjithe te kishim ardhur ketu para 100 vjetesh, prape shqiptare jemi, s'jemi grek. S'e kuptoj kete tendencen e debatit mbi historine para 2000 vjetesh.Pasardhesit e Greqise se lashte sot kerkojne lemoshe nga pasardhesit e fiseve "barbare" gjermane, kurse ju katundaret e Himares mburreni akoma me Greqine e lashte. A e sheh ku jane katandisur sot pasardhesit e Babilonise apo Egjiptit antik? Po Greqia?

Te gjitha ato gjera per te cilat njihej Greqia e lashte para 2000 vjetesh (dituria, begatia, emancipimi) sot grekut po ja mesojne "barbaret" gjermane, nordike e vikinge se greku ka 2000 vjet qe i ka harruar. Nordiket (ketu fus edhe Amerikanet) punojne qe te te sjellin ty internetin e kompjuterin, kurse ty o njeri i lashte Ballkanik te ka mbet ora te shpatat spartane.Nuk na duhet fare orientimi nga Greqia, se s'kemi per te mesuar gje te mire prej tyre. Na duhet perendimi. Kurse Greqia ben mire te mesoje nga perendimi e te rrespektoje te drejtat e shqiptareve se ndryshe do marrin edhe ata nje pergjigje alla-Ballkance sic mori Jugosllavia.
Pa Emër
spartan me qe do disa te dhena per perzierje turke te keshilloj te lexoshNe kapitullin e VI ,??Familjet shkodrane me prejardhje te huej,?? ( faqe 283-312 ) te volumit te dyte studjuesi i njohtun shkodran Hamdi Bushati shkruen si ma poshte vijon:,?? Sic dihet historikisht, kur Sulltan Mehmeti II e pushtoi Shkodren, shume familje kristjane e lane vendin dhe u larguan nga qyteti. Shtepite qe lane kristjant ua dhane myslimanve. Nga kjo kuptohet mire se ata mysliman, te cilve iu dorezuan shtepite e kristjanve te ikur nuk ishin te gjithe shqiptar te konvertuar ne islam, nder ato vitet e okupacionit, ata ishin turq ose me kombesi te tjera jo shqiptare. Instalime myslimansh me prejardhje te huaj kan vazhduar te vertetohen deri ne kohet e fundit te pushtimit osman te Shkodres. Krahas myslimanve erdhen edhe kristjan.

Nga pikpamja etnografike dhe historike duhet ditur prejardhja e familjeve te shqiptarizuara si myslimane ashtu kristjane. Me gjithe gjurmimet tona mbi keto familje qe ekzistojne sot ne Shkoder, duhet te kene mbetur pa u permendur edhe te tjera, por shpresojme t,??i zbulojme me vone. Njikohesisht kjo eshte nje ceshtje politiko-komplekse, qe meriton per t,??u studjuar. Krahas interesit historik ky proces paraqet edhe vlere shoqerore, sepse evidenton psikologjine e shkodranit, bujarine e tolerancen e tij ndaj ,??jabanxhinjve,??. Duhet dijtur se ne Shkoder ka edhe familje te shuara, sidomos ne periudhen e smundjeve epidemike, sikurse murtaja, kolera, etj. te shekujve 18, 19. Me rast edhe keto familje do te mundohemi t,??i zbulojme deri ku mundemi.

Per prejardhjen e familjeve qe jemi duke i pershkruar nuk kemi dokumente konkrete, pervec te dhenave tradicionale te vete pjestarve te atyre familjeve, te cilet kane degjuar nga pleqt e tyre.1) Te ardhur nga Turqia, Egjypti, Arabia, Dardanelet, Maroku, Tunizia, Algjeria, Siria, Dagistani, Sudani etj:

Familjet e ardhura nga keto vende perbejne numrin me te madh te familjeve te ardhura ne Shkoder. Ne kete studim nuk permenden te gjitha familjet e ardhuna nga keto vende, por vetem ato familje qe jane ma te njohtunat si familja Raxhimi (imam nga Egjypti), familja Djepaxhija (tregtar nga Konje e Anadollit), familja Berdicaj (te ardhun nga Anadolli qyshe ne fillim te invazionit osman dhe te vendosun ne fshatin Berdice), familja Derguti (nga Vilajeti i Ajdinit ne Anadoll te vendosun ne lagjen Dergut), ?ukejt (artilier nga Turqia), Cakejt (personalitet zyrtar nga ?anak-Kalaja-Dardanele), Kashejt (nga Spanja mbas zhgatrrimit te dinastise islame), Sheh Muhamet Magribi (imam nga Maroku), Dilaverit (ushtarak nga Turkia), Bilanet (pregatites ila?esh nga krahina Bilan e Anadollit), Kalajajt (oficer jeni?ersh te ardhun qe ne kohet e para te invazionit osman), Abdurrahmanet (oficer turk nga Egjipti), Rust (nepunes), familja Kalact, familja Shehi (shehler me origjine arabe), familja e Nelit te Molla Dautit (origjine egjiptjane), familja Dizdart (dizdar ne kal? i ardhun nga Izniku i Bruzes se Anadollit), fisi i Sheh Qazim Hoxhes (ushtarak nga qyteti i Kastamonit te Anadollit), familja Axhemi (ushtarak nga Trabzuni i Azise se Vogal), familja Boksejt (ushtarak nga Anadolli), familja Muhamet Shehu (hoxhe nga viset e Azise se Vogel), familja Jenishehri (nga qyteti i vilajetit Hudaveqindar te sanxhakut Ortugal), familja Hysejt (oficer nga Izmiri i Anadollit), familja Xhemil Tulejmani (tekstilist nga qyteti Humus i Sirise), familja Mexhidi (me prejardhje nga Degistani), familja Behrej (ushtarake qe nga fillimi i pushtimit osman), familja Allajbegve (kolonel me origjine turke), familja Hadrejt (mytevli-administrator kujdestar), familja Sala-Isuft (grek i bame musliman).

- Zezaket e shqiptarizuar (te mbiquejtunit ,?? Harapet ,??) ne Shkoder, qe formojne nji numer te vogel, jane pergjithesisht me origjine nga Sudani egjiptian hamdi bushatin vetem per shkodren
Ok
Koco ju jeni bisesmen.Dihet qe bisesmenet jane nje lloje si politikanet dhe shkojne per momentin nga te fryje era e interesit.Per kete moment ne prag zgjedhjesh interesat tuaja jane qe te fitoje miku juaj Edvin Rama.Ju duk e pershtateshme qe te ngrini nacionalizmin ne nje zone te jugut per ti dhene ca vota mikut tuaj.Ok ne politike lejohet cdo gje e pavertete si mashtrimi,spekullimi,fallciteti,prapaganda e plote poshtersira te tjera.E tille eshte politika qe nuk mban pergjegjesi per ato qe thote. Kur vihet para fakteve reale e jusitifikon duke then qe i kam then per politike. Dihet qe politika eshte e papergjegjeshme dhe nuk mban pergjegjesi per ato fjale qe ka thene.Kjo metode nuk eshte vetem ne Shqiperi por kudo ne vendet demokratike."Mashtrim per te fituar"
Mendi
Them qe me mire dhe me reale do ishte qe gazeta shekulli komentusit dhe mendimet rreth shkrimit te Koco Kokedhimes te shkonte ti merrete dhe degjonte ne Himare nga Himarjotet dhe te shihte cfar thone Himarjotet dhe Cfar thote Kocua.A ka nonje gje te perbashket midis tyre apo jane kret te kundert.Sepse Pa pyetur a marre mendimin e njerezve qe jetojne atje shkrimi i Kocos ngelet vetem nje prrale.Sepse fakte me dokumenta shtetror ligjor te periudhes qe i referohet Kocua nuk paraqet vetem gojdhana te thena e te theme pra keto quhen prralla.
kaso
Nga intervista e z.Kokėdhima kuptojmė qė banorėt e Himarės nuk janė autohton por tė vendosur atje nė shekullin e XVI dhe mė pas, biles Koēua jep edhe vendet nga kanė ardhur kėta banorė. Z.Koēo mė lind e drejta tė tė pyes:po para shekullit tė XVI kush i popullonte kėto territore? Pra vetė ke pranuar qė njė pjesė e banorėve tė Himarės nuk janė autohton.
pilo lala
Koco,
Je politikan, Historian dhe filozof i shquar!!
Kete shkrim do e vleresoja si nje nga shkrimet e rralla, ku faktet mbizoterojne dhe jane te sakta. Fjalite nuk mbyllen me pyetje si puna e Fevziut apo Robert Papes, por me fakte.
Analiza dhe faktet qe jep , jane te pakundershtueshme.
I ke vene vulen e patriotizmit me pjesen me Janullatosin. I jep nje goditje qe e cmobilizon ate dhe gjithe ata qe e pasojne. Ketu je treguar tamam nga Bregu i trimave, dhe mencurise.
Pse Kisha Katolike vendosi nje Shqiptar ne krye ne Shqiperi?
Pse nuk e solli nga Italia, Kroacia, Franca, Spanja?
Kaq shume i ditur duhet te jete Kryepeshkopi Ortodox, qe Shqiperia pas 25 vjetesh nuk nxjerr dot nje te tille????
Femijet tane i kane lene ne bisht Greket neper shkollat e tyre. Cfare dreq librash qenkan keto te fese, qe nuk i mesokan dot Shqiptaret???
ali demsi
Zoti Kokedhima ju keni te drejte per te gjitha ato qe jeni pergjigjur ne interviste mirpo ka nje problem politikamet llapaqen greke qarqet shoviniste greke kisha e degjeneruar greke si dhe shume shqiptare injorante e tarallake qe i shkojn mbrapa qerres greke e janulles matufe nuk duan tja dine per te tilla te verteta ato jane thjeshte si puna e debilave qe truri nuk ju funksionon ne ate lloj menyre qe duhet tju fuksiononte prandaj e pare ne kete aspekt eshte e kote te thohet gjithmon nje dicka qe tashme dihet shqiptarizmi i Himares shqiptaret duhet te tregohen me te vendosur e me nacionalista kundrejt jevgjve te Egjeut eshte e vetmja rruge qe mund te coje drejt nje marrdhenie reciproke me rracat orjentale ose e thene me mire eshte e vetmja gjuhe qe kuptojn fqinjet tone te ndyre jugore
edmond
na mbyten turqit....
Agimi
Zotnis ''Pa emer'' qe thot se ka ba studimin ne Shkoder (por emrin s'e tregon) dhe se shkodranet shumica jan te ardhur nga vendet arabe. Dhe ne duhet te besoim ty per studimin tend. Dil e mblidhe ne ni miting popullin e Shkodres dhe u thui se nuk ini shqiptar por te ardhur, dhe do shikoim se ke per te len lesh ne vrim nga shkodranet. Pranoi qe shqiptaret i mernin jenicer (qe te vegjel) nga 10 viet ne ushtrin turke, dhe kta qe ktheheshin prap ne atdhe nga vendet e largeta nga kta kishin sherbyer, zotrote i quan arab ?. Dihet se shume oficer e gjeneral te ushtris turke qe sherbenin kudo ne Europ e ne Lindien e Mesme dhe Afriken e Veriut qen shqiptar. Dhe kur kta ktheheshin prei andei pas shum vitesh ne atdhe(sigurisht kishin mesu edhe turqishten edhe arabishten), ti i quan arab ?. Edhe ne qe na coi halli ne 'greqi' e ne Europ dhe mesuam gjuhe te ndryshme, tani s'jemi me shqiptar sipas teie ?
ENVER HOXHA
Akoma citatet e mia do shkruani dhe lexoni.
NE JEMI ME TE VJETRIT ME TE ZGJUARIT QE JU JAPIM DRITE ,QE NA
KANE HALE NE SY.
THIRINI MENDJES REEEEEEEEEEE
Motrajote
Replik per Mendi,Kaso,Ok, shqipfoles 300 euri.Motrajote nga vlora ju keshillon te ulni syt dhe te punoni,mos perserisni tradhetin e legeneva Spiro Milo dhe Bollano ,ne te kundert do te paguani njeher e pergjithmon gjith krimet qe u keni ber laberis dhe bashkfshaterve tuaj.

Te fala , Motrajote.
Sinan Pashe Topojani
Agimi thote:

"Dihet se shume oficer e gjeneral te ushtris turke qe sherbenin kudo ne Europ e ne Lindien e Mesme dhe Afriken e Veriut qen shqiptar."

______________________________________________________________

O Agim, na dergon kendej ne Kaqanik kete kermen greqe te "Pa

Emer" mandej do i kallxojme ne, se cfar shqiptaresh jemi.
ANTEU
KACAKUT JUNIOR
Shume nicke me ke vene o Kar-caku fundor!
Domethene FUNDERINE!
Ik o derr maloku islamist! Prej teje dhe prej te tjereve si ti, bota mendon se shqiptaret jane islamiste!
Iiri
Mire e ke Koco por ke ber nje gabim qe thua Himara eshte toke Shqiptare.
Duhet te thoshje te verteten qe e Gjithe Greqia eshte toke Shqiptare.Sepse cfar eshte Himara? Nje pike uji nje fshat i vogel.C'na hyn ne pune nje fshat para gjithe teritoriit Grek qe eshte toke Shqiptare.Nejse per prapaganden e momentit ne prag te zgjedhjeve per te fituar nonje vote miku jot Rama mire e ke fole fole se mbase mbetet dicka.
Pastaj po ndryshuan ngjarjet nuk e ke problem ti Koco ndryshon 180 grade e behesh fillo Grek.Shqiperia sa votus ka aq dhe politikan ka te gjithe Shqiptaret jane Politikan,Prapagandist,Gazetare,Shkrimtare,Lumsi kjo Shqiperia jone qindra milionshe krijusja e kesaj bote.
Iiri
Mire e ke Koco por ke ber nje gabim qe thua Himara eshte toke Shqiptare.
Duhet te thoshje te verteten qe e Gjithe Greqia eshte toke Shqiptare.Sepse cfar eshte Himara? Nje pike uji nje fshat i vogel.C'na hyn ne pune nje fshat para gjithe teritoriit Grek qe eshte toke Shqiptare.Nejse per prapaganden e momentit ne prag te zgjedhjeve per te fituar nonje vote miku jot Rama mire e ke fole fole se mbase mbetet dicka.
Pastaj po ndryshuan ngjarjet nuk e ke problem ti Koco ndryshon 180 grade e behesh fillo Grek.Shqiperia sa votus ka aq dhe politikan ka te gjithe Shqiptaret jane Politikan,Prapagandist,Gazetare,Shkrimtare,Lumsi kjo Shqiperia jone qindra milionshe krijusja e kesaj bote.
Agimi i Artė
@111 nga te treja, do marrsh ate ma te gjatin!
Agimi i Artė
Sinan Pash Topojani po thot
O Agim, na dergon kendej ne Kaqanik kete kermen greqe te "Pa

Emer" mandej do i kallxojme ne, se cfar shqiptaresh jemi.
=======
O Agim, na dergo gruan, nėnėn, motren dhe gocat e Sinanit tja futim qe posht dhe tja nxjerim nga goja.
hehehe
Arvanite Legacy
O idjoter (gerrqisht)
O shejtaner-budallenj (terqisht)

Mos beni lojen e ketyre gjak prishurve qe shiten per 300-400 euro ne anen tjeter te fisit.

Degjoni dhe lexoni:
Mbreti jone ishte Gjergj Kastrioti dhe ne kuroren e tij shkruhej:
IM*PE* RA* TO* RE* BT

Qe do te thote: Jhezus Nazarenus * Principi Emathie * Regi Albaniae * Terrori Osmanorum * Regi Epirotarum * Benedictat Te(Jezuj i Nazaretit tė bekon ty Skenderbe, Princ i Matit, Mbret i Shqipėrisė, Tmerri i Osmanllinjėve, Mbret i Epirit).


Te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen te marrin per baze kete kurore te lavdishme te heroit tone qe e mbyll me "MBRET I EPIRIT"

Qe do te thote ky hero i lavdsishem bashkoi trojet tona ne nje te vetem te quajtur SHQIPERI.

Kur vete kurora thote mbret i Epirit do te thote qe per kete komb ceshtja e Himares nuk ekziston, por ky komb vajton per EPIRIN E JUGUT.

O idjoter dhe o shejtoner-budallenj thurni vargje dhe kendoni per EPIRIN E JUGUT qe po e harroni dhe ulni vehten duke rene ne gracken e te shiturve per 300-400 eurove

AMIN
emigranti
AI QE DI EDHE SADO PAK GREQISHT E KUPTON QE EMRI I FSHATIT
'P R O G O N A T'
ESHTE ME GREK SE GJITHE TE TJERET.
Sinan Pashe Topojani
O Agim, nese e takon Leo*idhken e Spartes, kallxoj qe nena, motrat, qikat dhe i gjith farefisi i saje kane ardhe per te u strehua ne HAREMIN tim ketu ne Kaqanik dhe se mire punojne,

po u sherbejne jo vetem mua, por edhe tjere Vezireve te medheje, i knaqem duke ua futur, tani na mungon vetem kjo karakurva profesionale - Leo*idhka, hehehe.

Selame, S. P. Topojani
Pa Emër
Z, Agim studimin nuk e kam bere une, me duket se nuk di dhe shqip mire.Lexoje me kujdes shkrimin tim.Kete studim e ka bere nje shqiptar dhe bile me emer ne shkoder, bile shqiptar i paster dhe me tradita myslyman bile ky eshte Hamdi Bushati po e perseris Hamdi Bushati , une vetem sa e kam lexuar se cfare shkruan ai.Do tjua sygjeroja dhe juve ta lexoni.
Por gjithashtu lexoni dhe shqiptarin tjeter zKaplan Resuli dhe pastaj flisni.
Kete liber ja sygjeroj dhe sinan pashe topojani ta lexoj dhe pastaj te flase ,te edukohet te flase dhe pastaj te meret me te tjeret.po para se te meresh me mua (megjithese shkrimi nuk eshte i imi po e perseris eshet liber i hamdi bushatit)me pare te sygjeroj te ishe mare me kaplan resulin , se ai eshte shqiptar si ty.
Pa Emër
Skrimi i z Koco nuk ka te beje fare me te verteten,.
Por c te bejme qe ja shqiptareve u pelqejne nacionalizmat dhe po lexohet me te madhe.pak rendesi ka e verteta se nuk meren te gjithe me histori.

po ja qe sipas kasem bicokut himariotet jane vllehe te greqizuar. a duhet ta besojme kete?
Leonidha i Spartės
SINAN PUSHT TOPOJANIT
Nė Kaqanik do tė tė dėrgoj gomarin tim. Me ia fut nanės tande, grues tande, motrės tande, çikave tė tua dhe NUK DISKUTOHET EDHE TY!!! Me jua fut ka pak!
Veçse kujdes, Sinan Pushti!
Gomarin pėr fat tė keq e kam me Sida!
Me origjine nga Lekursi
Nuk komentoj ato qe ka thene Kocua. Por neqoftese ato qe thote per Lekursin i ka si te verteta, me lind dyshimi se edhe te tjerat kane doze fryrjeje. Une sot flas vetem shqip, por gjyshi im me thoshte se ne jemi nga Lekursi, i cili banohej nga albanovllehet, qe flisnin gjuhen vllahe dhe shqipe. Pas prishjes te plote te Lekursit ne shekullin e 19, disa prej tyre shkuan ne zonen e Permetit, kurse nje pjese ne ishullin e Korfuzit. Keta te korfuzit e ruajten gjuhen vllahe edhe me vone. keta qe u vendosen ne Permet, e humben shume shpejt gjuhen. Sot ne jemi shqiptare, por historia duhet thene sic eshte.
TONI VLORE
RESPEKTE PER Z.KOCO I THOT FIKS SIC JAN.UN JAM VLONJAT POR ORIGJINEN E STER GJYSHVE SHUM BREZA PARA E KAM NGA QEPAROJ NDERSA ORIGJINA ME VJETER NGA VELCA,DHE FIKS SIC E SHKRUAN DHE Z.KOCO MA KA TREGUAR DHE GJYSHI.DHE DUA TE THEKSOJ DICKA NGA KOMENTUSET QE STRESOHEN KOT DHE SHAIN PA PIK RESPEKTI LEXOJE JEP MENDIMIN TEND DHE PO DESHE BESO NUK NA DETYROJN AS GAZETARET AS Z.KOCO.DHE NE HIMARE SKA GREK EDHE GJUHA GREKE PER PUN INTERESI ESHT RUAJTUR.......
arber
ku djali pa emer qenka grek i zbutur me qe dergove nje link po te dergoj edhe un nje link http://www.kombetare.al/piramida-e-zbuluar-ne-bosnje-eshte-ndertuar-nga-iliret/.ketu do ta besosh se kush esht me i vjeteri ne planet po qe ta besosh nga mendjate tjera po te dergoj nje link tjeterhttp://www.bosnianpyramid.com/archive_files/Illyrians.html . dhe heres tjeter shkruaj emrin tend edhe veri nje s ne fund qe te kuptojm qe je pederast grek qe nuk lat gje per te vjedhur historine e shqiperise do vije nje dite qe do ta kene zili identitetin tone se jemi rraca e pare ne planet o klysh kurve .
arber

Ku djali pa emer qenka grek i zbutur me qe dergove nje link po te dergoj edhe un nje link http://www.kombetare.al/piramida-e-zbuluar-ne-bosnje-eshte-ndertuar-nga-iliret/.ketu do ta besosh se kush esht me i vjeteri ne planet po qe ta besosh nga mendjate tjera po te dergoj nje link tjeterhttp://www.bosnianpyramid.com/archive_files/Illyrians.html . dhe heres tjeter shkruaj emrin tend edhe veri nje s ne fund qe te kuptojm qe je pederast grek qe nuk lat gje per te vjedhur historine e shqiperise do vije nje dite qe do ta kene zili identitetin tone se jemi rraca e pare ne planet

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
2 + 4 =
Kap mat burrin me motrėn, ja ē’ju bėn! (FOTO)
Ting Su, 29 vjeē, kapi nė flagrancė burrin e saj me motrėn binjake, dhe vendosi t’i ndjekė ata duke pėrdorur njė program gjurmues nė telefonin e saj. Teksa u afrua pranė bashkėshortit tė saj Cheng, 30 vjeē, pa se ai sė bashku me motrėn binjake ishin lakuriq nė makinėn e tyre nė njė parkim. Tė bef
5 mėnyra pėr tė harruar njė dashuri
Pėrpjekjet pėr tė harruar dikė janė tė vėshtira, sidomos kur bėhet fjalė pėr tė kapėrcyer ndarjen nga njė ish-i dashur, ose tė shohėsh punėn tėnde, nėse i preferuari yt nuk ėshtė i disponueshėm. Emocionet mund tė jenė tė jashtėzakonshme, megjithatė, me kalimin e kohės, mbėshtetja nga miqtė dhe famil
Nuk i ra alarmi, 15-vjeēari i shpėton masakrės
  Dawood Ibrahim mund tė quhet pa dyshim fėmija qė ėshtė bekuar nga zoti. Alarmi i mėngjesit nuk i ra, dhe ai fjeti mė shumė seē duhej duke mos shkuar nė shkollė, dhe duke shpėtuar nga masakra qė ndodhi atė ditė nga sulmi i talebanėve. 15-vjeēari tani ėshtė i vetmi anėtar i klasės sė 9-tė qė mun