Ushqimi mė i mirė pėr kocka tė shėndetshme
Publikuar më 02.04.2013 | 21:12

Kalēiumi, i cili ėshtė i domosdoshėm pėr kockat, ėshtė mė sė shumti i pranishėm nė produktet e qumėshtit. Por nėse nuk i doni ose duroni kėto, ka edhe alternativė. Kur flasim pėr kocka tė forta dhe tė shėndetshme, ekzistojnė dy lėndė mė tė rėndėsishme ushqyese: kalēiumi dhe vitamina D. Kalēiumi forcon strukturėn e kockave dhe dhėmbėve, ndėrsa vitamina D nxit shpėrbėrjen e kalēiumit dhe rritjen e kockave.

Kėto lėndė janė mė tė rėndėsishme nė vitet e para tė jetės, por mund tė ndihmojnė edhe gjatė rritjes. Njerėzit nė moshėn deri nė 50 vjeē duhet tė marrin njė mijė miligramė kalēium dhe 200 njėsi internacionale (IU – International Units) vitaminė D nė ditė, ndėrsa njerėzit mbi moshėn 50-vjeēare duhet tė marrin 1.200 miligramė kalēium dhe 400 deri 600 njėsi internacionale vitamina D nė ditė. Ja 9 ushqime (dhe pije) me tė cilat mund tė vini lehtė deri tek kėto materie.

1. Kosi - Shumica e njerėzve e merr vitaminėn D nga dielli, por kjo mund tė konsumohet edhe pėrmes ushqimit tė pasur me atė vitaminė, si kosi. Me njė gotė kos mund tė pėrmbushni sasinė gati sa nevoja ditore pėr kalēium. Shumė kompani prodhojnė kos pa yndyrshė, qė pėrmbajnė 30 pėr qind kalēium dhe 20 pėr qind tė vitaminės ditore D. Edhe pse kosėt grekė, tė cilėt janė tė pasur me proteina, janė shumė tė popullarizuar nė treg, ata megjithatė pėrmbajnė mė pak kalēium dhe pak apo ndoshta aspak vitaminė D.

2.    Qumėshti. - Ka arsye pse qumėshti ėshtė burimi mė i popullarizuar i kalēiumit. 250 ml qumėsht pa yndyrė do t’ju kushtojnė 90 kalori, por do t’u japin 30 pėr qind tė dozės ditore tė kalēiumit. Zgjidhni qumėshtin me mė shumė vitaminė D dhe do tė dyfishoni pėrfitimin. Nėse nuk mund tė pini tri gota qumėsht nė ditė, tentoni tė bėni frape tė pemėve, e cila me tė gjithė anėt e mira tė qumėshtit do t’u japė edhe mė shumė lėndė ushqyese pėrmes pemėve.

3.    Djathi. - Vetėm pse djathi ėshtė i mbushur me kalēium nuk do tė thotė qė mund ta hani nė sasi tė tepruar. Vetėm 40 gramė djathė pėrmban 30 pėr qind tė nevojave ditore tė kalciumit. Shumica e djathėrave pėrmbajnė sasi tė vogėl tė vitaminės D, por jo mjaftueshėm qė tė pėrmbushin nevojat ditore.

4.    Sardelet. - Kėta peshq, mė sė shpeshti tė gjetur nė konserva, pėrmbajnė sasi befasuese tė madhe tė vitaminės D dhe kalēiumit. Kini kujdes qė tė kenė shije tė shkėlqyeshme qė shkon mirė me pastėn dhe sallatat e ndryshme.

5.    Vezėt. - Edhe pse vezėt pėrmbajnė vetėm 6 pėr qind tė nevojave ditore pėr vitaminė D, ato janė mėnyrė shumė praktike pėr konsumimin e kėsaj vitamine. Bėni kujdes, gjendet nė tė verdhėn e vezės tė cilėn nuk duhet ta shmangni pavarėsisht kalorive.

6.    Salmoni. - Salmoni njihet pėr sasinė e madhe tė acideve yndyrore omega 3, ndėrsa vetėm 85 gramė salmon pėrmban mė shumė se njė dozė ditore tė vitaminės D. Prandaj hani salmon dhe gėzojeni zemrėn tuaj, por edhe eshtrat. 

7.    Spinaqi. - Nuk i hani produktet e qumėshtit? Atėherė spinaqi me siguri do tė jetė rruga e re mė e dashur deri te kalciumi! Njė filxhan me spinaq tė zier pėrmban 25 pėr qind tė kalciumit ditor, por edhe hekur dhe vitaminė A.

8.    Tuna. - Edhe ky peshk i pasur me acide yndyrore ėshtė burim i mirė i vitaminės D. 85 gramė tė tunės sė konservuar pėrmban 154 IU, ose rreth 40 pėr qind tė vitaminės suaj diellore ditore.

9.    Lėngu i portokallit. - Lėngu i freskėt i bėrė nga portokalli nuk pėrmban kalcium e as vitaminė D, po acidet e tij ndihmojnė gjatė shpėrbėrjes sė kalciumit. Nėse pini lėng tė blerė tė portokallit, provoni tė gjeni lėng nga portokalli me shtesat e vitaminės D dhe kalciumit, ndėrsa mė i miri ėshtė, sigurisht, lėngu i freskėt nga portokajtė e shtrydhur.

 

/Shekulli Online/Pėrgatiti:M.A./


Videot e fundit
4 Komente
stefan
Mire eshte qe artikujt me terma shencore ti shohe nje specialist. Nuk ka kuptim the thuhet se protokalli ndihmon ne shperberjen e calciumit sepse calciumi (Ca) nuk mund te shperbehet me, ai eshte ne gjendje atomike.
Pa Emër
e ka fjalen per ushqimet qe kane calcium,shpebrjen e tij ne trajte ca te lire,te absorbueshem nga (kur thote qe qumeshti ose djathi ka kalcium ,kane kriperate kalciumit te cilat aciditeti i lengut te portokallit i shperben deri ne kalcium te perthithshem nga kockat)
mirela
informacione sh te rendesishme qe ja vlejn te lexohen nga cdokush qe deshiron nje organizem sa em te shendetshem
hekur
a mund te tregosh se nga sa IU vitamine D permbajne keto artikuj dhe se teprimi i sasise ditore te kalciumit mbi 1000 miligrame a ka efekte negative ne organizem ( derisa sa mund te kete efekt anesor apo negativ)

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
2 + 9 =
Shqiptarėt mbushin rrugėt e Nju Jorkut me flamuj
Vetėm njė ditė na ndan nga 102-vjetori i Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe atmosfera nuk ka pėrfshirė vetėm trojet shqiptare, por edhe rrugėt e Nju Jorkut. Portali amerikan  “silive.com” raporton se bulevardi “Hylan” nė Nju Jork ėshtė mbushur me flamuj shqiptarė me rastin e 28 Nėntorit, por pa lejen e b
Krijohet harta e rrymave oqeanike
Shkencėtarėt kanė krijuar pėr herė tė parė nė histori njė hartė tė saktė tė lėvizjes sė rrymave oqeanike. Ky model do tė ndihmojė studiuesit tė kuptojmė se si lėvizin ujėrat e oqeaneve dhe kush ndikon tek kėtė lėvizje. Tė dhėnėt janė marrė nga satelitė tė ndryshėm, por mė shumė nga Agjencia Evr
Do njė muaj tė lindė dhe ngre peshėn 100 kg
Katja Harjanne ėshtė njė femėr qė mund tė mbaje plot 100 kilogram, pavarėsisht se ajo ėshtė nė muajin e tetė tė shtatzėnisė. 39-vjeēarja, e cila ėshtė 38 javė nė shtatzėninė e saj tė parė, merr pjesė nė ngritjen e peshave tė rėnda nė seancat CrossFit, dhe beson se kjo ėshtė njė praktikė qė e ka ndi

Warning: fopen(cache3/artikull/20160.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/shekulli/public_html/web/cache2.php on line 3

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/shekulli/public_html/web/cache2.php on line 7

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/shekulli/public_html/web/cache2.php on line 11