Suedi, familjes shqiptare i refuzohet azili, edhe pse nė gjakmarrje
Publikuar më 07.04.2013 | 15:34

Familja Ramaj nga Shqipėria, e cila ishte arratisur nga vendlindja pėr nė Suedi, nuk do tė pėrfitojė tė drejtėn e azilit nė kėtė vend.  Organet e Migracionit kanė refuzuar kėrkesėn e tyre, pasi njė nga asociacionet nė Shqipėri qė merret me statistikėn e gjakmarrjeve shqiptare nuk ka vėrtetuar se kjo familje ėshtė nė “gjak” dhe hasmėri.

Familja Ramaj para organeve shpjegoi se si familje janė nė gjakmarrje qė nga viti 1945 dhe deri nė vitin 2009, kjo familje kishte kaluar jetėn duke u fshehur. Nė vitin 2009, njė familjar i Ramajve ėshtė goditur pėr shkak tė hakmarrjes dhe se  siē thuhet sipas  kanunit pritet tė vriten edhe tre tė tjerė, shkruan “INA”.

Gjykata kėrkoj qė familjes Ramaj ti jepet njė leje qėndrimi tė pėrhershme nė formė tė “mbrojtjes subsidore” ( mbrojtje subsidore ėshtė atėherė kur personi qė kėrkon azil nuk ėshtė i pėrndjekur politikisht por pėr ēėshtje tjera tė cilat do rrezikonin jetėn e tij nuk mundėsohet kthimi i tij nė vendlindje).

Prokurori Radmannen refuzoi kėrkesėn e gjykatės, duke shpjeguar se nė Shqipėri familja Ramaj mund tė kėrkoj mbrojtje nga policia shqiptare nė bashkėpunim me gjykatat nė Shqipėri. Gazetarė nga Suedia e quajnė kėtė formė tė refuzimit “Migileaks” pasi prokuroria nuk merr parasysh interesin mbi mbrojtjen  e jetės sė njė personi. 

/Shekulli Online/Pėrgatiti: E.Sh/

 


Videot e fundit
0 Komente

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
5 + 2 =
Anglia mbėrthehet nga stuhia (VIDEO)
Anglia jug-lindore u mbėrthye nga njė mot i keq sot i pėrshkruar ndryshe si “apokalips”. Kompjuterat u bllokuan nė Hove, Brighton dhe Worthing pasi njė rrufe goditi vendin. Njė nėn-stacion i energjisė elektrike u godit nga rrufeja duke shkaktuar ndėrprerje tė energjisė. Problemet e furnizimit me e
19-vjeēarja, njė sirenė e vėrtetė
Ėndrra e njė vajze pėr tu bėrė njė sirenė deti ėshtė bėrė realitet, me ndjekjen e njė shkolle qė 8-vjeēe qė tė mėson tė notosh si njė sirenė. Andrea Liguori 19 vjeēe ėshtė diplomuar nė shkollėn e peshkut e cila tė mėson se si tė notosh me bisht dhe se si tė bėsh ushtrime tė jashtėzakonshme. Fiksim
Puna mė e mirė nė botė
Ne gjithmonė kemi menduar tė bėhemi astronaut, mjek apo apo personalitete tė famshme sportiv. Por duke parė kėta 2 persona me ‘fat’, besoj se e dimė se ēfarė duam tė bėhemi. Janė dy asistentė, tė cilėt ndodhen shumė pranė Kim Kardashian, jo rastėsisht pasi ajo ka realizuar disa foto sexy nė fillim