KQZ rendit partitė politike
 
  • Partia Socialiste do tė jetė numri 29, Partia Demokratike numrin 43 dhe Lėvizja Socialiste pėr Integrim numri 26
Publikuar më 18.05.2013 | 7:00

Luis Tanushi

-Partia Socialiste do tė jetė numri 29 nė fletėn e votimit pėr zgjedhjet e 23 qershorit, ndėrsa Partia Demokratike nė numrin 43. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve hodhi dje shortin pėr renditjen e subjekteve politike pjesėmarrėse nė zgjedhjet e pėrgjithshme parlamentare. Lista do tė kryesohet nga dy parti qė kandidojnė mė vete, siē ėshtė Lidhja pėr Drejtėsi e Progres dhe nga Partia Popullore Kristiandemokrate e Shqipėrisė. Mė pas renditet blloku i partive anėtare tė koalicionit Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane. Nga partitė e majta, lista kryesohet nga partia e ēamėve, Partia Aleanca Popullore qė do tė mbajė numrin rendor 3. Lėvizja Socialiste do tė mbajė numrin rendor 26, Partia Bashkimi pėr tė Drejtat e Njeriut  nr 6, Partia Demokracia Sociale nr 19. Blloku i partive tė majta pėrfundon nė numrin 39, ku ėshtė renditur Partia Lėvizja Demokratike pėr Ndryshim e drejtuar nga Nikolin Staka. Koalicioni i djathtė do tė renditet nė fletėn e votimit pas koalicionit tė majtė. Nga partitė e djathta, e para do tė jetė Partia Aleanca pėr Demokraci dhe Solidaritet, e cila do tė renditet te numri 40. Partia Demokratike do tė jetė numri 43, ndėrsa aleati i saj besnik do tė jetė numri 45 nė fletėn e votimit. Partia Drejtėsi, Integrim dhe Unitet e drejtuar nga Shpėtim Idrizi  do tė jetė nė vendin e 50. Lista e partive anėtare tė koalicionit tė djathtė pėrfundon me Partinė Bashkimi Demokratik Shqiptar qė renditet numri 64. Pas dy koalicioneve tė mėdha, fleta e votimit pėrfundon me dy parti tė tjera qė kanė vendosur tė garojnė tė vetme nė zgjedhjet e pėrgjithshme. Partia Aleanca Kuq e Zi e drejtuar nga Kreshnik Spahiu do tė garojė me numrin 65, ndėrsa Partia Fryma e Re Demokratike e drejtuar nga Bamir Topi do tė renditet e fundit me numrin 66. Edhe pse Komisioni Qendror i Zgjedhjeve kishte pėrcaktuar qė tė miratonte edhe modelin e ri dhe pėrcaktimet e reja teknike pas hedhjes sė shortit, mbledhja u shty pėr tė hėnėn gjersa fleta pėrfundimtare tė jetė gati nga administrata.

Debati 

Hedhja e shortit tė partive politike nuk kaloi pa debate nė mbledhjen e djeshme tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve nga pėrfaqėsuesit ligjorė tė partive politike. Pėrfaqėsuesit e majtė u shprehėn se procedura kėrkon shumicė tė cilėsuar, ndėrsa pėrfaqėsuesit e djathtė dhe  katėr anėtarėt e mbetur deklaruan se janė tė mjaftueshme edhe katėr vota duke mos e konsideruar hedhjen e shortit pėr partitė politike akt normativ. “Administrata ka harruar tė pėrdorė nenin 98. Neni 98 pika 5 pėrcakton njė tjetėr gjė. Kjo konsiderohet e votuar me 5 vota, pasi ky akt ka karakterin e njė akti normativ. Ju duhet tė tregoni se nuk mund tė funksiononi nė kėtė mėnyrė pėr tė gjitha ato vendime qė kėrkojnė vendimmarrje tė caktuar me 5 vota. Do tė jenė edhe disa raste tė tjera qė do tė kėrkojnė kuorumin e nevojshėm tė votave. Duhet tė deklaroni tė vėrtetėn qė keni pėr tė mos patur mundėsi tė votoni aktet me 5 vota. Jemi para njė akti tė thjeshtė dhe nuk mund ta miratojmė me 4 vota”, tha Gjonēaj. Kundėr qėndrimit tė tij ishte pėrfaqėsuesi ligjor i PD-sė si dhe vetė kryetarja e KQZ-sė, Lefterie Lleshi. “Gjithēka ėshtė e mbėshtetur nė kod dhe nė ligj. Nė nenin 23 ka elemente tė rėndėsishėm pėr ta vlerėsuar njė akt normativ. Pėr shorte nė Kodin Zgjedhor flitet nė mjaft raste. Aktin normativ nuk mund ta prodhoni ju nė kundėrshtim me nenin 23. Akti i sjellė ėshtė njė akt i zakonshėm qė mund tė votohet nga ju edhe me 4 vota”, u shpreh Niazi Kosovrasti. Ndėrkohė qė Lleshi u shpreh se “Ky nuk ėshtė njė akt i pėrhershėm, por vetėm pėr renditjen e partive pėr zgjedhjet e 23 qershorit”.

Fletėt e votimit

Pėr zgjedhjet pėr Kuvendin, zgjedhėsi voton me njė fletė votimi me ngjyrė dhe formė tė njėjtė pėr tė gjitha zonat zgjedhore. Fletėt e votimit duhet tė jenė prej letre me ngjyrė, trashėsi ose elemente konfigurimi tė tilla qė tė mos lejojnė leximin e votės nė pjesėn e pasme tė saj, si dhe tė pėrmbajnė elemente sigurie, sipas pėrcaktimeve me akt normativ tė KQZ-sė. Emrat e subjekteve zgjedhore vendosen nė fletėn e votimit, sipas rendit tė pėrcaktuar nė mėnyrė tė rastėsishme nga shorti. Pėrbri emrit tė partisė vendoset sigla, shkronja nistore dhe emri i kryetarit tė partisė. Ēdo subjekti qė renditet nė fletėn e votimit i korrespondon hapėsira pėrkatėse pėr shėnimin e votės nga zgjedhėsi. Partitė pjesėtare nė njė koalicion zgjedhor shėnohen tė renditura njėra pas tjetrės nė pjesėn e fletės sė votimit qė i pėrket koalicionit zgjedhor. Pėr secilėn nga partitė politike tė koalicionit shėnohen emri i partisė, sigla, shkronjat nistore dhe emri i kryetarit tė partisė. Ēdo partie politike anėtare tė koalicionit i korrespondon hapėsira pėrkatėse pėr shėnimin e votės nga zgjedhėsi. Radha e renditjes sė tyre pėrcaktohet nė mėnyrė tė rastėsishme nėpėrmjet shortit.

Numėrimi elektronik, KQZ-ja i nis INDRA-s vėrejtjet

KQZ-ja  do t’i paraqesė firmės INDRA mangėsitė teknike pėr sistemin e numėrimit elektronik qė do tė zhvillohet nė Qarkun e Fierit. Edhe pse qeveria ka dhėnė njė shumė tė konsiderueshme pėr aplikimin e kėsaj teknologjie nė zgjedhje, duket se dėshtimi ėshtė mėse i sigurt. Shqetėsimet u ngritėn nė mbledhje dhe nga pėrfaqėsuesi i PS-sė, Genc Gjonēaj, i cili kėrkoi qė tė analizohet me kujdes edhe raporti i opozitės. Nė raportin e hartuar nga grupi auditues mbi testin e parė qė u realizua nga kompania INDRA, rezulton se zgjidhja mė e mirė do tė ishte numėrimi manual. Janė gjithsej katėr konstatime tė vėrejtura nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tė cilėt do t’i pėrcillen firmės pėr rregullimin e problemeve. Auditusit ngrenė shqetėsimin se sistemi nuk dallonte nė pjesėn e kuadratit tė bardhė nė tė djathtė tė partisė ku vendosej shėnjimi nėse ishte shenjė apo shkrim. Nė kėtė mėnyrė votuesi mund tė vendosė ēdo shenjim nė kuadratin e bardhė dhe sistemi e konsideron tė vlefshėm. Njė tjetėr kritikė lidhet me ruajtjen e tė dhėnave. Sipas KQZ-sė, ”prova nuk filloi me gjenerimin e “raportit zero” i cili duhet tė garantojė qė paraprakisht nė sistem nuk ka informacion tė mbetur (detyrim i pėrcaktuar nė aneksin II, pika 1.9 tė kontratės).Edhe mė alarmante paraqitet mundėsia e kalimit tė dy fletėve tė votimit njėherėsh, ēka rrezikon qė tė ulė numrin e fletėve tė votimit tė numėruara. “Skanimi i dy fletėve pėrnjėherė dhe qė skaneri nuk ndalonte automatikisht, por duhet tė ishte operatori qė tė konstatonte kėtė fakt dhe tė ndalonte skanerin, ishte njė procesi i cili nuk garanton saktėsi 100%, pasi nuk mund tė bazohet saktėsia e makinerisė tė vėmendja e operatorit”, theksohet nė raport. Nė fund tė konstatimeve tė tyre, KQZ-ja shprehet se rezultati i numėrimit tė fletėve tė votimit do tė dilte mė shpejt nėse fletėt do tė numėroheshin manualisht nga anėtarėt e grupeve tė numėrimit. “Procesimi i fletėve filloi nė orėn 10:18 dhe mbaroi nė orėn 17:58 (Raporti Indra) nisur nga praktika e deritanishme, pėr njė volum tė tillė tė numėrimit tė fletėve tė votimit ngritja e 5 grupeve tė numėrimit do tė kishte nxjerrė rezultat mė tė shpejtė”, theksohet nė raport.


Videot e fundit
0 Komente

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
6 + 8 =
Familja Berisha nė ballon presidenciale, mbulohet Armina
Nė ballon presidenciale tė organizuar nga Bujar Nishani ishin tė pranishėm mjaft personaliteti, mes tė cilėve edhe familja Berisha. Pėrveē ish-kryeministrit Sali Berisha me bashkėshorten e tij, ishin dhe Shkėlzen Berisha me tė dashurėn e tij, Armina Mevlani.  Pjesė e mbrėmjes bamirėse nė Palla
Fjolla merr menaxher tė ri
Fjolla Morina, sė fundmi, ka marrė njė menaxher tė ri, i cili quhet Jetmir Agaj. Menaxheri, megjithėse i ri nė moshė ka marrė pėrsipėr menaxhimin e artistėve mė nė emėr nė Kosovė.  Ai ka qenė administrator i labelit "Babastars" dhe se fundmi i Ledri Vulės, si e dhe i faqes mė tė madhe shqiptare “
Albumi mė "i nxehtė" i vitit (FOTO)
Modelja e njohur, Alilna Davydova ka pozuar pėr kalendarin "Barracuda", qė ekspozon nė faqet e tij marka tė njohura motorrėsh. Me format e saj mahnitėse dhe shikimin intrigues, modelja bukuroshe tė lė pa frymė. Me trupin e saj tė palestruar dhe me forma perfekte, Alina ka pozuar pėr fotografin Do