Trashėgimia, tani te noteri, fund proceseve nė gjykata
Publikuar më 18.05.2013 | 11:32

Ēėshtjet e trashėgimisė tani do tė jenė ekskluzivitet i noterėve dhe kjo kompetencė i hiqet gjykatave. Ndryshimi nė ligj ka hyrė nė fuqi dhe vjen pas ndryshimeve nė Kodin Civil dhe reflektimit tė tyre edhe nė ligjin pėr noterinė. Nė ligjin e ri parashikohen procedurat pėr kėrkesat pėr lėshimin e dėshmisė sė trashėgimisė, sipas tė cilit noteri, pasi vihet nė dijeni zyrtarisht nėpėrmjet njė kėrkese tė shkruar nga personat e interesuar dėrgon njė kėrkesė pranė Dhomės Kombėtare tė Noterisė, sė cilės i bashkėlidh njė kopje tė kėrkesės sė personit tė interesuar dhe njė kopje tė certifikatės sė vdekjes sė trashėgimlėnėsit. Pas marrjes sė kėrkesės, Dhoma Kombėtare e Noterisė, brenda 3 ditėve, kontrollon nė Regjistrin Kombėtar tė Testamenteve dhe Regjistrin Kombėtar tė Dėshmive tė Trashėgimisė nėse trashėgimlėnėsi ka lėnė njė testament dhe/ose ėshtė lėshuar dėshmia e trashėgimisė ligjore apo testamentare nga ndonjė noter tjetėr. Noteri regjistron kėrkesėn nė Regjistrin Kombėtar tė Dėshmive tė Trashėgimisė. Nė rastet kur lėshon dėshminė e trashėgimisė testamentare, noteri kontrollon nėse disponimet me testament tė testatorit janė tė vlefshme, sipas parashikimeve tė bėra nė Kodin Civil. Ndėrsa kur disponimi me testament ėshtė i pavlefshėm, noteri, me vendim tė arsyetuar,  deklaron pavlefshmėrinė e testamentit dhe vijon me lėshimin e dėshmisė sė trashėgimisė ligjore. Nė  rast se deklarohen tė pavlefshme vetėm disa nga disponimet e testamentit, dėshmia e trashėgimisė ligjore lėshohet vetėm pėr atė pjesė tė disponimeve tė testamentit qė deklarohen tė pavlefshme.

Dėshmia e trashėgimisė

Dėshmia e trashėgimisė lėshohet nga noteri, nė pėrputhje me rregullat e caktuara nė Kodin Civil, si dhe nė kėtė ligj. Pėrveē elementeve qė kanė lidhje me dėshminė e trashėgimisė, mbi tė cilat noteri konsiderohet qė ka kompetencė territoriale pėr tė lėshuar dėshminė. Sipas ligjit, tė dhėnat e kėrkuesit: emri, mbiemri, gjinia, data dhe vendi i lindjes, gjendja civile, shtetėsia, numri i identitetit, adresa dhe marrėdhėnia me trashėgimlėnėsin. nė dėshminė e trashėgimisė do tė jenė tė dhėnat e trashėgimlėnėsit: emri, mbiemri, gjinia, data dhe vendi i lindjes, gjendja civile, shtetėsia, numri i identitetit, adresa nė datėn e vdekjes, data dhe vendi i vdekjes dhe ēdo tė dhėnė tjetėr tė kėrkuar nga legjislacioni nė fuqi. Noteri mban origjinalin e dėshmisė sė trashėgimisė dhe i lėshon kėrkuesit ose ēdo personi, qė ka njė interes tė ligjshėm, njė ose disa kopje tė dėshmisė sė trashėgimisė, tė njėsuara me origjinalin. Noteri shėnon nė njė regjistėr tė posaēėm tė dhėnat e ēdo personi, tė cilit i ka lėshuar njė kopje tė dėshmisė sė trashėgimisė.

Gabimet

Noteri, kryesisht ose me kėrkesėn e ēdo personi, qė ka njė interes tė ligjshėm, mund tė ndreqė nė ēdo kohė gabimet e bėra nė shkrim, nė caktimin e pjesėve takuese, apo ndonjė pasaktėsi tė dukshme tė dėshmisė sė trashėgimisė. Noteri njofton menjėherė tė gjithė personat, tė cilėve, sipas nenit 53/1 tė kėtij ligji, u ėshtė lėshuar njė kopje e njėsuar e dėshmisė sė trashėgimisė, pėr ēdo ndreqje tė gabimeve.

Ndryshimi i dėshmisė sė trashėgimisė

Noteri, pasi regjistron heqjen dorė nga trashėgimia, kryesisht lėshon njė dėshmi tė re trashėgimie, tė cilėn ia njofton menjėherė tė gjithė personave, tė cilėve, sipas nenit 53/1 tė kėtij ligji, u ėshtė lėshuar njė kopje e njėsuar e dėshmisė fillestare tė trashėgimisė. Nė dėshminė e re tė trashėgimisė, noteri pasqyron ndryshimet nė rrethin e trashėgimtarėve, pjesėt e tyre takuese, si dhe tė dhėnat mbi aktin e heqjes dorė nga trashėgimia. Noteri, pas lėshimit tė dėshmisė sė re tė trashėgimisė, bėn shėnimin pėrkatės nė dėshminė fillestare tė trashėgimisė dhe mė pas e regjistron atė nė Regjistrin Kombėtar tė Dėshmive tė Trashėgimisė.

 Revokimi i dėshmisė sė trashėgimisė

Kur, me vendim gjyqėsor tė formės sė prerė, pranohet padia pėr pavlefshmėrinė e testamentit, pėr pjesėtimin e trashėgimisė apo atė qė rrjedh nga trashėgimia dhe ky vendim sjell efekte mbi pėrmbajtjen e dėshmisė sė trashėgimisė, noteri, brenda 3 ditėve nga marrja dijeni, revokon me vendim dėshminė fillestare tė trashėgimisė dhe lėshon njė dėshmi tė re trashėgimie. Dėshmia e re e trashėgimisė, ku pasqyrohen edhe arsyet e revokimit tė dėshmisė fillestare tė trashėgimisė, i njoftohet menjėherė tė gjithė personave, tė cilėve, sipas nenit 53/1 tė kėtij ligji, u ėshtė lėshuar njė kopje e njėsuar e dėshmisė fillestare tė trashėgimisė. Noteri, pas lėshimit tė dėshmisė sė re tė trashėgimisė, e regjistron atė nė Regjistrin Kombėtar tė Dėshmive tė Trashėgimisė, sė bashku me vendimin pėr revokimin e dėshmisė fillestare tė trashėgimisė. Pėrveē padive tė pėrcaktuara nė nenin 46 tė Kodit tė Procedurės Civile, ndaj ēdo veprimi ose vendimi tė noterit pėr lėshimin, refuzimin e lėshimit, ndreqjen e gabimeve, ndryshimin apo  revokimin e dėshmisė sė trashėgimisė, mund tė bėhet ankim nė gjykatė, sipas rregullave pėr  gjykimin e mosmarrėveshjeve administrative.

Leku nė pikiatė, forcohet euro

Monedha evropiane ka fituar epėrsi nė raport mė lekun, nė tregun valutor nė vendin tonė, duke u shkėmbyer me 140.8 lekė. Ekspertėt e ekonomisė rendisin disa faktorė qė kanė ēuar nė forcimin e euros. Sipas ekspertėve, ka 2-3 javė qė euro ka njė tendencė tė lehtė rritjeje dhe unė mendoj qė mendoj qė ndikojnė dy faktorė, tė brendshėm dhe tė jashtėm. Ndėrsa nė faktorėt e brendshėm kam parasysh njė tendencė sezonale, euro ka njė tendencė nė rritje. Mund tė ketė edhe faktorė strukturorė. Nėse sasia e euros nė treg ėshtė mė e vogėl se kėrkesa pėr tė, natyrisht qė ka njė moment forcimi; pėr arsye qė lidhen me bilancin e pagesave, me bilancin tregtar, me zvogėlimin e remitancave. Ndikimi negativ i euros ka tė bėjė me faktin se njė pjesė e madhe e kredimarrėsve nė Shqipėri, i kanė marrė kreditė nė euro. Kjo kategori kredimarrėsish natyrisht qė ēdo muaj del dhe blen nė treg euro pėr tė shlyer kėstet e kredisė dhe nė kėtė sens mendoj qė kėta janė mė tė prekur. Nga ana tjetėr, mendoj qė mė tė favorizuar janė ato familje, qė tė ardhurat kryesore dhe konsumin e bėjnė nė euro. Dobėsimi i lekut favorizon eksportet shqiptare, por njėkohėsisht na rrit koston apo shpenzimet pėr importe. 


Videot e fundit
1 Komente
f. gce
tani makivalet politikne te allbanise u ngopen me prona qyl nga te popullit,ndaj ndryshuan edhe ligjet e trashegimise.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
8 + 3 =
Djajtė e kuq gėzojnė fėmijėt pėr fundvit (VIDEO)
Futbollistėt e Manchester United kanė shpėrndarė dhurata pėr fėmijėt pėr festat e fundvitit.  Futbollistėt si Robin van Persie, Wayne Rooney dhe Michael Carrick janė takuar me prindėrit dhe fėmijėt nė qendrėn ditore "Dream Day" (Dita e Ėndrrės).   Mes tyre, edhe futbollisti kosovar, Adnan Januzaj
"Ti je festa ime", dhurata e Besės pėr fundvit (VIDEO)
Kėtė fundvit, Besa do tė na “qerasė” me kėngė tė reja festive, tė gjitha nė njė album.  “Ti je festa ime”, njėherėsh titulli i kėngės promovuese tė kėtij Albumi, ėshtė lanēuar tė shtunėn, e shoqėruar me videoklip dhe deri tani ka marrė njė numėr tė madh klikimesh nė "You Tube". Ndryshe nga tetė kėn
Pse e kemi tė vėshtirė t'i harrojmė ngjarjet e dhimbshme?
Kujtimet e ngjarjeve traumatike janė tė vėshtira tė shuhen dhe tani shkencėtarėt e kanė kuptuar arsyen. Studimet me kaviet laboratorike kanė treguar, pėr herė tė parė, mekanizmin e trurit qė pėrkthen eksperiencat e pakėndshme nė kujtime afatgjata.  Gjetjet mbėshtesin hipotezėn 65-vjeēare tė quajtur