Berisha: Do ta bėjmė Shqipėrinė Amerikė
Publikuar më 22.05.2013 | 17:54

Kryeministri Sali Berisha ka ēelur sot fushatėn e elektorale nė qytetin e Librazhdit duke prezantuar kandidatin pėr deputet nė kėtė rreth Partia Eduard Selamin.

Ish-themeluesi i PD-sė Eduard Selami i rikthehet PD-sė, duke u pėrfshirė nė listėn e kandidatėve pėr deputet nė zgjedhjet e 23 qershorit. Z.Selami ka mbi 15 vjet qė ėshtė shkėputur nga pjesėmarrja nė politikė nė Shqipėri dhe pritet tė ballafaqohet me njė mjedis tė ri e shumė tė ndryshėm politik nga ai qė ka lėnė nė mes tė viteve ‘90, kur ishte ende aktiv me politikėn shqiptare.

Berisha nė fjalėn e tij akuzoi kreun e PS-sė, se po ja mohon meritat qeverisė, sipas tij, nė kėto katėr vjet investimet nė infrastrukturė kanė qenė tė domosdoshme nė zhvillimin e ekonomisė dhe biznesit tė vogėl. 

“E dėgjuat vetė mbrėmė, zoti Rama nė njė bisedė me qytetarėt e Tiranės u tha atyre se ēfarėdo t’i kėrkosh kryeministrit, tė thotė rrugė. I nderuar zotėri, i ke nervat e lodhur dhe i ke tė lodhur shumė nga rrugėt. Jo zotėri, puna dhe punėsimi janė qėndrimet e mia mė madhore, fakti qė nė kėtė rreth bizneset janė dyfishuar dėshmon se kemi nxitur dhe inkurajuar biznesin dhe zhvillimin e tij. Para se tė flasėsh tė ftoj tė ngjitesh me autobusin mavi deri nė Ēermenikė, sipėr do gjesh njė lokal tė madh ku festojnė dhe bėjnė dasmat si vend panoramik. Pronari do tė thotė se e bėra investimin se mė erdhi rruga. Tani qė deklaruam se do marrim vizat pėr SHBA dje deklaroi se tė gjithė do shkojnė nė Amerikė. Jo zotėri do shkojmė pėr vizitė, do ta bėjmė Shqipėrinė Amerikė. Tė bashkohemi pėr punėsim, mirėqenie dhe integrim. Alternativa tjetėr e shpalli Shqipėrinė karrocė pėr invalidin, Shqipėria ėshtė anėtare e NATO-s, meritoi statusin dhe do ta marrė, ti rri nė autobus me xhamat e zi.  Tė bashkohemi tė gjithė pavarėsisht nga bindjet”, tha Berisha.

 Shefi i qeverisė mė tej bėri njė bilanc tė punės dhe investimeve tė qeverisė nė kėtė rreth nė infrastrukturė dhe shėrbime.

“Vijmė nė Librazhd me vendosmėrinė mė tė madhe pėr tė ecur pėrpara nė rrugėn e zhvillimit tė Librazhdit. Nė kėto pak vite nė kėtė rreth kemi investuar shumė e shumė km rrugė nė katėr anėt e rrethit. Jemi tė vendosur tė ndėrtojmė katėr vitet qė vinė ēdo km rrugė nė ēdo fshat tė kėtij rrethi. Gjatė kėtyre viteve kemi investuar nė njė seri shkollash, ndėrtuar dhe rindėrtuar mbi 20 shkolla, do ndėrtojmė dhe rindėrtojmė ēdo shkollė tė re, kemi ndėrtuar dhe rindėrtuar, qendra shėndetėsore, ujėsjellsa e kanalizime, numri i bizneseve ėshtė dyfishuar, nga 400 biznese qė kishte  Librazhdi sot ka 1400 biznese. Katėr vitet qė vinė janė vitet  e infrastrukturės mė moderne, e ujėsjellėsit tė ri tė Librazhdit dhe zonave pėrreth. Sė shpejti inaugurohen punimet nė gjithė gjatėsinė Kukės-Qafė-Plloē. Rruga qė tė ēon drejt parkut kombėtar ėshtė nė ndėrtim e sipėr, do bėjmė gjithēka qė pasuritė natyrore ti kthejmė nė mirėqenie pėr qytetarėt”, theksoi ai.

Ndėrsa Selami nė fjalėn e tij ka thėnė se Berisha arriti tė krijonte shtetin mė tė fortė ligjor, sipas Selamit, qeveria arriti tė liberalizonte vizat. Ai ka vijuar mė tej fjalėn e tij duke thėnė se Berisha ka shtruar mjaft rrugė, ndėrtoi shkolla dhe qendra shėndetėsore. 

“Ne sė bashku me PD i realizuam kėto mundėsi, sot udhėtojmė si qytetarė tė denjė nė BE, pa viza, dhe pa radha tė gjata nė ambasada. Sot jemi anėtarė tė NATO. Nė kėto dy dekada te demokracisė, PD ka nėnshkruar ēdo marrėveshje pėr integrimin e Shqipėrisė. PD sot ėshtė shpresa mė e mirė e qytetarėve pėr tu bėrė anėtarė tė Evropės sė bashkuar. Fatkeqėsisht nga ana tjetėr nuk ėshtė e njėjta mundėsi dhe ėshtė pėr tė ardhur keq qė Rama me bllokoi ne 3 ligjeve nuk lejoi pėr tė marrė statusin e vendit kandidat. Nėse do kishte dėgjuar kėshillat e partnerėve tanė dhe zėrat e moderuar brenda PS sot Shqipėria do ishte vend kandidat ne BE. Tė gjithė ne kėtu do ishim shumė mirė, ndaj njė vijim i mbėshtetje pėr PD dhe zotin Berisha, do thotė shtet ligjor mė i fortė, mė shumė investime tė huaja, mė shumė rrugė tė shtruara, mė shumė qendra shėndetėsore dhe shkolla pėr fėmijėt tanė dhe mbėshtetje pėr fermerėt. Sė bashku do integrojmė Shqipėrinė ne BE dhe mė 23 qershor do i japim fund politikės sė bllokimit. Programi i PD ėshtė mi i mirė pėr tė ardhmen e shqiptarėve, jam si nė marsin e 9192 pėr t’iu hėnė se mbėshtetja qė do i jepni PD do jetė garancia mė e madhe pėr njė Shqipėri evropiane”, tha Selami.

/Shekulli Online/ Pėrgatiti: E.L/

 

Videot e fundit
20 Komente
Dikush
Ahahaah sa i madh qe esht per zot! Neser do thote qe Amerikanet mezi po presin te vijne te jetojne ne Shqiperi sepse Shqiperia do behet superfuqi boterore dhe shume here me e mire se Amerika!
Pa Emër
e din ky se cfar do te thote fjala tyrp apo sja ka idene fare,ishte ne lezhe dhe thot qe lezhjanet kane drita 24 ore
edhe zoti kadeli ngeli i habitur per genjeshtren e rradhes.
FRED
NA U KA BO SALA SI PINOKU, DO E MBAJ UNDEN NE BALLKON NDO 1 DITE, SA REN BO BO BO NA MYTI FARE.
Nikua
Shqiperia, nga natyra eshte vendi me i bekuar i Europes. Nji vend kaq i vogel dhe ka: nafte, sere, hekur, nikel, bakerr, crom, flori, pasuri te mdha ujore, pasuri arkeologjike; -ne Kosove ka: plumb, uranium, flori. Pasuri qe nuk i ka asnji vend i math i Europes.
Por ka ne drejtim serb dhe ''greke'' qe i cojn kto pasuri per vete dhe per te tjeret jasht Shqiperise, e duke e len kte popull te vuaj. Prandaj ngul kemb qe drejtimi i Shqiperise duhet te meret ne dore nga vet shqiptaret e te mos liet ne dore te agjentures ''greke'' e serbe.
nje emigrant
Ky eshte k*qe!
Po e votuan prap njerezit edhe te fitoje prap hallal e paste!
Kta njerez kte drejtues shteti meritojne!
F.Rushi
sali boll me pordhe.
sale kaq mud te beje koka tuaj,Shqiperia ka edhe shqiptare me te afte se nje spiuno-komunist qe eshte pyke nga politologjia.Boll shite pordhe sali, je bere nxites stresi per shqiptaret.Shqiperine Amerike s'e bejne kure alla-komunistet, s'kane aq tru.
Arber
E ben zotria yte po te mos e kishe pjelln sllavo-komuniste brenda. Socialistet, dmth kasta e tyre drejtuese, qe prej se jane shfaqur ne kete dhe shqipoonjash nje detyre e kane zbatuar me perpikeri. Shkaterrimin e cdo interesi pozitiv te ketj vendi. A e pate Ed psikopatin dhe shpuren e tij , me vite po angazhohet kunder interesit shqiptar. Kete detyre e kane qe prej se u shfaqen ne skene dhe lkete do ta vazhdojne me perkushtim derisa shqiptaret nuk mbushen mend i t'i shporrin nga toka e tyre si nje pisllik te peshtire.
Anne Frojd
4 pyetje Sales para se te mare rrugen per Janine:
--------------------------------------------------
1-Koridori i tete qe u harxhuan miliarda per te lidhur perendimin me lindjen ç'fat pati?po miliardat e investimeve te ketij populli me vepra arti ne hekurudhe ,tunele,ura etj ç'fat paten?Shinat e hekurudhes qe jane vjedhur jane ne shtepine e ilirit qe pive vere te mire apo ne ate te Arxhides?
2-Ish drejtori me periudhe me te gjate te bankes boterore Blank ka thene se 'udheheqesit' e lindjes investimet i perdorin per asfalt e buste per ish udheheqes e jo per zhvillim .ti ku je me kete thenje me asfaltet e trurit asfalt te 'ballinjve te kombit'?
3-Fjala 'nato' ofar perfaqeson per shqipetaret qe zotrote e quan si arritje,popujt e tjere qe nuk bejne pjese ne nje aleance ushtarake si vendet e uleta jane demokratike apo 'protektorate' me qeverri kujslinge'?4-sa shqipetare ke ne kufijte e 1913,sa elektorat,sa eshte perqindja sipas grupmoshave 1-18 vjeo,18- 35 vjeo e 35 vjeç deri 65 Vjeç?sa te punesuar e sa ne te 'zeze',sa te pa pune e sa te vdekur qe figurojne te gjalle?
5-Kur femijet e tu dalin si ne asnje vend te Botes E BEJNE DEKLARATA SI FEMIJE TE 'KRYEMINISTRIT' NE NJE VEND PA POPULL,PA PARLAMENT,E SKA SI TE KETE QEVERRI I KANE BERE ANALIZAT PSIKO-PATOLOGJIKE?
pilo lala
E ke marre tatepjeten me gjithe qerren qe po i ngordhin buajt, o Sali!
Te shikojme sa zarar do besh akoma, por Amerika ti ka dhene duart. Edhe Gjermania po ashtu. Ty te mbajne vetem Serbi dhe Greku (Vjehrra dhe daja).
Pa Emër
Ndoshta te gjithe e hajne kallep.Per cfare deklaron Berisha.Pervec Eduart Selamit:I cili seriozisht qeshen ne qef te budallalleqeve te Berishes.Kete e din shkelqyeshem Eduardi,se cfare don me than Amerike dhe Albanistan.Mbasi ne jemi larg Amerikes me shekuj.E si mund ta beje Shqiperine Amerike.Duhen breza trashigimtaresh aq shume sa qe deri ne arritjen e Shqiperise ne nivel Amerikes sot, harrojne vitin 2013 qe na ishte apo s'na ishte nji far komunisti i konvertuar ne demokrat qe brenda ores te bente superfuqi e te nesermen do rrije ne rradhe per te shenuar emrin ne listen e dyqanit per te qetesuar korin e zorrve qe donin ushqim.
Nese vertet Berisha ndersen popullin te votoj Eduardin.Me iden qe ky do e beje Shqiperine Amerike.
I bie qe Eduardi,te parit njeri do ti veje hekurat Berishes per:
1.Shkelje te kushtetutes mbi 7-8 here.
2.Krimet e njipasnjishme ne mbare vendin.
3.Shpifje,korrupsion,Kercnime me vrasje.
4.Tradheti kombetare.
5.Vjedhje zyrtarisht te votimeve.
Dhe sikur te mos jene fare keto me siper.Berishen vetem per genjeshtra do e hiqte automatikisht nga puna.Vetem me kete te fundit ne Amerike asnji njeri nuk e qas ne pune sepse asht genjeshtar.
Genjeshtren Amerika e konsideron njisoj te barazvlefshme me armikun,bile dhe me te rrezikshem.
Dhash vetem kaq sepse populli din me shume se kaq.E te ju them te verteten lodhemi te shkruaj gjithe negativitetet e keti soj burri te pa perqendruar ne mendime te veta.
PSh.C'fare i duhet viza Amerikane popullit kur ky e ben Shqiperin Amerike per 4 vjet e ka 23 vjet qe asht vendi me i korruptuar dhe fukara i ballkanit.Ku te gjithe mendojne te ikin.Mendojne te behen anetar te BE.Te marrin viza Amerikane.Allahu apo Zoti na rujet derisa ti dalin fryma nga shtati keti soj robit.
Ardian
Paska gjetur kokrren e legenit qe vdes per karrige,nje legen si vedin.
nga larg
Sala e ka kthyer gjithcka ne gallate. E tall b... apo nuk e tall
Gramozi
Po e tha e ben ky. Shif Tiranen, e beri si shtetet e bashkuara te malsis.
zyko
Po c'i duhet ketij Eduardi te behet deputet. si do ta beje ai kete detyre me nje kembe ne Amerike e tjetren ne shqiperi? Apo jeto ne Amerike e paguaju nga shqiptaret.
Hajde shqiptare hajde. Skeni per t'u bere kurre.
Gege Kosova
Mos he mashkull. Se po i merr ne qafe shqiptaret. te mos kerkojne azil ekonomik ne evrope e Amerike. Po nese Shqiperia behet Amerike, ku do mbetet Amerika e amerikanet. MInshalla nuk ia mesyejne Shiperise
Nikolaj
Kjo deklarat e Sali Trapit me kujton nje barsolet shkodrane.
Enver Hoxha bene nje vizite ne shtepin e nen Ajshes me rastin e 5 Majit,dite e deshmorve,se ishin vrar ne lufte dy djem dhe burri i saje.
Ajsheja i drejtohet udheheqsit:"Mir se erdhe o Enver por e bere MUT shqiperin.Ashtu eshte nen Ajshe, por do e ham se bashku".Edhe deklarata e Saliut jan njelloisi te atij qe nuk vjen me.
amerikani i venit.
Ore cfare ka qe rri shtrembet e shtrengohet ashtu Eduart Selami ne foto me Berishen???Mos po i shpeton nga frika e Saliut??
Pa Emër
@NIKUA
Shume naiv dukesh ne ato qe shkruan, mor burre! Per te mos thene: shume k'qe.
Shqiperia paska kaq shume minerale te cilat nuk i ka as nje vend shume i madh!!!
A thua e ka mbajtur me hater Zoti Shqiperine o Nikoqe?
Pa Emër
po llotarin shqiptare per karte jeshile do e bosh or k.r
spartaku
NIKOLAJ! Nuk eshte aspak e vertet se ajo heroine Aishja i ka thene ENVERIT ashtu siç thua ti.Nuk bene vaki kurre qe nje udheheqes shteti si ENVER HOXHA te shprehet ne ate menyre.Ishte nder i madhe per ate familje ku shkonte ENVER HOXHA dhe pritej me nderime se ai ishte nje udheheqes i popullit dhe per popullin.Por propaganda e soteme hedhe balte te pamerituar mbi ate njeri qe nuk vjen me.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
1 + 9 =
Familja Berisha nė ballon presidenciale, mbulohet Armina
Nė ballon presidenciale tė organizuar nga Bujar Nishani ishin tė pranishėm mjaft personaliteti, mes tė cilėve edhe familja Berisha. Pėrveē ish-kryeministrit Sali Berisha me bashkėshorten e tij, ishin dhe Shkėlzen Berisha me tė dashurėn e tij, Armina Mevlani.  Pjesė e mbrėmjes bamirėse nė Palla
Fjolla merr menaxher tė ri
Fjolla Morina, sė fundmi, ka marrė njė menaxher tė ri, i cili quhet Jetmir Agaj. Menaxheri, megjithėse i ri nė moshė ka marrė pėrsipėr menaxhimin e artistėve mė nė emėr nė Kosovė.  Ai ka qenė administrator i labelit "Babastars" dhe se fundmi i Ledri Vulės, si e dhe i faqes mė tė madhe shqiptare “
Albumi mė "i nxehtė" i vitit (FOTO)
Modelja e njohur, Alilna Davydova ka pozuar pėr kalendarin "Barracuda", qė ekspozon nė faqet e tij marka tė njohura motorrėsh. Me format e saj mahnitėse dhe shikimin intrigues, modelja bukuroshe tė lė pa frymė. Me trupin e saj tė palestruar dhe me forma perfekte, Alina ka pozuar pėr fotografin Do