Cannes 2013: Palma e Artė pėr “La vie d'Adele”
Publikuar më 27.05.2013 | 22:36

Me dorėzimin e “Palmės sė Artė“ dhe me ēmime tė tjera pėrfundoi nė Kanė Festivali i 66-tė i Filmit. Si filmi mė i mirė u zgjodh njė film me temė dashurie, si vitin e kaluar.

Palmėn e Artė, ēmimin kryesor i Festivalit tė Filmit tė Kanė e merr kėtė vit filmi francez  “La vie d'Adele“, i Abdellatif Kechiche. Kėtė e bėri tė ditur juria nė pėrfundim tė Festivalit tė 66-tė tė Filmit nė qytetin e Francės sė Jugut. Filmi pėrshkruan dashurinė midis dy grave lesbike.

Si aktorja mė e mirė u zgjodh aktorja franceze, Bérénice Bejo. 36 vjeēaren e vlerėsuan pėr rolin e saj si nėnė e familjes nė dramėn “Le Passé”, tė regjizorit iranian, Asghar Farhadi.

Me ēmimin e madh tė jurisė u nderua "Inside Llewyn Davis", i vėllezėrve Ethan Coen dhe Joel Coen. Ēmimin i jurisė e mori "Like Father, Like Son", njė film i regjisorit Kore-Eda Hirokazu (Japoni).

Ēmimin pėr skenarin mė tė mirė e mori Jia Zhangke pėr "A Touch Of Sin", atė pėr regjinė mė tė mirė, Amat Escalante (Meksikė) pėr filmin "Heli". Palma e Artė pėr filmin mė tė mirė tė shkurtėr u dha pėr filmin „Safe“ nga Koreja e Jugut.

/Shekulli Online/Pėrgatiti: E.D/


Videot e fundit
0 Komente

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
9 + 4 =
Ky piton i uritur kapėrcen kufijtė e tė mundshmes (FOTO & VIDEO)
Pamjet e pabesueshme qė mund t’i shihni nė albumin e mėposhtėm, tregojnė njė piton gjigant i cili po gėlltit njė antilopė aziatike. Pamjet janė filmuar nga aktivisti indian pėr mbrojtjen e kafshėve, kur pitoni po i shėrbente vetes ushqimin e radhės, nė fshatin Billa nė shtetin Gujarat.  Fotografi
Bill Clinton i dhėnė pas seksit, nė fėmijėri u abuzua seksualisht nga nėna
Duke iu referuar fjalėve tė Lucinda Franks-it, gazetares dhe fitueses sė ēmimit 'Pulitzer', ish-sekretarja amerikane e shtetit Hillary Clinton, ka akuzuar nėnėn abuzive tė Bill Clinton-it, qė ėshtė ajo shkaktarja se pėrse Billi ishte i varur nga seksi, pasi nėna e tij ka abuzuar me tė qė fėmijė.  “
Resorti i Pablo Escobarit, njė vend ku kullosin derrat (FOTO)
Pablo Escobar nė kulmin e aktivitetit tė tij kriminal, ishte nė vėshtirėsi tė gjetjes sė ambienteve pėr tė strehuar shumat marramendėse tė parave qė fitonte nga shitja e kokainės.  Produkt i kėtij aktiviteti, ėshtė edhe njė vilė e ndėrtuar prej tij nė ishujt kolumbianė tė Rosarios. Me nisjen e tela