Instituti “Konfuci”, nė Shqipėri dhe nė botė
  • Mjaft investitorė kinezė po kthejnė vėshtrimin nga tregu shqiptar dhe bukuritė natyrore po tėrheqin turistė kinezė. Shkėmbimet ekonomike rritėn kėrkesėn pėr shėrbimet gjuhėsore. Prej vitit 2009, Universiteti i Tiranės filloi kursin e gjuhės kineze
Publikuar më 01.06.2013 | 13:49

Dong Hongjie/Pedagog i gjuhės kineze nė Tiranė

-Mė 22 maj, zv. ministri i Jashtėm Kreshnik Ēollaku, zv. ministri i Arsimit dhe Shkencės, Halit Shamata, rektori i Universitetit tė Tiranės Dhori Kule dhe ambasadori i Kinės nė Shqipėri, Ye Hao, vėrtetuan nė Tiranė ceremoninė e nėnshkrimit tė marrėveshjes dypalėshe pėr ngritjen e Institutit “Konfuci”, e nxitur nga selia e pėrgjithshme e Instituteve “Konfuci” dhe Universiteti i Tiranės. Instituti “Konfuci,”, i cili ofron mėsimdhėnie dhe shėrbime pėr gjuhėn e kulturėn kineze, do tė ketė mė nė fund degė nė tokėn e lashtė tė shqiptarėve.

Nė vitin 511 para erės sonė, nė Kinė lindi njė foshnjė, qė u quajt “Kong Ēiu”, i cili u bė mė vonė mėsuesi i parė nė botė, bazuar nė historinė e shkruar. Kėtė mėsues tė ditur njerėzit e quajnė me respekt, “Konfuci”. Gjatė jetės sė tij 73-vjeēare, Konfuci u dha mėsime private afro 3 mijė nxėnėsve, gjė e cila theu monopolizimin e arsimit nga aristokracia, duke pėrhapur njohurinė tek njerėzit e thjeshtė. Konfuci propozoi mirėsjellje dhe i edukoi nxėnėsit e tij me konceptet “fisnikėri”, “harmoni”, “rend” dhe “dashamirėsi”.

Teoria e Konfucit, qė titullohet Konfucizėm, ka qenė pjesė pėrbėrėse themelore e konceptit tė vlerave kineze pėr mė shumė se 2 mijė vjet dhe ka patur njė ndikim tė thellė nė qytetėrimet lindore. Sot, Kina e zgjedh sėrish Konfucin si “misionar” tė lidhjes midis Kinės dhe botės. Institucioni i kulturės kineze, “Konfuci” krijoi degėn e parė nė Seul tė Koresė sė Jugut nė vitin 2004. Sot ky institut numėron mbi 350 degė nė 106 vende tė botės dhe mbi 500 klasa “Konfuci”, nė shkolla tė mesme dhe fillore. Deri nė vitin 2012, vetėm nė Europė u hapėn gjithsej 132 Institute “Konfuci” si dhe 106 klasa “Konfuci” nė 34 vende tė ndryshme. Krijimi i Institutit “Konfuci” nė Universitetin e Tiranės shėnon faqen e re tė shkėmbimeve kulturore midis Shqipėrisė dhe Kinės.

Vitet e fundit, Shqipėria dhe Kina, me histori tė gjatė miqėsore, kanė pasur mė shumė shkėmbime ekonomike e kulturore. Nė vitin 2012, Kina u bė partneri i tretė tregtar i Shqipėrisė. Nė Panairin e Teknologjisė dhe Investimeve Kineze, tė zhvilluar nė maj tė vitit 2012 nė Tiranė, tė dyja vendet arritėn investimet e parashikuara me vlerėn prej 50 milionė dollarėsh. Gjithnjė e mė shumė tregtarėt shqiptarė bėjnė biznes nė Kinė dhe shumė studentė shqiptarė preferojnė studimet nė Kinė. Gjithashtu mjaft investitorė kinezė po kthejnė vėshtrimin nga tregu shqiptar dhe bukuritė natyrore shqiptare po tėrheqin mjaft turistė kinezė. Shkėmbimet e ngushta ekonomike rritėn kėrkesėn pėr shėrbimet gjuhėsore. Qė prej vitit 2009, Universiteti i Tiranės filloi kursin e gjuhės kineze.

Numri i studentėve qė ndoqėn kėtė kurs nė njė vit shkollor u shtua nga 10 veta nė fillim, nė rreth 100 veta pėr vitin 2012-2013. Instituti “Konfuci” nė Universitetin e Tiranės, ėshtė njė nyjė kryesore e cila lidh Shqipėrinė me Kinėn, dhe nė tė njėjtėn kohė, bėn tė mundur edhe lidhjen me pjesėt e tjera tė botės, duke qenė pjesė e njė rrjeti mjaft tė pėrhapur nė botė. Mbi dymijė vjet mė parė, Konfuci bėri tė mundur pėrhapjen e njohurisė tek njerėzit e thjeshtė, duke u specifikuar te veēoritė individuale tė njerėzve. Sot, “Konfuci” e ēon gjuhėn dhe kulturėn kineze nė tokėn e bukur tė shqiponjave, duke i shėrbyer miqėsisė shqiptaro-kineze.

Pėrktheu: Wang Lei, pėrkthyese dhe gazetare nė Redaksinė e Radio “China International”


Videot e fundit
3 Komente
DUN BI U
kong(zi),0se Cung Fuzi 551-478 eshte paraardhes e ideollogu i Mao Ce Dun-it dhe stergjyshi i Sali BERISHES.
Ne themel te teorise kish qe shtetaret duhet ta kene origjinen ga fshati e vetem atyre u jepet e drejta e emigrimit jo ata qe vine nga 'biznesi' i sales e tregetare apo artizane.Kjo teori u perqafua nga Mao Ce Dun (fshati te rrethoje qytetin) e me pas nga konfuçi(shqipetar smund ti thuash)Sali qe e pasuroi teorine e shokut Mao jo me fshati te rrethoje qytetin por ta pushtoje ate e qytetaret te ikin me dixhital jashte kufijve e te vertiten neper bote si izraelitet ne shkretetire..DUHET çLIRUAR tIRANA NGA SATANISTE E LOBISTE E AQE ME TEPER TU BEHET REKLAME.
Dun Bi U
TA LEME KONFUÇIN -KINEZ E TE MEREMI ME KONFUÇ SALI -qE 22 VJET ZBATON TEORINE QE SHTETARE MUND TE JENE VETEM ATA ME ORIGJINE FSHATARE APO 'FSHATI TE RRETHOJE QYTETIN' E sALA E KA AVANCUAR 'FSHATI TA PUSHTOJE QYTETIN TA BOSHATISIM FSHATIN E QYTETARET TE MBUSHIN eUROPEN E KASTA TE VJEDHE VENDIN'
Ligor Luarasi
KONFUCIZMI JU FSHIHET SHQIPTAREVE.
Konfuci eshte nje nga fenomenet e njerzimit ne fushen e filozofise.Aq te forta jane idete e tij sa qeverite antidemokrate i fshehin nuk ja tregojne popullit te tyre.Kjo ka ndodhur me Shqiptaret ne diktature dhe per inerci vazhdon edhe sot.Enveri tmerohej nga librat e rinj te kohes se tij,nga filozofet si Nicja apo Konfuci ndaj brezi yne datelindjes 41 nuk i njohu keta filozofe ishin te NDALUAR.Femijet e Enverit le ti studionin,populli JO.
Konfuci qe reth vitit 500 para Krishtit zbuloi se: C'DO GJE, E KA NE VETVETE TE PANDARA TE BARDHEN DHE TE ZEZEN. Do te thote qe edhe c'do njeri i ka te dy keto veti,thene ndryshe c'do njeri eshte dhe i mire dhe i keq.Pikerisht ky ligj nuk ju pelqen politikaneve sepse edhe ata kushdoqofte e kane me vete te keqen dhe te miren te pandara nga njera tjetra.Kjo eshte teoria Jing-Jang e Konfucit. Kur vjen puna per trasparencen nuk kam degjuar ndonje nga politikanet tane te pranojne konkretisht c'te mire kane dhe c'te lige kane.Ndaj Konfuci eshte filozof realist i math qe duhet njohur ne detaje.Ai e ka edhe teorine vrasjes se tjetrit pa arme,etj,etj,etj.Konfucin duhet ta studiojne gjithe shqiptaret pa perjashtim.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
9 + 5 =
Nuk i ra alarmi, 15-vjeēari i shpėton masakrės
  Dawood Ibrahim mund tė quhet pa dyshim fėmija qė ėshtė bekuar nga zoti. Alarmi i mėngjesit nuk i ra, dhe ai fjeti mė shumė seē duhej duke mos shkuar nė shkollė, dhe duke shpėtuar nga masakra qė ndodhi atė ditė nga sulmi i talebanėve. 15-vjeēari tani ėshtė i vetmi anėtar i klasės sė 9-tė qė mun
Rama nga Beogradi, urim pėr shqiptarėt (VIDEO)
Edhe pse ndodhet nė njė vizitė zyrtare nė Beograd, ku po zhvillohet samiti i tretė i Kinės, me vendet e Evropės Qendrore dhe Lindore, kryeministri Edi Rama ka gjetur pak kohė pėr tė uruar gjithė shqiptarėt pėr Vitin e Ri. Sė bashku me gazetarin Idro Seferi, Rama ka realizuar njė video, pėrmes sė ci
Kur mundohesh t'i lėsh pėrshtypje njė femre (VIDEO)
Ēfarė mund tė ndodhė nėse rrėzohesh! Epo nėse rrėzohesh do mendosh nė radhė tė parė, nėse tė pa dikush, dhe mė pas nėse je vrarė diku. Njė burrė u gjend nė njė situatė tė ngjashme, por tepėr tė sikletshme, pasi tentoi tė rimerrte veten nga rrėzimi nė njė palestėr. Aksidenti u shkaktua nga njė grua