Serbėt e Hoēės sė Madhe martohen me vajza nga Shqipėria
Publikuar më 07.06.2013 | 21:04

Tė rinjtė nga komuna e Rahovecit kanė pasur probleme me martesa, nė veēanti pas vitit 1999. Vajzat kanė ikur nė Serbi, ndėrsa meshkujt nuk janė martuar madje deri nė moshėn 50 vjeē. Duket se ėshtė gjetur njė zgjidhje, shkruan DeutscheWelle. 

“Quhem Trėndafile Kishi, nga rrethi i Krujės, nė Shqipėrinė qendrore. Nė Hoēė tė Madhe jam martuar me Sllavisha Pavlloviēin dhe para gjashtė muajsh na ka lindur djali Nebojsha.

Jam shumė e kėnaqur me jetėn time kėtu. Vjehrra mė ka pritur shumė mirė, ndėrsa me burrin kuptohem mirė edhe pse ai nuk di shumė shqip e unė di pak serbisht." 

Kėshtu flet kjo grua e re, e cila ka ardhur nga Shqipėria nė Kosovė dhe ėshtė martuar me njė serb. Martesat me femra nga Shqipėria nuk janė tė rralla, sepse ajo ėshtė vetėm njė nga 10 shqiptaret e Shqipėrisė, tė cilat sė fundi janė martuar kėtu me serbė tė komunės sė Rahovecit. Djalin e saj tė vogėl nė krah, pėrpiqet ta qetėsojė duke i folur nė gjuhėn serbe. 

Vjehrra e saj, Zhivana nuk e fsheh kėnaqėsinė me martesėn e djalit tė saj, sepse ai kėto ditė i ka mbushur 40 vjet. Pėr tė renė 26 vjeēare thotė: “Zoti mė ka uruar me kėtė tė re (nuse).

Ajo mė respekton, mė pyet nėse jam mirė dhe nėse mė duhet diēka. Vajzat tona me siguri qė nuk do t'mė pyesnin.

Njė herė kam qenė edhe nė Shqipėri dhe ata njerėz mė kanė lėnė pėrshtypjen e njerėzve shumė tė mirė. Nuk mund ta marrėsh me mend sa tė mirė janė. Jam shumė e kėnaqur.

Mė ka lindur edhe njė nip, tė cilit ia kam vėnė emrin e djalit, Nebojsha, tė vrarė nė vitin 1999. Kėtu ka mjaft gra shqiptare tė ardhura nga Shqipėria, por kjo e jona ėshtė mė e mira“, thotė Zhivana. 

Tė gjitha gratė nga Hoqa e Madhe, pra edhe ato qė kanė ardhur kėtu nga Shqipėria, shkojnė pėr ti lindur fėmijėt nė Serbi.

Por Trėndafilja ma lindi kėtu nė spitalin e Rahovecit. “Mė kanė pritur shumė mirė. Ne nuk i paguajmė kontrollet pėr fėmijė dhe shpresojmė se do tė jetojnė mirė”. 

Sllavisha Pavlloviē shpjegon se si e ka njohur gruan e tij nė Shqipėri: “Sa i pėrket njohjes, mua mė ka njoftuar me tė ndrikulla jonė, po ashtu nga Shqipėria.

E kemi pėlqyer njėri-tjetrin dhe kemi rėnė dakord. Kam pritur njė javė dhe mė pas i kam blerė njė unazė, njė orė... por nuk kam paguar asgjė pėr martesė, si disa tė tjerė tė cilėt pėrmes agjencive kanė paguar nga 500 apo 1 000 euro. Unė s'kam dhėnė asnjė cent”. 

Sllavisha thotė se ėshtė tepėr i lumtur. Ka pritur gjatė pėr martesė por tani ėshtė shumė i lumtur. “Tani pėr tani gjendja ėshtė super. Sinqerisht, kėto gra janė shumė tė vyeshme dhe tė ndershme.

Ato t'i respektojnė edhe prindėrit, fėmijėt, janė tė pastra. S'ka shanse qė ajo tė shkojė diku pa tė pyetur. Janė shumė tė ndershme”, pohon Sllavisha pėr “DW”. 

Burrat e martuar me shqiptare nga Shqipėria nė kėtė fshat janė shumė tė kėnaqur. Hoēa ka 500 banorė, shumė prej tyre tė pamartuar.

Vajzat zakonisht martohen me ndonjė jashtė Rahovecit, ndėrsa burrat gjenden para njė problemi tė pazgjidhshėm. Ndaj Sllavisha sugjeron:

“Ata duhet tė martohen me femra nga Shqipėria. Ēka na mungon neve? Djali po mė rritet. Ndryshe me siguri qė ende do tė isha i pamartuar”.  

/Shekulli Online/DW/E.D/

 

 

 


Videot e fundit
21 Komente
Gjilani
Kėt pe kėrkojn vajzat shqiptare, si p.sh ministrja Vlora Citaku qė kritokoj Hoxhėn,por fjalėt e Hoxhės Irfan Salihu sun ja luan prej vendit as topi i Enver Hoxhes se pėr tė mirė tė popullit fliske shiqoni pra femrat si martohen me armikun tash le tė protestoj Vlora Citaku nė kuvend me disa burra e gra e jo pėr Hoxhėn qė flet realitet...
kodrasadikit
Prindet e ksaj vajze dhe vet kjo vajze jan te pacipe ose jan dalfarqa qe se vlen barra qiran me fole per ta dhe sigurisht jan llomi i rrethit te krujes qe as duhet komentuar fatkeqsishte.
Roberti

Shume e vertete \"Gjilani\", Hoxha Irfan Salihu eshte hero. Hero per nder. Ja k\'to jan femrat lavire, qe shesin trupin te Serbi. Nuk e di se si mund te dalin ne k\'te bote me k\'te turp k\'to qelbesira.

 

Pa Emër
E çfar rendesie ka ???
Se serb apo ,shqiptar rendesi eshte te kene nje jete sa me te lumtur
Pasi ajo que duket ne fotografi eshte nje gje shume e bukur .
QOFSHIN MIRE TE GJITHE NJERZIT E PERENDISE !!!
Gjilani
RE: Pa Emėr; Thot njė fjalė popullore, spo te pret sakica meni vend (Sopota),edhe ty pa emėr spo te pret sopata meni vend, her fol ashėtu her kėshtu!!!!!!!!
une
gjilani edhe ti parafolsi martohen sepse me mire me nje serb se sa me nje kosovar qe i turturoni edh ei vrisni grate edhe i beni te vuajne e dini shume mire se si jeni i mbyllni brenda edhe i beni viktima te jetes kshu qe hapni syte se si i trajtoni ju edhe si jetojne te lumtur me serbet :) realiteti te vret nga nje here,,,,(njohe shume kosovar qe jan martuar me femra edh ei kan torturuar edhe rrahur deri ne maximim mire burri ta rrafe po edh ekunetrit e kan rrahur kunaten sikur t eishte e tyre kjo ehste nje turp i madh sidomos per kosovaret qe jan shume mbas bote turp)..
Pa Emër

 selam nga kosova!!!

pa te fare
Nuk e di. Jeta keshtu e ka. Uroj qe femija te rritet I ndergjegjshem per trashegimine e tij te dyfishte.
Shqiptari
Kjo eshte nje gje e mire kur martohen krijojne familje lindin femije. Sepse femijet qe lindin sido qe te jene nga nena qe I lindi ju dha gji dhe I rrit do ngjajne. Por me keto lidhje ndryshon dhe mentaliteti tek njerezit per Shqiptaret. E shihni sa mire dhe me kenaqesi flet ky Serb per Shqiptaret dhe familjet shqiptare.
Keshtu qe Hoxha duhet te jete I kenaqur qe shqiptaret martohen dhe krijojne familje me komshite. Hoxha duhet te merzitet kur martohen me bythe zinjte me zezaker qe Jane shume Kosovare e shqiptare qe jane martuar me kete rrace, duhet te merzitet nga prstutimi qe bejne grate shqiptare dhe kosovare kundrejt pagesave e shume gjera negative per moralin por jo nga krijimi I familjeve te rregullta pamvarsisht besim eve fetare. Sepse kjo ben afrimin dhe lidhjen mindis njerezve kjo eshte e keshillushme dhe nga feja. Ka shume te krishtere qe Jane martuar me muslimane dhe keta duke pare rregullsine dhe ndershmerine e grave muslimane jane kethyer nga te krishter ne musliman
Pa Emër
Kjo eshte e drejt individuale e qdo individi, nese ata mendojn se eshte mire te veprojn ne kete menyre te lindin femije qe nje dit do te jen armiq te popullit te tyre le te veprojn siq deshirojn, per mua ajo edhe e gjith familja e saj konsiderohen serb edhe do te trajtohet si e tille, secili individ i bart te mirat edhe pasojat e veprimeve te tyre individuale.

Pershendetje
Jetoni
rroni
Nuk eshte kjo e vetmja shqiptare qe martohet me serb,per fat te keq ka aq shume qe jane martuar ne Serbi sa eshte per te ardhur keq,shume prej tyre edhe darsmat i bejne ne Shqiperi qe sipas meje eshte edhe me e rend,me ka rastisur te takoj kolone makinash me dasmor te stolisur me flamuj serb ne mes te Tiranes,dhe se askujt nuk i bente pershtypje.Qudi pse.
Pa Emër
Respektoni çdo njeri dhe perdoreni internetin per tu kulturuar . Komentet per artikullin jane te turpshem .
bledi

Pastrojm shqiprin

BARG

Urime ciftit,me shum gezime dhe femij.
Dhe ju o plehra nacionaliste hani  bar si ne koh te luftes o lepura.

Kushtrimi
Para vitit 1990, pra ne kohen e ish RSFJ-se, ne Kosove dhe gjithandej ish Jugosllavise ka pasur shume martesa mes burrave dhe grave me etnitete te ndryshme, dhe kjo eshte konsideruar si "vlere e Vellazrim-Bashkimit", slloagn ky i sistemit sllavokomunist per krijimin e "kombit jugosllav"!
Mirepo, nese shikohen statistikat e kohes, dhe nese merren si shembuj vetem martesat e shqiptareve me pjetar/e te nacionaliteteve sllave, shihet se ne masen me te madhe martesat e perziera etnike kane ndodhur mes burrave shqiptar dhe grave sllave (serbe, boshnjake, malazeze, sllavomaqedone, sllovene ose kroate), dhe shume-shume rralle ka ndodhur qe grate shqiptare te martohen me nje burre te nacionaliteve sllave.
Vlene te permendet se martesat e burrave shqiptar me gra sllave kryesishte kane ndodhur me ata njerz qe kane pasur pushtet politik ne ish RSFJ, kuptohet me qellim te caktuar antishqipt, sepse dihet se nese nje shqiptar eshte i martuar me nje sllave, atehere deshira e tij do te ishte qe kurr mos te prishej "vellazrim-bashkimi", pra ata dhendurr sllavesh nuk kane dashur qe Kosova dhe viset tjera shqiptare te shkeputeshin nga ish Jugosllavia.
E njejta gje mund te thuhet edhe me shume ish oficer shqiptar te ish Armates Jugosllave, te cilet pasi martoheshin me gra sllave as qe mendonin se duhet qe ndonjehere Kosova te fitonte pavaresine nga ish Jugosllavia, edhe per faktin se femijet e tyre kishin gjak te perzier, pastaj rriteshin, edukoheshin dhe kryenin shkollat ne gjuhen serbe, ...me nje fjale ata ndiheshin si "jugosllav" te vertete!

Ndersa fenomeni i martesave te perziera mes burrave sllav (serb, sllavomaqedonas ose malazez) me vajza te reja shqiptare (e kam fjalen vazave shqiptare nga Shqiperia, sepse vajzat shqiptare te Kosoves dhe viseve tjera shqiptare nen pushtim nuk pranojne te martohen me burra sllav) ndodh per faktin se shumica e djemve shqiptar kane emigruar jashte Shqiperise, shume nga ata jane martuar me vajza e gra, e madje edhe plaka te huaja, kryesisht me qellim te marrjes se lejeqendrimit te perhershem ne shtetet e zhvilluara te BE-se, ndaj dhe vajzat shqiptare kane ngelur te pamartuara.

Ja pra arsyeja kryesore pse sot me dhimbje te madhe degjojme, lexojme apo shohim se si nje vajze e re nga Kruja, nga Malesia e Shkodres, nga Mati, nga Puka, nga Korça apo nga Dibra eshte e detyruar te martohet me nje te moshuar serb, sllavomaqedonas apo malazez.

Prandaj, askush nuk ka te drejte ti gjykoj e denoj keto vajza te mjera shqiptare per shkak se ato detyrohen te martohen me njerz te huaj, me te cilet nuk i lidh as gjaku, as gjuha dhe as kultura, madje nuk i lidh as feja, sepse shumica e vajzave shqiptare qe martohen me sllav jane te fese katolike ose muslimane, e shume rralle ortodokse, kurse burrat sllav kryesisht i perkasin fese dhe kishes sllavo/ortodokse.
Pa Emër
neser kur shqiptaret quhen dragolub,millosheviq,daqiq,etj kaja bylbyl nanen
tefiku
ky quni ne foto eshte myrteza qaushi.
Tirona
E di nga shqiptaret e Malit te Zi se Krajli kishte ra ne hall te madh me shqiptaret se vazhdimisht ngriheshin ne lufte.Nje dite njoftoi qe te mblidheshin 300 vasha t me te bukura Malazeze sepse do te dergoheshin nuse tek shqiptaret.Shtetasit malazeze menjehere zgjodhen nje komision per ta derguar tek krajli per te pare nese ishte i cmendur dhe ne se jo ti kerkonin shpjegime per vendimin e marre.Kur e takuan dhe e pane qe ishte ne rregull,atehere e pyeten se perse do ta besh kete veprim.Pergjegja e Krajlit ishte:a e shikoni sa vjet kemi ne lufte me shqiptaret dhe nuk po fitojme?Keto vasha do te shkojne nuse tek shqiptaret ,do te lindin djem ,djemte do te rriten dhe ne e dime se nipi nuk qet pushke kundra dajes.Vetem keshtu mund te shpetojme.Besoj se nuk eshte ide e keqe te perdoret nga shqiptaret sot kundrejt serbeve te Kosoves.
Pa Emër
Shendet & Lumturi!
Iliri i rremė
Edhe unė i uroj lumturi dhe shuuuumė fėmijė çifteve, cilido qoftė kombinacioni i tyre.
Janė njerėz. Meritojnė dhe kanė tė drejtė tė jenė tė lumtur.
albano
urime vajzes ;po qe se e don eshte e lumtur nuk ka asgje te keqe d m thene cuditem akoma qe ka njerez me mendime te shekullit 13 une shikoj zezake dge arabe me vajza te bukura franceze dhe nuk i ben pershtypje asnjeriut familjet franceze i kane pranuar ne shtepi arabet ndersa ju diskutoni gjera qe nuk jane per tu diskutuar ,jete te gjate familjes

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
7 + 4 =
Fotot mė tė pabesueshme tė 2014-ės (FOTO)
Fotografitė mė tė pabesueshme tė vitit 2014 do t’i gjeni nė albumin e mėposhtėm. Ju mund tė shihni personazhe, histori, dhe subjekte qė janė kapur nė momentin e duhur.  Shpėrthimi i vullkanit nė Indoezi qė vrau tė paktėn 15 njerėz, njė sportiste qė ka lindur pa kėmbė, momentet kur kafshėt gjigante
9 fakte qė si dini mbi kolesterolin
Shpesh herė kur lexoni tek njė ushqim nė pėrmbajtjen e tij, qė ka kolesterol, mendoni negativisht pėr tė. Por nė fakt, kolesteroli ėshtė njė substancė qė ndihmon nė prodhimin e hormoneve, vitaminės D, acideve biliare tė nevojshme pėr tė tretur yndyrat. Ja 9 fakte qė nuk i dinit pėr tė: 1.    Edhe p
Gafa e Putinit, quan tė dehur gazetarin me aftėsi tė kufizuara (VIDEO)
Njė gazetar i cili u soll ēuditshėm ndėrsa po merrte nė pyetje Presidentin rus, Vladimir Putin, u ofendua pasi u quajt i dehur, nė njė kohė qė kishte probleme  tė rėnda shėndetėsore. Gazetari u prezantua para Putinit, si Vladimir Mamatov nga gazeta “Reporter” nga qyteti Kirov. Por u desh pak kohė q