10 filmat e shekullit
  • Cilėt janė filmat mė tė bukur tė shekullit tė fundit? Revista “Time” rendit 10 mė tė mirėt duke filluar qė nga "The Artist", “Moulin Rouge!”, deri te “Wall?E”  
 
Publikuar më 22.07.2013 | 13:18

Pėr tė gjithė tė apasionuarit pas filmave, revista "Time" sjell dhjetė filmat mė tė mirė qė janė prodhuar qė nga viti 2000 deri mė sot. Kjo renditje nis me filmin "The Artist". Njė film pa zė, por qė mori njė lumė me ēmime ndėrkombėtare, pėrfshirė edhe ēmimin Oskar. E duke qėndruar tek ēmimet Oskar, nė kėtė listė ėshtė dhe filmi "The Hurt Locker", njė film qė rrėmbeu ēmimet e mundshėm. Pėr tė vazhduar mė tej tek filmi fitimprurės i tė gjitha kohėrave, "Avatar". 

10. “The artist” me regji tė Michel Hazanavicius, 2011 

Njė film i realizuar pėr kohėn, "pa zė" pėr nė Hollivud: Njė histori e sajuar? Jo: Duke iu pėrmbajtur standardeve kinematografike ka merituar tė gjitha ēmimet e fituara. Njė komedi tėrheqėse dhe kreative. Ngjarjet zhvillohen rreth njė personazhi tė njohur (sharmanti francez Jean Dujardin) dhe njė varfanjakeje energjike (Berenice Bejo) tė cilėn ai vendos ta ndihmojė. Pasqyron historitė e vėrteta tė Hollivudit rreth viteve 1920-1930. Njė mėnyrė pėr ta konkretizuar: filmi Singin'in the Rain, qė paraqet tė njėjtėn mprehtėsi dhe gjallėri, por pa zė dhe bardhė e zi. Aktorėt arritėn tė siguronin balancėn e pamundur tė parodisė antike dhe dhėnies sė emocioneve. Nė retrospektivė, triumfi nė marrjen e ēmimit Oskar dukej i pashmangshėm: njė histori reale hollivudiane me tė qeshura, lot dhe brohoritje. 

9. “Moulin Rouge!”, me regji tė Baz Luhrmann, 2001

 Nėse njė ndjenjė ėshtė shumė e vėshtirė tė shprehet me fjalė, atėherė pėrdorni kėngėn! Kjo ėshtė njė mėnyrė artistike e pėrdorur nė kėtė mijėvjeēar pėr tė gjitha format e dramave (tragjedia greke, opera italiane, filmat hollivudianė), edhe pse audienca e konsideroi njė film tė ēuditshėm. Ėshtė njė histori intensive e romantike, qė lindi papritur dhe vrullshėm, me protagoniste Nikol Kidman me me ashkullin magjepsės Evan MekGregor, nė tė gjitha format saj. Bazuar nė "ēėshtjet e zemrės" Moulin Rouge!”, solli sėrish nė modė filmat romantikė, shėnoi ringjalljen e filmave muzikal dhe shfaqjeve televizive (Hairspray, Glee). 

8. “Devdas” me regji tė Sanjay Leela Bhansali, 2002 

Njė vit pas shfaqjes sė Moulin Rouge!, njė tjetėr muzikal u prezantua nė kulturėn ndėrkombėtare: Drama hollivudiane, novela e Sarat Candras (1901), u bė inspiruese e shumė filmave tė tjerė para shfaqjes sė “Devdas”. Ėshtė filmi mė i shitur nė Indi. Skenari ėshtė propagandė pėr vlerat familjare, duke pėrmbytur mazokizmin e atėhershėm. Djali i pasur, Devdas, largohet nga shtėpia, braktis tė dashurėn dhe pėrjeton njė histori romantike me njė prostitutė. Pjesa ėshtė luajtur me aq shumė angazhim aq sa i gjithė filmi duket real. Pavarėsisht pjesėve tė shumta muzikale qė paraqiten, janė dhe emocionet drithėruese qė pėrēon, ato qė e bėjnė filmin "tė kėrcejė". 

7. “Synecdoche, Nju Jork” me regji tė Charlie Kaufman, 2008 

Drama tė vogla njerėzore qė mund tė prekin zemrėn e shikuesve, por qė shpesh nuk i kalojnė kufijtė e kinemasė. Ambicia ėshtė ajo qė u mungon nė pėrgjithėsi filmave indianė, por dhe ajo ēfarė regjisori Carli Kaufman e ka, ambicie e pakufizuar, qė e drejton drejt suksesit. Nė kėtė komedi tragjike, Kaden Kotard, drejtor teatri, shpėrngulet nė Manhatan me ėndrrėn e madhe pėr tė vėnė nė skenė njė dramė realiste. Kontrollues i mirė i vetes, Kaden arrin tė shmangė gratė tėrheqėse qė shfaqen nė rrugėn e tij. Projekti vazhdon. Ėshtė puna e jetės sė tij dhe mund tė duhet shumė kohė qė tė pėrfundojė, por imagjinata e tij nuk mbaron asnjėherė. 

6. “The Hurt Locker” me regji tė Kathryn Bigelow, 2009 

Filmat e shfaqur pas luftės, nė Irak, kishin tendencėn pėr tė reflektuar masakra rreth pushtimit qė kishin ndodhur asokohe. Kėshtu, qytetari jopartizan Uilliam Xhejms, kishte njė vizon tė ri, ishte revizionist. Personazhi ushtarak, Uilliam Xhejms, e donte luftėn. Ai angazhohet mė shumė ndaj detyrave qė e afrojnė me vdekjen se sa me familjen, prandaj vazhdon tė qėndrojė pjesė e forcave ushtarake. Por nė vend qė njerėzit t’i vriste, pėrpiqej t'i mbante gjallė pėr tė hequr bombat e gjetura nė rrugė dhe nė makina. Xhejms ėshtė njė hero hollivudian, ai rrezikon jetėn sepse nė momentin qė merr pėrsipėr njė detyrė duhet dhe ta pėrmbush atė.  

5. “The White Ribbon” me regji tė Michael Haneke, 2009 

Periudha epike dhe politike e Majkėll Hanek, qė fitoi Palmėn e Artė nė Festivalin e Kanės, tregon historinė e brutalitetit dhe fajit kolektiv nė fshatrat e Gjermanisė dy dekada para se Hitleri tė vinte nė pushtet. Vendi ėshtė nė kaos pėr shkak tė akteve tė dhunshme tė kryera mbi kafshėt, pronat dhe fėmijėt. Ēfarė po ndodhte? Kush duhej fajėsuar? Ndoshta duhet fajėsuar tė gjithė, nga ajo qė zbulohet pas ndjekjes sė jetės sė pesė familjeve vendase. Filmi ėshtė prekės dhe mallėngjyes, nė minimum i ashpėr dhe i filmuar nė mėnyrė mahnitėse, bardh e zi. Hanek pėrshkruan njė qytet ku pasionet e tė rriturve janė mbytur nga paragjykimet, fėmijėt janė tė dėshpėruar pėr tė plotėsuar kėrkesat e prindėrve, saqė shpesh shpėrthejnė nė lot. 

4. “Crouching Tiger, Hidden Dragon” me regji tė Ang Lee, 2000

 I lindur dhe rritur nė Tajvan, i arsimuar nė ShBA, Ang Lee krijoi emėr nėpėrmjet dramave pėr tė rritur. Por brenda tij ishte njė fėmijė, njė fans i novelave tė arteve marciale dhe filmave qė pasqyronin kėto ide. Dy personazhe takohen dhe njihen nė njė kombinim tė hijeshisė sė Lindjes dhe performancės intensive Perėndimore, drejtorit tė Kung Fu nė Hong Kong dhe drejtuesit britanik pėrsa i pėrket zhvillimit tė ngjarjeve. Drejtori artistik i filmit mori yjet e tre filmave qė i pėrkisnin periudhave tė ndryshme dhe i vuri tė luftonin nė njė betejė me shpata. Por aktorėt nuk shfaqen duke fluturuar mbi ēati apo duke ruajtur ekuilibrin nė majė tė pemėve, ata nė skenat e luftimit ndeshen me anėt e errėta tė pėrgjegjėsisė personale dhe dashurisė sė pashprehur.

 3. “Avatar” me regji tė James Cameron, 2009

 Filmi mė fitimprurės i tė gjitha kohėrave. Pėr Xhejms Kameron, filmi bėn atė qė supozohet se duhet tė bėjė fantazia, krijon njė eksperiencė tė plotė mjedisore. Shikuesit nuk shkojnė thjesht qė tė vizitojnė pyllin e shirave. Pandora, ashtu si heroi paraplegjik i filmit, Xhejk, gjejnė kėmbėt e tyre dhe ndihen si nė shtėpi atje... Mė pas nėpėr njė peizazh mahnitės fluturojnė tė udhėhequr nga princesha e Pandoras. (Disa e shohin Avatarin si njė imitim tė filmit Pokahontas.) Konservatorėt mund tė kenė pėrēmuar ndjenjat nė njė film lufte ku ushtarėt amerikanė janė armiqtė. 

2. “The Lord of Rings” me regji tė Peter Jackson, 2001 

Pa dyshim qė filmat mbi luftėn e yjeve nxitėn prodhimin e filmave epikė tė kėtij mijėvjeēari. Por cikli me tetė seri i “Harry Potterit” dhe triologjia e “The Lord of Rings” janė tė bazuar nė trillime tė shkruara pėr fėmijė, kėrkonin tė kishin vizion dhe guxim jo vetėm nga krijuesit e tij, por dhe nga sponsorat. Uarner Bros (Potter) dhe Nju Line (Rings) vendosėn tė merreshim me realizimin e filmave, ku ēdo episod kushtonte mbi 100 milionė dollar, para se ta dinin nėse do tė ishin filma tė shitur. Njė sfidė qė karakterizonte tė dy filmat, tė dy ishin filma qė zgjasnin mė shumė se tre orė. Duke marrė nė konsideratė kohėn e limituar qė kanė fėmijėt pėr tė ndjekur TV, ata i reduktuan nė ‘90 minuta, ose mė pak. 

1.“Wall?E” me regji tė Andrew Stanton, 2008 

Regjisori i filmit vendosi tė krijonte njė karakter qė fliste rrallė dhe mė pas kryesisht me bip?e. I lėnė nė tokė pėr shekuj me radhė, duke pastruar mbetjet e racės sė zhdukur njerėzore. Djali robot, WALL?E, mund tė jetė Karli i vjetėr, optimist dhe i pazėvendėsueshėm. Kur Adam, personazhi i filmit, takon EVE-n, ata pėrjetojnė njė romancė. Njė histori narrative dhe guximtare. Filmi paraqet njė ambient muzikal me bisedat "metalike" tė WALL?E (Ben Burt) dhe EVE (Elissa Knight), me makinat dhe armėt e tjera. Filmi do tė mbahet mend dhe nė vitet nė vazhdim pėr magjinė teknike dhe shkėlqimin dixhital qė ka pėrēuar. WALL?E i ka tė gjitha kėto veēori, pėr mė tepėr ėshtė historia e njė romance tė lindur ndėrmjet dy lodrave metalike, aq e pastėr sa nuk ėshtė paraqitur ndonjėherė nė filmat kinematografikė tė 100 viteve tė fundit.


Videot e fundit
1 Komente
dardani
Sic shprehet edhe artisti Alain Delon sot ne jetojme ne kohen e kompjuterit ku edhe trajtimi i filmave behet me anen e nderhyrjes te shkences si edhe te drites ,kamuflimit riprodhimit me ane te kompjuterit etj, gje e cila nuk prek me ndjenjen e spekatorit te kultivuar ! Po te shikojme afer historine e kinematografise ka edhe zhdukje nga skenat si filma te yjeve te botes nje nga ata eshte edhe Gerard Philipe i pa krahasueshem edhe me Humphrey Bogard i cili eshte simbas Amerikan institut film aktori numer nje i botes i zgjedhur! Po te flasim per temen e mesiperme filmat e sotshem nuk kane me vlera si p.sh Regjizori skenari ,muzika,aktori dhe subjekti,une mendoj qe filmi i fundit dhe me i bukuri eshte, ai i 1972 The Godfather i F.F.Coppola dhe Raging Bull i Martin Scorcese i 1980 te cilet kane hyre ne 100 filmat me te bukur te zgjedhur te caktuar nga Amerikan film Institut! Me tej eshte neveri te thuash filma apo sensacione te kohes sepse vete koha ka degjeneruar cdo gje ! Sot 80% e aktorve jane te droguar dhe me shume mediatizem si mbi-vlere se sa vlera te verteta nga produksioni i nje kompanie ! Rasti konkret filmi Troja nje turp ku i pari film Helen of Troy i luajtur nga Rossana Podesta ne rolin e Helenes apo Jack Sernas si Parisi eshte nje monument! Personalisht nuk me pelqen te lavderohem por nga 100 filmat me te bukura te shekullit ne shtepi une disponoj 39- dhe me tej sot botes i mungojne Regjizoret pa folur per aktore! Sot imitohet akoma HITCHCOCK per efefektet fantastike, ate e ka pranuar ne intervistat edhe regjizori me i madh i kohes Martin Scorsese! Nuk ka me Regjizore si BILLY WILDER apo Victor Fleming si edhe aktoret legjendare HUMPHREY BOGARD ,GARY GRANT apo e madhja Katherine Hepburn apo Bette Davis por aktor qesharake te kohes pa vlera morale si Sharon Stone apo M.Douglas qe pelqehen kurre tregojne fundin e drames cveshjen lakuriq ku bukurija trupore e Sh.Stones mahnit syrin epshor te cdo njeriut dhe bastardet e mediave e quajne kete nje film te perkryer, mjaft kinematografia ka vdekur sepse ka vdekur perpara morali!

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
4 + 2 =
Promovohet libri pėr dashurinė e profetit Muhamed
Nė Sarajevė ėshtė promovuar sot libri "Hazreti Hatixha Kubra", i autores Smaragda Klino, kushtuar Hazreti Hatixhes, bashkėshortes sė parė tė Profetit Muhammed. Ky libėr ėshtė botim i rishikuar dhe i plotėsuar i njė studimi shkencoro-letrar pėr Hazreti Hatixhen dhe dashurinė e saj ndaj Profetit Muham
Sėmundja pėr tė cilėn femrat rrallė flasin
Miliona gra nė botė vuajnė nė heshtje nga njė sėmundje e dhimbshme, pasi kanė turp tė kėrkojnė ndihmė. Paralajmėrimi vjen nga gjinekologia angleze Geetha Venkat, e cila thotė pėr "Mail Online" se shumė gra vuajnė nga vaginizmi, njė sėmundje e zakonshme, por qė rrallė diskutohet.  Ky ērregullim, i c
Daēiē i kėndon sėrish Ramės, "O sole mio"
Shefi i diplomacisė serbe, Ivica Daēiē ka mbajtur sėrish njė “mini-koncert”, nė mbrėmjen ceremoniale pėr pjesėmarrėsit e samitit Kinezo-Ballkanik. Sipas portalit “Blic”, nė darkėn ceremoniale pėr tė ftuarit e samitit, qė u zhvillua mbrėmjen e sė martės,  Daēiē kėndoi sėrish kėngėn “O sole mio”. Tė