Njė ministri "e armatosur" me grada
  • Ē'janė kėta gjeneralė pa ushtarė, kur njė gjeneral brigade duhet tė ketė nė vartėsi 4000 trupa me personelin mbėshtetės? Llogaria e sasisė dhe vendeve qė duhet tė jenė gjeneralė bėhet nė mėnyrė shkencore dhe aritmetike. Kėtė ka zbatuar dhe po zbaton NATO-ja
Publikuar më 22.07.2013 | 15:06

Hajro Limaj

-Shqipėria ėshtė njė vend shumė i vogėl dhe shumė i varfėr nė krahasim me tė gjitha vendet e Bashkimit Europian. Ajo mund tė krahasohet me njė bashki tė qyteteve mesatare tė kėtyre vendeve. Edhe pse ėshtė kėshtu, politikanėt dhe qeveritarėt shqiptarė vuajnė nga deliri i madhėshtisė. Ata nė vend tė ndėrtojnė njė administratė publike me struktura nė raport tė drejtė me hapėsirat qė mbulojnė, bėjnė krejtėsisht tė kundėrtėn. Njė vend me tre milionė banorė mban njė administratė publike me mbi 84 mijė vetė. Mjafton tė shikojmė Ministrinė e Mbrojtjes dhe kuptojmė situatėn qė ėshtė nė tė gjitha ministritė e tjera. Ėshtė ministria ku nė vazhdimėsi debatohet pėr gjeneralėt e shkarkuar dhe gjeneralėt e dekretuar nga presidenti, kur numri i tyre duhet tė jetė shumė mė i vogėl se sa ėshtė. Ministria e Mbrojtjes sot ėshtė njė ministri gjigante, e cila piramidėn e ndėrtimit tė saj e ka kthyer me kokė poshtė. Prandaj me tė drejtė ajo mund tė emėrtohet Ministria e Mbrojtjes e gjeneralėve pa ushtarė. Konkretisht, ministri ka nė vartėsi tre zėvendėsministra, njė sekretar tė Pėrgjithshėm, gjashtė drejtorė tė Pėrgjithshėm, 16 drejtorė dhe 6 drejtorė tė agjencive, qendrave dhe shėrbimeve tė strukturės vartėse. Kur ka 6 drejtorė tė Pėrgjithshėm, pėr ēfarė i duhen tre zėvendėsministrat? Bllokut civil t’i shtojmė tani bllokun ushtarak qė ka nė krye njė shef Shtabi tė Pėrgjithshėm, dy zėvendėsshefa shtabi, njė drejtor tė Shtabit tė Pėrgjithshėm dhe 9 drejtorė drejtorish. Me kėtė strukturė, ajo ka 400 veta, 250 persona nė bllokun civil dhe 150 nė Shtabin e Pėrgjithshėm. Aq shumė dhe aq e madhe sa nuk mund ta gjesh nė asnjė ministri tjetėr tė NATOs nė raport me Forcat e Armatosura qė kemi. Thuhet se sė bashku me personelin qė ka nė varėsi nė tė gjithė vendin arrin nė 9 mijė veta, nga tė cilėt 3000 janė ushtarakė tė frontit luftarak, ndėrsa 6000 janė mbėshtetėsit e tyre, kryesisht civilė. Pra njė ushtarak me 2 civilė. Le tė vijmė tek sasia e gjeneralėve qė janė sot: Shefi i shtabit tė Pėrgjithshėm, dy zėvendės tė tij, komandantėt e Forcave Tokėsore, Detare, Ajrore, komandanti i Brigadės Logjistike, komandanti i Mbėshtetjes Rajonale, kėshilltari i Presidentit, pėrfaqėsuesi ushtarak nė NATO, Drejtori i Agjencisė Informative tė Mbrojtjes. Me kėtė sasi gjeneralėsh Shqipėria duhej tė kishte 24 mijė trupa, duke llogaritur vetėm gjeneralėt qė janė direkt nė drejtimin e tyre. Atėherė ē’janė kėta gjeneralė pa ushtarė, kur njė gjeneral brigade duhet tė ketė nė vartėsi 4000 trupa me personelin mbėshtetės? Llogaria e sasisė dhe vendeve qė duhet tė jenė gjeneralė bėhet nė mėnyrė shkencore dhe aritmetike. Kėtė ka zbatuar dhe po zbaton NATO-ja, ndėrsa tek ne ėshtė ngritur nė sistem: gjenerali pa ushtarė. Me forcat e armatosura qė ne kemi aktualisht, duhet t’i bihet alarmit. Gjeneralė pa ushtarė nuk mund tė ketė. Prandaj, nė Shqipėri, gjeneral brigade mund tė jetė vetėm komandanti i Forcave Tokėsore, ndėrsa komandantėt e Forcave Detare dhe Ajrore, komandanti i Brigadės sė Logjistikės, komandanti i Brigadės sė Mbėshtetjes, komandanti i Doktrinės dhe Stėrvitjes nuk mund tė jenė kurrė mė shumė se grada e kolonelit. Zėvendės shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm nuk mund tė jetė mė shumė se gjeneral brigade, ashtu si edhe Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm nuk mund tė jetė mė shumė se gjeneral me dy yje, gjeneral major. Ashtu si nuk mund tė ketė kaq shumė gjeneralė, ashtu duhet tė shkurtohen edhe dy zėvendės ministrat dhe tė gjithė drejtorėt e Pėrgjithshėm qė ka krijuar nė strukturė z. Imami. Kjo ėshtė njė nga ministritė mė tė diskutueshme dhe mė tė debatueshme pėr zbatimin e ligjshmėrisė, e cila nuk i ėshtė nėnshtruar edhe kontrollit tė domosdoshėm parlamentar. Prandaj ka ardhur koha qė Kuvendi i ri Shqipėrisė dhe qeveria e re qė do tė vijnė nė pushtet nė shtator tė angazhohen menjėherė me kėtė situatė alarmante qė ėshtė krijuar nė kėtė ministri dhe tė reformohet e tė ristrukturohet sipas standardeve tė NATO-s duke shkurtuar gjeneralėt civilė dhe ushtarakė qė mbajnė kėto grada kur nė vartėsi nuk kanė ushtarė.


Videot e fundit
6 Komente
Alban
Nje shkrim profesionisti.Por "gjenerali i jugut" i vitit 1997,Arben Imami nuk pyet as per ligj,as per NATO, as per kuvend.Te shikojme se cfare do te beje Edi Rama kur te vije ne krye te qeverise .
Albani
Mark Gjonaj
Mendoj se eshte shkrim i sakte dhe ne kohe! Kujt t'ja thuash zoteri, ushtri pa komandant te Pergjithshem, ndonse ka qene ushtarak!Komente me permbajtjen e ketij shkrimi konstative kemi shkruar gjithmone, sepse na ka terhequr vemendjen, ose eshte jashte standartit, ose kjo rganike hierarkie, qendron ne detyren e perhershme te pergaditjeve te rezervisteve, os duhet te reduktohet!
Sqiptari ne Montreal
I Nderuar Z. Limaj. Duke qene se shoqeriva nje delegacion te huaj ne nje vizite ne Ministrine Mbrojtjes para ca muajsh, po u them se kam idene se nuk e njihni mire sturkturen dhe nuk e kuptoni funksionimin, pasi disa struktura jane te imponuara per shkak te angazgime te Shqiperise. Duke qene se me lidhi puna, Drejtoria per Integrimit ne BE kane te gjitha ministrite dhe do kene deri sa te antarsohemi. Po ashtu ajo e NATO-s dhe ca te tjera jane perseri te imponuara nga angzhimet ku jemi antaresuar. Nuk eshte thene po ashtu qe numri personelit ushtarak te jete nje koficent pjestimi dhe shumezimi me numrin e gjeneraleve.
Pa Emër
Ka rreth 50 vjet qe forcat e armatosura te Shqiperise, veçanerisht ushtria eshte e "mbytur" me shtabe e komanda, dhe ushtare me pikatore - mjafton te sillni ne mend pikat e hapjes, e sot me strukturat shembellese te aleateve, perseri pa ushtare.

Kolonel (ne rezerve) Limaj, çfare na sjell nga pervoja juar (aq sa keni nxene) gjat punes si atashe ne fund-vitet '90? Keto normativa jane sa shabllone, aq edhe te ngutshme, e te pavend. Mos valle po i beni hysmet ndonje pozicioni ne ndonje komision parllamentar, apo gjetke.
Bedriu
Ministria e Mbrojtjes,Shtabi i Pergjithshem dhe tw gjitha komandat duhet ti nwnshtrohen njw reforme tw thelw konceptulae dhe strukturore.Me tw drejtw kwtw ka programuar edhe kryeministri ne pritje,Z.Rama.Ushtaraket ne rezerve dhe ne pension gjate pereiudhes se ministrit Imami janw keqtrajtuar ne menyrem me te keqe.Me aktin normativ te vitit 2009 u shkaterroi statusin e ushtaraku,u hoq te drejten e kurimit jashtw shtetit dfhw nw spitalet e tjera nw shqiperi,sikur tw mos ishin ushtarakwt e ketij vwndi,por tw serbit.Boll me pallavrat.Ti jepet fund kesaj megallomanie.
Bedriu
Bedriu
Ministria e Mbrojtjes,Shtabi i Pergjithshem dhe tw gjitha komandat duhet ti nwnshtrohen njw reforme tw thelw konceptulae dhe strukturore.Me tw drejtw kwtw ka programuar edhe kryeministri ne pritje,Z.Rama.Ushtaraket ne rezerve dhe ne pension gjate pereiudhes se ministrit Imami janw keqtrajtuar ne menyrem me te keqe.Me aktin normativ te vitit 2009 u shkaterroi statusin e ushtaraku,u hoq te drejten e kurimit jashtw shtetit dfhw nw spitalet e tjera nw shqiperi,sikur tw mos ishin ushtarakwt e ketij vwndi,por tw serbit.Boll me pallavrat.Ti jepet fund kesaj megallomanie.
Bedriu

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
2 + 3 =
Ambientet e QSUT-sė kthehen nė njė kopsht zoologjik
Mace, minj, kope qensh dhe sė fundmi pula, pata dhe gjela deti. Nuk jemi nė ndonjė kopsht zoologjik por nė ambientet e Qendrės Spitalore Universitare Nėnė Tereza. Nė njė zonė spitalore si kjo, duhen ndaluar nė mėnyrė kategorike kafshėt endacake pėr shkak tė sėmundshmėrisė qė ato mund tė pėrhapin. 
Ish-Spitali Ushtarak, aty ku dhe dyert kanė pėsuar trauma
Dera nė foto ėshtė dera e dhomės numėr 3 nė pavijonin e traumave. Atė e ndesh nė katin e dytė tė Spitalit Universitar tė Traumave (ish-Spitali Ushtarak). Tė afėrmit e pacientėve tė kėsaj dhome kanė menduar t’i lajmėrojnė vizitorėt qė dera nė fjalė ka njė problem, bie. Me germa kapitale nė njė letė
Shkuan nė ekskursion, 7 adoleshente kthehen shtatzėna
Kishin shkuar nė njė ekskursion disa ditor me shokėt dhe shoqet e klasės, por 7 prej vajzave tė mitura, janė kthyer nė shtėpi shtatzėna. Dhjetėra nxėnės serbė tė njė shkolle fillore nė Bosnjė Hercegovinė, nė Republikėn Srpska, shkuan nė njė ekskursion pesė ditorė, qė pėr disa prej tyre rezultoi fat