Matura, plotėsimi i formularit A2, fundi i javės qė vjen
Publikuar më 26.07.2013 | 15:38

Plotėsimi i formularit A2 nga maturantėt do tė bėhet nga fundi i kėsaj jave ose fillimi i javės tjetėr. Kėshtu njofton Agjencia Kombėtare  e Provimeve, qė njofton se deri nė fund tė javės do tė jetė gati sistemi dhe udhėzuesi pėrkatės pėr maturantėt, i cili do tė publikohet nė faqen elektronike tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės. 

Maturantėt paraprakisht duhet tė bėjnė pagesėn pranė shkollave qė tė mund tė futen nė sistem pėr tė plotėsuar formularin. Nė rast se ata nuk e shlyejnė detyrimin financiar prej 2000 lekėsh, nuk do tė jenė pjesė e maturės, pasi mesatarja e tyre nuk shihet online nė sistem pėr t’u pėrllogaritur. 

Afati pėr plotėsimin e formularit A2 do tė zgjasė 3-4 ditė, periudhė qė specialistė tė AKP-sė, e konsiderojnė tė mjaftueshme pėr tė bėrė aplikimin. Nė udhėzimin qė do tė publikojė MASH-i brenda disa ditėsh, do tė pėrcaktohen edhe hapat se si do tė bėhet plotėsimi. 

Formulari mund tė plotėsohet nga ēdo kompjuter qė ka lidhje me internet. 

/Shekulli Online/Pėrgatiti: E.Sh/


Videot e fundit
0 Komente

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
4 + 1 =
Tronditėse! Jetoi pėr 4 vjet me njė shirit parazitėsh 10 cm
Njė shirit parazitar 10 centimetra i gjatė ka jetuar nė trurin e njė njeriu pėr katėr vjet, para se mjekėt ta zbulonin pėrmes njė skaneri. Burri 50-vjeēar, i cili ende nuk ėshtė identifikuar, kreu njė vizitė tek mjeku nė vitin 2008, pasi vuante nga dhimbja e kokės, humbja e kujtesės dhe e nuhatje
Ku fshihen bakteret nė shtėpinė tonė?!
Nėse ju shkon mendja te tualeti, harrojeni! Ai nuk pėrfshihet as nė mesin e 20 vendeve mė tė papastra. Pavarėsisht pastrimit tė vazhdueshėm, ka disa vende, tė cilat janė tė stėrmbushura me baktere, aq sa mund tė bėhen edhe mjaft tė rrezikshme pėr shėndetin. Ja nga kush duhet tė keni kujdes. Mbajtės
"Kosova ėshtė Shqipėri"
"Kosova ėshtė Shqipėri".  Ky ėshtė mesazhi i stampuar nė bluzėn e mesfushorit tė Kombėtares Kuqezi, Migjen Bashės. Basha, edhe pse i ka munguar ekipit kombėtar tė futbollit, pėr shkak tė dėmtimit, ėshtė bėrė prezent pėrmes njė postimi nė "Facebook".  Ai ka postuar njė fotografi, ku shfaqet i vesh