Universitet nė Shqipėri, ndėr tė fundit nė botė
Publikuar më 04.08.2013 | 8:45

Universitetet shqiptare vazhdojnė tė mos pozicionohen mirė nė klasifikimin botėror sa i pėrket cilėsisė. ‘Web Ranking’, agjencia prestigjioze e njohur nė klasifikimin botėror tė shkollave tė larta nė mbarė botėn ka publikuar mė 2 gusht klasifikimin e ri pėr vitin 2013.

Ajo qė vihet re ėshtė fakti se edhe krahasuar me njė vit mė parė shkollat e larta shqiptare kanė humbur rreth 800 vende nė renditjen botėrore. Nga 21.248 shkolla tė larta nė mbarė botėn, universiteti mė i mirė shqiptar renditet nė vendin e 8.012, ndėrkohė qė njė vit mė parė, universiteti i parė shqiptar mbante vendin e 7.299. Ndėrsa universiteti mė i dobėt shqiptar, mban vendin e 21.130 nė klasifikimin botėror nga vendi i 38-tė nė Shqipėri. 

Ata fillojnė e duken pas vendit tė 8 mijtė, ndėrkohė qė lista e 38 universiteteve shqiptare, e pėrfshirė nė kėtė klasifikim, mbyllet nga universiteti “Medikadent” qė pozicionohet nė vendin e 21.130 nė klasifikimin botėror nga 21.248 shkolla tė larta nga e gjithė bota qė janė renditur nė kėtė tabelė cilėsie.

Nėse e krahasojmė me listėn e publikuar njė vit mė parė, universitetin e parė shqiptar do ta gjejmė pothuajse 800 vende mė poshtė se sa 2012-a. Lista e universiteteve shqiptare nė klasifikimin botėror kryesohet nga Universiteti i Tiranės nė vendin e 8012, ndėrsa njė vit mė parė, ai ishte universiteti i dytė mė cilėsor nė vendin tonė dhe renditej nė vendin e 8.735 nė klasifikimin botėror. Ndėrkohė qė njė vit mė parė, ky klasifikim botėror kryesohej nga shkolla e lartė jopublike “Epoka”, nė vendin e 7.299, por qė kėtė vit ai renditet nė vendin e dytė tė universiteteve shqiptare, dhe nė vendin e 9.874 nė klasifikimin botėror.

Nė vendin e tretė tė universiteteve mė cilėsore shqiptare renditet universiteti Politeknik i Tiranės, i cili pozicionohet nė vendin e 10.049 nė klasifikimin botėror, ndėrsa njė vit mė parė ai renditej nė vendin e 10.738.

Nė vendin e katėrt pėr Shqipėrinė pozicionohet universiteti i “New York-ut” nė Tiranė, i cili nė klasifikimin botėror renditet nė vendin e 10.460, ndėrsa nė tė pestin pėr Shqipėrinė renditet Universiteti Bujqėsor i Kamzės, i cili mban vendin e 10.855 nė klasifikimin botėror. Ndėrkohė vendet e para tė klasifikimit botėror i mbajnė shkollat amerikane dhe ata angleze. 

10 universitetet mė tė mira nė botė 

1. Harvard University 

2. Massachusetts Institute of Technology

 3. Stanford University 

4. University of California Berkeley

 5. University of California Los Angeles UCLA 

6. University of Washington 

7. University of Michigan 

8. Cornell University

 9. University of Minnesota 

10. University of Pennsylvania

/Shqiptarja.com/


Videot e fundit
12 Komente
Besnik K
Ne paci zot, vendosni kritere minimale akredidime per keto kasolle qe i therrasin Universitete!Kjo nuk ka bere vaki ne asnje vend te botes.Vetem rruges per Rinas mund te blesh diploma falso ne te pakten 10 kasolle te tilla. Po cfare Universitete jane keto more te mjere.Jemi bere gazi i botes me keto vatra qelbi dhe injorance.Ju lutem shpetojeni dijen nga injoranca!
luani
kujane te ANGLISE o gazeta
Gezim
Shkollat e mesme te para '90 kane qene me nivel dukshem me te larte se Universitetet e sotme shqiptare.
Pa Emër
shqiperia do shume vite qe te hape universitet ne kuptimin real te fjales.
FRANI
PO HABITEM SE GJITHE QEVERITARET KANE MARRE KETO UNIVERSITETE SI KANE ME JA BA TASHI SE NUK I NJIFET SHKOLLA NE BASHKIMIN EUROPIAN
goni
po a e njehni turin ju ' eshte bere me shkoll te lart po sa tura ka ne shqipni ju shtu edhe trota i bosit
pensionisti
Shkolla me e mire ne monizem ishte shkollae mesme e arsimit te pergjitheshem Raqi Qirinxhi e qytetit te arsimit ku ra zilja e pare per shqiptaret e pergjumur nga 500 vite pa shkolle, ne Korce.
Nxenesit e asaj sholle kudo neper bote jane bere kuadro te afta ne shkenca,mjekesi,informatike,filozofi,diplomaci, elektonike,etj.
Zef Kallami
Nuk ishte keshtu deri me 1990.Me ardhjen e ideologut me Shqiperine ne gjendjen zero.Bani te shkaterroi shkolla e akademi ngritjen e shkolles plepa Durres.Dhe fundi asht ky sot mbas 23 vjet jo pak zhgatrrim drejte analfabetizmes vicidoliane.
katnari
e moret vesh tani te gjithe ju injorantet dhe injorantet qe na shisni diplonat sigur cfare keni ne dore,, ti mund te vleresosh veten por te vleresojne te tjeret,, prandaj mos na beni si te shkolluar se kete shkollen tuaj, shume si ne qe komentojne i kane bere keto universitete ne enderr,, gjithe injorantet dhe injorantet ne shkolla private me leter qe nuk ka vlere ne dore dhe thone une jame univeristet,, nuk punej dote ne cdo pune ,, por ju mor injorante nuke e dini cdo te thote pune e para,,, u rrofshin letrat.....
hmmm
po mir mo po ca prisnit ju? ej, a ke ndonje lek se du me ja dhen profesorit me marr mesimin
Studenti
Ju lutem shikoni keto leksione te pedagogeve te gazetarise se Universitetit te Tiranes per te kuptuar se ku ka arritur shkalla e idotesise ne universitetet tona.
http://radiout.e-shkolla.com/radioReporteri/departamenti-i-gazetarise-dhe-komunikimit-prezanton-e-learning/
1234
Shqiptaret merren vetem me politike, studimet dhe shkenca jane dytesore.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
1 + 2 =
Kopshti zoologjik drogon luanin, qė vizitorėt tė bėjnė foto (VIDEO)
ARGJENTINĖ- Njė kopsht zoologjik ėshtė nėn hetim dhe rrezikon tė mbyllet pas disa fotografive qė janė publikuar nga vizitorėt e tij. Fotografitė tregojnė vizitorėt brenda kafazit tė luanėve, tigrave apo arinjve, nė njė kohė qė kjo ėshtė e ndaluar. Kopshti zoologjik “Lujan” nė Buenos Aires, Argjent
Shqiptarėt dominojnė Ballkanin dhe Europėn Lindore nė seks
Faqja e famshme pornografike “Pornhub” ka realizuar njė studim nė lidhje me qėndrueshmėrinė nė seks. Edhe pse shqiptarėt nuk mund tė mburren pėr nga qėndrueshmėria nė nivel botėror, pasi kėtė titull e mbajnė meshkujt nga Saharaja Perendimore me 16.16 minuta, pastaj ata nga Togo me 15.03 minuta dhe
Putin ka rėnė nė dashuri
Presidenti i Rusisė, Vladimir Putin, ka pranuar se ka rėnė nė dashuri. Gjatė konferencės vjetore pėr gazetarė, njė reportere, duke iu referuar Putinit si “beqari numėr 1 nė Rusi", e ka pyetur atė: "A dashuroni dikė?" Putini ėshtė pėrgjigjur me “po”, dhe sėrish me "po" u pėrgjigj kur dikush e pyeti