Mbulohet Shkėndije Mujaj, serioze pėr Ramazan
  • Adoptimi nė Zvicėr nga familja e krishterė dhe zbulimi i rrėnjėve muslimane
Publikuar më 04.08.2013 | 12:21

-Shkėndije Mujaj di vėrtetė tė befasoj opinionin. Sa e shohim nė poza shumė provokuese dhe gati tėrėsisht e zhveshur, e saj e mbuluar tėrėsisisht si njė pjesėtare e pėrkushtuar e fesė islame. Sė fundmi ajo pėrshėndetjet e zakonshme me fotot lakuriqe qė i ka postuar nė rrjetet sociale, i ka zėvendėsuar me pėrshėndetjen arabe ‘selam alejkum’, kjo pėr faktin se jemi nė muajin e shenjtė tė Ramazanit dhe ajo ka vendosur qė gjatė kėtij muaji t’i pėrkushtohet denjėsisht riteve fetare.

Ēfarė ju shtyri qė pas njė kohe bukur tė gjatė t’i riktheheni pėrkushtimit ndaj fesė islame duke vėnė edhe mbulesėn?

Mediat sikur mė kanė nė qejf shumė, edhe gjithnjė i pėrziejnė gjėrat sidomos gjėrat personale qė nuk i di askush!. Fillimisht ju falėnderoj shumė qė mė dhatė mundėsinė tė sqaroj kėtė temė, pra ‘Mbulesėn’ dhe njėkohėsisht mė lejoni tė jua uroj gjithė myslimanėve muajin e shenjtė tė Ramazanit, pra muajin e mėshirės dhe agjėrim tė lehtė tė gjithė agjėruesve. Unė jam rritur nė njė familje zvicerane, pra tė krishtere tė cilėt mė morėn pėr tė mė adoptuar nė atė kohė kur familja ime ishte nė Kosovė dhe po mbretėronte kohė lufte. Unė kam ardhur vet nė Zvicėr tek tezja ime ku edhe pas njė kohe tė shkurtėr me disa pakėnaqėsi i kam ikur tezes dhe jam drejtuar institucioneve pėrkatėse ku kėrkova tė shkoj nė shkollė. Pas njė reportazhi televiziv ata mė kishin parė dhe u lajmėruan pėr tė mė birėsuar dhe unė dhe shkova tė jetoj ne hotelin tė cilin ata e posedonin. Sa herė qė ata hynin nė kishė unė qėndroja tek dera, sepse ju thosha se jam myslimane, edhe pse nuk kisha kurrfarė njohurie mbi islamin. Por kontakt me Allahun dhe frymėzim shpirtėror kam pasur gjithnjė edhe si e vogėl. Fillova pak nga pak tė mėsoj namazin ku falėnderoj Zotin shumė, pėrveē qė kryej njė obligim e ndiej veten shumė mirė. Pastaj u mbulova, sepse dua t’i zbatoj tė gjitha rregullat qė Allahu tė jetė i kėnaqur me mua. Si ishte reagimi i tė tjerėve pėr mbulesėn tėnde? Rrethi im pėrkatėsisht familja u shokuan totalisht dhe mendonin se mė ka shtyrė dikush me u mbuluar, meqė kisha shoqėri edhe nga Arabia.

Unė e ndiej veten shumė mirė, aq mirė sa qė them o Zot pse kėta kėshtu tė humbur e unė po ndihem kaq e lumtur?

Madje, madje, mami mė kushtėzoi ta heqė shaminė duke mė thėnė qė mos tė shkoj nė shtėpi me shami. Ndėrkaq babi mė thoshte mbulesėn duhet ta vėsh vetėm kur tė bėsh namaz e jo edhe gjatė rrugės. Them ka qenė vendim pak sa i shpejtė pėr t’i rezistuar gjitha kėtyre akuzave, madje ka pasur edhe familje qė mė kanė hequr shaminė jashtė, pastaj mė kanė lėnė tė hyj brenda.

Reagime kam edhe nga shoqėria, por megjithatė, unė vazhdoj tė jem me dėshirėn time pėr mbulesėn. Mbulesėn do ta mbani gjithnjė apo pėr njė kohė tė shkurtėr?

Pėr mua ėshtė me rėndėsi dhe gjithė juve qė besoni botėn tjetėr veprat tė bėhen me sinqeritet vetėm pėr hir tė Allahut e jo sa pėr sy e faqe, sepse Allahu e din edhe pėshpėritjen tėnde nė zemėr. Sa i pėrket mbulesės unė ēdo herė mbulohem gjatė adhurimit ose namazit ose kur lexoj Kuran, por si duket disa media kohėve tė fundit kanė trilluar rreth mbulesės, kėshtu qė iu kisha lutur qė tė mė lėnė tė qetė sidomos nė kėtė muaj tė shenjtė tė Ramazanit.

Ēfarė do tė ndodhė me profesionin tėnd tė kėngės, do t’i riktheheni?

Muzika mė pėlqen dhe kam pasur si hobi, kam dėshirė shumė tė vallėzoj dhe ndihem mirė por tė them tė drejtėn nganjėherė mė vijnė disa mendime ashtu qė ato vargje janė fjalė tė kota dhe vėrtetė po t’i analizosh mirė janė tė kota. P.sh. (tė deshta, mė le, ku je etj), kam filluar tė kem bindjen qė kėto janė tė kota, kam filluar mos ti ndjejė ato vargje dhe jam shumė konfuze se a ėshtė vėrtetė muzika haram?


Videot e fundit
11 Komente
luani
hallau ja ka dhane trupin keshtu qe shkendija nuk duhet te mbulohet .vetem te zbulohet se eshte si shpirt ja haksha zemren ja haksha
pa te fare
Mire qenka mbuluar. Po buzet pse I ka llangosur?
Eshte shume here me serioze dhe e paster e zbuluar dhe e paperlyer me makiazhe pa folur per ca ka brenda kokes qe me duket ca bosh. Barbi aka bjondinke me perce. Te gjeje burre nga Arabia me shoqe e te mos ia shohim bojen be Shqiperine tone krenare.tung
Mark uk
Nese e ka seriozisht I lumt.Me qe ramazanin eshte duke e mbajtur,a I qendron besnik te gjitha rregullave.
Gege Kosova
femren Zoti e ka krijuar perburine dhe sherben per meshkujt mu me bukurine. Mbulesa eshte e ndaluar edhe me KURAN, duhet te duket per disponimin qe ka, per bukurine qe permban shpirti i saj, dhe gjithe hijehine natyrale, qe dikush e quan provokative, Femrat kane ato hijeshi, jo meshkjt. Mbulesa kundershton vlerat natyrore dhe ati qe Zoti i madh i ka dhuruar femre. Edhe kjo bukuroshe, mos te mbullohet, shihin vetem buzet qe nuk ka arritur ti mbuloje, tregojne se kjo krijes e mrekulueshme, ka vlear te mdhe bukurie, Mos u mbulo moj se na plase.
Pa Emër
Si feja dhe njerzit jane komedi hyjnore-njerezore mbi toke.Po per nji dite duhet rrespektuar ramazani dhe ditet e tjera te dilet shulle sic te ka fal zoti.cullak.
ofiqari
Turp te kene ata qe flasin keq per Shkendijen. Shkendija eshte muslimane e devotshme. Madje eshte edhe e virgjer - nga veshet, kuptohet.
fatmiri
Budallalleqe! Njerez qe nuk dine çfare bejne. Te shokuar nga injoranca. O njeren, o tjetren. Kjo eshte bota . Te quash muziken haram, eshte si te mos duash veten dhe te mos respektosh ata njerez qe zene perqindjen me te madhe ne bote. Habitesh me gjallesa te tilla, megjithate le te beje si i pelqen, por nuk ka çfare u rekomandohet te tjereve per veprimet e saj prej nje buadallaqe. Por ka si ajo plot dhe u sherben atyre. Vendos shami dhe rri pa breke!
deda
1 muaj me zotin e 11 me shejtanin
hareis
Buk e di se kujt i pengon, a mbulohet dikush ose jo. Mbulesa dhe respektimi i rregullave fetare eshte vendimi i saj dhe askush nuk ka te drejte ta pengoj. Injorante jane ata qe flasin me paragjykime dhe nuk i respektojne ndjenjat dhe vendimet e tjereve
Ummu Sumeja
Mbulesa nuk ėshtė e ndaluar nė Kur'an : ,??Le t'i vėnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre...,??. (el-Ahzab, 59)

Muhammedi (salAllahu alejhi we selem) ka thėnė:
,??Nė fundin e ummetit tim do te ketė gra tė mbuluara, por tė zbuluara. Kokat e tyre do t,??i kenė sikur gungat e deveve. Mallkoni ato, sepse ato do tė jenė tė mallkuara. Ato nuk do tė hyjnė nė Xhennet, e as qe do ta ndiejnė erėn e tij, kurse era e tij ndihet aq larg,?? (Tefsir Ibn Kethir )!
Pra, ky ėshtė argumenti se veshja e njė teshe te tejdukshme konsiderohet si mėkat i madh.

,??O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave tė besimtarėve le t'i vėnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, pse kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaçe) e tė mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues,??. (el-Ahzab, 59).
moter muslimane
allahu i udhzoft gjith ato qe jan kon si kho inshallah

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
3 + 5 =
ALARM! Peshku helmues mbėrrin nė brigjet e Adriatikut
Peshku helmues  me lėkurė tė argjendtė ka mbėrritur nė ujėrat e detit Adriatik.  Alarmi vjen nga Instituti Oqeanografik Spalato. Mediet italiane shkruajnė se ditėt e fundit, peshkatarėt nė Itali kanė kapur njė numėr tė lartė peshqish tė kėtij lloji. Sipas Il matino, Ky peshk ėshtė i rrezikshėm
8-vjeēari qė kėndon teksa bėhet synet (VIDEO)
Ėshtė vetėm 8 vjeē dhe njihet pėr zėrin e tij tė bukur dhe pėr kėndimin e kėngėve patriotike. Mirėpo kėsaj radhe, Lior Hajdari, ka bėrė diēka qė nuk ėshtė parė mė parė.  Ai ka kėnduar teksa po bėhej synet nga mjeku. Liori nuk e ka ndalur kėngėn “Thėrret Prizren, mori Shkodėr”. Madje ai e bėn edhe
Ambientet e QSUT-sė kthehen nė njė kopsht zoologjik
Mace, minj, kope qensh dhe sė fundmi pula, pata dhe gjela deti. Nuk jemi nė ndonjė kopsht zoologjik por nė ambientet e Qendrės Spitalore Universitare Nėnė Tereza. Nė njė zonė spitalore si kjo, duhen ndaluar nė mėnyrė kategorike kafshėt endacake pėr shkak tė sėmundshmėrisė qė ato mund tė pėrhapin.