Turizmi shqiptar me fytyrė tė re
Vajza 26-vjeēare, Blerina Ago rrėfen historinė e suksesit dhe njė rrugėtim tė vėshtirė qė e pret atė dhe miqtė e saj nė shtegun e promovimit tė turizmit shqiptar
Publikuar më 10.10.2013 | 16:49

Luela Myftari

- Blerina Ago ėshtė njė vajzė fine, qė po ta shihni nė rrugė nuk do tė mendoni se ėshtė njė nga ato vajzat qė ēmendet pėr pak adrenalinė. Ėshtė diplomuar nė shkencat juridike dhe ndjek njė lloj stili nė veshjen e saj tė pėrditshme qė nuk lidhet aspak imazhin e vajzės qė ajo lė gjatė lundrimeve nėpėr lumenjtė e Shqipėrisė. Qė prej vitit 2009, ajo ėshtė zėvendėspresidentja e Albania Rafting Group. Dhe qė prej kėtij vit, Ago ka punuar shumė qė t’i sjellė kėtij vendi tė ardhura nga ky lloj turizmi. E nė fakt, pėrpjekja e saj dhe e njė grupi tė madh qė punon me tė ka rezultuar e suksesshme. Vetėm njė muaj mė parė USAID-i e ka konsideruar iniciativėn e kėtij grupi si njė ndėr historitė e suksesit nė Shqipėri. Pėr kėtė arsye, USAID i ka dedikuar kėsaj historie suksesi njė dokumentar tė shkurtėr, i cili sigurisht qė mund tė jetė njė nga mjetet mė tė mira tė prezantimit tė njė turizmi ndryshe.

Blerina na rrėfen se ministria e Turizmit i ka dhuruar grupimit nė tė cilin ajo bėn pjesė edhe njė ēmim pėr Ekologjinė, por dekorimi si njė histori suksesi, qė vjen nga njė mentalitet me parametra krejtėsisht tė ndryshėm nga ato qė pėrdoren nė Shqipėri e bėn edhe mė real dhe njėkohėsisht mė tė prekshme punėn e tyre. Ajo qė mė sė shumti i pėlqen Blerinės tė pėrmendė nga historia “e saj” e suksesit ėshtė dokumentari. “Kjo nuk ėshtė njė histori qė ėshtė ndėrtuar vetėm nga unė. Pas meje, ėshtė njė grup i tėrė, qė jo vetėm kanė bėrė njė pjesė tė ėndrrave tė tyre realitet, por edhe pėrpiqen ēdo ditė pėr tė mos zhgėnjyer ata tė cilėt tanimė kanė besim tek ne. Nga e gjithė kjo eksperiencė mė duhet tė ndalem pak tek rėndėsia qė ka dokumentari qė USAID realizoi pėr ne. Projekti ynė ėshtė realizuar me shumė dashuri dhe kjo video e USAID ėshtė historia e gjallė e kėtij sporti nė Shqipėri. Kur vendi ynė tė ketė edhe 500 kompani qė promovojnė turizmin nėpėrmjet rafting-ut, kjo video do tė jetė prova e njė zanafille tė vėshtirė, por tė bukur”, thotė ajo pėr “Trup dhe Shpirt”.

Kur e pyesim Blerinėn pėr njohjen e saj me kėtė sport, ajo nė tregon se atė kohė ka qenė adoleshente. “Rrugėve shihja makina tė mėdha qė kalonin aty pranė shtėpisė sime. Mė bėnin pėrshtypje gomonet qė ato mbanin mbi makinė. Ikin gjithnjė drejt Skraparit. E aty ku nuk ndodh thuajse asgjė e bukur me tė cilėn mund tė merresh, si nė Shqipėrinė e asaj kohe, edhe kėto lėvizje tė vogla qė bėheshin pėrballė shtėpisė time tė tėrhiqnin vėmendjen e tė ngjallni kuriozitet. Njė ditė dola pėrpara makinave. Mė thanė se do tė mė dėrgonin nė njė vend tė cilin as nė ėndrrat e mia nuk mund tė vizatohet aq bukur. Sigurisht qė pas kėsaj ata qė kanė qenė njė herė adoleshent, e kuptojnė se ēfarė pėrjetova. Njė natė pėrpara se tė nisesha pėr rafting isha e frikėsuar, kisha ankth dhe dėshirė pėr tė pėrballuar njė sfidė tė re. Deri kėtu e mbaj mend, si thuajse tė gjithė ata qė udhėtimin e parė nuk e mbajnė mend mirė”, na rrėfen Blerina. E pėr tė shpjeguar njė rrugėtim tė gjatė e tė gjatė drejt suksesit duket se Blerina nuk do tė zgjatet shumė.

Por, njė pėrvojė tė tillė nuk ka as si ta rrėfejė vetėm me dy fjalė. “Pasi kupton se ėndrrat mund tė realizohen me punė, futesh brenda njė bote nė tė cilėn dėshiron qė t’i bėsh tė buzėqeshin tė gjithė ata qė kanė besuar tek ty. Unė besova nė ėndrrat e mia, besova se Shqipėria ka potencial tė jashtėzakonshėm pėr tė promovuar vlerat e saj. Kam luftuar, sė bashku me miqtė e mi qė tė sjell tė huaj nė vendin tim. Kam luftuar shumė edhe qė tė bind ata qė janė larguar nga fshatrat e tyre pėr njė jetė mė tė mirė nė kryeqytet, qė tė rikthehen nė vendin e tyre dhe tė ofrojnė njė turizėm ndryshe. Ne tė gjithė kemi luftuar qė ēdo i huaj tė thotė me buzėqeshje se njė fshat apo njė lum si ky nuk e ka kam vizituar asnjėherė. Mė lumturon momenti kur ndahem me tė huajt qė thonė se nuk kanė gjetur asnjėherė liko, raki apo ushqim mė tė mirė se ky qė konsumojnė fshatrave tona, pas udhėtimeve nėpėr lumenj”.

Ajo vazhdon e vazhdon tė na rrėfejė njė histori suksesi nga ato qė duket se nuk kanė mbaruar. Ka ende shumė punė pėr tė bėrė dhe mendon se me punė dhe besim edhe ėndrrat nė dukje tė pamundura mund tė bėhen realitet. “Ne kemi hedhur vetėm njė hap, ėndrrat tonė shkojnė shumė larg”, e mbyll ajo bisedėn me ne.


Videot e fundit
4 Komente
Erinda
Blerina eshte nje vajze kembengulese dhe shume e zonja. Realisht ajo perfaqeson Turizmin Shqiptar me nje fytyre te re. Urime Blerina!
valbona
Urime per secilen qe kontribon ne turizem ne Shqiperi.
Dee
Ju te shekullit harroni se cmimi i Albania Rafting Group eshte shume i shtrenjte per ekonomine e Shqiperise. Ne Amerike eshte $60 dhe me kushte shume me te mira ndersa ne Shqiperi 45 Euro (rreth $64). Me pak fjale keta kane dale per te fituar per vete dhe s'i intereson shume ta promovojne kete sport ne Shqiperi sepse ata e dine shume mire qe nje shqiptar nuk e perballon dot kete cmim.
Pa Emër
Zėvendėspresidentja e Albania Rafting Group Ministra e Turizmit????
Ajo mund te jete vajze e perkryer dhe sportiste/raftere shume e mire, por te jesh Minister i Turizmit te nje vendi bregdetar mesdhetar si Shqiperia kerkon shume me teper njohuri dhe eksperience.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
7 + 5 =
Familja Berisha nė ballon presidenciale, mbulohet Armina
Nė ballon presidenciale tė organizuar nga Bujar Nishani ishin tė pranishėm mjaft personaliteti, mes tė cilėve edhe familja Berisha. Pėrveē ish-kryeministrit Sali Berisha me bashkėshorten e tij, ishin dhe Shkėlzen Berisha me tė dashurėn e tij, Armina Mevlani.  Pjesė e mbrėmjes bamirėse nė Palla
Fjolla merr menaxher tė ri
Fjolla Morina, sė fundmi, ka marrė njė menaxher tė ri, i cili quhet Jetmir Agaj. Menaxheri, megjithėse i ri nė moshė ka marrė pėrsipėr menaxhimin e artistėve mė nė emėr nė Kosovė.  Ai ka qenė administrator i labelit "Babastars" dhe se fundmi i Ledri Vulės, si e dhe i faqes mė tė madhe shqiptare “
Albumi mė "i nxehtė" i vitit (FOTO)
Modelja e njohur, Alilna Davydova ka pozuar pėr kalendarin "Barracuda", qė ekspozon nė faqet e tij marka tė njohura motorrėsh. Me format e saj mahnitėse dhe shikimin intrigues, modelja bukuroshe tė lė pa frymė. Me trupin e saj tė palestruar dhe me forma perfekte, Alina ka pozuar pėr fotografin Do