Tregu i punės, studentėt duan tė bėjnė master pėr tė dytėn herė
Tė hėnėn duhet tė fillojė studimi i ciklit Master. Profesionali ende nuk ka shpallur fituesit, ndėrsa Shkencori fillon regjistrimet  
Publikuar më 18.10.2013 | 10:28

Neritan Gjergo 

E hėna duhet tė shėnonte fillim e studimeve tė ciklit Master nė Universitetin e Tiranės. Mirėpo, jo tė gjitha procedurat kanė pėrfunduar. Dje, janė shpallur fituesit e Masterit Shkencor nė vend, ndėrkohė qė sipas vėzhgimit qė ndėrmori “Shekulli”, e njėjta gjė nuk ka ndodhur me Masterin Profesional. E pėr shkak tė kėsaj mungese listash, pritet qė fillimi i leksioneve dhe seminareve tė shtyhet. Ndėrkohė, fakultetet kanė hapur dyert pėr tė gjithė ata qė e kanė gjetur veten fitues nė listat e Masterit Shkencor. Pra, fituesit kanė kohė tė regjistrohen deri tė hėnėn, kur edhe mendohet se do tė jetė “dita e parė e shkollės”. Pėr tė sjellė atmosferėn e zhurmshme tė kėsaj periudhe regjistrimesh “Shekulli” ju sjell panoramėn dhe gjendjen qė gjetėm nė fakultetet kryesore tė vendit. 

Fituesit, jo tė gjitha listat gati

 Nė Universitetin e Tiranės janė shpallur listat e fituesve tė ciklit tė Master it Shkencor, ndėrkohė qė aplikantėt e Masterit Profesional duhet tė presin edhe njė ditė. Fluksi i madh i kėrkesave pėr kėtė drejtim i ka detyruar strukturat ta shtyjnė afishimin e kėsaj liste. Kuotat pėr kėtė vit akademik janė mė tė larta, nė krahasim me vitet e kaluara. Vihet re kėrkesa nė rritje e studentėve, tė cilėt kanė pėrfunduar ciklin trevjeēar nė universitetet e tjera tė vendit. 

Ekonomiku 

Fakulteti i Ekonomisė vijon tė mbetet nė krye pėr sa i pėrket numrit tė aplikimeve. Pėrgjegjėsja e zyrės sė informacionit nė kėtė fakultet bėn me dije se numri i aspirantėve ėshtė jashtėzakonisht i lartė nė krahasim me kuotėn e lejuar dhe shton se kriteri i pėrzgjedhjes do tė favorizojė notėn mesatare dhe studentėt qė e kanė pėrfunduar ciklin 3-vjeēar nė Universitetin e Tiranės.

Filologjiku

 Nė fakultetin e Historisė dhe Filologjisė, qė nga dita e djeshme ka nisur regjistrimi i studentėve fitues tė Masterit Shkencor, nė degėt Gjuhė-Letėrsi, Gazetari, Histori dhe Gjeografi. Preferenca nė kėtė drejtim mbetet e ulėt, madje disa degė do tė jenė nė limitin minimal tė pranimit tė studentėve. Sipas zėvendės dekanit tė kėtij fakulteti, Prof. Dr. Ymer Ēiraku pritet qė tė ketė spostime nė kėto lista pėr shkak tė aplikimit tė njė studenti nė dy drejtime tė ndryshme ose tėrheqjes sė tij jashtė fakultetit. Edhe kėtu kriteri i pėrcaktimit tė fituesit do tė ndiqet sipas aftėsive dhe vendstudimit tė ciklit Bachelor, por kjo vlen tė pėrmendet pėr listat e profesionalit. 

Njė tjetėr fenomen qė vihet re, ėshtė kėrkesa pėr Master tė dytė nga ana e studentėve tė diplomuar mė herėt me njė diplomė tė nivelit tė parė. Pėr Prof. Ymer Ēirakun kjo shihet si kėrkesė individuale ambicioze, por edhe si mundėsi mė e lartė pėr t’u integruar nė tregun e punės. Atyre u nevojiten 60 kredite shtesė pėr tė marrė diplomėn e dytė tė kėtij programi. Degėt mė tė kėrkuara nė kėtė fakultet mbeten Letėrsia dhe Gazetaria ndėrkohė dega mė pak e kėrkuara mbetet Arkeologjia. Mungesa e kėtyre degėve nė Universitet private nuk afron asnjė student tė jashtėm. Pėrkundėr, ka njė lėvizje qė i drejton tė brendshmit nė degė paralele, jashtė kėtij universiteti si Marrėdhėnie Ndėrkombėtare, Shkenca Sociale etj. 

Juridiku

 Nė fakultetin e Drejtėsisė dominojnė aplikantėt qė kanė pėrfunduar studimet Bachelor nė universitetet private, ndėrkohė qė lista e fituesve nuk ėshtė shpallur ende. Vihet re shqetėsimi i studentėve tė cilėt presin tė gjejnė emrin e tyre nė listė. Kjo gjendje ka shkaktuar kaos, brenda ambienteve tė fakultetit, ku zhvillohet procesi mėsimor qė prej datės 7 tetor. 

Tė mėsosh pa hapur librin 

Lori Roshi

 Shkolla ka nisur bashkė me shqetėsimin e hershėm sesi e sa mėsojnė nxėnėsit nė shkollė e shtėpi. Klasa me shumė nxėnės, banka qė rėndohen nga librat dhe minutat e njė ore mėsimi qė nuk mjaftojnė asnjėherė pėr njohuritė e reja. Nė shtėpi detyra qė bėhen nxitimthi, ngadalė, me ndihmėn e prindėrve, apo tė telefonit me shokėt e klasės, kurse private qė zėnė gjithė javėn, njė vrapim pėr tė presionuar sa mė shumė fėmijėt, por kur tė kėrkojnė zgjidhje tė ndonjė detyre ndihesh larg programeve mėsimore apo metodave analitike me tė cilat je shkolluar vetė. Bota e kompjuterit ėshtė bota qė po tėrheq fėmijėt mė sė shumti por po e shton shqetėsimin prindėror dhe tendencat pėr tė minimizuar kohėn qė fėmijėt ndajnė me kompjuterin. 

Ky konflikt komentohet mė sė shumti nga fėmijėt si njė frikė qė prindėrit kanė nga e nesėrmja e teknologjisė ndėrsa prindėrit se fėmijėt sot dėmtohen nė kohėn pėr tė mėsuar. Mirėpo njė portal online duket se mund ta zėvendėsojė tė mėsuarin pa hapur librat. 

Njė portal mund tė ofrojė kurse mėsimi ku nxėnėsi mund tė gjejė zgjidhje duke bashkėbiseduar me autorė tė teksteve mėsimore apo mėsues tė shkencave natyrore, personalitete tė njohura tė pedagogjisė shqiptare. Nė ēdo cep tė vendit, kudo qofshin marrin pėrgjigje pėr pyetjet apo zgjidhjet e ushtrimeve tė vėshtira, duke e angazhuar nxėnėsin tė dėgjojė, tė shkruajė, tė pėrqendrohet, dhe tė japi vetė zgjidhje duke i mbetur nė mendje informacioni i ri, i pamarrė nė shkollė apo i pakapur nga tė mėsuarit individual me librin. Kėtė herė kompjuteri e fton tė lėrė dembelizmin dhe tė udhėtojė nė botėn e njohurive. 

Jetojmė njė realitet ku nuk pėrjashtohen edhe ngjarje si ajo e kopjimit nė masė tė maturantėve nė provime, nė vend tė matjes sė njohurive reale, njė numėr i lartė nėn presionin e notės zgjodhėn kopjet me telefon. Ndėrsa paralel qėndron njė tjetėr mundėsi, ajo qė nxėnėsi pėrmes internetit tė ndjekė lėndėn online.  


Videot e fundit
1 Komente
Zef Kallami
Nese kjo do vargezoi numrimine e masterve njeripastjetrit.Fundi do te na bindin se masterat u bene si puslla bakalli.Te pabereqetshme.Nivel teorik superlativ,me baze ekonomike nul.E cfare na duhen,per parakalim.

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
5 + 8 =
ALARM! Peshku helmues mbėrrin nė brigjet e Adriatikut
Peshku helmues  me lėkurė tė argjendtė ka mbėrritur nė ujėrat e detit Adriatik.  Alarmi vjen nga Instituti Oqeanografik Spalato. Mediet italiane shkruajnė se ditėt e fundit, peshkatarėt nė Itali kanė kapur njė numėr tė lartė peshqish tė kėtij lloji. Sipas Il matino, Ky peshk ėshtė i rrezikshėm
8-vjeēari qė kėndon teksa bėhet synet (VIDEO)
Ėshtė vetėm 8 vjeē dhe njihet pėr zėrin e tij tė bukur dhe pėr kėndimin e kėngėve patriotike. Mirėpo kėsaj radhe, Lior Hajdari, ka bėrė diēka qė nuk ėshtė parė mė parė.  Ai ka kėnduar teksa po bėhej synet nga mjeku. Liori nuk e ka ndalur kėngėn “Thėrret Prizren, mori Shkodėr”. Madje ai e bėn edhe
Ambientet e QSUT-sė kthehen nė njė kopsht zoologjik
Mace, minj, kope qensh dhe sė fundmi pula, pata dhe gjela deti. Nuk jemi nė ndonjė kopsht zoologjik por nė ambientet e Qendrės Spitalore Universitare Nėnė Tereza. Nė njė zonė spitalore si kjo, duhen ndaluar nė mėnyrė kategorike kafshėt endacake pėr shkak tė sėmundshmėrisė qė ato mund tė pėrhapin.