9 zonat mė tė ndotura nė Shqipėri
Publikuar më 19.11.2013 | 18:25

Qindra mijėra kilogramė mbetje cianuri, kimikate, pesticide, mbetje metalesh tė rėnda, gjenden prej dekadash  nė 31 zonat tė cilėsuara si 'hot spote'. 

Ekspertėt, tė cilėt kanė kryer njė studim, mbi ndikimin nė mjedis kanė renditur 9 zonat mė tė ndotura, me mbetje tė rrezikshme dhe Elbasani gjenden nė krye tė listės. Pėr rehabilitimin e plotė tė kėtyre 9 zonave, qė gjenden tė shtrira ne Tiranė, Berat, Pėrrenjas, Korēė, Elbasan, Rrėshen kėrkohen rreth 620 milionė euro dhe 320 mijė euro pėr ndėrhyrjet operative. 

Nė krye tė listės sė 9 zonave mė tė ndotura, mbetet Uzina e Shkrirjes sė Ferrokromit nė Elbasan. Prej disa dekadash nė kėtė zonė gjenden rreth 400 mijė metėr kub mbetje industriale me pėrmbajtje metalesh tė renda, tejet tė rrezikshme pėr shėndetin e njerėzve.

Ekspertėt kanė sqaruar se rrezikshmėria e kėtyre zonave tek njerėzit lidhet me kontaktin fizik. Nėse pranė kėtyre zonave jetojnė familje, atėherė shėndeti i tyre ėshtė i rrezikuar.

Sipas Ministrisė sė Mjedisit, kompanitė koncensionare duhet tė paguajnė koston pėr rehabilitimin e kėtyre zonave. /TCH/

 

Zonat mė  tė ndotura                                          Mbetjet e rrezikshme 

1. Alba Film ish-Kinostudio ( Tiranė)                     50 gr kripėra cianuri dhe 15.700 kg mbetje tė tjera

2. Ndėrrmarja Dajti ( Tiranė)                                759 kg pėrzierje tė cianurit

3. Fabrika e baterive (Berat)                                Metale tė rėnda, Pb,Cd, Ni

4.Miniera e ( Pėrrenjasit )                                    Metale tė rėnda

5.Miniera e Bitinckės( Korēė)                                Metale tė rėnda

6.Dampa e Shllameve tė Fe-Ni                             Metale tė rėnda

7.Uzina e Shkrirjes sė Ferrokromit( Elbasan )         400,000m kub mbetje  industriale 

8.Dampa e pesticideve (Rrėshen)                         Metale tė rėnda, pestice

9.Uzina e tekstileve Berat                                    126 ton kimikate  80 kg amoniak


Videot e fundit
0 Komente

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
9 + 3 =
Nė 2013-n, Ministria e Mbrojtjes vuri dy helikopterė nė shėrbim tė Zajminės
Nė vitin 2013, Ministria e Mbrojtjes ka kryer njė shkelje flagrante tė ligjit, duke i dhėnė dy helikopterė pėr realizimin e njė videoklipi. Fshehja e raportimit dhe mospasqyrimi i aktivitetit as nė urdhrat e fluturimit pėrbėjnė njė skandal.   Nė videoklipin e kėngės “I kom” tė publikuar nė pranve
Krijohet korsia pėr ata qė ecin duke parė telefonin
Ēudia e radhės vjen nga Kina. Nė njė provincė kineze Chongqing, ėshtė krijuar njė korsi e veēantė pėr ata persona qė nuk rrinė dot pa parė telefonin e tyre gjatė kohės qė ecin nė trotuar. Chongqing ėshtė njė provincė nė jug-perėndim tė Kinės, qė ka krijuar njė metodė tė re pėr tė shmangur pėrplasje
Martohet Elisabetta Canalis, ish-e dashura e Clooney-t (FOTO)
Elisabetta Canalis, aktore dhe kėngėtare kabareje u martua sot nė Katedralen “Santa Maria Immacolata”, nė qendrėn historike tė Algheros. Pas dy-vjetėsh sė bashku,  Canalis i tha “po” Brian Perrit, kirurgut tė famshėm amerikan. 36-vjeēarja dukej mahnitėse me fustan tė bardhė voluminoz dhe me vellon