Vendimi i qeverisė, rriten pagat pėr mjekėt dhe infermierėt
  • Qeveria do tė rrisė me 4 pėr qind pagat pėr 2800 punonjės tė sistemit shėndetėsor dhe Spitalit Ushtarak Fonde pėr zėvendėsimin e aparaturave tė prishura nė QSUT dhe nė spitalin e Korēės si dhe pėr ngrohjen nė spitale
Publikuar më 28.11.2013 | 9:35

Qeveria rrit pagat pėr 2800 mjekė dhe infermierė. Vendimi i marrė mbrėmjen e djeshme nga Kėshilli i Ministrave parashikon rritjen e pagave pėr personelin mjekėsor, mesatarisht me rreth 4 pėr qind, konkretisht pėr 2800 mjekė dhe infermierė tė sistemit tė Ministrisė sė Shėndetėsisė dhe Spitalit Ushtarak tė Forcės Tokėsore. Edhe pse qeveria e re e ka gjetur buxhetin e shtetit bosh, ka vijuar politika e rritjes sė pagave. Po dje Qeveria ka vendosur rishpėrndarje fondesh nė Ministrinė e Shėndetėsisė pėr tė siguruar rregullimin e aparaturave tė prishura spitalore, por dhe sigurimin e sistemit tė ngrohjes nė spitale. 

Rritja e pagave

 “Pėr disa ndryshime dhe shtesa nė vendimin nr. 555, datė 11.8.2011, tė Kėshillit tė Ministrave, “Pėr miratimin e strukturės dhe tė niveleve tė pagave tė punonjėsve me arsim tė lartė nė sistemin e Ministrisė sė Shėndetėsisė dhe Spitalin Ushtarak Qendror Universitar, nė sistemin e Ministrisė sė Mbrojtjes, tė punonjėsve tė infermieristikės nė sistemin e Ministrisė sė Shėndetėsisė e Ministrisė sė Mbrojtjes, si dhe pėr trajtimin e mjekėve nė strukturat e Forcave tė Armatosura”, - thuhet nė vendim e marrė dje nga ekzekutivi. Nė bazė tė kėtij vendimi janė plot 2800 mjekė dhe infermierė me arsim tė lartė tė cilėt do tė pėrfitojnė rritje nė pagat e tyre me 4 pėr qind. 

Aparaturat dhe sistemi i ngrohjes

Po dje Qeveria vendosi “Pėr rishpėrndarje fondesh nė buxhetin e vitit 2013, miratuar pėr Ministrinė e Shėndetėsisė”. Vendimi synon rishpėrndarjen e fondeve ndėrmjet disa programeve brenda buxhetit tė Ministrisė sė Shėndetėsisė, pėr tė realizuar disa investime tė rėndėsishme dhe tė domosdoshme, si: blerje a riparime tė aparaturave tė rėndėsishme spitalore (llambė pėr skanerin e spitalit tė Korēės, ndėrtim bunkeri pėr instalim akseleratori nė QSUT etj.). Ndėrkohė qė nėpėrmjet vendimit “Pėr lejimin e Ministrisė sė Shėndetėsisė, si autoritet kontraktues, pėr kryerjen e procedurave tė prokurimit publik pėr disa institucione tė varėsisė, me fondet e miratuara nė buxhetin e vitit 2013 pėr kėtė ministri”, qeveria krijon mundėsinė e kryerjes sė procedurės sė prokurimit pėr blerjen e lėndėve djegėse, me qėllim sigurimin e ngrohjes pėr disa institucione spitalore, nė varėsi tė Ministrisė sė Shėndetėsisė. 

Arsimi 

Qeveria garanton laboratorėt informatikė nė shkolla nėpėrmjet njė vendimi “Pėr lejimin e Ministrisė sė Arsimit dhe Sportit pėr kryerjen e procedurės sė prokurimit, me objekt “Blerja e sistemit tė shfrytėzimit, paketa office dhe software, pėr menaxhimin e laboratorėve tė informatikės nė shkolla” dhe tė botimit tė ēdo lloj njoftimi prokurimi pėr kėtė shėrbim”. Ndėrkohė qė ėshtė vendosur dhe zhvillimi i procedurės sė prokurimit, “Pėr shtypjen e teksteve mėsimore”, pėr shkak tė domosdoshmėrisė sė botimit tė teksteve tė arsimit profesional. Qeveria ka vendosur gjithashtu qė Komitetit Shtetėror pėr Kultet do tė kalojė nė varėsi tė ministrit tė Mirėqenies Sociale dhe Rinisė, pėr arsye se bashkėrendimi i marrėdhėnieve me komunitetet fetare ėshtė parashikuar si njė nga fushat e pėrgjegjėsisė sė kėsaj ministrie.

Moti i keq, Rama porosit ministrat 

Ulja e temperaturave kryesisht nė zonat malore tė vendit, ka bėrė qė Kryeministri Edi Rama tu japė porosi tė veēantė ministrave pėr t’i kushtuar vėmendje situatės nė tė gjitha zonat e prekura dhe tė marrin tė gjitha masat e nevojshme pėr tė qenė nė gatishmėri tė banorėve dhe nevojave tė tyre. 

Shėndeti nė punė, firmoset konventa

Ndėrkohė qė mė shumė garanci synohet tė sigurohet dhe pėr punonjėsit nė sektorin e ndėrtimit. Kjo pas miratimit tė dy projektligjeve “Pėr ratifikimin e konventės C167 tė Organizatės Ndėrkombėtare tė Punės (ILO) “Pėr sigurinė dhe shėndetin nė ndėrtim”, 198” dhe “Pėr ratifikimin e konventės C187 tė Organizatės Ndėrkombėtare tė Punės (ILO) “Pėr kuadrin promocional tė sigurisė dhe tė shėndetit nė punė”, 2006”. Drafti i parė ėshtė detyrim i shtetit shqiptar nė kuadėr tė plotėsimit tė standardeve tė kėrkuara gjatė procesit tė stabilizim - asociimit, nė lidhje me sigurimin e kushteve mė tė mira tė punės pėr punėmarrėsit nė pėrputhje me standardet e vendeve tė KE-sė, ku vendi ynė synon tė aderojė ndėrsa projektligji i dytė ka pėr qėllim ratifikimin e konventės C187 tė ILO-s, pėr sigurimin e kushteve mė tė mira tė punės pėr punėmarrėsit, nė pėrputhje me standardet e vendeve tė Komunitetit Evropian.

Tokat pėr ullishte, Qeveria pezullon dhėnien me qira

Qeveria pezullon pėrkohėsisht dhėnien me qira tė tokave bujqėsore tė pandara. Pezullimi i udhėzimit nr. 1, datė 18.7.2012, tė Kėshillit tė Ministrave, vlerėsohet nga Qeveria si masė e pėrkohshme deri nė realizimin e ndryshimeve ligjore nė zbatim tė politikave dhe programit tė Kėshillit tė Ministrave pėr njė organizim mė tė mirė tė dhėnies me qira tė tokave bujqėsore tė pandara, nė mėnyrė qė procedura pėr dhėnien me qira tė kėtyre tokave tė kontrollohet mė mirė. Nė bazė tė udhėzimit tė korrikut tė vitit tė kaluar, qeveria “Berisha” nėn moton ‘toka i takon atij qė e punon’ krijonte mundėsinė pėr shfrytėzimin e kėtyre tokave deri nė 99 vjet dhe tė interesuarit duhet tė paguanin vetėm njė ēmim dysheme 6 mijė lekė tė reja pėr hektarė nė vit. Kėrkesa pėr marrjen me qira tė tokės bujqėsore mund tė bėhej nga ēdo person, fizik dhe juridik, vendas ose i huaj, por pėrdorimi saj, duhet tė ishte vetėm pėr veprimtari bujqėsore. Nė kėto toka pėrfshiheshin tokat bujqėsore, tė cilat nė datėn 1 gusht 1991 janė regjistruar si tė tilla nė regjistrat kadastralė, por qė janė refuzuar pėr t’u marrė nė pronėsi. Kėto toka mund tė jenė pyll, tokė me bimėsi pyjore, kullotė dhe livadh, si dhe sipėrfaqe tė pafrytshme, tė cilat mė pas kanė kaluar nė kategorinė e resursit tokė bujqėsore sipas kritereve dhe procedurave ligjore. Zyra e menaxhimit dhe mbrojtjes sė tokės (ZMMT), nė komunė ose bashki, evidentonte sipėrfaqet pėr dhėnie me qira, duke pasqyruar numrin kadastral tė ngastrave, madhėsinė nė hektarė si dhe vendndodhjen e tyre. Pasqyra me tė dhėnat e evidentuara, pasi konfirmohej nga Drejtoria e Administrimit dhe Mbrojtjes sė Tokės (DAMT), nė qark, i paraqitej kėshillit tė komunės ose bashkisė i cili shqyrtonte dhe miratonte kėto toka qė mund tė jepeshin me qira. Tokat bujqėsore tė pandara jepeshin me qira pėr afate kohore deri nė 10 vjet, kur destinoheshin pėr kultivim tė bimėve tė arave, eterovajore dhe bimėve dekorative. Deri nė 35 vjet, kur destinoheshin, pemėtore dhe vreshta. Deri nė 99 vjet, kur destinoheshin pėr krijim ullishteje dhe pėr krijim pemėtoreje me dru frutorė, si kulturat arrore dhe specie tė tjera, mosha biologjike e tė cilave pėrkon me kėtė kohėzgjatje. 


Videot e fundit
0 Komente

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
9 + 5 =
Familja Berisha nė ballon presidenciale, mbulohet Armina
Nė ballon presidenciale tė organizuar nga Bujar Nishani ishin tė pranishėm mjaft personaliteti, mes tė cilėve edhe familja Berisha. Pėrveē ish-kryeministrit Sali Berisha me bashkėshorten e tij, ishin dhe Shkėlzen Berisha me tė dashurėn e tij, Armina Mevlani.  Pjesė e mbrėmjes bamirėse nė Palla
Fjolla merr menaxher tė ri
Fjolla Morina, sė fundmi, ka marrė njė menaxher tė ri, i cili quhet Jetmir Agaj. Menaxheri, megjithėse i ri nė moshė ka marrė pėrsipėr menaxhimin e artistėve mė nė emėr nė Kosovė.  Ai ka qenė administrator i labelit "Babastars" dhe se fundmi i Ledri Vulės, si e dhe i faqes mė tė madhe shqiptare “
Albumi mė "i nxehtė" i vitit (FOTO)
Modelja e njohur, Alilna Davydova ka pozuar pėr kalendarin "Barracuda", qė ekspozon nė faqet e tij marka tė njohura motorrėsh. Me format e saj mahnitėse dhe shikimin intrigues, modelja bukuroshe tė lė pa frymė. Me trupin e saj tė palestruar dhe me forma perfekte, Alina ka pozuar pėr fotografin Do