“Anulojmė gjobat, heqim monopolin e pullave fiskale”
  • Rama nė bashkėbisedim me 100 biznesmenė: “Shumė shpejt do  tė ēojmė nė Kuvend heqjen e gjobave nga 1 marsi i 2013, pasi ishin arbitrare”. Krijohet sekretariati i KEK  
Publikuar më 18.01.2014 | 9:14

 

Suela Topi    

Qeveria do tė anulojė tė gjitha gjobat e  vėna ndaj biznesit pas 1 marsit 2013.  Kryeministri Edi Rama gjatė takimit tė zhvilluar dje me pėrfaqėsues tė biznesit  deklaroi se sė shpejti nisma do tė dorėzohet  nė Kuvend.

Ai pohoi gjithashtu se  do tė zgjidhet dhe monopoli i pullave  fiskale i cili ėshtė njė problem madhor  qė rėndon biznesin, por edhe buxhetin  e shtetit.

Nė bashkėbisedimin me 100  pėrfaqėsuesit e sipėrmarrjes, kryeministri  diskutoi mė tej pėr luftėn kundėr informalitetit, masat e qeverisė n? ndihmė  t? biznesit, bashkėpunimin mes biznesit e  qeverisė pėr investime t? reja dhe krijimin  e vendeve t? punės.

U njoftua po ashtu  krijimi i Sekretariatit t? Kėshillit Ekonomik  Kombėtar pėr lehtėsimin e komunikimit  mes sip?rmarr?sve dhe qeverisė, si  edhe u prezantua platforma e punės sė  kėtij sekretariati.  Anulimi i gjobave dhe koncesioneve  Kryeministri deklaroi dje se, do tė anulohen  tė gjitha gjobat arbitrare tė vėna  ndaj biznesit. 

“Shumė shpejt do tė ēojmė  nė Kuvend heqjen e tė gjitha gjobave nga  1 marsi i 2013 pasi ishin gjoba arbitrare,  qė tė marrim ē’tė marrim sepse po  ikim”, - deklaroi ai. Sa u pėrket taksave,  Rama tha se, ato janė mė tė ulėtat nė  Bashkimin Evropian. 

“Nuk do rrisim taksat  dhe ne nuk kemi taksė progresive, pėr  mė tepėr tek ju. 15 % ėshtė i barabartė  pėr tė gjithė biznesin e madh. Ėshtė njė  taksė minimale nėse ne bashkėrisht, do  tė ulim sė bashku taksėn e korrupsionit  dhe arbitraritetit”, - pohoi ai.

Do tė vijojė  gjithashtu anulimi i lejeve koncesionare  qė janė dhėnė nė shkelje tė ligjit. “Nuk kemi      qenė asnjėherė kundėr koncesioneve,  por kemi qenė kundėr kthimit tė kėsaj  praktike pėr tu dhėnė privilegje disave  nė kurriz tė konkurrencės.

Anulimi i praktikave  qė janė nė kundėrshtim tė ligjit do  tė vijojė. Ēdo koncesion kėrkon analizė  dhe vendimmarrje mbi ligjin”,- tha Rama.  Pullat fiskale  Njė tjetėr nismė qė do tė ndėrmerret nga  qeveria ėshtė zgjidhja e problemit tė monopolit  pėr pullat fiskale.

“Koncesioni i  pullave fiskale ėshtė njė problem shumė  i madh pasi nuk ka garantuar asnjė lloj  ndryshimi cilėsor tė kėtij shėrbimi. Nuk  ka sjellė asnjė lloj investimi tė konsiderueshėm  dhe pėrmirėsim teknologjik qė  tė quhet i besueshėm.

Pasoja ėshtė qė i  merr arkės sė shtetit njė sasi parash qė  ėshtė e paarsyeshme duke rėnduar edhe  biznesin edhe buxhetin e shtetit dhe nuk  sjell asnjė pėrmirėsim”, - tha Rama.

Ai  shtoi se: “Ministria e Ekonomisė ėshtė  nė fund tė studimit dhe shumė shpejt    qasja e zgjedhur do tė jetė publike dhe  ne do ta ēojmė nė Kuvend pėr tė shpėtuar  biznesin nga ky monopol dhe pėr tė  lehtėsuar buxhetin”.

 Mbėshtetja pėr biznesin  Kryeministri garantoi sėrish larjen e  borxhit ndaj biznesit, por shtoi se kjo  nuk mund tė bėhet menjėherė.

“Borxhet  nuk janė mbledhur pėr njė muaj dhe nuk  mund tė shlyhen pėr njė muaj, nuk janė  mbledhur pėr njė vit e tė shlyhen pėr njė  vit, por do tė shlyhen. Do tė ngrihet njė institucion,  komision i veēantė qė tė ndjekė  kėtė praktikė dhe kush ka shpenzuar do  tė marrė atė qė i takon”, - tha Rama. Ai  shtoi se tė gjitha kėto masa do tė ndihmojnė  pėr t’i dhėnė fund informalitetit.

 “Informaliteti ėshtė kėtu mes nesh dhe  ato dy bilancet apo tre bilancet i bėni  ju, apo jo dhe ato hendeqet qė u tregoni  bankave dhe shtetit nuk krijohen nga  ata ekstremistėt nė Evropė, po nga ju.  Koha e tallavasė me financat ka mbaruar. 

 E tallavasė si nga qeveria si nga biznesi.  Ne pėr veten tonė jemi tė vendosur  e pėrditė bėjmė atė qė mundemi qė t’i  ikim sa mė larg tallavasė me koncesionet,  kreditė, borxhet, superfuqitė e energjisė,  turizmit etj. Ne nuk do tė lejojmė tallavanė  me bilancet”,- tha Rama.

Kryeministri  duke iu pėrgjigjur mė tej shqetėsimit  tė bizneseve fason garantoi se brenda  pranverės do tė ketė njė paketė tė plotė  lehtėsuese pėr ta. 

Kreu i ekzekutivit informoi  mė tej se do tė merren masa  lehtėsuese pėr bizneset prodhuese, do  formalizohet sektori i hotelerisė ndėrkohė  qė do punohet dhe pėr hartimin  e planit kombėtar pėr ndėrtimin, i cili  synohet tė jetė gati brenda 2 viteve.

Rama u jep disa firmave private tė drejtėn e kontrollit tatimor  

Demokratėt reagojnė pas takimit tė kryeministrit Edi Rama  me biznesin dhe premtimeve pėr mbėshtetje konkrete ndaj  tyre. Sipas deputetit demokrat, Aldo Bumēi, Rama po tallet  me djersėn e biznesit gjatė kėtyre 23 viteve.

“Rama i dha  fund 'tallavasė me financat publike' dhe i ftoi kompanitė qė  nėse nuk duan tė kontrollohen nga administrata tatimore  mund tė zgjedhin tė kontrollohen nga disa kompani private.  

Kryeministri ėshtė gati qė funksionet e deleguara ekskluzivisht  nga institucionet shtetėrore, nga Kushtetuta e ligji, t'ua  nėndelegojė subjekteve private, tė cilat nė tė njėjtėn kohė  janė vetė subjekte tė kontrollit tatimor”, - deklaroi Bumēi.

Sipas tij, Kryeministri nuk di tė bėjė detyrėn e tij; tė penalizojė  ēdo vjedhės e abuzues me energjinė elektrike dhe tė  lėrė etiketimet kolektive.  


Videot e fundit
0 Komente

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
5 + 7 =
ALARM! Peshku helmues mbėrrin nė brigjet e Adriatikut
Peshku helmues  me lėkurė tė argjendtė ka mbėrritur nė ujėrat e detit Adriatik.  Alarmi vjen nga Instituti Oqeanografik Spalato. Mediet italiane shkruajnė se ditėt e fundit, peshkatarėt nė Itali kanė kapur njė numėr tė lartė peshqish tė kėtij lloji. Sipas Il matino, Ky peshk ėshtė i rrezikshėm
8-vjeēari qė kėndon teksa bėhet synet (VIDEO)
Ėshtė vetėm 8 vjeē dhe njihet pėr zėrin e tij tė bukur dhe pėr kėndimin e kėngėve patriotike. Mirėpo kėsaj radhe, Lior Hajdari, ka bėrė diēka qė nuk ėshtė parė mė parė.  Ai ka kėnduar teksa po bėhej synet nga mjeku. Liori nuk e ka ndalur kėngėn “Thėrret Prizren, mori Shkodėr”. Madje ai e bėn edhe
Ambientet e QSUT-sė kthehen nė njė kopsht zoologjik
Mace, minj, kope qensh dhe sė fundmi pula, pata dhe gjela deti. Nuk jemi nė ndonjė kopsht zoologjik por nė ambientet e Qendrės Spitalore Universitare Nėnė Tereza. Nė njė zonė spitalore si kjo, duhen ndaluar nė mėnyrė kategorike kafshėt endacake pėr shkak tė sėmundshmėrisė qė ato mund tė pėrhapin.