Moratoriumi pėr gjuetinė, ligji nė Kuvend
Publikuar më 21.01.2014 | 13:21

Komisioni i Veprimtarisė Prodhuese diskutoi dje projektligjin e hartuar nga Ministria e Mjedisit, qė parashikon ndalimin e gjuetisė sė ēfarėdollojshme tė kafshėve dhe shpendėve pėr dy vite. Deputetė tė opozitės nė komision deklaruan se moratoriumi pėr gjuetinė nuk do t’i japė zgjidhje problemit.

Sipas opozitės, zgjidhja e duhur do tė ishte bllokimi i armėve tė gjahut. Ndėrkaq, kryetari i komisionit Eduard Shalsi, tha se moratoriumi ėshtė njė masė ekstreme, por e drejtė. 

“Nė Shqipėri po shfaroset fauna dhe flora. Kushdo gjuan dhe s’ka asnjė tė dhėnė”,- deklaroi Shalsi. Disa prej problemeve qė e kanė ēuar Ministrinė e Mjedisit pėr tė marrė kėtė masė janė: 

Shtimi i personave tė pajisur me armė gjuetie, rritja e numrit tė gjuetarėve tė huaj klandestinė, por edhe ushtrimi i gjuetisė sė paligjshme gjatė gjithė vitit, edhe nė periudhėn dhe ditėt e ndaluara pėr gjueti. 

Sipas tė dhėnave, nė vendin tonė janė tė licencuar mbi 170 mijė gjuetarė, ndėrkohė qė gjuajnė me qindra e mijėra tė palicencuar. 

Pėrfaqėsuesit e shoqatave tė gjuetarėve kanė kėrkuar implementimin e pėrvojės evropiane nė kėtė fushė si edhe shoqėrimin e shpalljes sė moratoriumit me vulosjen e armėve tė gjahut. Ndėrkohė, disa prej tyre nuk e shohin si zgjidhje tė problemeve moratoriumin pėr gjuetinė. 

Kryetari i komisionit, Eduard Shalsi u shpreh se, vendimi pėr ndalimin e gjuetisė ėshtė njė vendim ekstrem, por nisur nga situata gjykohet se ėshtė njė vendim i drejtė, duke qenė tė gjitha palėt e kanė pranuar se kemi tė bėjmė me njė situatė kaotike, krejtėsisht jashtė kontrollit. 

 


Videot e fundit
2 Komente
Burim Mesi
Ndalimi i gjuetise(vrasjes se shpendeve dhe kafsheve te egra)jo vetem qe nuk eshte nje mase ekstreme por ajo eshte nje mase minimale.Po te vihen re potencialet aktuale te faunes per 100 ha do te shihni qe shume specje jane thuajse ne zhdukje te plote.Vetem ne Shqiperi gjuhet nga te gjithe dhe "per qejf"me dhe pa leje me te gjitha armet dhe mjetet duke lene nga pas toke te djegur, duke vrare natyren.Mjafton vetem te hyhet ne yotube dhe aty shihen masakra te verteta ambjentale.Nuk mjafton qe gjuetia te mbyllet vetem per dy vjete por ne gjendjen ne te cilen gjentet sot fauna e eger per te ardhur ne gjendjen e parametrave optimale(te para viteve 90)nevojiten 15 vite.Shoqatat e gjuetareve nga jo fitimprurese jane kethyer ne burim fitimi duke shtuar radhet e tyre pafundesisht me anetare duke i pajisur me arme gjuetije(te cilat per nga rreziku jane te njejta me armet luftarake)te cilet vrasin pa pushim çtu dale perpara.Eshte e domosdoshme te hartohen projekte te mirefillta popullimi te zonave me Lepur,Thellenze mali dhe fushe,me fazane,me derr te eger,kaproll,zardaf,ujk dhe çakall si dhe pak dhelper.Mund tu duket paradoks por grabitqaret jane pjese e duhur e zinxhirit te diversitetit per te patur nje seleksion natyral.Ne Shqiperi duket si mekat ndalimi i gjuetise dhe te paret qe reagojne jane shoqatat e gjuetareve ky eshte nje mentalitet i se kaluares dhe se duhet tejkaluar.Vrasjet e natyres duhet ti perkasin te shkuares dhe primitivitetit.I bej thirrje ministrit aktual qe nisur nga parametrat aktuale qe jane teper alarmante te ndalosh gjojen vetem per dy vjete dhe pasi ka kaluar ky sezon vrasjesh eshte sikur po i thuhet kesaj masakre "prit se do pushojme pake"dhe rinisja ne pake dite(pas dy vjetesh)do tejkaloje stadin ku jemi duke zhdukur gjithshka.Jo dy por 15 vjete dhe pastaj ne normat europiane.
Pit
Duhen mar masa te fortaZbatoni ligjin ne se doni,se memorandumet jane loje fjalesh.bllokoni armet e gjuetise.denoni korupsioin te drejtorite e nd-jeve pyjore sepse ato marin leke nendore nga shoqatat e grupet Alb-Italiane!

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
8 + 9 =
Vajza mė e bukur nė botė ėshtė vetėm 9 vjeē (VIDEO)
Kristina Pimenova ėshtė cilėsuar si vajza mė e bukur nė botė, por ajo ėshtė vetėm 9 vjeē. Me mė shumė se 315 mijė ndjekės nė "Instagram" dhe mė tepėr se dy milionė pėlqime nė "Facebook", vogėlushja Kristina ka fituar gjithė vėmendjen e globit.  Kristina, me origjinė nga Moska e Rusisė, ėshtė marrė
Miset bėjnė simbolin shqiptar nė Londėr
Pėrfaqėsuesja e Shqipėrisė qė konkurron nė spektaklin e bukurisė “Miss World” nė Londėr,  i ka bėrė bashkė tė gjitha konkurrentet pėr tė uruar festėn tonė kombėtare.  Xhensila Pere i ka mbledhur pėrfaqėsueset e tė gjitha vendeve tė botės dhe bashkė me to ka bėrė simbolin shqiptar, tė shqiponjės. B
Pėrplaset nga 3 makina, mbijeton pėr mrekulli (VIDEO)
Kinė- Nėse mendoni se jeni me fat, atėherė duhet tė shikoni kėtė video. Nė pamje shfaqet njė person qė i mbijeton pėr mrekulli pėrplasjes nga tre automjete nė rrugė nė qytetin kinez Kunshan. Personi nė fjalė tenton tė kalojė rrugėn, dhe nė momentin e pėrplasjes ka bėrė vetėm gjysmėn e saj. Por papr