Hipoteka, ja tarifat e reja
  • Shėrbimet nė hipotekė, e reja ligjore pėr ka tarifat dhe ndryshimet kalimin e pronėsisė
  • Shit-blerja e apartamenteve, miratohen tarifat dhe afatet pėr kalimin e pronėsisė. Taksat qė do tė mbajė hipoteka dhe afatet ligjore pėr shitje ndėrtimesh, apo trojesh 
Publikuar më 30.01.2014 | 11:29

Ornela Manjani 

Zbardhen tarifat e reja pėr tė gjithė shėrbimet nė Zyrat e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme. Tarifat e shėrbimit pėr shit-blerjet e shtėpive truallit dhe ndėrtesave pėr biznes luhaten nga 800 lekė deri nė 3500 lekė, nė varėsi tė ndryshimit tė destinacionit tė pronės. 

Ndėrkohė qė janė miratuar edhe taksat qė do tė mbajė hipoteka pėr shėrbimin ndaj qytetarėve. Pėr vonesat e mundshme tė pagesave tė faturave do tė aplikohen kamatėvonesa.

 Burime zyrtare nga hipoteka bėjnė tė ditur se janė miratuar tarifat pėr shitjen tokės bujqėsore nga person fizik dhe person juridik, shitjen e truallit pėr ndėrtesa, shitjen e ndėrtesave tė banimit nga kompanitė e ndėrtimit dhe individėt. 

Nė listėn e shėrbimeve tė miratuara sė fundi nga hipoteka ėshtė edhe shitja e ndėrtesave pėr tregti, dhurimi i truallit ose ndėrtesės si dhe regjistrimi i trashėgimisė dhe regjistrim i vendimit tė pėrmbaruesit gjyqėsor. 

Tarifat 

Burime zyrtare nga zyra e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme bėjnė tė ditur   se tarifat pėr shitje tokė bujqėsore nga person fizik ėshtė 3500 lekė dhe taksa e shėrbimit ėshtė vendosur 300 lekė.

 Ėshtė vendosur pėr ditėt e vonesave tė aplikohet njė gjobė prej 350 lekėsh nė ditė ndėrsa afati ligjor pėr pėrfundimin e kėtij shėrbimi nga zyrat hipotekore ėshtė 8 ditė pune. 

Shitja e truallit pėr ndėrtimin dhe regjistrimin e kėtij veprimi nė hipotekė do tė kushtojė 3800 lekė, nga tė cilat 3500 lekė tarifė shėrbimi ndėrsa taksa e shėrbimit ėshtė 300 lekė.

 Afati kohor pėr ndryshimin e pronėsisė nė lidhje me truallin qė kalon pėr ndėrtimin arrin deri nė 30 ditė. Tė njėjtat tarifa dhe tė njėjtat procedura do tė ndiqen edhe pėr shitjen e truallit ose tė godinės nga kompani private. 

Shitja e apartamenteve 

Pėrveē zbatimit tė ēmimit tė referencės sipas zonės ku ndodhet apartamenti qė do tė shitet janė pėrcaktuar edhe tarifat e shėrbimit, taksa e shėrbimit dhe afati kohor qė duhet pėr pasqyrimin e kėtij veprimi nė Zyrėn e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme. 

Burime  zyrtare nga hipoteka bėjnė tė ditur se shitje ndėrtese banimi, apartament shpi pėrdhese ose vilė nga person juridik, ku pėrfshihen kompanitė e ndėrtimit, ka njė tarifė fikse prej 3500 lekėsh, e cila kryhet nė zyrat hipotekore, e shoqėruar edhe me njė taksė shėrbimi prej 300 lekėsh.

 Pėr kalimin e pronėsisė nga ndėrtuesi te blerėsi, pronari i shtėpisė, ėshtė parashikuar njė limit kohor prej 30 ditėsh pune. E njėjta logjikė dhe tė njėjtat tarifa janė caktuar nga hipoteka edhe pėr shitjen e ndėrtesave pėr tregti e shėrbime tė ndryshme.

 Vonesat nė pagesa do tė gjobiten me 350 lekė pėr ēdo ditė qė kalon afatin ligjor. 

Trashėgimia

 Heqja dorė nga trashėgimia, pasqyrohet nė regjistrat hipotekor kundrejt njė pagese prej 1200 lekėsh, nga tė cilat 800 lekė shkojnė si tarifė pėr shėrbimin dhe 300 lekė janė taksa e shėrbimit. 

Vonesa pėr pagesėn e kėtij detyrimi gjobimet me 80 lekė pėr ēdo ditė qė kalon afati ligjor, ndėrsa zyrat hipotekore janė tė detyruara ta pasqyrojnė ndryshimin nė regjistrat pėrkatės brenda 30 ditėve nga depozitimi i kėrkesės dhe faturės sė paguar tė shėrbimit. Dhurimi i tokės bujqėsore ka njė tarifė prej 3500 lekė dhe taksė shėrbimi 300 lekė dhe ndryshimi i pronarit pasqyrohet nė dokumentacionin pėrkatės brenda 30 ditėve pune. 

Regjistrimi i pronės 

Nė politikėn e re fiskale ėshtė pėrfshirė edhe ndryshimi pėr tarifat e shėrbimit pėr Zyrat e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme. Ky ndryshim ka ardhur si pasojė e kalimit tė Zyrės sė Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme, nga organ buxhetor, nė organ qė vetėfinancohet. 

Pra, ZRPP-ja, nuk ėshtė mė agjent i mbledhjes sė tarifės sė shėrbimit pėr llogari tė administratės tatimore, por i mbledh vetė kėto tarifa dhe i pėrdor pėr tė financuar buxhetin e saj. 

Tabela e shėrbimeve ėshtė miratuar dhe ēdo person qė do tė kryejė operacione me pronėn nė hipoteka do tė shlyejė detyrimet nė bazė tė tarifave qė janė caktuar nė varėsi tė shėrbimit.

 Kėshtu marrja e njė certifikate pasuesit ka njė kosto prej 1500 lekėsh, ndėrsa njė kėrkesė pėr regjistrimin e pasurisė sė paluajtshme depozitohet kundrejt pagesės prej 700 lekėsh.     

Ēmimet pėr ndryshimet nė regjistrin e pasurive

Nr. LLOJI I SHĖRBIMEVE Tarifa

e re nė

lekė

1 Lėshim i certifikatave tė pasurie 1500

2 Kėrkesė pėr regjistrim tė pronėsisė tė pasurisė sė

paluajtshme

700

3 Kėrkesė pėr regjistrimin e pjesėtimit tė ndarjes ose tė

bashkimit tė pasurive tė paluajtshme

700

4 Kėrkesė pėr konsultim tė kartelės dhe tė dhėnave tė

tjera tė pasurisė sė paluajtshme

700

5 Kėrkesė pėr informacion zyrtar tė regjistrimit tė pasurive

tė paluajtshme pėr individėt dhe institucionet

800

6 Kėrkesė pėr lėshim tė kopjes sė certifikatės sė pasurive

tė paluajtshme

800

7 Kėrkesė pėr saktėsimin e kufijve 2500

8 Kėrkesė pėr pėrgatitjen e dokumenteve nė gjykatė ose

organ tjetėr administrativ

900

9 Kėrkesė pėr regjistrim pėr kalim pronėsie, qiraje, nėnqiraje

tė pasurisė sė paluajtshme

3500

10 Kėrkesė pėr regjistrim hipoteke, hipoteke ligjore 1000

11 Kėrkesė pėr regjistrim pėr fshirje hipoteke, hipoteke

ligjore

1000

12 Kėrkesė pėr regjistrim pėr fshirjen e njė vendimi gjykate,

tė njė akti administrativ

1000

13 Kėrkesė pėr regjistrim servituti, marrėveshje kufizuese 900

14 Kėrkesė pėr regjistrim pėr fshiijen e njė servituti, marrėveshje

kufizuese

900

15 Regjistrimi i kėrkesave pėr heqjen dorė nga tė drejtat

pasurore mbi pasurinė e paluajtshme

800

16 Regjistrimi i kėrkesave pėr fitimin e pronėsisė mbi pasurinė

e paluajtshme me trashėgimi

700

17 Kėrkesė pėr korrigjimin e gabimeve materiale nė kartelė 700

18 Kėrkese pėr lėshim kopje kartele harte treguese ose

pjesė tė saj

1,000

19 Kėrkese pėr fotokopje tė dokumenteve tė pasurive tė

paluajtshme pėr ēdo faqe

200

20 Lėshim vėrtetim pronėsie (negative) 300

21 Lėshim vėrtetim pronėsie 1500

22 Regjistrimi fillestar i pasurive tė paluajtshme nė zonat

urbane pa rilevim e azhornim tė pasurisė nga zyrat e

regjistrimit tė pasurive

5000

22 Regjistrimi fillestar i pasurive tė paluajtshme nė zonat

urbane me rilevim e azhomim tė pasurisė nga zyrat e

regjistrimit tė pasurive

8000

23 Shėrbime pėr veprimet e bankave e institucioneve tė

tjera kredidhėnėse pėr kredi me vlerė deri l 000 000 lekė

7500

24 Shėrbime pėr veprimet e bankave e institucioneve tė

tjera kredidhėnėse pėr kredi me vlerė 1 000 001 deri nė

10 000 000 lekė

15000

25 Shėrbime pėr veprimet e bankave e institucioneve

tė tjera kredidhėnėse pėr kredi me vlerė mbi 10

000 000 lekė

25,000

26 Regjistrim fillestar i veēantė i pasurive tė paluajtshme

nė zonat rurale

30,000

27 Regjistrim provizor i karabinasė 6,500

Tarifat dhe taksat e hipotekės pėr ndryshimin e pronėsisė

Shitje tokė bujqėsore nga person fizik

 Tarifa: 3500 lekė Taksa e shėrbimit: 300 lekė Gjoba ditė/ vonesė: 350 lekė Afati ligjor pėr paraqitje nė ZVRPP: 8 ditė Afati max. i procedurės: 8 ditė pune 

Shitje trualli dhe / ose ndėrtesė nga person fizik

 Tarifa: 3500 lekė Taksa e shėrbimit: 300 lekė Gjoba ditė/ vonesė: 350 lekė Afati ligjor pėr paraqitje nė ZVRPP: 30 ditė Afati max. i procedurės: 30 ditė pune 

Shitje trualli ose truall+godine nga person juridik (kompani ndėrtimi) 

Tarifa: 3500 lekė Taksa e shėrbimit: 300 lekė Gjoba ditė/ vonesė: 350 lekė Afati ligjor pėr paraqitje nė ZVRPP: 30 ditė Afati max. i procedurės: 30 dite punė 

Shitje ndėrtese banimi (apartamente etj.) 

Tarifa: 3500 lekė Taksa e shėrbimit: 300 lekė Gjoba ditė/ vonesė: 350 lekė Afati ligjor pėr paraqitje nė ZVRPP: 30 ditė Afati max. i procedurės: 30 ditė pune 

Shitje ndėrtese pėr tregti e shėrbime

 Tarifa: 3500 lekė Taksa e shėrbimit: 300 lekė Gjoba ditė/ vonesė: 350 lekė Afati ligjor pėr paraqitje nė ZVRPP: 30 ditė 

Heqje dorė nga trashėgimia

 Tarifa: 800 lekė Taksa e shėrbimit: 300 lekė Gjoba ditė/ vonesė: 80 lekė Afati ligjor pėr paraqitje nė ZVRPP: 30 ditė Afati maksimal i procedurės: 30 ditė pune 

Shitje ndėrtesa tė tjera

 Tarifa: 3500 lekė Taksa e shėrbimit: 300 lekė Gjoba ditė/ vonesė: 350 lekė Afati ligjor pėr paraqitje nė ZVRPP: 30 ditė Afati maksimal i procedurės: 30 ditė pune 

Dhurim pėr tokė bujqėsore 

Tarifa: 3500 lekė Taksa e shėrbimit: 300 lekė   Gjoba ditė/ vonesė: 350 lekė Afati ligjor pėr paraqitje nė ZVRPP: 30 ditė Afati max. i procedurės: 30 dite punė

 Heqje dorė nga trualli / ndėrtesa 

Tarifa: 800 lekė Taksa e shėrbimit: 100 lekė Gjoba ditė/ vonesė: 80 lekė Afati ligjor pėr paraqitje nė ZVRPP: 30 ditė Afati max. i procedures: 30 dite punė 

Dhurim pėr toke bujqėsore

 Tarifa: 3500 Lekė Taksa e sherbimit: 300 Lekė Gjoba dite/ vonese: 350 Lekė Afati ligjor pėr paraqitje ne ZVRPP: 30 ditė Afati maksimal i procedurės: 30 ditė pune

 Heqje dorė nga pronėsia toke bujqėsore

 Tarifa: 800 lekė Taksa e shėrbimit: 100 lekė Gjoba dite/ vonesė: 80 lekė Afati ligjor pėr paraqitje ne ZVRPP: 30 ditė Afati maksimal i procedurės: 30 ditė pune 

Dhurim trualli dhe/ose ndėrtese 

Tarifa: 3500 lekė Taksa e shėrbimit: 300 lekė Gjoba ditė/ vonesė: 350 lekė Afati ligjor pėr paraqitje nė ZVRPP: 30 ditė Afati maksimal i procedurės: 30 ditė pune 

Kėmbim pėr Tokė Bujqėsore

 Tarifa: 3500 lekė Taksa e shėrbimit: 300 lekė Gjoba ditė/ vonesė: 350 lekė Afati ligjor pėr paraqitje nė ZVRPP: 30 ditė Afati maksimal i procedurės: 30 ditė pune

 Regjistrim trashėgimie 

Tarifa: 700 lekė Taksa e shėrbimit: 300 lekė Gjoba ditė/ vonesė: 70 lekė Afati ligjor pėr paraqitje nė ZVRPP: 30 ditė Afati max. i procedurės: 30 ditė pune 

Regjistrim vendimi tė pėrmbaruesit gjyqėsor

 

 Tarifa: 3500 lekė Taksa e shėrbimit: 300 lekė Gjoba dite/ vonesė: 350 lekė Afati ligjor pėr paraqitje nė ZVRPP: 30 ditė Afati maksimal i procedurės: 30 dite punė  

 

 


Videot e fundit
0 Komente

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
8 + 6 =
Shqiptarėt mbushin rrugėt e Nju Jorkut me flamuj
Vetėm njė ditė na ndan nga 102-vjetori i Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe atmosfera nuk ka pėrfshirė vetėm trojet shqiptare, por edhe rrugėt e Nju Jorkut. Portali amerikan  “silive.com” raporton se bulevardi “Hylan” nė Nju Jork ėshtė mbushur me flamuj shqiptarė me rastin e 28 Nėntorit, por pa lejen e b
Krijohet harta e rrymave oqeanike
Shkencėtarėt kanė krijuar pėr herė tė parė nė histori njė hartė tė saktė tė lėvizjes sė rrymave oqeanike. Ky model do tė ndihmojė studiuesit tė kuptojmė se si lėvizin ujėrat e oqeaneve dhe kush ndikon tek kėtė lėvizje. Tė dhėnėt janė marrė nga satelitė tė ndryshėm, por mė shumė nga Agjencia Evr
Do njė muaj tė lindė dhe ngre peshėn 100 kg
Katja Harjanne ėshtė njė femėr qė mund tė mbaje plot 100 kilogram, pavarėsisht se ajo ėshtė nė muajin e tetė tė shtatzėnisė. 39-vjeēarja, e cila ėshtė 38 javė nė shtatzėninė e saj tė parė, merr pjesė nė ngritjen e peshave tė rėnda nė seancat CrossFit, dhe beson se kjo ėshtė njė praktikė qė e ka ndi

Warning: fopen(cache3/artikull/39440.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/shekulli/public_html/web/cache2.php on line 3

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/shekulli/public_html/web/cache2.php on line 7

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/shekulli/public_html/web/cache2.php on line 11